2025-04-29, Antradienis
Tautos Forumas

Po neseniai įvykusio vyriausybės posėdžio buvo paskelbta, kad priimtas sprendimas sujungti Slovėnijos nepriklausomybės muziejų ir Slovėnijos nacionalinį šiuolaikinės istorijos muziejų, įsteigiant naują viešąją įstaigą – Slovėnijos šiuolaikinės ir moderniosios istorijos muziejų.

 Liubliana. Slovėnijos šiuolaikinės istorijos muziejus.

Taip Roberto Golobo vyriausybė įgyvendino kultūros ministrės Astos Vrečko pareiškimą, jog Slovėnijos nepriklausomybės muziejus kaip savarankiška institucija nebeegzistuos.  Savo laiku buvęs Slovėnijos Respublikos prezidentas Borutas Pahoras buvo įspėjęs apie nepriklausomo Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus reikšmę, bet dabartinis prezidentas nepasisakė už jo išsaugojimą.

Tai aiški tendencija reliatyvizuoti Slovėnijos nepriklausomybę, ignoruoti ją mokyklose

Tai aiški tendencija reliatyvizuoti Slovėnijos nepriklausomybę, ignoruoti ją mokyklose, Slovėnijos jaunimas net nežino, kad kariavome už Slovėniją, o tai nepakenčiama ir nepriimtina”, – sakė Lojze Peterle, Slovėnijos nepriklausomybės vertybių asociacijos (Združenje za vrednote slovėne osamosvojitve – VSO) prezidentas, paskelbus apie nepriklausomo Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus panaikinimą, kai net buvęs prezidentas Borutas Pahoras nepritarė šiam žingsniui.

Vis dėlto ketvirtadienį Roberto Golobo vyriausybė nusprendė sujungti Slovėnijos nepriklausomybės muziejų ir Slovėnijos šiuolaikinės istorijos muziejų, įsteigiant naują viešąją įstaigą – Slovėnijos šiuolaikinės ir moderniosios istorijos muziejų. Partijos „Naujoji Slovėnija” (Nova Slovenija – NSi) parlamento nariai sprendimą dėl galimos interpeliacijos ministrei Astai Vrečko turėtų priimti kitą savaitę vyksiančiame parlamentinės frakcijos posėdyje, – praneša žiniasklaidos portalas „24”.

Viena iš pagrindinių dviejų institucijų sujungimo priežasčių – optimizuoti profesinę veiklą kultūros paveldo apsaugos ir išsaugojimo srityje, o kartu sujungus abu muziejus užtikrinti skaidresnį ir strategiškesnį profesinis darbą paveldo išsaugojimo srityje.

„Kartu sumažės veiklos sąnaudos, pagerės darbo organizavimas, bus nutrauktas kolekcionavimo politikos dubliavimasis ar dubliavimasis, turintis įtakos atitinkamų muziejų rinkinių formavimui”, – finansiniu aspektu pasiteisino vyriausybė pridūrusi: „Naujoji viešoji įstaiga sustiprins profesionalius šiuolaikinės istorijos tyrimus, vertinimą ir pristatymą, kurie iš esmės sutampa su Slovėnijos nepriklausomybės proceso pradžia. Dviejų muziejų sujungimas taip pat užtikrina skaidrų ir kokybiškesnį profesionalų darbą nacionalinio paveldo išsaugojimo ir įsivertinimo, jo edukacinio vaidmens ir kolektyvinės istorinės atminties išsaugojimo labui.”

Pahoras pabrėžė nepriklausomo nepriklausomybės muziejaus svarbą, tačiau Pirc Musar nepasisakė už jo išsaugojimą

Pranešimas apie dviejų muziejų sujungimą į naują viešąją įstaigą sulaukė neigiamos visuomenės ir politikų reakcijos. Kaip praneša Slovėnijos spaudos agentūra, Slovėnijos nepriklausomybės vertybių asociacija pasisakė prieš nepriklausomo Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus panaikinimą.  Gruodžio mėnesį Pasaulio slovėnų kongreso Slovėnijos konferencijos vadovybė paskelbė pareiškimą, kuriame Kultūros ministeriją, Vyriausybę ir Respublikos Prezidentę Natašą Pirc Musar paragino dar kartą apsvarstyti visišką Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus panaikinimą.

Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus panaikinimas buvo suprastas kaip bandymas užgniaužti ir sunaikinti Slovėnijos nepriklausomybės vertybes.

