Vytautas Sinica | Veidaknygė
Europos lyderiai laidoja Žaką Delorsą, prancūzų politikos mohikaną, devintajame dešimtmetyje buvusį kone pagrindiniu Europos integracijos architektu, iš pradžių sukūrusiu Europos keturias laisves (laisvą prekių, paslaugų, žmonių ir kapitalo judėjimą), o vėliau ir Mastrichto sutartimi įkūnytą virsmą iš ekonominės į politinę sąjungą. Atsisveikinimas su juo – gera proga skirti laiko susipažinti su tuo, kur nuvedė europinės valstybės kūrimo idėjos ir kokius iššūkius tos idėjos sutinka.
Apie tai, kuo virsta Europa, kokios jos ligos ir kokie receptai, kurias problemas lemia aplinkybės, o kurios yra tiesiog užprogramuotos integracijos projekte, pagaliau, kodėl yra toks europinių institucijų ir gilesnės integracijos šalininkų požiūris į masinę imigraciją, kodėl ši yra net reikalinga integracijos procesui ir kaip multikultūralizmas yra ES centralizacijos sąlyga? Apie visa tai laidoje Neredaguota su Edvinu Jusiu kalbasi profesorius Vytautas Radžvilas. Kas jau kas, o jis gali kalbėti – ilgus metus buvo VU TSPMI Europos studijų katedros vedėjas ir ES reikalus išmano, nebūsiu kuklus, geriau nei 99.9 proc. žmonių šalyje.
Tiesą sakant, laidoje galite išgirsti kaip tik tą požiūrį ir ES analizės prizmę, už kurią 2018 metais Europos Komisijos atstovybėje dirbanti studentė ir suorganizavo Radžvilo Europos idėjos privalomo kurso naikinimą. Toks simbolinis lūžio momentas TSPMI nuosmukio istorijoje.
Jeigu ES narės pritartų dabar siūlomiems sutarčių pakeitimams, patirtume visiškai ne simbolinius, o esminius ES sąrangos pokyčius. Ir tai ne tik perėjimas prie šalių suverenumą galutinai paneigiančio kvalifikuotos daugumos balsavimo. Prof. Radžvilo teigimu, pokyčiai numatyti grubiai 65 srityse. Yra apie ką paklausyti.
Pasižiūrėjo jau apie 25 tūkstančių žmonių. Nebūkit paskutiniai.