2024-11-25, Pirmadienis

Dominykas Vanhara. Kaip kovoti su korupcija?

Veidaknygė

Gerbiamieji, pratęskime pasiūlymų ateinantiems Seimo rinkimams seriją ir šį kartą pakalbėkime apie tai, kaip reikėtų kovoti su korupcija.

Turėčiau vieną tokį pasiūlymą, kuris galėtų būti efektyvus. Tačiau lygiai taip pat suprantu, kad pasiūlymas gali kelti tam tikrą kontraversiją, todėl pirmiausia norėčiau sužinoti Jūsų nuomonę: pritartumėte, nepritartumėte, neutraliai vertintumėte? O jei nepritartumėte, tai kodėl?

Tai va, mano pasiūlymas būtų toks, kad kyšio pasiūlymą gavęs valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, jei nedelsiant apie tai praneštų STT ir vykdytų visus STT nurodymus (t. y. sutiktų veikti pagal nusikalstamos veikos imitavimo modelį), pabaigoje tą jam duotą kyšį, atskaičius GPM ir SODROS mokesčius, gautų asmeniškai, pervestą į jo banko sąskaitą, kaip visiškai legalias ir oficialias pajamas.

Kodėl aš manau, kad tai sumažintų korupciją? Nes jau ne kartą esu rašęs apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas ir kame yra šių veikų problematika. Pagrindinė problematika yra ta, kad šios veikos yra latentinės, t. y. tiek kyšio davėjas, tiek kyšio gavėjas yra suinteresuoti slėpti šią veiką, laikosi konspiracijos, kt. O va mano pasiūlymas padarytų taip, kad kyšio gavėjui slėpti neapsimokėtų. Priešingai – jo interesas būtų pranešti STT, jei žinos, kad kyšio sumą jis gaus, bet gaus oficialiai, legaliai, nereikės prisiimti rizikos būti sugautam, nereikės pagrindinėti šių pajamų, kt. Ir atitinkamai, tai ženkliai didins kyšio davėjo riziką ir, atitinkamai, mažins motyvaciją duoti kyšį.

Antra nauda valstybei būtų tokia, kad papirkti bandomam valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui sutikus veikti pagal nusikalstamos veikos imitavimo modelį, teisėsauga galėtų surinkti gerokai daugiau ir išsamesnių įrodymų apie padarytą korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, kas ženkliai palengvintų įrodinėjimo procesą teisme.

Trečia, kyšininkavimo, kaip nusikalstamos veikos, pavojingumas yra ne tame, kad kažkoks valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo gauna pinigų, turto ar kitokios naudos, kurios jis neužsidirbo savo darbu. Kyšininkavimo pavojingumas pasireiškia tuo, kad kyšio davėjas, duodamas kyšį, tokiu būdu „nusiperka“ kažkokį sprendimą, kurio kitu atveju jis negautų. Pvz. gauna išteisinamąjį nuosprendį, kai kaltinamasis yra kaltas. Gauna statybos leidimą, kai toks statybos leidimas negalėjo būti išduotas, kt. Ir va šią problemą mano pasiūlymas spręstų.

Kaip toks pasiūlymas veiktų praktikoje? Tarkime, koks nors valstybės tarnautojas gauna kyšį ar gauna pasiūlymą duoti kyšį. Iš karto, nedelsdamas apie tai praneša STT, nurodydamas visas esmines aplinkybes. Jei reikia, sutinka veikti pagal nusikalstamos veikos imitavimo modelį, tęsiant bendravimą su kyšio davėju. Pabaigoje, kaip ir dabar, visa kyšio suma yra konfiskuojama į valstybės pajamas, tačiau tuomet valstybė nuo kyšio sumos nuskaičiuoja GPM, SODROS mokesčius, o likusią sumą perveda į to valstybės tarnautojo banko sąskaitą kaip darbo pajamas.

Kur aš pats matyčiau tokio pasiūlymo pavojingumą, tai tame, kad valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo gali būti motyvuotas reikalauti kyšio ar provokuoti jį duoti. Ši problema spręstina pagal dabartinio BK reglamentavimą, kadangi kyšio reikalavimas ar provokavimas jį duoti jau yra laikoma baigta nusikalstama veika pagal BK 225 str.

Taigi, gerbiamieji, ką manote?

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...

Šiaurės Europos šalys atsisako kurti visuomenę be grynųjų pinigų

Dėl hibridinio karo ir kibernetinių atakų, kuriomis kaltinamos prorusiškos grupuotės, padažnėjimo Šiaurės Europos šalys imasi atsargumo priemonių –...

Nuo balso tausojimo iki suplanuotos dienotvarkės: kas svarbu dainininko kelyje

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyko didžiulio auditorijos dėmesio sulaukęs antrasis tarpdisciplininis simpoziumas „Žmogus kuria balsą“. Besidomintieji...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...