2024-12-23, Pirmadienis
naujienlaiškis

2021 liepos 7 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA


Konstitucijos kūrėja Zita Šličytė pasmerkė Konstitucinio Teismo (T) teisėjus

KT 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarimą galima pavadinti „Responsa prudentium“, o tai reiškia „Mokytų teisininkų nuomonės“. Aptartu nutarimu teisėjai iš tikrųjų pademonstravo savo mokytumą, net 54 (o gal ir daugiau) kartu pavartodami lotynišką terminą „inter alia”, kuris reiškia „tarp kitų“. Teisėjų išvados pagrįstos ne Konstitucijos nuostatomis ir principais, o Europoje bei kitur pasaulyje siaučiančių subkultūrų madomis. KT ryžosi įtikinti lietuvių Tautą, kad ji 1992 m. spalio 25 d., priimdama Konstituciją, balsavo už nesantuokinius ryšius, tos pačios lyties asmenų partnerystės prilyginimą santuokai ir kitas persisotinusios vartotojiškos visuomenės ydas.

Nelegalių migrantų padėtis

Per spaudos konferenciją trečiadienį vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius pristatė nelegalios imigracijos suvaldymo planą: „Strategija yra labai paprasta, turės būti taikoma Pietų šalių praktika koncentruoti pabėgėlius į vieną vietą, į tam tikras stovyklas. Ar jų bus viena, ar dvi, ar trys – negalime atsakyti, priklausys nuo kiekio. Bet migrantų srautų valdymas įmanomas tik vienoje koncentruotoje vietoje. Tad savivaldybėms prašymai juos tik izoliuoti dešimčiai dienų. Manau, tai natūralūs prašymai“.

Nužudytas Haičio Prezidentas

Antradienio vakarą įvykusio išpuolio prieš jo namus metu buvo nužudytas Haičio prezidentas Jovenelis Moïse’as, pranešė šalies ministras pirmininkas. Pirmoji ponia Martine Moïse buvo paguldyta į ligoninę dėl šautinių žaizdų. Neidentifikuoti šauliai naktį įsiveržė į prezidento rezidenciją, sostinės Port Prenso pakraštyje, ir pradėjo šaudyti į porą. Opozicijos atstovai teigė, kad Moïse’as turėjo atsistatydinti šių metų vasario 7 dieną, kad užbaigtų penkerių metų kadenciją. Dėl Moïse’o atsisakymo pasitraukti iš posto, tūkstančiai haitiečių išėjo protestuoti į gatves. Atsakydama į tai Vyriausybė suėmė 23 žmones, tarp sulaikytųjų buvo ir svarbus teisėjas, bei policijos pareigūnas, kuriuos Moïse’as apkaltino sąmokslu jį nužudyti. Buvęs Prancūzijos ambasadorius Haityje Didier le Bret teigė, kad šaliai gresia daug žiaurumų, jei nebus imtasi rimtų priemonių, kad to išvengtume.

Latvijoje drastiškai griežtinama Covid-19 politika
Latvijos vyriausybės sprendimu, šalies darbdaviai turės teisę atleisti darbuotojus, kurie iki šių metų rugsėjo 15 dienos nebus gavę COVID-19 sertifikato. Be to, Latvijos ministrų kabinetas nutarė, kad skiepytis nuo COVID-19 ligos bus privalu, be kita ko, medikams, socialiniams darbuotojams ir mokytojams. Tokius pažymėjimus taip pat privalės turėti visi valstybės tarnautojai, teikiantys paslaugas valstybės ar savivaldybių institucijose.

