Įtariamo Paryžiaus sprogdintojo Salaho Abdeslamo advokatai atsisako mandato. Be to, neatsiranda ir kitų norinčiųjų jį ginti, todėl visas teismo procesas gali komplikuotis.
Po išpuolių Paryžiuje, su kuriais siejamas Salahas Abdeslamas, buvo gerokai sustiprinta ap sauga įvairiuose lankytinuose objektuose bei Prancūzijos gatvėse. EPA-Eltos nuotr.
Rimas Andrikis, advokatas:
Jokioje demokratinėje šalyje negali būti teisminio proceso be gynėjo. To tiesiog negali būti. Net Lietuvoje pačiose žiauriausiose bylose, kurios čia vadinamos ir išskirtinėmis, ir rezonansinėmis, – kai yra trys nužudymai, genocidai, net Sausio 13-osios byloje, kuri visiems lietuviams yra labai skaudi ir pagal laikmetį gali būti prilyginta tikrai skaudesniems, negu tas Paryžiaus, atvejams, netgi čia visada gynėjai buvo.
Perskaitęs informaciją apie Paryžiaus bylą aš iškart prisiminiau vieną atvejį, kai Ispanijos geležinkelio tunelyje maždaug prieš dešimtmetį buvo susprogdintas traukinys ir buvo daugybė žuvusiųjų. Tuomet buvo teisiami septyni kaltinamieji ir Ispanijos advokatai juos gynė. O Europos advokatų asociacija tuos ispanų advokatus apdovanojo garbės ženklais. Taigi prancūzų advokatūrai toks atsisakymas ginti kaltinamąjį užtraukia gėdą.
Pirmiausia todėl, kad advokatas negali būti tapatinamas su jo klientu. Tai yra pagrindinis principas, ir aš nė kiek neabejoju, kad Prancūzijoje tas principas veikia kur kas geriau nei Lietuvoje. Čia pas mus, jeigu gini kokį nors blogą žmogų, iškart esi su juo sutapatinamas, pasakant, kad esi jo draugas ar net toks pats nusikaltėlis.
Bet eikime toliau. Žinoma, gėda vietos advokatūrai, kuri neužtikrina teisės į gynybą, bet Prancūzijoje, kaip ir Lietuvoje, procese leidžiama dalyvauti kitų ES valstybių advokatams. Yra numatytos tam tikros procedūros nacionaliniuose baudžiamojo proceso kodeksuose ir advokatūrų įstatymuose, todėl tai gali atsitikti – net ir Lietuvos advokatas gali ten nuvažiuoti ir ginti. Pagal Europos žmogaus teisių Pagrindinių laisvių konvenciją kaltinamasis gali gintis ir pats, tačiau, pavyzdžiui, mūsų kodekse yra nustatyti atvejai, kada advokatas yra privalomas. Taigi, jeigu advokatas nebus rastas, tai procesas tikrai bus neteisėtas nuo pradžios iki galo… Ir svarbiausia – gynėjas neturi būti tapatinamas su ginamuoju jokiomis aplinkybėmis.
www.respublika.lt