Mobilūs telefonai taip įsitvirtino mūsų gyvenime, kad sunku įsivaizduoti gyvenimą be jų. Kadangi telefonai vis tobulėja, mūsų priklausomybė nuo jų auga. Todėl nenuostabu, kad didėjant mūsų priklausomybei nuo telefonų, išaugo ir priklausomybės nuo jų problema .
Pasaulyje yra daugiau nei 3,8 milijardo išmaniųjų telefonų vartotojų. Iš jų maždaug 6,3 proc. yra priklausomi nuo telefono. Priklausomybė nuo telefono yra tada, kai juo nuolat naudojiesi.
Iš tų milijardų išmaniųjų telefonų naudotojų 427 proc. gauna daugiau žinučių ir pranešimų ir išsiunčia 278 proc. daugiau teksto pranešimų nei prieš dešimtmetį.
Mobilieji telefonai sukurti taip, kad žmonės būtų nuo jų priklausomi. Sudomindami naudotojus prieinama informacija, garsais ir spalvomis, inžinieriai moka išlaikyti žmonių fanatiškumą savo telefonams.
Nepaisant nustatyto ryšio tarp priklausomybės nuo telefono ir depresijos, nerimo ir vienatvės, sunku pasakyti, kas atsirado anksčiau – priklausomybė ar psichinės sveikatos problema.
Naujausi tyrimai parodė, kad priklausomybė nuo išmaniojo telefono tiesiogiai susijusi su depresijos simptomais. Priklausymas nuo telefono gali pakenkti jūsų kasdieniam gyvenimui. Telefonai nuolat plečia savo funkcijas, o tai didina priklausomybės tikimybę. Tyrimų duomenimis, 67 proc. išmaniųjų telefonų savininkų tikrina, ar telefone nėra skambučių ar žinučių, net kai jų telefonas nevibravo ar neskambėjo.
Jei esate užsiėmęs savo telefonu net tada, kai esate svečiuose arba bandote atlikti kitą užduotį, tai yra priklausomybės ženklas. Naudoti telefoną depresijos ir nerimo jausmams numalšinti yra ženklas, kad jūsų naudojimasis telefonu nėra sveikas. Jei per daug naudojatės telefonu, prarandate laiko ir vietos pojūtį, nepaisote savo pareigų ir jūsų telefono naudojimas yra problemiškas.
Nuolatinis naujausio mobiliojo telefono poreikis (pavyzdžiui, Seimo nariams), daugiau programų ir dažnesnis naudojimas (Seimo nariai plepa telefonu net plenarinių posėdžių metu, ko nepamatysi civilizuotų šalių parlamentuose) rodo, kad išsiugdėte toleranciją telefono naudojimui.
Jei jūsų telefonas ar tinklas nepasiekiami ir dėl to jaučiate pyktį, įtampą, dirglumą, neramumą ar depresiją, tai yra blogas ženklas. Priklausomybė nuo telefono gali sukelti miego praradimą, koncentracijos sumažėjimą, nerimą, stresą, vienatvę, izoliaciją, nesaugumą, santykių problemas ir prastus mokinių pažymius.
Dėl priklausomybės nuo telefono gali atsirasti cheminių pokyčių smegenyse. GABA (gama-aminosviesto rūgštis) yra neurotransmiteris, turintis raminamąjį arba euforinį poveikį. Nustatyta, kad nuolatinis telefono, kaip ir alkoholio, naudojimas keičia GABA gamybą smegenyse.
Žmonėms, turintiems priklausomybę nuo telefono, sumažėja smegenyse pilkosios medžiagos, kuri kontroliuoja judesius, atmintį ir emocijas.
Per didelis mobiliųjų telefonų naudojimas dėl jų spinduliuotės poveikio gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Nemiga yra viena iš pasekmių. Jau ir Pasaulio sveikatos organizacija, ilgai nepaisiusi mokslo faktų, pripažino mobiliųjų telefonų spinduliuotės sukeliamą vėžio riziką.
Remiantis Amerikos hipertenzijos draugijos tyrimais, paskelbtais „Medical Daily“, mobiliojo telefono naudojimas padidina kraujospūdį, neleidžia susikaupti. „The Guardian“ skelbia tyrimus, rodančius, kad kiekvieną kartą, kai žmogus išsiunčia žinutę ar paskambina, jis vėl susikoncentruoja tik po 25 minučių. Telefonas gali būti didelio streso šaltinis. 75 proc. amerikiečių studentų teigė, kad dėl per didelio telefono naudojimo atidėlioja svarbias užduotis.
Mobiliojo telefono naudojimas turi neigiamos įtakos vyrų vaisingumui, jo spinduliuotė sukelia smegenų auglius, gali sukelti asocialų elgesį, haliucinacijas.
Telefonas, kaip ir visi kiti Wi-Fi įrenginiai, skleidžia stiprią žalingą elektromagnetinę spinduliuotę, apie kurią smulkiai rašiau puslapyje www.esmogas.lt
Telefonas sukurtas tarnauti žmogui, bet jis jau nugali žmogų!
Autorius yra akademikas, profesorius, habilituotas fizinių moklsų daktaras , tikrasis LMA narys