2024-12-15, Sekmadienis
naujienlaiškis

Karas Ukrainoje. Aštuoni šimtai trisdešimtoji (birželio2) diena

Locked N’ Loaded 
2024 m. vasaros – rudens kampanija rusijos – Ukrainos kare: situacija, veiksmų eigos variantai ir perspektyvos.
Vasara rusijos – Ukrainos kare dažniausiai tampa itin karšta ne tik dėl temperatūros lauke, bet ir dėl suintensyvėjusių veiksmų. Gamtinės sąlygos (sausa ir tvirta žemė, seklesni ar išdžiūvę vandens telkiniai, tanki lapija) sudaro sąlygas vienai ar kitai pusei imtis plataus masto puolimo operacijų. 2022 m. tai darė rusija, 2023 m. – Ukraina. Labai tikėtina, kad ir ši vasara nebus išimtis.
📌 Situacija.
Šiuo metu nuo 2023 m. lapkričio – gruodžio mėnesio iniciatyvą fronte tvirtai laiko rusijos pajėgos. Jos primeta savo mūšio ritmą kontaktinėje linijoje, nes turi galimybę manevruoti rezerviniais vienetais, telkti ir paskirstyti resursus bei turi persvarą ugnimi (artilerija, aviacija ir raketos). Balandžio – gegužės mėnesiais suintensyvėję Vakarų valstybių karinės paramos paketai leido sumažinti šį atotrūkį, tačiau kardinaliai situacijos nepakeitė.
📍 Kontaktinė linija. Pagrindine agresoriaus pastangų kryptimi išlieka Doneck kryptis, veiksmai koncentruojami Pokrovsk – Vuhledar ir Chasiv Yar sektoriuose. Pirmi Vakarų karinės pagalbos paketai leido stabilizuoti situaciją arba numušti puolimo tempą tam tikruose sektoriuose. Ypač ženkliai prie to prisidėjo perduotos trumpo nuotolio oro gynybos sistemos bei raketos vidutinio nuotolio sistemoms, kurios neleidžia agresoriui laisvai jaustis danguje, nekliudomai mėtant KAB‘us. Tikėtina, nuo birželio mėn. atvykstantys pirmieji „čekiškos“ artilerinių sviedinių iniciatyvos paketai pagerins ukrainiečių galimybes smūgiuoti kontaktinėje linijoje, užnugaryje bei vykdyti counter-battery fire.
📎 Pokrovsk – Vuhledar sektoriuje agresoriaus vienetų judėjimo į priekį dinamika nenusileidžia, o vietomis yra spartesnė ir nuoseklesnė lyginant pvz. su Bakhmut operacija 2022 – 2023 m. žiemos kampanijos metu. Ukrainos pajėgoms sunkiai sekasi sulaikyti besiveržiantį priešą.
📎 Chasiv Yar Ukrainos pajėgoms pavyko stabilizuoti situaciją, tačiau agresorius deda dideles pastangas blokuoti miestą iš šiaurės ir pietų.
📎 Okupantų bandymas pasistūmėti link Oskil upės Kupjansk – Lyman sektoriuose šiame etape nėra sėkmingas.
📎 Taip pat rusija suintensyvino veiksmus Zaporizhia kryptyje bei sukūrė naują įtampos židinį Kharkiv kryptyje. Labai tikėtina, šie veiksmai skirti atitraukti Ukrainos pajėgas nuo kitų sektorių bei sudaryti sąlygas efektyviau su artilerija ir MLRS apšaudyti Kharkiv ir Zaporizhia.
Tačiau žvelgiant į pastarųjų trijų mėnesių agresoriaus nuostolių dinamiką nepanašu, kad šie veiksmai yra ženklus pokytis nuo to ką matėme 2024 m. kovą ar anksčiau. Atsižvelgiant į palankesnes gamtines sąlygas, veiksmai gegužę pagrindinėje pastangų kryptyje suaktyvėjo, tačiau didele dalimi agresoriaus manevrinių vienetų nuostolius išaugino prisidėję intensyvūs veiksmai Kharkiv kryptyje, o ne neva prasidėjusi vasaros kampanija.
📍 Deep strike.
📎 Agresoriaus raketų ir Shahed dronų nuostolių dinamika rodo, jog gegužės mėn. nėra kažkuo išskirtinis. Šios operacijos nemaža dalimi nulemtos ne tiek strateginiais – operaciniais rusų sumanymais, kiek agresoriaus karinės pramonės gamybos galimybėmis. Kurios negali užtikrinti nuolatinio ar tuo labiau ženkliai augančio smūgių į užnugarį intensyvumo. Rusų kompleksinių atakų (raketos ir dronai) prioritetiniu taikiniu yra Ukrainos energetinė bei kita civilinė infrastruktūra. Intensyviai smūgiuojama į Kharkiv miestą. Galimai, tai sietina su tuo, kad svarbiausi Ukrainos kariniai objektai yra pridengti moderniomis oro gynybos sistemomis, todėl rusai ieško lengvesnių taikinių.
