respublika.lt
Keistoka valdžių politika privertė protestuoti ne tik prancūzus, bet ir ramumu garsėjančius belgus.
Žada blokuoti sostinę
Prancūzijoje tęsiasi praėjusį ketvirtadienį prasidėję ūkininkų protestai. Vietos žemdirbiai reikalauja, kad vyriausybė sustiprintų paramą žemės ūkiui ir pradėtų riboti žemės ūkio produkcijos importą, informavo „France 24“.
Po internetą plintančiuose vaizdo įrašuose matosi, kaip protestuotojai blokuoja kelius, laisto pareigūnų transportą fekalijomis bei purvu, gatvėse drabsto mėšlą bei padeginėja importinę produkciją gabenančius vilkikus. Ūkininkai reikalauja, kad būtų supaprastintos administracinės procedūros, pasisako prieš traktoriams naudojamo dyzelino branginimą ir naujus ribojimus pesticidų naudojimui.
Penktadienį naujasis šalies premjeras Gabrielius Atalis (Gabriel Attal) pamėgino nuraminti ūkininkus pažadėjęs atšaukti dyzelino branginimo planus bei skaudžiai bausti derybų dėl kainų taisyklių nesilaikančias įmones. Nepaisant to, ūkininkai mano, jog to yra maža.
Organizacija „Jaunieji ūkininkai“ pažadėjo naktį į pirmadienį blokuoti Paryžių ir jo priemiesčius, pranešė televizijos kanalas BFMTV.
„Idėja yra ta, kad nė vienas sunkvežimis nebegalės pristatyti prekių ir, esant reikalui, mes laikysimės tiek, kiek bus reikalinga, kad miestiečiai pajustų trūkumą ir mes būtume išgirsti. Tai bus ne 12 ar 15 valandų operacija, o ilgalaikė akcija, truksianti mažiausiai 5 dienas. Ji leis paryžiečiams suprasti, kad ūkininkai jiems būtini ir, kad pati savęs sostinė aprūpinti negali“, – pažadėjo organizacijos atstovai.
Paryžius dėl to jau sunerimo. Specialistų vertinimu, jeigu sostinė bus blokuota, maisto produktų joje pradės stigti po 72 valandų. Į grasinimus sureagavo ir Prancūzijos VRM vadovas Žeraldas Darmanenas (Gerald Darmanin), kuris nurodė sustiprinti saugumo priemones. Sekmadienį ryte ministras sušaukė skubų saugumo klausimams skirtą posėdį.
„Jis nurodė saugumo tarnyboms imtis priemonių, kad būtų išvengta maisto produktų turgaus Riundži bei Il-de-Franso regiono oro uostų blokados, o tuomet užkirsti kelią bei uždrausti bet kokį ūkininkų technikos įvažiavimą į Paryžių“, – pranešė BFMTV.
Ministras taip pat priminė, kad policijos pareigūnams nurodyta veikti apgalvotai ir įsikišti tik esant būtinybei, jeigu kiltų pavojus žmonėms ar visuomeniniams pastatams. Kaip pavyzdį jis pateikė ūkininkų akciją, kurios metu buvo sunaikintas importinių prekių krovinys.
Vėliau pasirodė informacija, kad protestai vėsta – sekmadienį šalyje buvo fiksuoti 38 kelių blokavimo atvejai, kuriuose dalydavo 700 ūkininkų, kai penktadienį buvo 113 blokavimų, kuriuose dalyvavo 17 500 ūkininkų.
Belgai irgi neramūs
Įpykę ūkininkai sekmadienį Belgijoje užblokavo pagrindinį greitkelį – tai dar vienas augančio nepasitenkinimo visoje Europoje, kuris sukėlė sumaištį Prancūzijoje ir Vokietijoje, ženklas. Važiuodami dešimtimis traktorių per pagrindinį sankryžą, ūkininkai sustabdė eismą E42 greitkelyje.
Prie kai kurių traktorių buvo prisegtos Belgijos ir ES vėliavos, taip pat plakatai su užrašais: „Jei mirsime mes, badu išmirsite ir jūs“ bei „Vaikystės svajonė tapo košmaru“.
Tapo neįmanoma padoriai užsidirbti, skundėsi Pjeras dHulstas (Pierre d’Hulst), Jaunųjų ūkininkų federacijos, organizavusios protestą, atstovas. „Mes raginame vykdyti bendrą žemės ūkio politiką, kurioje būtų atsižvelgta į tikrovę, – naujienų agentūrai AFP pabrėžė P.d’Hulstas. – Ūkininkai dabar turi nuveikti daugiau, turėdami mažiau išteklių. Esame pasirengę dėti pastangas, bet turime turėti galimybę gyventi padoriai.“
Jis teigė, kad jo kolegoms tenka konkuruoti su eksportuojamomis prekėmis, kurios neprivalo atitikti tų pačių griežtų aplinkosaugos standartų.
Ūkininkai skundžiasi, kad Europos teisės aktai stabdo jų verslą, kad infliacija smukdo pragyvenimo lygį, o pigesnis importas griauna konkurencingumą.