Baltarusija išvaro Lietuvos diplomatus

Baltarusija paskelbė mažinanti Lietuvos atstovybę Minske. Lietuvos ambasadai Aliaksandro Lukašenkos režimas nurodė palikti tik vieną kosnsulinius reikalus tvarkantį darbuotoją.Lietuvos diplomatams nurodyta Baltarusiją palikti iki liepos 11 dienos.Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas LRT sakė, kad tai reiškia faktinį ambasados uždarymą. Anot jo, jau trečiadienį Lietuva imsis atsakomųjų veiksmų.Apie Baltarusijos režimo nurodymą antradienį buvo informuota Lietuvos laikinoji reikalų patikėtinė Minske Asta Andrijauskienė. Ji buvo iškviesta į Baltarusijos Užsienio reikalų ministeriją (URM) „dėl sisteminių nedraugiškų Lietuvos veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių susitarimą dėl draugiškos kaimynystės ir bendradarbiavimo tarp Baltarusijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos“.

G. Nausėda –  Minskas rūpinasi tik savo režimo išlikimu
Nusprendęs mažinti Lietuvos ambasados Minske darbuotojų skaičių, neteisėtas Baltarusijos režimas toliau saviizoliuojasi ir rūpinasi tik savo išlikimu, trečiadienį pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda. „Tai rodo tiktai Baltarusijos režimo norą saviizoliuotis ir tapti dar labiau priklausomu nuo didžiosios kaimynės. Tokios pastangos saviizoliuotis, atsiriboti nuo išorinio pasaulio dažniausiai baigiasi liūdnai, blogai pačiai šaliai ir jos žmonėms“ – žurnalistams teigė šalies vadovas.

Vilniuje prasidėjo Ukrainos reformų konferencija

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu atidarė Vilniuje vykstančią Ukrainos reformų konferenciją. Prezidentas akcentavo, kad Lietuva visada palaikys Ukrainos europinės ir euroatlantinės integracijos aspiracijas ir yra pasirengusi dalintis gerąja patirtimi. „Visada remsime Ukrainą kelyje į Europos Sąjungą ir NATO. Žinome, kad šios šalies laukia sudėtingi išbandymai, ir esame pasirengę pasidalyti patirtimi“, – sakė Prezidentas. „Kartu mes turime siųsti aiškią žinią – Europos ir euroatlantinei šeimai reikia stiprios Ukrainos. Ukraina turi suvadinti svarbų vaidmenį Europos ir euroatlantiniame kontekste, tai yra didelė šalis, turinti sukurti stiprų impulsą regioniniam vystymuisi ir ekonominiam augimui“. Savo kalboje Lietuvos Prezidentas ragino kolegas Europos Sąjungoje pareikšti stiprų palaikymą Ukrainai, Sakartvelui ir Moldovai, bei atverti kelią jų eurointegracijai. Lietuvos vadovas taip pat teigė, kad iš Ukrainos būtina matyti aiškią pažangą vykdant reformas. Anot G. Nausėdos, ukrainiečiai turi koncentruotis į kovą su korupcija, sėkmingą teismų reformos įgyvendinimą, bei saugaus ir stabilaus klimato investicijoms kūrimą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paantrino G. Nausėdos pozicijai, teigdamas, kad „Ukrainos ir Europos Sąjungos suartėjimas turi vykti abiem kryptimis“.

Diana Nausėdienė dalyvavo renginyje Jungtinės Karalystės ambasadoje

Diana Nausėdienė Jungtinės Karalystės ambasadoje dalyvavo renginyje, skirtame programos „Active Citizens“ nuveiktiems darbams ir pasiekimams Lietuvoje aptarti, taip pat sutelkti skirtingų institucijų atstovus dialogui ir dalijimuisi gerąja praktika, kaip galima stiprinti bendruomeniškumą ir pilietines iniciatyvas. Renginyje taip pat dalyvavo Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje Brianas Olley, Britų tarybos Lietuvoje direktorė Ona Marija Vyšniauskaitė, LTOK Olimpinio švietimo direkcijos vadovė Vita Balsytė, ministerijų, savivaldos ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Sveikindama susirinkusiuosius Diana Nausėdienė pasidžiaugė susitikimu: „Mes žinome, kad stipriose bendruomenėse gimsta geriausios ir gražiausios pilietinės iniciatyvos. Mums labai svarbu, kad „Active Citizens“ suburia žmones regionuose, kaimuose ir miestuose. Tai sutelkia bendruomenes ir įgalina žmones prasmingoms pilietinėms veikloms. Dėkoju savivaldos ir Seimo atstovams, taip pat visiems savanoriams, kurie atveria duris šiai iniciatyvai. Kiekvienas Lietuvos pilietis, nesvarbu, kuria kalba kalbantis ir kur gyvenantis, yra svarbus.“