📎 Nuo metų pradžios didžioji dalis Ukrainos smūgių į rusijos gilumą atlikta dronais, atakuojant naftos perdirbimo gamyklas. Šie smūgiai apie 14 % sumažino benzino gamybą, tačiau visgi tai mažai turėjo įtakos padėčiai kontaktinėje linijoje.
Gegužės pradžioje Ukrainą pasiekė JAV ir kitų šalių karinė pagalba, kurioje reikšmingą vietą užima ATACMS, Storm Shadow ir SCALP raketos. Dėl ko Ukrainos pajėgos ženkliai suintensyvino ir suefektyvino savo raketų smūgius, juos kombinuojant su dronais. Pagrinde atakuojama buvo Doneck bei Zaporizhia krypčių logistinėse arterijose, Kryme ir Krasnodar srityje.
Prioritetiniai taikiniai – oro gynybos sistemos, radarai, logistiniai mazgai, degalų saugyklos. Tikėtina, kad rengiama dirva F16 atvykimui. Vakarų valstybėms leidus (su apribojimais) smūgiuoti į rusijos teritoriją, šios ukrainiečių galimybės dar labiau išauga.
📍 Rezervas. Kol kas, viešų šaltinių duomenimis, nėra fiksuojamas rusijos parengto strateginio rezervo vienetų (divizija – korpusas – armija) judėjimas/atvykimas į kontaktinę liniją ar operacinį agresoriaus užnugarį. Ukrainos pajėgos jaučia ženklų rezervinių vienetų trūkumą ir naujus įtampos židinius kontaktinėje linijoje bando suvaldyti siunčiant ten tam tikras „ugniagesių komandas“ (pvz. 3-oji šturmo brigada).
Apibendrinant galima teigti, kad jei rusija planuoja didesnio masto puolimą vasaros – rudens kampanijoje, tai jis dar nėra prasidėjęs. Nepanašu, kad kelių savaičių bėgyje agresorius turėtų arti esančių strateginio – operacinio lygmens rezervinių vienetų skirtu didesnio masto operacijoms. Neatmestina, kad šiuo metu okupantai bando pasinaudoti esama susilpnėjusia Ukrainos pajėgų padėtimi kontaktinėje linijoje, siekiant maksimaliai pasistūmėti Doneck srityje bei tuo pat metu prikaustant galimus Ukrainos gynėjų rezervinius vienetus Kharkiv ir Zaporizhia srityse.
📌 Veiksmų eigos variantai.
📍 Rusija. Tikėtina, kad blogiausias Ukrainai veiksmų eigos variantas yra vasaros – rudens kampanijoje okupantams pasiekti liniją Kupjansk – Slovyansk – Pokrovsk – Vuhledar, taip atsiremiant į vandens kliūtis (Oskil upė), aukštumas ir urbanizuotą vietovę:
📎 Sukurti sąlygas tolimesnėms operacijoms link Kharkiv, Dnipro ir Zaporizhia arba tokiu būdu sudaryti palankią sau derybinę poziciją.
📎 Nustumti kontaktinę liniją 30 – 50 km į Vakarus ir apsaugoti savo tiekimo linijas Doneck ir Luhansk kryptyse.
Tam, kad tai padarytų agresoriui neišvengiamai reikės išlaikyti, o gal ir išplėsti operacijas Kharkiv ir Zaporizhia kryptyse siekiant atitraukti ženklią dalį ukrainiečių pajėgų ir resursų. Pakeitimas pagrindinių pastangų krypties link Kharkiv ar Zaporizhia pareikalautų strateginio agresoriaus pajėgų pergrupavimo, o tokių ženklų viešoje erdvėje nefiksuojama.
📍 Ukraina. Tikėtina, kad vasaros – rudens kampanijoje Ukrainos gynėjai sieks neleisti agresoriui pasiekti prieš tai minėto tikslo. Ukrainos pajėgoms svarbiausia yra:
📎 Neleisti agresoriui pasiekti Oskil upės.
📎 Išlaikyti Syversk gyvenvietės kontrolę.
📎 Neleisti agresoriui nuo Ocheretyne ir Chasiv Yar sujungti pajėgas linijoje Kostyantinivka – Toretsk – Niu Jork.
