MILANAS. Po to, kai praėjusį mėnesį NATO paskelbė, kad sustiprins savo karinių jūrų pajėgų buvimą Baltijos jūroje, Suomijos žiniasklaida pranešė, kad karinis aljansas turėtų pasiųsti iki 10 karo laivų, kurie saugotų povandeninius kabelius šiame regione nuo galimo sabotažo.
Gruodžio 30 d. NATO būstinėje sąjungininkai surengė skubų susitikimą, kad įvertintų galimus būdus, kaip sustiprinti svarbios povandeninės infrastruktūros saugumą po to, kai, kaip įtariama, buvo tyčia sugadintas Suomiją ir Estiją jungiantis povandeninis kabelis „Estlink 2“.
„Siekdama išlaikyti budrumą, padidinti informuotumą apie padėtį ir atgrasyti nuo būsimų incidentų, NATO stiprina savo karinį buvimą Baltijos jūroje“, – sakoma organizacijos išplatintame pareiškime.
Tam reikės pasiųsti iki 10 laivų povandeninei infrastruktūrai saugoti, tarp kurių bus ir NATO pajėgų, ir valstybių narių laivų, kurie gali likti jūroje iki balandžio mėnesio, sausio 7 d. pranešė Suomijos laikraštis „Yle“.
Jame priduriama, kad Suomijos įlankoje ir toliau patruliuos visų pirma Suomijos ir Estijos laivai.
Karinis aljansas neturi paties Baltijos jūros laivyno, veikiau veikia nuolatinė NATO 1-oji jūrų grupė (angl. Standing NATO Maritime Group 1, SNMG1) – greitojo reagavimo pajėgos, kurias daugiausia sudaro naikintuvai ir fregatos. Sausio 9 d. Norvegijoje vykusioje ceremonijoje buvęs Danijos laivyno vadas perdavė vadovavimą laivynui Nyderlandų karališkojo laivyno komodorui Arjenui S. Warnaarui.
SUSIJĘ
Britų vadovaujamos pajėgos, sekdamos Rusijos šešėlinį laivyną, naudoja dirbtinį intelektą
Operacijoje, pavadintoje „Nordic Warden“, naudojant jutiklių duomenis nustatoma, kada šešėliniai laivai Baltijos jūroje priartėja prie dominančių teritorijų.
Rudy Ruitenberg
Estijos naujienų portalo ERR duomenimis, ateityje SNMG1 Baltijos regione veiks dažniau.
„Jei rusai mato, kad mes ten dalyvaujame, tokių sabotažo aktų tikimybė iš karto sumažėja, nes sabotažininkus galima pagauti vietoje, o pagautus su jais susidoroti daug lengviau“, – leidinys citavo Warnaarą.
NATO pareigūnai šių pranešimų kol kas nepatvirtino.
Šiuo metu Suomijos valdžios institucijos atlieka baudžiamąjį tyrimą dėl naftos tanklaivio „Eagle S“, kuris, plaukiodamas su Kuko salų vėliava Ramiojo vandenyno pietinėje dalyje, įtariamas priklausantis Rusijos „šešėliniam laivynui“ – laivams, gabenantiems sankcionuotą Rusijos naftą ir naftos produktus.
Pareigūnai teigė manantys, kad šis laivas galėjo būti atsakingas už „Estlink 2“ atsijungimą.
Suomijos įlankoje veikia laivų pranešimų sistema GOFREP, pagal kurią visi į šią teritoriją įplaukiantys laivai privalo pranešti apie savo paskirties vietą, todėl pareigūnai gali stebėti laivų judėjimą ir sustabdyti juos, jei jie nukrypsta nuo numatyto kurso.
Estija taip pat pradėjo savo karinio jūrų laivyno operaciją, kad apsaugotų „Estlink“ elektros kabelį.
deepl.com
…org.stiprina savo cenzura komentuotoju atzvilgiu…ura..
Ir kodėl tai visai nestebina?