Žmogaus teisių gynimo organizacijos ėmėsi ginti už pažiūras persekiojamą LRT programų vedėją V. Savukyną ir Vilniaus universiteto (VU) docentę J. Mažylę. Gegužės 31 d. Prezidentui, LRT tarybos nariams,VU rektoriui ir VU akademinei bendruomenei išplatintame pareiškime skelbiama, kad jos palaiko ir visiškai pritaria prof. V.Radžvilo ir prof. A.Vaišvilos atviro laiško Prezidentui argumentams bei reikalavimams, kartu kviesdamos Prezidentą, LRT tarybos narius, VU rektorių bei VU akademinę bendruomenę pripažinti, jog šalyje įsitvirtinanti ideologinio ir politinio persekiojimo dėl įsitikinimų ir pažiūrų praktika karo Ukrainoje sąlygomis kelia realią egzistencinę grėsmę Lietuvos valstybės nepriklausomybei.
Primename, kad prieš savaitę Lietuvos akademinės bendruomenės atstovai prof. Vytautas Radžvilas ir prof. Alfonsas Vaišvila atvirame laiške portale www.delfi.lt šalies Prezidentui detaliai paviešino šiurkščius cenzūros ir persekiojimo žmonių už įsitikinimus faktus Vilniaus universitete bei Lietuvos radijuje ir televizijoje (LRT).
Jame nurodė, kad LRT Etikos kontrolierė (Kontrolierė) anoniminio skundo pagrindu nubaudė LRT programų vedėją V. Savukyną už tai, kad savo Feisbuko paskyroje paskelbė Teisingumo ministrę E. Dobrovolską kritikuojantį įrašą. V.Savukyną „teisė” trys LRT administracijos padalinių vadovai, dėl ko V.Radžvilas su A.Vaišvila juos prilygino sovietmečio „Troiką”
Profesorių nuomone, LRT Kontrolieriaus institucija yra įsteigta siekiant susidoroti su kitaminčiais žurnalistais. Tam tikslui yra patvirtintas LRT etikos kodeksas. Tačiau jis yra taikomas selektyviai – netaikomas žurnalistams R. Miliūtei, I. Makaraitytei ir kitiems LRT darbuotojams. Šiems asmenims suteikiama teisė skelbti savo asmenines nuomones ne tik Feisbuko paskyrose, bet ir LRT laidose, leidžiant asmeniškai, netgi neadekvačiai, kritikuoti politines partijas ar visuomenines organizacijas, viešai skatinti neapykantą kitaminčiams (prigimtinės šeimos šalininkams, pokario rezistencijos puoselėtojams, marksistinės genderizmo ideologijos kritikams ir kt.)
Minėti profesoriai atvirame laiške taip pat nurodė, kad analogiškai vien už dalyvavimą TV laidoje „Sengirė“, kurią transliavo Youtube OpTV kanalas, Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitetas (Programos komitetas) nusprendė nubausti docentę, humanitarinių mokslų daktarę Jolantą Mažylę, inicijuodamas studentų skundus. Juos inicijavo LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, kuri veikia Programos komitete socialinės partnerystės pagrindais.
Paviešinus posėdžio garso įrašus, kur Monika Garbačiauskaitė-Budrienė ir kiti posėdžio dalyviai planavo susidoroti su J. Mažyle, LRT direktorė su VU Programos komiteto nariais skundu kreipėsi į VU Komunikacijos fakulteto dekanę, fakulteto tarybą, VU rektorių R. Petrauską bei VU CAEK, reikalaudami VU administraciją imtis priemonių prieš mokslininkę J. Mažylę už jų tapatybės paviešinimą, esą J. Mažylė neteisėtai paviešino Programos komiteto posėdžių garso įrašus, kuriuose J. Mažylės skundėjai svarstė pastarosios tariamus etikos pažeidimus.
Profesoriai V.Radžvilas su A.Vaišvila atvirame laiške paragino Prezidentą pripažinti, jog šalyje plintanti ir įsitvirtinanti ideologinio ir politinio persekiojimo dėl įsitikinimų ir pažiūrų praktika griauna demokratijos pamatus bei karo Ukrainoje sąlygomis kelia realią egzistencinę grėsmę Lietuvos valstybės nepriklausomybei ir Tautos išlikimui.
Pasiūlė skleisti valstybės institucijoje nuostatą, kad anoniminiai Skundėjai būtų laikomi Rusijos vykdomo hibridinio karo prieš nepriklausomas suverenias valstybes dalyviais. Taip pat inicijuoti kreipimąsi į teisėsaugos institucijas, kad būtų nedelsiant ištirti LRT Generalinės direktorės M. Garbačiauskaitės-Budrienės veiksmai persekiojant VU doc. J. Mažylę ir žurnalistą V. Savukyną.