📎 Išlaikyti aukštumų Prohres – Karlivka – Kurahove kontrolę.
To siekdamos Ukrainos pajėgos turėtų:
📎 Intensyvinti smūgius agresoriaus logistikos mazguose Doneck ir Luhnansk kryptyse, su tikslu paveikti agresoriaus pasiruošimą ir veiksmus pagrindinių pastangų kryptyje.
📎 Tęsti kombinuotas atakas Pietų, Zaporizhia kryptyse ir Krasnodar srityje tam, kad sukurti galimo desanto operacijos kairiajame Dniepro krante galimybę, taip kartu atitraukiant agresoriaus dėmesį bei pajėgas.
📎 Siekti išstumti okupantus už sienos Kharkiv kryptyje.
📌 Perspektyvos.
📍 Rusija.
📎 Neatmestina, kad šiuo metu agresoriui veriasi langas pasinaudoti operacija Kharkiv kryptyje ir Kupjansk – Lyman sektoriuose pasistūmėti link Oskli upės. Pirmomis operacijos savaitėmis jam nepavyko pasiekti ženklių rezultatų Kupjansk sektoriuje, nors čia jis sukoncentravo 1-osios tankų armijos pajėgas (pagrindinėje pastangų kryptyje 47-oji tankų divizija). Panaši situacija ir Syversk sektoriuje. Rezerve buvę 106-osios oro desanto divizijos vienetai jau įvesti į mūšį, bet vis vien čia rusai negali pasistūmėti.
📎 Pagrindinėje pastangų kryptyje agresorius pajėgus esamomis pajėgomis pasiekti tarpinius rezultatus (aukštumos Prohres – Karlivka – Kurahove ir Chasiv Yar), tačiau didesnėms operacijoms pajėgų ir resursų jam gali nepakakti.
📎 Kharkiv kryptyje rusų pajėgos įstrigusios. Neatmestina, kad vietoj bandymo toliau pasistūmėti, agresorius gali bandyti su aviacijos, raketų ir toliašaudės artilerijos pagalba milijoniniame mieste sukelti humanitarinę katastrofą.
📎 Zaporizhia kryptyje agresorius pajėgus sukelti grėsmę Orihiv ir Velyka Novosylka, t.y. pabandyti užimti 2023 m. vasaros – rudens kampanijos metu ukrainiečių atsiimtas teritorijas.
Be papildomų pajėgų (divizijos – korpuso – armijos lygmeniu) įvedimo į mūšį Doneck ir Luhansk kryptyse ir pajėgų (pulko – divizijos lygmeniu) įvedimo Kharkiv ir Zaporizhia kryptyse agresorius yra nepajėgus pasiekti įvardinto, Ukrainai pavojingiausio veiksmų eigos varianto. Tokiu atveju, rusai gali bandyti pasiekti bent jau tarpinius rezultatus, pvz. aukštumų Prohres – Karlivka – Kurahove ir Chasiv Yar užėmimas. Šių tarpinių rezultatų pasiekimą apsunkina kontaktinę liniją pasiekianti Vakarų parama Ukrainai, išaugusios ukrainiečių deep strike galimybės bei leidimas smūgiuoti į rusijos teritorijos gilumą.
📍 Ukraina.
📎 Agresorius jau pasiekė Chasiv Yar ir aukštumas Prohres – Karlivka – Kurahove, tad čia stabilizuojant situaciją reikalingi labai operatyvūs veiksmai. Tikėtina, kad į šį sektorių bus mesti Ukrainos gynėjų rezerviniai vienetai (jei jų aišku čia yra) bei didelė dalis atvykstančių resursų (Vakarų paramos).
📎 Ukrainos pajėgos gali išstumti agresoriaus vienetus iš Kharkiv krypties su sąlyga, kad Kupjansk – Lyman sektoriuose padėtis išliks kontroliuojama. Ypač šias galimybes padidina leidimas smūgiuoti su JAV perduota ginkluote į rusijos teritoriją.
📎 Ukraina yra pajėgi Pietų ir dalinai Zaporizhia kryptyse sukapoti agresoriaus tiekimo linijas (aprūpinimo kelius) ir iki minimumo sumažinti okupantų galimybes iš čia atakuoti Ukrainos teritoriją.
Tikėtina, greitų rezultatų nebus, pagrinde dėl operatyvaus ir kokybiško rezervinių vienetų parengimo trūkumo. Dėl to, kol Ukraina sukurs naują pajėgų komplektavimo sistemą ir ji pradės tiekti pajėgas į kontaktinę liniją, yra kritiškai svarbus nuoseklus ir intensyvus karinės pagalbos tiekimas iš Vakarų visose kategorijose. Žinoma, artėjantys politiniai sprendimai dėl Vakarų valstybių karių mokomosios misijos Ukrainoje įneša šiek tiek optimizmo.