Galutinai išmontuojama tvora sauganti Kapitolijų

Likusi tvora, sauganti JAV Kapitolijaus perimetrą, įrengta kaip atsargumo priemonė po minimo pastato užėmimu pasibaigusio sausio 6-osios protesto, netrukus bus dekonstruota. Tai, kas liko iš barikadų, greičiausiai bus pašalinta jau kitą savaitę.

Seimo Pirmininkės susitikimas

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiko su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generalinio sekretoriaus pavaduotoju Ulriku Vestergardu Knudsenu (Ulrik Vestergaard Knudsen). Susitikimo metu parlamento vadovė pabrėžė, kad vertina organizacijos veiklą pasaulyje. Susitikimo metu dėmesys skirtas demokratijos iššūkiams ir dezinformacijai.

Tokijo olimpinių žaidynių metu bus paskelbta ekstremalioji padėtis

Japonijos vyriausybė pareiškė per olimpines žaidynes ketinanti paskelbti ekstremaliąją padėtį Tokijuje dėl koronaviruso pandemijos, šis pareiškimas paskelbtas iki olimpiados likus mažiau nei trims savaitėms. Toks vyriausybės sprendimas gali turėti įtakos žaidynių stebėjimo tvarkai, kuria apibrėžiamas tiesioginio rungtynių stebėjimo prieinamumas.

Donaldas Trumpas pateikė kolektyvinį ieškinį prieš interneto milžines

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pateikęs kolektyvinį ieškinį prieš interneto milžines „Facebook“, „Twitter ir „Google“ dėl neteisėtos jo cenzūros. „Šiandien kartu su institutu „America First Policy“, kaip vyriausiasis atstovas, teikiu didelį kolektyvinį ieškinį prieš didžiąsias technologijų milžines, įskaitant „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“, taip pat jų vadovus Marką Zuckerbergą, Sundarą Pichai ir Jacką Dorsey– tris išties malonius vaikinus“, – žurnalistams sakė D. Trumpas. Socialiniai tinklai „Facebook“ ir „Twitter“ uždraudė naudotis jų platformomis 75 metų respublikonui po sausio 6-ąją jo šalininkų įvykdyto įsiveržimo į JAV Kapitolijų Vašingtone.D. Trumpas sako, kad šios bendrovės tapo „neteisėtos, konstitucijai prieštaraujančios cenzūros vykdytojomis“.

Estijos užsienio reikalų ministrė apsilankė Pabradėje

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius kartu su Estijos užsienio reikalų ministre Eva Maria Liimets ir ja lydinčia delegacija lankėsi Pabradėje įsikūrusiame Užsieniečių registracijos centre (URC), kur susitiko su Estijos atsiųstais policijos ir sienų apsaugos pareigūnais. Birželio viduryje Estija išreiškė palaikymą Lietuvai dėl augančių neteisėtų migrantų skaičiaus ir pasiūlė konkrečią pagalbą. Liepos 7 d. Estijos policijos ir sienų apsaugos tarnyba atsiuntė į Lietuvą dešimties pareigūnų padalinį ESTPOL5, kuris visą mėnesį padės stebint Lietuvos – Baltarusijos pasienį. Estijos policijos ir sienų apsaugos tarnyba jau yra vykdžiusi sienų kontrolės ir apsaugos misijas Graikijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Slovėnijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje ir Suomijoje. Estija pagalbą Lietuvai teikia pagal Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (FRONTEX) programą.

