2024-11-29, Penktadienis

Jonas Grigas. Kodėl elektromobiliai nėra ekologiški


Gatvėse daugėja elektromobilių. Manoma, kad jie yra ekologiškesni. Tačiau elektromobilių nauda aplinkai abejotina – juos gaminant išmetama iki 70 proc. daugiau išmetalų nei gaminant benzininius automobilius.

Elektromobiliai turi nuvažiuoti dešimtis tūkstančių kilometrų, kad taptų ekologiškesni už benzininius, o WW Golf, remiantis gamintojo duomenimis, tampa ekologiškesnis tik po 123 000 kilometrų.

Yra nuogąstavimų, kad daugelis elektromobilių niekada nepasieks tokios ridos, nes savininkai atnaujins modelius, todėl daugybė naudotų elektromobilių stovės aikštelėse.

Dauguma automobilių yra perkami naudojant kredito planus, kurie suteikia klientams galimybę iškeisti savo automobilį į naują po trejų metų, kurių vargu ar pakaks emisijoms kompensuoti. Priežastys, kodėl elektromobilis nėra toks draugiškas aplinkai, yra:

Tiek gaminant, tiek važiuojant, elektromobiliams reikia daug elektros energijos. Jie yra daug sunkesni už benzininius dėl didžiulės baterijos, dėl kurios jie sunaudoja daugiau energijos.

Jo gamyba teršia aplinką-  elektromobiliams reikalingų mineralų gavybos poveikis aplinkai paneigia ekologišką naudą.

Elektromobiliai į orą išskiria daugiau nuodingų padangų dalelių nei jų benzino ekvivalentai.

Dėl sunkesnių elektromobilių skaičiaus didėjimo gali atsirasti daugiau duobių keliuose.

Dauguma elektromobilių naudoja ličio jonų baterijas, o mažai šalių gali jas perdirbti.

„Volvo“ 2021 m. atskleidė, kad elektromobilių gamybos išmetamų teršalų kiekis gali būti iki 70 procentų didesnis nei benzininių modelių, ir teigė, kad norint, jog elektromobilis taptų ekologiškesnis, reikia nuvažiuoti nuo 50 000 iki 110 000 kilometrų, o tai paprastai trunka nuo ketverių iki devynerių metų.

Taip yra daugiausia dėl akumuliatorių, naudojamų elektromobiliams maitinti. Jiems reikalingos žaliavos, tokios kaip kobaltas ir litis, išgaunamos Afrikoje ir Pietų Amerikoje.

Žaliųjų finansų instituto ataskaitoje teigiama, kad 61 procentas vairuotojų norėtų įsigyti elektromobilį, tačiau vos ketvirtadalis norėtų pirkti naudotą modelį.

Autorius yra akademikas, profesorius, fizinių mokslų habilituotas daktaras, tikrasis LMA narys

2 KOMENTARAI

  1. ,,Toyota” planuoja, kad 2025 m. jų gaminami automobiliai būtų įkraunami per 15 min. ir galėtų nuvažiuotų 1200 km. Kalbama ir apie akumuliatorių nuomą.





  2. Elektromobilių privalumai.
    Elektra pigesnė nei benzinas ir dyzelinas.
    Jie neišskiria kenksmingų dujų.
    Nereikia rūpintis dėl alyvos keitimo.
    Kadangi dalį lėtėjimo valdo elektros variklis, mažiau naudojami frikciniai stabdžiai.
    Elektromobiliai yra daug tylesni nei įprastiniai, todėl labai sumažina triukšmo taršą.
    Energijos, reikalingos elektromobiliui, kiekis yra mažesnis nei tas, kurį pagamina įprastas automobilis.
    Kai kurios vyriausybės taiko pinigines paskatas elektromobilių pardavimui.
    Elektromobilių trūkumai.
    Gali kilti problemų rasti vietą automobiliui įkrauti.
    Elektromobilio kaina prieinama ne kiekvienam.
    Dauguma jų gali nuvažiuoti tik vidutiniškai apie 100–200 km. Tačiau kai kurie prabangūs modeliai nuvažiuoja daugiau nei 480 km.
    Elektromobilių įkrovimas gali užtrukti daug valandų.
    Baterijų perdirbimas yra problema.
    Kai kurių elektromobilių dizainas ne kiekvieno skoniui.
    Elektromobiliams skirtų akumuliatorių gamyba turi didesnį poveikį aplinkai nei įprastinių transporto priemonių išmetami teršalai.
    Šiuo metu elektromobilių rinkoje dominuoja Kinija, po jos seka Europa ir JAV.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Ukrainai leidus ekshumuoti Antrojo pasaulinio karo laikų Volynės žudynių aukas, Lenkijos prezidento posto siekiantis kandidatas pareiškė esąs „pasirengęs vykti į Ukrainą“

Nuo 2017 m. Lenkijos Tautos atminties institutas (IPN) nuolat teikė prašymus dėl ekshumacijos leidimų įvairiose Ukrainos vietose, siekdamas...

Ačiū Dievui, nepaskendau. Nei nevilty, nei netikėjime

„Neįtikėjęs“ namais, turtais, triobom, pilim, rūmais ar daiktų bei pinigų kaupimu... Kun. Kęstutis Kazimieras Brilius MIC. „Kristus mums šviečia“...

Jubiliejų švenčiantis Pavelas Giunteris: „Gyvenu muzikai“

Ieva Bačiulytė Lapkričio 30 d. LVSO koncertų salėje jubiliejų švęs legendinis mušamųjų virtuozas, ilgametis Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro artistas,...

„Lindyhopera“ Vilniaus senajame teatre: šokis ir džiazas išlaisvina ir kviečia judėti

Vilniaus senajame teatre gruodžio 14, 15 d. įvyks džiazo šokio ir muzikos spektaklio „Lindyhopera“ premjera. Kas yra „Lindyhopera“?...