**********
Locked N’ Loaded 
Agresorius surengė didelio masto kombinuotą smūgį Ukrainos civilinei (daugiausia energetinei) ir karinei infrastruktūrai:
📍 Atakuota ne mažiau nei su 100 dronų ir raketų, iš jų ukrainiečiai numušė 81 vnt. Kaip įprasta gerai susitvarkyta su Shahedais, Kh101/Kh555, sparnuotosiomis Iskander ir Kalibr raketomis.
📍 Tačiau praėjo 4 balistinės Iskander raketos. Tikėtina atakuota ten, kur nėra Patriot ar kitų modernių oro gynybos sistemų. Reikia pasakyti, kad tokių objektų agresorius ieško dar iki didžiųjų kombinuotų smūgių, čiupinėdamas ukrainiečių oro gynybą įvairiomis priemonėmis, kol identifikuoja silpnas vietas.
📍 Be to, tikėtina taikinius pasiekė ir 3 Kh59/Kh69 raketos. Tai gana naujos raketos ir rusai kurį laiką bandė jomis atakuoti be Shahedų priedangos. Tuomet ukrainiečiai jas numušdavo. Tačiau apkrovus Ukrainos pajėgų oro gynybą Shahedais ir Kh101, Kh59/Kh69 raketos prasprūdo.
Taip pat, neatmestina, kad anksčiau Kh59/Kh69 buvo naudotos „žvalgybos mūšiu” tikslais, siekiant rasti Patriot, NASAMS ar kitų modernių oro gynybos sistemų dengiamas erdves, taip vėliau palengvinant darbą balistiniams Iskanderams ar Kinzhalams.
📌 Kharkiv kryptis.
Kontaktinėje linijoje ir toliau be pakitimų, rusai praneša apie ukrainiečių kontratakas.
📌 Luhansko kryptis.
📍 Kupjansk ir Lyman sektoriuose be pakitimų.
📍 Syversk. Agresorius toliau daužo galva į sieną prie Rozdolivka ir bando veržtis link Syversk. Ukrainos pajėgos išlaikė pozicijas.
📌 Donecko kryptis.
📍 Chasiv Yar.
📎 Šiaurinis flangas. Rusų pastangos pasistūmėti Kalynivka – Hryhorivka nebuvo sėkmingos.
📎 Centras. Kaip ir spėjome, rusai intensyvina operacijas šiaurės rytiniame miesto pakraštyje ir bando apeiti šią miesto dalį iš šiaurės, pasiekti kanalą ir atkirsti rytinėje kanalo pusėje miestą ginančius ukrainiečius. Šį sumanymą patvirtina ir rusų veiksmai pietiniame šio miesto rajono pakraštyje. Čia jie yra pasiekę kanalą ir jau kelinta diena bando persikelti į kitą jo pusę, taip susikuriant placdarmą.
📎 Pietinis flangas. Ukrainos pajėgos ir toliau nuo aukštumų neleidžia rusams stumtis no mans land Klishiivka – Andriivka – Kurdiumivka ruožuose.
📍 Pokrovsk – Vuhledar.
📎 Šiaurinis flangas. Rusai ir toliau išlaiko puolimo tempą Sokil – Novopokrovske – Umanske ruože ir po truputį stumiasi į priekį.
📎 Centras. Agresoriui teigiama dinamika šiauriniame flange leidžia jam saugiau jaustis ir Umanske – Netailove ruože. Dėl to čia veikiančių rusų vienetų šiaurinis flangas saugesnis, todėl jie telkia savo pajėgas ir rengiasi aukštumose judėti tolyn į vakarus.
📎 Pietinis flangas. Tęsiasi sunkūs mūšiai visoje kontaktinėje linijoje, ukrainiečiai išlaikė pozicijas.
📌 Zaporizhia kryptis.
Agresorius ieško išeities Robotyne pleište. Kaip ne kartą jau minėjome, atakos į kaktą okupantams neduoda jokios naudos. Tad dabar agresorius ėmė atakuoti vakariau prie Nesteryanka. Jam pavyko pasistūmėti. Toks judesys gali būti nutaikytas link Orihiv, taip atkertant visą Robotyne pleištą. Tačiau tam rusams reiktų nemažai pajėgų ir resursų. Po kelių dienų turėtų būti aišku ar tai tik vienkartinis bandymas, ar rusai nusiteikę rimtesniems veiksmams.
📌 Pietų kryptis.
Be pakitimų.