Pareikalauti LRT tarybą panaikinti LRT Etikos kodekso nuostatas, ribojančias Konstitucijos 25 str. nustatytas laisves dėl asmens teisės turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Sudaryti reprezentatyvią ir kvalifikuotą visuomeninę Komisiją prie LR Prezidento persekiojimą dėl pažiūrų patyrusių piliečių pareiškimams ir skundams tirti ir kt.
Visas pareiškimo tekstas žemiau:
Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybos nariams
Vilniaus universiteto rektoriui
Vilniaus universiteto akademinės etikos komisijos pirmininkui
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanei
Lietuvos žurnalistų sąjungai
Kopija: Žiniasklaidai
LIETUVOS ŽMOGAUS TEISIŲ KOORDINAVIMO CENTRO
PAREIŠKIMAS
Dėl persekiojamų už pažiūras piliečių ir jų persekiotojų atsakomybės
2023 m. gegužės 31 d.
Vilnius
Lietuvos akademinės bendruomenės atstovai prof. Vytautas Radžvilas ir prof. Alfonsas Vaišvila atvirame laiške portale www.delfi.lt šalies Prezidentui detaliai paviešino šiurkščius cenzūros ir persekiojimo žmonių už įsitikinimus faktus Vilniaus universitete (VU) bei Lietuvos radijuje ir televizijoje (LRT).
Atvirame laiške akademinės bendruomenės atstovai paviešino, kad:
1. LRT Etikos kontrolierė (Kontrolierė) vadovaudamasi LRT etikos kodeksu, tačiau pažeisdama Konstitucijos 25 straipsnį, anoniminio skundo pagrindu nubaudė LRT programų vedėją V. Savukyną už tai, kad šis 2022 m. rugsėjo 30 d. savo Feisbuko paskyroje paskelbė Teisingumo ministrę E. Dobrovolską kritikuojantį įrašą, kartu pažeisdama ir Lietuvos Respublikos informavimo įstatymo 11 straipsnio 2 dalies bei LRT įstatymo 3 str. 1 dalies nuostatas, laiduojančias asmens informacijos, įsitikinimų ir žodžio bei kūrybos laisvę.
2. Minėtame laiške nurodoma, kad LRT Kontrolierės darbo metodai primena sovietmečio „Troikos“ metodus: sprendimą dėl V. Savukyno tariamai padarytų LRT etikos kodekso pažeidimų lėmė trys LRT administracijos padalinių vadovai, konstatavę V. Savukyno kaltę (LRT gen. Direktoriaus pavaduotojas G. Oganauskas, LRT Teisės ir vindikacijos skyriaus vadovė L. Joskaudaitė-Dmitrijeva, LRT radijo departamento naujienų tarnybos vadovė D. Javinskaitė).
3. Nurodoma, kad LRT Kontrolieriaus institucija įsteigta tikslu susidoroti su kitaminčiais žurnalistais, kad minėtas LRT etikos kodeksas yra taikomas selektyviai – jis netaikomas žurnalistams R. Miliūtei, I. Makaraitytei ir kitiems LRT darbuotojams. Pastarosioms suteikiama teisė skelbti savo asmenines nuomones ne tik Feisbuko paskyrose, bet ir LRT laidose, leidžiant asmeniškai, netgi neadekvačiai, kritikuoti politines partijas ar visuomenines organizacijas, viešai skatinti neapykantą kitaminčiams (prigimtinės šeimos šalininkams, pokario rezistencijos puoselėtojams, marksistinės genderizmo ideologijos kritikams ir kt.)
4. Konstatuojama, kad LRT administracijos ir jai pavaldžios Kontrolierės laikysena skirtingų žurnalistų atžvilgiu yra akivaizdus LRT darbuotojų diskriminavimo pavyzdys (Konstitucijos 29 str. nustato, kad valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys yra lygūs, kad žmogaus teisių negalima varžyti įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu).
Akademinės bendruomenės atstovai taip pat nurodė, jog:
5. Analogiškai vien už dalyvavimą TV laidoje „Sengirė“, kurią transliavo Youtube OpTV kanalas, Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitetas (Programos komitetas) siekė nubausti docentę, humanitarinių mokslų daktarę Jolantą Mažylę, inicijuodamas studentų skundus ir kreipdamasis į VU Centrinę akademinės etikos komisiją (CAEK). Pažymėjo, kad J. Mažylės persekiojimą universitete inicijavo LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, veikianti Programos komitete socialinės partnerystės pagrindais. Atkreipė dėmesį, kad jokių J. Mažylės pažeidimų nenustatė nei VU CAEK, nei Visuomenės informavimo etikos komisija. Tačiau nepaisant to, nei VU administracija, nei Komunikacijų fakulteto vadovybė neatsiprašė šios mokslininkės ir nesiėmė jokių priemonių persekiojimams dėl pažiūrų universitete užkardymui.
