Ketvirtadienį vos už kelių metrų nuo Europos Parlamento protestuojančius ūkininkus pasitiko riaušių policija su gaisrinėmis žarnomis, nes jie bandė atkreipti Europos Vadovų Tarybos dėmesį, reikšdami bendrą pasipiktinimą dėl ES žaliosios politikos, kuri kelia grėsmę jų pragyvenimui.
Per neįprastai audringą protestą, net Briuselio standartais, padangų gaisrai ir traktorių blokados pasitiko Europos vadovus, kai į gatves išėjo tarptautinė žemdirbių grupių koalicija. Juos papiktino ES žalioji politika, įskaitant nutarimus, kuriais verčiama aktyvią žemės ūkio paskirties žemę palikti pūdymui, ribojamas trąšų naudojimas ir ribojamas leistinas gyvulių kiekis, taip pat nacionaliniai potvarkiai, pavyzdžiui, sumažintos subsidijos dyzeliniams degalams, kurie yra tiesioginis ES įsipareigojimų „Net Zero” rezultatas.
Prancūzijos europarlamentaras Thierry Mariani (Nacionalinis susivienijimas-ID), kalbėdamas Europos konservatoriams, kaltino ES elito norus siekti laisvosios prekybos susitarimų, dusinant vietinę Europos pramonę „sovietinio stiliaus žemės ūkio administravimu”, taip pat nepaliaujamą Ukrainos integraciją į ES bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP).
Ūkininkai taip pat pasmerkė ES už tai, kad ji tuo pat metu derasi dėl prekybos susitarimų, leidžiančių importuoti maisto produktus iš šalių, kurių nevaržo tokios taisyklės. Tai buvo galima pastebėti neseniai vykusiose Pietų Amerikos derybose, kurios buvo sustabdytos po to, kai Prancūzijos ūkininkų protestai įtikino prezidentą E. Macroną padaryti derybose posūkį.
Traktoriai į miestą plūdo nuo šios savaitės pradžios, o ūkininkai sekmadienį blokavo Briuselio apylinkėse esančius greitkelius. Didžiausios traktorių kolonos į Liuksemburgo aikštę – aikštę priešais Parlamentą – pradėjo plūsti ankstyvą ketvirtadienio rytą.
Ši masinė pilietinio nepaklusnumo demonstracija įvyko tuo metu, kai Europos vadovai atskrido į Briuselį aptarti kito 50 mlrd. eurų vertės finansinio paketo Ukrainai.
Gatvėse prie Europos Vadovų Tarybos pastato nuo ankstyvo ryto stovėjo šarvuočiai, nes protestuotojai vengė Šumano rajono, kuriame vyko ES vadovų susitikimas, ir sutelkė dėmesį į maždaug už kilometro esančias Parlamento apylinkes.
Beer bottles vs water cannon at the European Parliament, Brussels.#FarmersProtest pic.twitter.com/fVnxDqRYek
— Tamás Orbán (@TamasOrbanEC) February 1, 2024
Demonstracijoms įsibėgėjus, Belgijos riaušių policija susirėmė su ūkininkais forume prie Parlamento. Valdžios institucijos į padangų padegimus atsakė vandens žarnomis, o kai kurie protestuotojai buvo apmėtyti stikliniais buteliais. Ūkininkai ne kartą bandė pralaužti policijos užkardas, tačiau į juos buvo šaudoma vandens patrankomis.
Netoli Parlamento buvo nuversta garsi pramonininko statula, todėl kairieji Europos Parlamento nariai nedelsdami socialiniuose tinkluose ėmė kaltinti „kraštutinius dešiniuosius” ir net Vengrijos vyriausybę dėl šios dienos neramumų.
Tarp šiandienos protesto akcijoje dalyvavusių grupių buvo Italijos ūkininkų grupė „Coldiretti” ir Nyderlandų BBB judėjimo nariai.
Prie Europos Parlamento kalbėjusieji kaltino maisto kainų lenktynes, vedančias į dugną ir nesiliaujantį griežtą taupymą ekologijos srityje.
Tikimasi, kad ūkininkai mieste liks iki savaitgalio. Tikėtina, kad dabartinė protestų banga visoje Europoje artimiausiais mėnesiais, prieš birželio mėn. įvyksiančius Europos Parlamento rinkimus, dar labiau suintensyvės.
"This is Not the Europe We Want"
Brussels in gridlock today as protesting farmers shut down the city centre right in time for #EUCO
From CAP, Ukraine, and the green transition, many feel the sector a sacrificial lamb to social engineering
More coming w/ @EuroConOfficial pic.twitter.com/yVMOywDCGF
— Thomas O'Reilly (@TOR_EuroCon) February 1, 2024
europeanconservative.com