*******

Locked N’ Loaded 

Prieš pradedant norėjome anonsuoti, kad artimiausiomis dienomis pasirodys mūsų analizė apie tikėtiną veiksmų eigos variantą 2024 m. vasaros – rudens kampanijoje. Stay tuned

Dabar žiūrim ką karo dievai mums padovanojo šiandien

Didžiosios NATO valstybės leido Ukrainai su vakarietiška ginkluote smūgiuoti rusijos teritorijoje. Vasarėlė nusimato karšta!

Ukrainos pajėgos toliau daužo rusų karinius taikinius aplink Kerch tiltą. Šią naktį buvo smogta uoste Kavkaz esančiai degalų saugyklai.

Įvyko apsikeitimas belaisviais. 72 Ukrainos gynėjai grįžo namo.

Kharkiv kryptis.

Nors rusai telegram kanaluose vis kažką „sėkmingai šturmuoja, užima ir įsitvirtina“, tačiau realybėje kontaktinė linija lieka nepakitusi. Kaip ir minėjome vakar, agresorius pergrupuoja pajėgas ir ruošiasi naujoms operacijoms.

Luhansko kryptis.

Kupjansk. Kontaktinėje linijoje be esminių pakitimų, nors mūšiai vyksta sunkūs.

Lyman. Ukrainiečiai atmušė okupantų bandymą pasistūmėti pietinio flango miškuose.

Syversk. Agresorius persigrupavo ir atnaujino atakas Bilohorivka ir Rozdolivka ruožuose. Mūšiai tęsiasi.

Donecko kryptis.

Sprogimai Pervomaiske, t. y. kelyje Luhansk – Bakhmut. Ukrainiečiai ir toliau stengiasi trikdyti agresoriaus tiekimo linijas.

Chasiv Yar.

Šiaurinis flangas. Be pakitimų. Ukrainos gynėjai neprileidžia agresoriaus prie kanalo.

Centras. Rusai pasigerino savo padėtį rytiniame miesto pakraštyje. Jų pastangos iš pietų nukirsti šią miesto dalį palei kanalą nebuvo sėkmingos, tad tikėtina, jie bando ne tik pasistūmėti į rytus, bet ir iš šiaurės apeiti miesto prieigas. Stebėsime situaciją.

Pietinis flangas. Panašu, rusai bando plėsti susidūrimų ruožą ir taip ištampyti ukrainiečių vienetus po kontaktinę liniją. Prasidėjo atakos prie Kurdiumivka, taip pat agresorius tradiciškai puola Klishiivka – Andriivka ruože.

Pokrovsk – Vuhledar.

Šiaurinis flangas. Rusai bando lyginti kontaktinę liniją vakariniame ruože. Kaip ir esame minėję, jie bando nuo aukštumų iš flango pasiekti Novopokrovske. Jiems kažkiek pavyko pasistūmėti.

Centras. Agresorius įsitvirtina vakar užimtose pozicijose į šiaurę nuo Netailove.

Pietinis flangas. Agresorius tęsia atakas link kelio Vuhledar – Kostyantinivka, tačiau ukrainiečiai išlaikė pozicijas. Sunkios ir dinamiškos kautynės vyksta Krasnohorivka.

Zaporizhia ir Pietų kryptys.

Tęsiasi kovinė rutina. Kontaktinėje linijoje be pakitimų.

Reklama

Susiję straipsniai

Parlamentas sudarė sąlygas patraukti baudžiamojon atsakomybėn rinkimus laimėjusios Austrijos partijos lyderį

Austrijos parlamentas trečiadienį, gruodžio 11 d., pritarė prokuratūros prašymui panaikinti antiglobalistinės dešiniosios Laisvės partijos (FPÖ) lyderio Herberto Kicklo...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis dvidešimt penktoji (gruodžio 14) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos su dronais sėkmingai atakavo agresoriaus naftos perdirbimo gamyklą Oriol srityje: https://t.me/arrowsmap/6899?single. Taip pat,...

Dr. Jonas Grigas. Kodėl kosmose viskas juda?

Visatoje niekas nestovi vietoje. Žemė sukasi aplink Saulę, Saulė sukasi aplink galaktiką ir net galaktikos nuolat juda. Taigi...

Režisierius Raimundas Banionis: „Meno poveikis mąstymui – štai vertinimo kriterijus“

Vilniaus senajame teatre lapkričio 29 d. įvyko premjera – teatro ir kino režisieriaus Raimundo Banionio spektaklio pagal prancūzų...