Svarstomas testų dėl Covid-19 prievolės įvedimas

Sveikatos apsaugos ministerijoje svarstoma įvesti prievolę periodiškai testuotis nuo Covid-19 nepasiskiepijusiems ir liga nepersirgusiems pardavėjams, kavinių darbuotojams, viešojo transporto vairuotojams ir krovinių vežėjams, renginių vedėjams bei kitų profesijų atstovams. Nors Lietuvoje 14 dienų naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. gyventojų pastaruoju metu mažėja ir siekia vos 16 atvejų, Europos ir pasaulio epidemiologai baiminasi dėl galimos ketvirtosios bangos plintant užkrečiamesnei ir pavojingesnei koronaviruso delta atmainai.

Teherane – Afganistano vyriausybės ir Talibano vadovybės susitikimas

Remiantis Irano užsienio reikalų ministerijos pranešimu, Afganistano vyriausybės delegacija trečiadienį Teherane susitiko su Talibano atstovais. Susitikimas įvyko islamistams tęsiant intensyvų puolimą Afganistane, vykdomą beveik visoms amerikiečių pajėgoms palikus šalį. Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas derybas apibūdino taip: „Jie aptars dabartinę padėtį šalyje ir apsikeis nuomonėmis, kaip rasti sprendinį derybų keliu“.

„Rail Baltica“ padės plėtoti tarptautines stotis

Bendra Baltijos šalių įmonė „RB Rail“ pasirašė 194 250 eurų vertės sutartį su tarptautiniu konsorciumu, kuriam vadovauja „Ramboll“ ir kurį sudaro „Gottlieb Paludan Architects“, „Soini & Horto Architects“, „Realidea Ltd.“, „Ardenis Consult“. Ekspertai ir architektai teiks rekomendacijas „Rail Baltica“ projektui – vienam iš pavyzdinių tarpvalstybinių megaprojektų Europoje – kaip sukurti ilgalaikę pridėtinę vertę ypač aplink septynias tarptautines geležinkelio stotis. Studiją planuojama baigti 2021 m. pab. Šia studija norima parengti išsamų rekomendacijų rinkinį, kaip plėtoti septynias „Rail Baltica“ tarptautines stotis – Talino Ülemiste, Pärnu, Rygos centrinę, Rygos tarptautinio oro uosto, Panevėžio, Kauno ir Vilniaus. Siekiama, kad tai būtų transformuojančios multimodalinės jungtys, tarnaujančios kaip svarbūs kūrimo varikliai – artimiausioje miesto aplinkoje ir už jo ribų.

Floridai grasinanti audra „Elsa“ vėl tapo uraganu

Smarkiais vėjais ir liūtimis Kubą talžiusi audra „Elsa“ vėlai antradienį vėl virto uraganu ir artinosi prie Floridos. JAV Nacionalinio uraganų centro (NHC) teigimu „Elsa“ vėjų greitis siekia 120 km per val. ir kad 23 val. (trečiadienį 6 val. Lietuvos laiku) ji buvo prie pat Tampos įlankos rajono.

Mirė rašytojas Sigitas Renčys

Liepos 7 dieną po sunkios ligos, eidamas 73-iuosius metus, mirė poetas, kritikas, literatūrologas, švietimo vadybininkas Sigitas Renčys. S. Renčys gimė 1948 m. lapkričio 8 d. Šiauliuose. 1971 m. Vilniaus universitete baigė lituanistiką, o 1980 m. – aspirantūros studijas Visuomenės mokslų akademijoje Maskvoje. Apsigynęs disertaciją ir įgijęs humanitarinių mokslų daktaro laipsnį, 1970–1974 m. dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos literatūriniu konsultantu, 1991–1992 m. – leidybinės įmonės „Maratonas“ generalinio direktoriaus pavaduotoju, 1992 m. – „Fodio“ vyriausiuoju redaktoriumi, 1993–1997 m. – MBA Verslo korpuso (JAV) programos direktoriumi Lietuvoje, 1993–2000 m. – Baltijos vadybos fondo direktoriumi. 1994 m. dirbo valstybės konsultantu mokslui ir technikai Vyriausybėje, 1997–1999 m. – Kauno technologijos universiteto ir Norvegijos vadybos instituto Biznio mokymo centro programų Vilniuje vadovu, 1999–2000 m. – Tarptautinės aukštosios vadybos mokyklos (ISM) Vilniaus filialo administratoriumi, 2002–2009 m. – Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo direktoriumi, 2010–2014 m. – Valstybinio studijų fondo direktoriumi. 2004–2010 m. buvo Europos mokslo fondo Valdančiosios tarybos narys.