6. Dar daugiau, VU Programos komiteto nariai (išskyrus pirmininką A. Gudauską ir dar vieną narę) skundu kreipėsi į VU Komunikacijos fakulteto dekanę, fakulteto tarybą, VU rektorių R. Petrauską bei VU CAEK, reikalaudami VU administraciją imtis priemonių prieš mokslininkę J. Mažylę už jų tapatybės paviešinimą, esą J. Mažylė neteisėtai paviešino Programos komiteto posėdžių garso įrašus, kuriuose J. Mažylės skundėjai svarstė pastarosios tariamus etikos pažeidimus. Nurodė, kad tarp pastarąjį skundą pasirašiusiųjų – vėlgi ta pati skundų iniciatorė – LRT vadovė M. Garbačiauskaitė-Budrienė bei dar 4 LRT darbuotojai, kurie kartu yra ir minėto komiteto nariai.
Akademinės bendruomenės atstovai konstatavo, kad:
7. LRT žurnalisto V. Savukyno ir VU doc. J. Mažylės persekiojimo aplinkybės ir naudojami susidorojimo metodai atkartoja SSRS okupacijos metodus – „demaskuoti“ priešams buvo naudojami anoniminiai skundai (donosy – rus.), kurių pagrindu režimui neįtinkantys žmonės buvo įkalinamai, tremiami į Sibiro lagerius ir baudžiami mirties bausme. Sovietų okupuotoje Lietuvoje analogiškai sufabrikuotų „darbo žmonių“ laiškais (skundais) iš Vilniaus universiteto (tuo metu V. Kapsuko) buvo pašalinti mokslininkai (nurodomos pavardės).
8. Pažymėjo, kad šiuo metu Lietuvoje ideologinis ir politinis persekiojimų dėl ,,neteisingų“ pažiūrų pobūdis yra maskuojamas dangstant jį tariamais etikos pažeidimais.
9. Pažymėjo, kad mūsų dienomis, kai nėra okupacijos laikotarpiu egzistavusių represinių struktūrų keliamos grėsmės, beveik 100 VU Komunikacijos fakulteto studentų savanoriškai įsitraukė į neišmatuojamai juos savo erudicija ir profesinėmis žiniomis pranokstančios doc. J. Mažylės moralinio ir psichologinio terorizavimo kampaniją.
10. Pažymėjo, kad vienos tiesos režimo ir su juo susijusio piliečių diskriminavimo ir persekiojimo ideologiniu ir politiniu pagrindu požymiai ėmė ryškėti D. Grybauskaitės pirmosios prezidentinės kadencijos metu. O Vilniaus universitete pradėta susidoroti su ,,nukrypstančiais nuo tiesos“ dėstytojais VU rektoriumi tapus A. Žukauskui.
11. Analogiškai LRT žurnalistų persekiojimą už pažiūras ėmė įgyvendinti M. Garbačiauskaitė-Budrienė, tapusi šios institucijos generaline direktore. Jai vadovaujant Nacionalinis transliuotojas tapo ideologiniu-propagandiniu kelių ,,politiškai korektiškų“ partijų ruporu. Teigiama, kad LRT faktiškai yra įtvirtinta neoficiali cenzūra – laidose išnyko nuomonių įvairovė, jose leidžiama dalyvauti tik iš anksto atrinktiems dalyviams arba, imituojant pažiūrų pliuralizmą ir įvairovę, į jas pakviečiamiems nepageidaujamiems dalyviams nesudaromos lygios sąlygos diskutuoti su oponentais ir netrukdomai išsakyti savo požiūrį. LRT eteris ir internetinis portalas tapo jos kiršinimo ir skaldymo įrankiais.
Akademinės bendruomenės atstovai atkreipia dėmesį, kad visuomenei didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad į kitaminčių persekiojimus nereaguoja nei Seimo, nei Prezidento institucijos – daugelį metų abejingai leidžiama anoniminiams skundikams savo skundus „institucionalizuoti“ bei skleisti skundimo „kultūrą“ į kitas valstybės ir valdžios įstaigas. Taip metodiškai naikinamos Konstitucijos garantuojamos piliečių teises į žodžio ir įsitikinimų laisvę, o žmonių persekiojimai už pažiūras bei įsitikinimus paverčiami valstybės gyvenimo norma.
Jų teigimu, anoniminių įskundimų praktikos toleravimas leidžia daryti išvadą, kad į nepriklausomą Lietuvą vėl grąžinami nusikalstami sovietmečio okupacinių struktūrų naudoti visuomenės bauginimo ir terorizavimo metodai, o Lietuva jau nebėra teisinė valstybė.
