„Žinių radijuje“ kaip amžini oponentai diskutavome su Dalia Asanavičiūte apie dvigubos pilietybės įteisinimą. Kuriam rengiamas referendumas ir to referendumo iš tiesų nė nereikia, nes jis vis tiek neįvyks ir liūdnai Lietuvos demokratijai tikrai nepadeda tai, kad tuo pačiu klausimu vėl ir vėl rengiamas referendumas, atvirai sakant, kad rengsim, kol pavyks, kai tuo tarpu kitais esminiais (tarkime, šeimos sampratos) referendumai valdančiųjų griežtai draudžiami.
Apie šiuos aspektus nekalbėjome, bet pakalbėjome kam ir kodėl reikia ar nereikia to visuotinio dvigubos pilietybės įteisinimo. Kadangi šia tema tenka kalbėti dažnai ir daug kas jau sakyta ir girdėta, atkreipsiu dėmesį į skaičius.
Užsienyje gyvena apie 700 tūkstančių Lietuvos piliečių, išvykusių po Kovo 11-osios, bet tik iki 20 tūkstančių iš jų pasiėmė kitos šalies pilietybę. Tai sunkus ir ilgas darbas, retas to imasi. Net jeigu tartume, kad daugelis slepia tokį veiksmą, kad iš tiesų jų yra gal net penkis kartus daugiau (čia jau labai dosnu), tai vis tiek yra kukli mažuma visų išvykusiųjų. Absoliuti dauguma, apie 90 procentų, kitos pilietybės tiesiog neima ir klausimas jiems neiškyla. Nes būtinybės gyvenant kitoje šalyje tą daryti tiesiog nėra.
Aišku, galima ginčytis, kad išvykusieji labai nori, bet taip brangina Lietuvos pilietybę, kad neima svetimos, kad neprarastų lietuviškosios. Tačiau tada jie turėtų būti labai aktyvus tokiame jiems svarbiame referendume. Deja. 2019 metais referendume tuo pačiu klausimu balsavo vos keliasdešimt tūkstančių pasaulio lietuvių. Tas pats labai kuklus procentas, nė iš tolo neprimenantis to 50 procentų aktyvumo, kurį demonstruoja Lietuvos piliečiai čia, Lietuvoje.
Suprantu, kad yra visokių logistinių kliūčių balsuoti užsienyje, bet jeigu klausimas tokios svarbos, kokios vaizduojamas, pasaulio lietuviai visgi tą kartą per penkis metus padarytų ir subalsuotų. Dar daugiau, jeigu pasaulio lietuviai balsuotų bent tuo pačiu aktyvumu kaip ir gyvenantys Lietuvoje, ir darytume prielaidą, kad jie visi už (nors pažįstu ir ne vieną, esantį prieš), susidarytų tas 1,3 milijono balsų, reikiamų, kad referendumas įvyktų. Bet jie to nedaro ir referendumas neįvyksta. Neįvyks ir vėl, nors kaip suprantu, visi pagrindiniai prezidento rinkimų kandidatai ir visos parlamentinės partijos jį palaiko.
Nacionalinis susivienijimas nepalaiko. Laidoje priminiau argumentus kodėl, visi jie anksčiau išdėstyti Nacionalinio susivienijimo viešai skelbtoje rezoliucijoje. Jeigu manote, kad piliečiui vienodai svarbu teisės ir pareigos bei sutinkate, kad realiai jas vykdyti įmanoma tik būnant čia, Lietuvoje, ir kuriant jos gyvenimą, o globali Lietuva neįmanoma ir tėra iliuzija emocijoms kurstyti ir apgaudinėti greičiausiai nykstančią tautą (taip, čia lietuviai), Nacionalinis susivienijimas vienintelis atstovauja jūsų poziciją ir apskritai yra vienintelė konservatyvi, bet provakarietiška partija.
Pasirašykite už mūsų teisę dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose birželio 9 dieną. Pasirašymo nuoroda komentare, greta laidos apie referendumą nuorodos. Politinė reklama.
P. S. padėkos laidos vedėjai, kuri jau ne pirmą kartą, kiek tenka patirti, veda laidas labai kultūringai, pagarbiai ir nešališkai.
a2vyub