2024-11-28, Ketvirtadienis

Išpuoliai prieš mokslininkus ir sveikatos priežiūros specialistus pandemijos metu

Išpuoliai prieš mokslininkus ir sveikatos priežiūros specialistus pandemijos metu: Trumpas simpoziumo pranešimų rinkinys (2023)

Mokslininkai ir sveikatos priežiūros specialistai jau seniai tapo taikiniais, susijusiais su jų profesine veikla. Nors ši problema kilo anksčiau nei pandemija, tačiau dėl COVID-19 ji tapo didele problema tiek Jungtinėse Valstijose, tiek visame pasaulyje.

Nuo pat pandemijos pradžios mokslininkai ir sveikatos priežiūros specialistai sulaukė grasinimų ir kitokių išpuolių internete ir už jo ribų dėl jų pastangų kovoti su COVID-19 plitimu pasitelkiant visuomenės sveikatos intervencijas ir informaciją.

Pranešimai apie smurtą, kurį vykdo daugybė subjektų, įskaitant vyriausybes, grupes ir pavienius asmenis, yra labai įvairūs ir gaunami iš viso pasaulio. Kai kuriais atvejais prieš mokslininkus, sveikatos priežiūros specialistus ir kitas grupes vienu metu smurtas buvo keliamas iš kelių šaltinių, todėl jiems kilo didesnis pavojus nukentėti.

Nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. JAV Nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos Žmogaus teisių komitetas surengė penkias internetines transliacijas, kuriose buvo nagrinėjama pasaulinė su COVID-19 susijusių išpuolių prieš mokslininkus ir sveikatos priežiūros specialistus problema, taip pat susirūpinimą keliantys klausimai dėl informacijos slopinimo pandemijos metu ir pasekmių tarptautiniu mastu saugomoms teisėms.

Tarp temų buvo mokslininkų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų atakos dėl įrodymais pagrįstos informacijos apie sveikatą teikimo, pasauliniai smurto prieš sveikatos priežiūros darbuotojus modeliai, cenzūra ir teisė į informaciją, mokslinė komunikacija ir žmogaus teisės ekstremalių visuomenės sveikatos situacijų metu, taip pat žmogaus teisių sistemos kūrimas kalboms internete, susijusioms su sveikata.

Šioje trumpoje simpoziumo medžiagoje pateikiama aukšto lygio apžvalga, apibendrinanti per simpoziumų ciklą aptartus klausimus.  https://nap.nationalacademies.org/login.php?record_id=26936

Autorius (-iai): Nacionalinės mokslų, inžinerijos ir medicinos akademijos, Politikos ir pasaulinių reikalų komitetas, Žmogaus teisių komitetas, pranešėjos Ana Deros ir Jen Saunders.

Šaltinis: nap.nationalacademies.org

1 KOMENTARAS

  1. Vyksta išpuolis prieš mokslininkus, nes mokslas daromas vis prasčiau: mokslinė sistema nepalanki atradimams ir naujovėms, nes jos prioritetai yra susiję su absurdišku mokslinių straipsnių skaičiumi per metus.
    Tokiame pasaulyje mažiau vietos tikroms naujovėms ar pažangai. Nenuostabu, kad daugėja žmonių, nepasitikinčių mokslu. Kiek buvo garsių mokslininkų prieštaringų nuomonių apie COVID 19 vakcinų žalą ir naudą? Kiek Lietuvoje buvo mokslininkų pasisakymų (galimai už atlygį) per radiją, TV, spaudoje, kad nejonizuojančioji spinduliuotė iš 5G ryšių priemonių, telefonų, Wi-Fi jokio pavojaus nekelia, nepaisant tūkstančių mokslininkų priešingų įrodymų? Tik Jurga Largo prisipažino atsisakiusi „Telia“ pasiūlymo „už sutartą kainą pareklamuoti 5G ryšį“. Ar po to galima tikėti tokiais mokslininkais ir jų mokslu? Mokslininkas privalo abejoti viskuo, kol įrodo, kad tai absoliuti tiesa. Net garsiausi mokslininkai apsirinka. Venas didžiausių 20-jo amžiaus protų Stivenas Hokingas, bandęs suprasti, kaip Visata galėjo sukurti palankias gyvybei sąlygas, paskelbė: „Aš persigalvojau. Mano knyga „Trumpa laiko istorija“ neteisinga.“ Jos visame pasaulyje parduota daugiau nei 10 mln. egzempliorių, o į šiukšlių dėžę ją nusiuntė pats autoriaus.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Nacionalistinės konservatyvios partijos pergalė Austrijos rinkimuose

Savaitgalį Austrijos Štirijos provincijoje vyko vietos valdžios rinkimai, kuriuose triuškinančią pergalę iškovojo Austrijos laisvės partija (vok. – Freiheitliche...

Kremlius rimtai supanikavo: E. Dykyj pasakė, kas iššaukė režimo isteriją

Draudimo smogti Vakarų ginkluote į rusijos teritoriją panaikinimas kremliui sukėlė tikrą paniką ir isteriją. Rusai pamatė, kad Vakarai ėmė...

Valdas Sutkus. Kamalos Harris rinkimai: kaip sudeginti milijardą

JAV rinkimai yra ne tik demokratijos apraiška, bet ir brangi kova dėl valdžios. Kamalos Harris prezidentinė rinkimų kampanija...

Prof. dr. Gediminas Karoblis. Krikščionybė ir „progresas“

Baigiantis liturginiams-bažnytiniams metams ir prasidedant adventui, ypatingą prasmę įgyja klausimai apie pabaigą ir pradžią. Pabaiga ir pradžia (Alfa...