Po patirto beprecedenčio spaudimo iš Briuselio Lenkija vakar pažadėjo uždaryti už teisėjų drausminimą atsakingą Aukščiausiojo Teismo kolegiją, dėl kurios ir kilo didelis ginčas tarp Lenkijos ir ES. Tačiau Lenkija akcentavo, jog jos įstatymai yra viršesni už ES teisę.
Lenkijos vyriausybė vakar oficialiai pranešė, kad išvakarėse išsiuntė Europos Komisijai laišką, suėjus galutiniam terminui informuoti šią bloko struktūrą apie Drausmės bylų kolegijos likimą. Briuselio aukščiausios instancijos teismas yra nutaręs, kad ši institucija pakerta teisėjų nepriklausomumą ir neva pažeidžia ES teisę.
Skelbdama apie sprendimą likviduoti kolegiją, lenkų vyriausybė akcentavo, kad būtina rasti būdą bausti įstatymus pažeidžiančius ar kitaip savo padėtimi piktnaudžiaujančius teisėjus. Ministrų kabinetas pažadėjo rasti sprendimą tęsdamas teismų sistemos reformą, tad Briuselis neturi ko džiūgauti dėl savo menamos pergalės šiame ginče.
Be to, vyriausybė oficialiai pareiškė, kad Lenkijos įstatymai yra viršesni už ES teisę – tai yra dar vienas klausimas, didinantis įtampą tarp 27 narių Bendrijos ir penktos pagal gyventojų skaičių valstybės narės Lenkijos.
Į valdžią 2015 metais atėję Lenkijos konservatoriai taip pertvarkė šalies teismų sistemą, kad valdantieji įgijo naujų įgaliojimų kontroliuojant teismus ir skiriant teisėjus. Tokie veiksmai išprovokavo griežtą ES reakciją ir įspėjimus – Bendrija mano, kad daugelis pakeitimų pažeidžia demokratinį valdžių atskyrimo principą.
Tačiau Lenkija atremia šiuos išvestinius pseudoargumentus tuo, jog Vakarų valstybės negyveno sovietinėje sistemoje ir negali suvokti visos totalitarinio režimo teisinės sistemos palikimo, kurį reikia kuo skubiau pašalinti.
Europos Komisija liepė Lenkijai per savaitę pateikti atsakymą dėl numatomų priemonių drausminimo kolegijos atžvilgiu, šantažuodama paskelbti finansines sankcijas Varšuvai.