Atviro laiško autoriai kelia atitinkamus reikalavimus Lietuvos Respublikos Prezidentui, kaip šalies Konstitucijos garantui. Be kitų reikalavimų jie ragina:
- pripažinti, jog šalyje plintanti ir įsitvirtinanti ideologinio ir politinio persekiojimo dėl įsitikinimų ir pažiūrų praktika griauna demokratijos pamatus bei karo Ukrainoje sąlygomis kelia realią egzistencinę grėsmę Lietuvos valstybės nepriklausomybei ir Tautos išlikimui;
- skleisti valstybės institucijoje nuostatą, kad anoniminiai Skundėjai būtų laikomi Rusijos vykdomo hibridinio karo prieš nepriklausomas suverenias valstybes dalyviais, talkinančiais agresorei supriešinant ir silpninant nepriklausomos Lietuvos visuomenę;
- ryžtingai pradėti ginti piliečių konstitucinę žodžio ir įsitikinimų laisvę, pirmiausia viešai pareikšti savo poziciją šiame atvirame laiške paminėtais klausimais;
- inicijuoti kreipimąsi į teisėsaugos institucijas, kad būtų nedelsiant ištirti LRT Generalinės direktorės M. Garbačiauskaitės-Budrienės veiksmai persekiojant VU doc. J. Mažylę ir žurnalistą V. Savukyną, t.y. nustatyti, ar yra M. Garbačiauskaitės-Budrienės veiksmuose baudžiamojo veikos, piktnaudžiavimo įgaliojimais požymių, kurie keltų grėsmę visuomenės stabilumui M. Garbačiauskaitei-Budrienei esant LRT Generalinio direktoriaus pareigose.
- pasiūlyti VU Rektoriui, Senatui ir Tarybai įvertinti Komunikacijos fakulteto administracijos, Žurnalistikos bakalauro programos komitetų narių ir kolektyvinius skundus pasirašinėjančių studentų vaidmenį bei atsakomybę dėl doc. J. Mažylės persekiojimo ir nedviprasmiškai išsakyti savo poziciją dėl buvusio rektoriaus A. Žukausko pradėto universiteto ideologizavimo ir susidorojimų dėl pažiūrų praktikos;
- pareikalauti LRT tarybą panaikinti LRT Etikos kodekso nuostatas, ribojančias Konstitucijos 25 str. nustatytas laisves dėl asmens teisės turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti;
- sudaryti reprezentatyvią ir kvalifikuotą visuomeninę Komisiją prie LR Prezidento persekiojimą dėl pažiūrų patyrusių piliečių pareiškimams ir skundams tirti, analogišką Sąjūdžio laikais sovietinio režimo persekiojimus patyrusių politinių kalinių ir tremtinių skundus tyrusiai Komisijai.
Lietuvos žmogaus teisių organizacijos palaiko ir visiškai pritaria prof. V.Radžvilo ir prof. A.Vaišvilos atviro laiško Prezidentui argumentams bei reikalavimams ir kviečia Lietuvos Respublikos Prezidentą, LRT tarybos narius, VU rektorių bei VU akademinę bendruomenę:
Nedelsiant užkardyti kitaminčių persekiojimą, kuriuo sąmoningai yra kurstomą žmonių tarpusavio neapykanta. Neabejojame, kad karo Ukrainoje sąlygomis šis dirbtinai kurstomas žmonių kiršinimas kelia realią egzistencinę grėsmę Lietuvos valstybės nepriklausomybei ir Tautos išlikimui.
Pritariame nuostatai, kad anoniminiai Skundėjai yra Rusijos vykdomo hibridinio karo prieš mūsų valstybę dalyviai, sąmoningai/nesąmoningai talkinantys agresorei skaldant ir silpninant nepriklausomos Lietuvos visuomenę – turi būti pradėta atitinkama kova ir darbas su jais.
Pritariame ir raginame LRT tarybą panaikinti LRT Etikos kodekso nuostatas, ribojančias Konstitucijos 25 str. nustatytas laisves dėl asmens teisės turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Manome, jog šias nuostatas LRT Etikos kodekse lėmė ydingas pastarųjų metų autoritarinis LRT valdymas, prieštaraujantis LRT įstatymo 3 str. 1 dalies nuostatoms (demokratijos stiprinimui, žodžio ir kūrybos laisvei, įvairioms pažiūroms ir įsitikinimams TV laidose ir kt.).
Palaikome iniciatyvą sudaryti reprezentatyvią ir kvalifikuotą visuomeninę Komisiją prie LR Prezidento institucijos persekiojimams dėl pažiūrų patyrusių piliečių pareiškimams ir skundams tirti.
Pridedamas prof. Vytauto Radžvilo ir prof. Alfonso Vaišvilos atviras laiškas.
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija – Romualdas Povilaitis
Piliečių gynybos paramos fondas – Stasys Kaušinis
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos Helsinkio grupė – Aurelija Kuzmaitė