2025-01-09, Ketvirtadienis
Naujienlaiškis

Kviečiu bet kokia kaina išsaugoti Lietuvos valstybingumo simbolį

Gedimino_kalno_erozija1
Šiandien buvau šalia Gedimino kalno ir apžiūrėjau iš kokio atstumo galima ir leidžiama jį arčiau apžiūrėti (iki statybinių tvorų).

Mano nuomone, vaizdas kraupus, tai slegia morališkai ir mus lietuvius ir didelė gėda prieš užsieniečius, kurie mato tokį vaizdą, fotografuoja ir išvažiavę rodo savo šalyje, kaip atrodo mūsų valstybingumo simbolis. Įtariu už tos problemos neišsprendimą atsakingas ir Vilniaus meras, Vilniaus savivaldybės atstovai, kurie susiję su kultūra ir šia specifika, Kultūros ministerijos ir vyriausybės atstovai.

Įdomu, kada pirmą kartą valdžios žmonės ar valdininkai sužinojo apie Gedimino kalno eroziją ir kas padaryta nuo to laiko?

Tokiam svarbiausiam valstybingumo simboliui turėtų būtų mestos visos reikalingos lėšos – kad ir milijonai! Vyriausybė tam privalo skirti lėšų tiek kiek reikia, manau kitiems mažos svarbos projektams tie milijonai ,,iššvaistomi”.

Reikėtų veikti tikslingai. Jei vyriausybė nenori to daryti, galėtų kas nors „paskelbti” sąžiningą sąskaitą ir, manau, mes, visi lietuviai, surinktume pinigus dėl tokio visiems labai svarbaus tikslo. Būtų galima pakankamai daug surinkti, net jei kiekvienas mūsų paaukotų po porą eurų.  Palyginkime, kas būtų, jei kažkas panašaus nutiktų  Rusijoje? Pvz., jei Kremlius imtų ,,griūti”. Neabejoju, jam gelbėti seniai būtų mestos visos pajėgos ir  pinigų ištekliai,  daugybė specialistų ir mokslininkų. Viskas beregint būtų sutvarkyta. O jeigu taip nutiktų vokiečiams (,,griūtų” jų valstybingumo simbolis)… Jie beregint  sutvarkytų viską gerai ir greitai, ir, žinoma, tik ne taip, kaip mes tai darome.

Manau, svarbiausia kalno erozijos priežastis buvo iškirsti medžiai (kažkas, matyt, galvojo, kad nukirtus medžius, pagražės vaizdas, bet nenumatė baisių pasekmių) Medžių šaknys tvirtai sulaikė žemes. Dabar medžių greitai neatauginsi, kad jų šaknys giliai įsišaknytų.

-gedimino-kalnas-griuna-akyse

Žvelgiant į kalną jo padėtis atrodo baisi – nuo erozijoje prie tvoros ,,nušliaužė” didelis žemės sluoksnis. Jei bus ilgalaikiai lietūs, panašu, kad sutvirtinimai nesulaikys.

Blogiausiu atveju,  kad išsaugotume Gedimo kalną, siūloma  jį netgi visą ,,betonuoti’, ant viršaus užpilti žemes ir pasėti žolę. Tai dirbtinis būdas, tačiau kalną svarbu išsaugoti.

Kita vertus, jei vietiniai specialistai per tiek laiko nesugeba nieko padaryti, reikia kviestis užsienio specialistus ir mokėti jiems už konsultacijas. Reiktų „ištirti” kalną, gal po juo yra požeminiai vandenys, gal tie vandenys prisideda prie kalno ,,ardymo” proceso?

Jei būtų mano valia, atleisčiau iš darbo visus atsakingus darbuotojus, kurie iki šiol nesugebėjo kalno sutvarkyti. Man didelė gėda, kaip taip aplaidžiai prižiūrimas ir tvarkomas mūsų valstybingumo simbolis – Gedimino kalnas su pilimi.

Kviečiu visus pasirašyti peticiją, kad bet kokia kaina būtina išsaugotas šis mūsų valstybingumo simbolis.

Peticija

Gediminas Gemskis

SRTRF remiama programa

SRTRF

2 KOMENTARAI

  1. Sveiki, tikra tiesa parašyta aktyvaus Vilniaus visuomeninko, Gedimino Gemskio laiške…Mes visI, lietuviai, iš gėdos turėtume sudegti, jei šis kalnas su visu bokštu imtų ir nuslinktų, todėl, kad tylėjome, kad nieko nedarėme tam, kad mūsų Sostinės simbolis išliktų…

    Pagarbiai

  2. Reikia pasodinti aplinkos ministrą už tai, kad leido iškirsti medžius, tai dabar ir griūva, o lėšas kalną sutvarkyti, kad nenugriūtų – reikia iš aplinkos ministerijos paimti, tiksliau iš tos ministerijos darbuotojų ir paties ministro, o ministeriją reikia iš vis uždaryti, prijungiant prie žemės ūkio ministerijos, nes ši ministerija yra pati korumpuočiausia iš visų ir neneša niekur jokios atsakomybės!

Komentarai nepriimami.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Valdas Sutkus. Nugalėjusio trampizmo šalyje naikinama cenzūra

Sausio 6 d. Kongrese įvyko JAV prezidento rinkimų sertifikavimas. Nuo šiol D. Trumpas yra oficialiai patvirtintas JAV prezidentu....

Vytautas Sinica. Tadžikų bendruomenės pirmininkas perspėja apie migrantų iš Vidurio Azijos pavojų

Žadėjau grįžti prie politikos. Tai štai prisėskite. Lietuvos tadžikų bendruomenės vadovas Ilchomas Jakubzoda davė labai atvirą interviu „Kauno...

Edvardas Čiuldė. Ar praregėjimas nėra pavėluotas?

Šio pirmadienio TV diskusijų laida „LRT forumas“ buvo orientuota atsakyti į klausimą – kokia yra Rusija po 25...

Kataliko inteligento misija šiandien

Šis tekstas yra VU TSPMI prof. A. Jokubaičio paskaita skaityta Ateitininkų federacijos, Laisvos visuomenės instituto ir Krikščionių profsąjungos...