VMI vadovė E. Janušienė skiriama dar vienai kadencijai

Finansų ministrė Gintarė Skaistė trečiadienį pasirašė įsakymą skirti Editą Janušienę Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadove. Šiuo metu inspekcijai vadovaujančios E. Janušienės kadencija baigsis liepos 27 d., o naujoji penkerių metų kadencija prasidės liepos 28 d., praneša Finansų ministerija.„Sukaupta 34 metų Editos Janušienės darbo patirtis Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, Finansų ministerijoje, Valstybės kontrolėje ir Lietuvos banke, užtikrina, kad bus kompetentingai vadovaujama šiai institucijai.

Prisiekė naujasis Izraelio prezidentas

Trečiadienį prisiekė naujasis Izraelio prezidentas, buvęs Darbo partijos vadovas Isaacas Herzogas. Jis paragino šalį susivienyti ir pažadėjo būti „visų prezidentu“. I. Herzogą eiti prezidento pareigas išrinko Izraelio parlamentas Knesetas. Jo kandidatūrai birželio pradžioje buvo pritarta aiškia balsų dauguma. Jis yra 11-asis Izraelio prezidentas. B. Netanyahu, kuris buvo nuverstas po 12 metų valdžioje, kai po rinkimų kovą buvo sudarytas naujas koalicijos susitarimas, šiuo metu yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija. I. Herzogas pirmą kartą įžengė į Knesetą 2003 metais kaip Darbo partijos įstatymų leidėjas. 2005 metais jis tapo statybų ministru, o vėliau perėmė turizmo ir gerovės ministerijų vairą.

ES spaudžia Vengrijos vyriausybę „ištaisyti padėtį“ dėl LGBT

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį paragino Vengrijos vyriausybę pakeisti kursą dėl prieštaringai vertinamo, ketvirtadienį įsigaliojančio įstatymo LGBT klausimu ir įspėjo, kad priešingu atveju šaliai grės teisinės pasekmės. Minimu „Kovos su pedofilija įstatymu“ iš pradžių siekta sugriežtinti bausmes už vaikų išnaudojimą. Tačiau kritikai sako, kad galutiniame įstatymo tekste esama vietų, kuriose pedofilija suplakama su homoseksualumu, bei tokių, kuriose smerkiama bet kokia parama LGBT bendruomenei. Tačiau Prancūzų europarlamentaras Nicolas Bay išreiškė prieštaravimus kritikai ir nusitaikymą į Vengriją pavadino skandalu. „Vengrija nori apsaugoti savo vaikus nuo genderizmo iliuzijos. Budapeštas teisus“, – sakė jis.

Parengė Simonas Kaunelis

Reklama

Susiję straipsniai

Vladimiras Laučius. Kokią kainą turi sumokėti rusai, jei sumanytų mus užpulti?

(Projektas „Suprasti Rusiją“. IQ ir Alfa.lt bendradarbiaujant su GSSC) Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai...

Audrius Bačiulis. Ar vėjo elektrinės kelia pavojų saugumui?

Švedija stabdo vėjo jėgainių projektus Baltijos jūroje, nes Rusijos raketų atakos būtų atpažintos per vėlai. Kaip šią problemą...

Ne vien duona esame gyvi…

Vladimiras Laučius Artėja Kūčios. Visas krikščioniškasis pasaulis laukia svarbiausio dalyko. Juk ne vien duona esame gyvi. Taip, duona kasdienė –...

Edvardas Čiuldė. Ką Kūčių naktį ruošiasi paporinti gyvūnai?

Užpraeitais metais tuo pačiu metų laiku (2020-12-22) turėjau progą beveik pažodžiui nuspėti, ką Kūčių naktį, kai kalba gyvūnai,...