Bilas Geitsas | EPA nuotr.
laikmetis.lt
Ironiška, kad šią apžvalgą rašau naudodamas „Microsoft“ produktą, dėl kurio Gatesas tikriausiai labiausiai išgarsėjo. Net ir tas, kuris naudojasi kompiuteriu, pagamintu jo didžiojo varžovo Steve’o Jobso, greičiausiai naudoja „Microsoft“ paketą teksto tvarkymui ir pristatymams.
Tačiau paklauskite ko nors apie Billą Gatesą, ir jis taip pat bus susijęs su pasaulinėmis vakcinacijos programomis, vykdomomis per Billo ir Melindos Gatesų fondą, ir konkrečiai su COVID vakcinacijos programa.
Savo naujausioje knygoje: „Pragaro vartai: kodėl Bilas Geistas yra pavojingiausias planetos žmogus?“ Danielis Juppas demaskuoja vieno turtingiausių planetos žmonių užmačias.
Kaltinimai dėl seksualinių nusikaltimų su darbuotojais persekiojo jį dešimtmečius, bet niekada nebuvo įrodyti. Jis buvo siejamas su Džefriu Epšteinu ir dažnai lankydavosi jo slėptuvėje saloje, tačiau kaltinimai seksualiniu išnaudojimu ir pedofilija niekada nebuvo patvirtinti. Juppas mano, kad jo ryšiai su Epšteinu – įrodytu seksualiniu nusikaltėliu – yra jo skyrybų su ilgamete žmona Melinda priežastis. Galima stebėtis, kas ją traukė prie beprotiškai turtingo ir galingo Bilo Geitso, bet jie anksti susipažino ir turėjo panašių įgūdžių bei ambicijų.
„Microsoft“ buvo sukurta taikant liūdnai pagarsėjusią agresyvią verslo praktiką. Ko Gatesas norėjo „Microsoft“ viduje, tą ir gavo, o tai, ko jis norėjo už „Microsoft“ ribų, buvo nupirkta arba, išskyrus „Apple“, negailestingai sunaikinta. Bendrovėje nebuvo toleruojamas joks atsipalaidavimas. Su sergančiais darbuotojais buvo elgiamasi negailestingai, kaip parodė atleidimas iš darbo vieno vėžiu sergančio jo kolegos ir kito, patyrusio širdies smūgį.
2000 m. jis įsteigė Bilo ir Melindos Geitsų fondą. Dabar Gatesas beveik visą savo veiklą skiria fondo veiklai. Prisidengdamas savo turto paskirstymu, Gatesas – vienu metu turtingiausias pasaulio žmogus – skyrė milijonus dolerių fondo veiklai. Galbūt jis jau nebėra turtingiausias pasaulio žmogus, bet, dalydamas milijardus dolerių, jis, atrodo, tapo ne mažiau turtingas. Kaip jis tai padaro?
Billo ir Melindos Geitsų fondas tariamai veikia tam, kad pasaulis taptų geresnis. Jis finansuoja su sveikata susijusius projektus, daugiausia skiepijimo programas, maisto programas, šeimos planavimo programas, o pastaruoju metu – su klimatu susijusius projektus.
Galbūt B. Gatesas nuoširdžiai tiki tuo, ką daro, ir tuo, kad tai naudinga žmonijai, tačiau tai atrodo kaip priedanga. Gatesas netampa skurdesniu, nes savo fondo labdaringą veiklą jis naudoja tam, kad galėtų patekti pas pasaulio lyderius ir su jais užmegzti ryšius. Kai jo projektams reikia plačiai gaminti produktus, pavyzdžiui, vakcinas, jis neišvengiamai tampa pagrindiniu juos gaminančių bendrovių akcininku. Gatesas savo humanitarine veikla siekia dviejų tikslų: populiarumo ir pelno.
Gatesas netampa skurdesniu, nes savo fondo labdaringą veiklą jis naudoja tam, kad galėtų patekti pas pasaulio lyderius ir su jais užmegzti ryšius.
Mūsų visų nelaimei, Gatesas į savo humanitarinę veiklą žiūri lygiai taip pat, kaip ir į „Microsoft“. Iš esmės jis supranta, kad turi padaryti keletą katastrofiškų klaidų ir sugadinti keletą dalykų, kol bus sukurta sėkminga programa ar produktas. Tai gali pasiteisinti programinės įrangos pramonėje, bet ne tada, kai ant kortos statoma gyvybė.
Jis vis dažniau atkreipia dėmesį į planetos sveikatą. Dabar jis daro įtaką viso pasaulio teisės aktams ir politikai, susijusiai su klimato kaita ir maisto gamyba. Nepaaiškinama, bet jis laikomas autoritetu šiomis temomis.
Suprantama, kad jo susidomėjimas klimato kaita yra daugiau nei akademinis. Jis dalyvauja įvairiose iniciatyvose. Kai kurios iš jų yra labai pavojingos, pavyzdžiui, planai blokuoti saulę kaip kovos su visuotiniu atšilimu priemonę.