Slovėnijos nepriklausomybės muziejaus panaikinimas buvo suprastas kaip bandymas užgniaužti ir sunaikinti Slovėnijos nepriklausomybės vertybes. Prezidento kanceliarija tuomet mūsų žiniasklaidai atsakė, kad Pirc Musar savo poziciją Slovėnijos Nepriklausomybės muziejaus klausimu jau buvo išsakiusi priešrinkiminės kampanijos metu. „Nesena Slovėnijos istorija nusipelno tinkamo paminklo. Svarbu, kad turėtume vietą, kurioje ypač jaunosios kartos galėtų išsamiai susipažinti su 32 ir daugiau metų senumo įvykiais. Taip pat svarbu, kad šie klausimai mūsų nebeskaldytų. Sprendimą, ar Slovėnijos nepriklausomybė turėtų būti pristatoma nepriklausomame muziejuje, turėtų priimti istorijos profesoriai”, – sakė jie.

„Kad valstybė panaikintų kultūros institucijas ar net instituciją, skirtą šaliai, kurioje gyvename – apie tokį dalyką žinome tik iš kruvinos ir žiaurios ideologinės revoliucijos laikotarpio”, – komentavo istorikas daktaras Stane Granda, pridurdamas, jog tai  pasityčiojimas iš Slovėnijos istorijos.

Tai, ką leido sau padaryti ši vyriausybė, yra unikalu kultūros istorijoje, o pastarasis žingsnis tik patvirtina įsitikinimus tų, kurie teigia, jog šalies nepriklausomybę pasiekė Janezas Janša, arba tai nebuvo  Slovėnijos pageidaujamas politikos pasirinkimas apskritai.

Dėl prezidento Pirco Musaro pareiškimo, esą dėl nepriklausomo muziejaus dar spręs profesūra, Granda pažymėjo, jog dauguma profesūros atstovų pritaria nepriklausomam muziejui – tai parodė Jože Pučniko simpoziumas, kuriame savo paramą muziejui parašais patvirtino labai daug žmonių – išskyrus tuos, kurie ideologiškai susiję su šia vyriausybe arba Milano Kučano aplinka. Tačiau baisu, nes tai mažina istorikų darbo galimybes, kurios ir taip nėra optimalios”, – sakė Granda.

Tai susidorojimas su Slovėnijos nepriklausomybės šaknimis.

Kultūrinis nusikaltimas, kurį įvykdė dabartinė vyriausybė, primena fašistinį veiksmą po Pirmojo pasaulinio karo. Tai susidorojimas su Slovėnijos nepriklausomybės šaknimis. Kučano gvardija laimėjo mūšį, bet ne karą. Tačiau ją remia ir šalies prezidentas bei Karo už Slovėniją veteranų sąjungos pirmininkas, kurie niekada nesuprato ir nežinojo, kodėl slovėnai tapo nepriklausomi. Jis mėgaujasi savo pionieriaus vaidmeniu buvusios Jugoslavijos iškilmėse. Jis įsitikinęs, kad Slovėnijos nepriklausomybę įvykdė Tito totalitarinė gynyba, įkurta 1968 m.

Jam niekas negali padėti. Šiuo požiūriu jį palaiko ir ta istorikų dalis, kuri įsitikinusi, jog Knyga apie Kučaną yra didžiausias mūsų mokslininkų darbas nuo Kardeljos „Slovėnijos nacionalinio klausimo raida”. Jų žinios apie Slovėnijos istoriją prilygsta vaikiško triračio vaidmeniui sporte, kuriame laimi Formulė 1.

Valstybė, kuri vis labiau primena demokratijos fikciją, spaudžia savo piliečius visur, kur tik gali – šiuo metu jos pagrindinis ginklas yra energetikos sektorius,  vasarą buvo maistas – tai nesibaigiančio pereinamojo laikotarpio rezultatas. Klausimas, tik kiek ilgai mūsų šalis gali šitaip veikti. Karas su ateitimi niekada nepasiteisino, o Slovėnijos ateities negalima nei paneigti, nei jos atimti.

„Dievas yra!” – pareiškė vienas garsus Slovėnijos futbolo treneris, Slovėnijos rinktinei iškovojus pergalę”, – rašė daktaras Stane Granda.

Šaltinis: demokracija.eu 

Kviečiame paremti

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Mickas Hume’as. Nacionalizmas nebeturėtų būti nešvarus žodis

Tarp visos sumaišties ir netikrumo dėl Donaldo Trumpo, prekybos tarifų bei taikos Ukrainoje perspektyvų, viena turėtų būti aišku:...

Konstitucijos krizė

https://www.youtube.com/watch?v=dvC-Y3dvdj4

Prof. Jonas Grigas. Artėja naujas kvantinis iššūkis

Pažymėdamos kvantinės fizikos gimimo 100-metį, Jungtinės Tautos 2025-uosius paskelbė Tarptautiniais kvantinio mokslo ir technologijų metais. Todėl praeitame straipsnelyje...

ES skiria 10 mln. eurų islamiškam Europos istorijos perrašymui finansuoti

2019 m. Europos mokslinių tyrimų taryba patvirtino ir finansavo Europos Korano projektą, skirdama jam beveik 10 mln. eurų. Europos...