2024-11-25, Pirmadienis

Alvydas Medalinskas. Koks sudėtingas ir nevienareikšmis šių dienų pasaulis…

Informacija tiems Lietuvoje, kurie tiki mitu apie amžiną strateginę Rusijos ir Kinijos partnerystę bei pasitikėjimą vienų kitais ir nubraukia bet kokio mūsų diplomatinio, ekonominio manevro galimybę, skirtingai nuo JAV ir kitų Vakarų šalių. Ir nuo Ukrainos.

Praėjus 2 metams nuo plataus masto karo prieš Ukrainą, kilo Rusijoje idėja surengti karinius manevrus, atidirbant scenarijų…. , kai Kinija užpuola Rusiją.

Pagal šį scenarijų Rusija turi išbandyti savo branduolinio arsenalo atsaką po to, kai Kinija įsiveržė į Sibiro ir Tolimųjų Rytų teritorijas, kurias dabar kontroliuoja Rusija, bet Kinijoje jos neretai laikomos, kaip laikinai prarastos.

Be to, pagal šį scenarijų Kinija paskandino prieš įsiverždama 20 proc. Rusijos laivyno, turinčio branduolines raketas.

Atkreipkime dėmesį į žemėlapį, kur parodytos Rusijos branduolinio ginklo dislokavimo vietos. Labai nemaža jų dalis yra ir toliau ties Rusijos-Kinijos siena.

Rusijos centrinėje televizijoje su dideliu nerimu yra kalbama apie tai, kad Kinija vis labiau užkariauja vidinę Rusijos rinką, o Rusijos Tolimųjų Rytų svarbiausias uostas: Vladivostokas jau pusę metų yra laikomas Kinijos pagal pasirašytą susitarimą su Rusija, vidiniu Kinijos rinkos uostu.

Kinija, o ne Rusija reguliuoja pasaulyje dabar branduolinio ginklo panaudojimo ir nepanaudojimo klausimus, nepaisant Putino norų. Po to, kai Putinas prieš kelias dienas pagrasino Vakarams savo kalboje branduolinio ginklo galimu panaudojimu, Kinijos URM išplatino pareiškimą, kur ragina atsisakyti nuo tokių grasinimų ir priminė, kad Rusija 2022 m. pradžioje prisiėmė atsakomybę kartu su kitomis branduolinį ginklą turinčiomis šalimis negrasinti, nenaudoti branduolinio ginklo.

Rusijos ir Kinijos vadovai yra autokratai ir tai juos vienija, kaip ir noras įveikti Vakarų galią pasaulyje, bet abu jie turi dar vieną esminį skirtumą: Putino rankos jau yra panardintos kraujyje, o Kinijos lyderis savo politiką vykdo tarsi su pirštinėmis arba to paties Putino rankomis, kurių negaila Pekinui, kai tai atitinka Kinijos vadovybės interesus. Tačiau į Vakarų sankcijas Rusijai neretai atsižvelgiama ir karinė pagalba teikiama konfidencialiai. Skirtingai, nei daro Iranas.

Bet svarbu suprasti: Kinijos partnerystės su Rusija neturi nieko bendra su jokia strategine partneryste. Greičiau tai Putino ambicijų išnaudojimas, daužant Vakarus ir naudojamasis Rusijos energetiniais resursais, kuriuos Rusija turi parduoti Kinijai (arba Indijai) daug mažesne kaina.

Visa tai, kaip matome neprideda labai daug pasitikėjimui tarp Pekino ir Maskvos. Greičiau tai draugystė ir partnerystė iš išskaičiavimo, kuri, matyt, anksčiau ar vėliau nutrūks, kai Kinijos lyderis pajus, kad Putinas nebereikalingas

Reklama

Susiję straipsniai

Nuo balso tausojimo iki suplanuotos dienotvarkės: kas svarbu dainininko kelyje

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyko didžiulio auditorijos dėmesio sulaukęs antrasis tarpdisciplininis simpoziumas „Žmogus kuria balsą“. Besidomintieji...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...

Prieš D. Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“, – sako žurnalistas veteranas

Politikos analitikas ir bestselerių autorius Markas Halperinas teigė, kad prieš Donaldo Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“....

TS-LKD palikimas naujajai vyriausybei

Vytautas Vyšniauskas Jeigu žvakučių degiotojams prie Seimo iš tiesų rūpėtų antisemitizmas ir Lietuvos nacionalinis saugumas bei reputacija strateginių partnerių...