Šiuo tikslu jis finansuoja geoinžinerijos projektus, pagal kuriuos į atmosferą išleidžiamos medžiagos, mažinančios saulės spindulių skvarbą į žemę. Daugelis mano, kad šie eksperimentai jau vykdomi, o kai kurie interneto komentatoriai Gateso planus sieja su vadinamaisiais „chemtreilais“, t. y. sąmoningu neatskleistų medžiagų išmetimu į orą lėktuvais.
Kad ir kokia būtų tiesa, Gatesas planuoja nerimą keliančias iniciatyvas, apie kurias dar prieš kelias minutes buvo kalbama kaip apie sąmokslo teorijas. Ir galime būti tikri, kad visi šie projektai bus vykdomi tiek, kiek jie gali atnešti Gatesui naudos.
Gatesas turi daugiau žemės ūkio paskirties žemės nei bet kuris kitas žemės savininkas Amerikoje ir toliau jos įsigyja vis daugiau. Kodėl jam tai priklauso, neaišku, tačiau jis yra apsėstas gyvulių išmetamo metano kiekio ir nori, kad pasaulis pereitų prie alternatyvių baltymų formų, pavyzdžiui, laboratorijose užaugintos mėsos ir vabzdžių.
Atrodo, kad Gatesas nesuvokia, kokie šlykštūs paprastiems žmonėms atrodo šie sumanymai, o jie juos laiko bjauriais, beveik taip pat, kaip ir jo siūlymus gaminti gėlą geriamąjį vandenį iš žmonių išmatų. Bet, žinoma, Billas nėra paprastas žmogus.
Žemės ūkio praktikos keitimas – dar viena iš naujausių Gateso manijų. Jis mano, kad Vakarai turi perimti ūkininkavimo būdus, panašius į besivystančių šalių ūkininkavimo būdus, o Afrika turi perimti vakarietiškesnę ūkininkavimo praktiką. Gatesas nieko nemato, į ką nenorėtų kištis. Jau turime įrodymų, kaip veiksmingai Gatesas daro įtaką pasaulio lyderiams; be abejo, jis buvo užkulisiuose, kai buvo žiauriai elgiamasi su Nyderlandų ūkininkais dėl azoto trąšų naudojimo.
Jis neatsisakė kovoti su ligomis. Vienas naujausių jo projektų – planas išleisti genetiškai modifikuotus uodų patinus, siekiant išnaikinti uodų platinamas ligas. Besivystančiose šalyse uodai yra didžiausi žudikai, todėl neabejotina, kad šis projektas pagrįstas mokslu. Tačiau tokių iniciatyvų problema yra ta, kad jose tam tikra problema atskiriama nuo platesnio konteksto ir kitų svarbių aplinkybių. Mes paprasčiausiai nežinome, kokį vaidmenį uodai vaidina mūsų trapioje ekosferoje, bet jei Gateso projektas bus įgyvendintas, netrukus tai sužinosime.
Nors B. Gatesas gali pasigirti didele programavimo ir verslo patirtimi, beje abiejose srityse jis yra savamokslis, jis taip pat yra savamokslis klimato kaitos ir medicinos mokslo srityse. Jis paprasčiausiai nesupranta, kas yra riba. Kaip sakoma apie autodidaktus, jie nežino, ko nežino. Jo įžvalgumo stoka atleistina, tačiau nesuvokiama, kodėl tiek daug pasaulio lyderių patiki jam savo piliečių gerovę ir finansavimą.
Akivaizdu, kad jo verslo ir filantropijos modelis jam tinka. Jo fondas turi didesnę įtaką pasaulinėje arenoje nei daugelis mažų ir vidutinio dydžio valstybių, o jis ir toliau išlieka pasakiškai turtingas. POLITICO ir WELT atliktas tyrimas ir speciali ataskaita apie COVID vakcinos diegimą parodė, kad B. Gatesas gali kontroliuoti svarbius tarptautinius sprendimus – nuo atskaitingų politikų iki neatskaitingų grupių, tokių kaip GAVI (Pasaulinis vakcinų ir imunizacijos aljansas).
Juppas kelia klausimą: ar Gateso veikla paremta siekiu sumažinti pasaulio populiaciją? Jei taip, ar šis motyvas slypi už kenksmingų vakcinų diegimo, jo plano užstoti saulę ir iniciatyvų sustabdyti tolesnį mėsos vartojimą? Keista, kad Juppas šioje knygoje nepamini Gateso nuostabaus pasiūlymo iškirsti 70 milijonų medžių ir juos palaidoti, kad jie netyčia nesudegtų.
Galite mylėti Billą Gatesą arba jo nekęsti. Bet jei perskaitysite šią knygą, jums bus sunku jį mylėti labiau arba ne taip jo nekęsti.
ŠALTINIS EUROPEAN CONSERVATIVE