Estijoje griežtinama kontrolė, kaip rusakalbės mokyklos pereina prie mokymo estų kalba. Bus stebima, ar tikrai 1–4 klasių mokytojai rusakalbėse mokyklose gerai kalba estiškai ir kaip jie veda užsiėmimus. Numatoma, kad reforma palies apie 70 mokyklų.
Pasak LRT RADIJO bendradarbio Estijoje Vaido Matulaičio, pirmą kartą per šalies istoriją bus įgyvendinta perėjimo prie mokymo estų kalba reforma.
„Tai istorinė diena visai Estijos švietimo sistemai dėl to, kad tokio dydžio, tokio mastelio reforma, kuri šiandien prasidėjo oficialiai, yra pirma po Estijos Nepriklausomybės atkūrimo, kai palaipsniui bus pereinama prie mokymo estų kalba. Vien šiemet tai pradeda daryti visi pirmokai, ketvirtų klasių mokiniai“, – aiškina jis.
Manoma, kad per metus apie pusę rusakalbių mokyklų aplankys Švietimo ministerijos ir Kalbos inspekcijos atstovai, jie vertins, ar laikomasi sąlygų dėstyti estų kalba.
„Anksčiau reikalavimas buvo ne mažiau 60 proc. dalykų dėstyti estų kalba, bet buvo žiūrima pro pirštus. Dabar yra žiūrima rimčiau, bus sudarytos bendros vizituojančios komisijos, kurias sudarys Švietimo ministerijos priežiūros skyriaus atstovai ir Kalbos inspekcijos atstovai“, – tikina V. Matulaitis.
LRT RADIJO bendradarbio teigimu, rytinėje Estijos dalyje situacija kiek sudėtingesnė dėl to, kad ten dominuoja rusakalbiai.
„Viena padėtis yra Taline, kur yra apie 40 proc. rusakalbių, bet čia yra reaguojama ramiau vien dėl to, kad yra daug estų aplinkui. Tuo tarpu rytinėje dalyje, kur Narva yra didžiausias miestas, ten visiškai monolitinė rusakalbė mokykla ir ten situacija yra sudėtingesnė, nes trūksta mokytojų, žinių lygio“, – dėsto V. Matulaitis.
Anot jo, pastebimas ir išaugęs tėvų susidomėjimas rusakalbėmis privačiomis mokyklomis. „Kai kurios mokyklos praneša apie tris kartus išaugusį poreikį ir jau ne visus gali priimti“, – teigia LRT RADIJO bendradarbis.
Numatoma reformos pabaiga – 2030 metais, o visa švietimo sistema nuo darželių iki aukštųjų mokyklų turi būti perėjusi į estų kalbą jau 2032 metais.
Viso pokalbio klausykitės LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ įraše.
Parengė Goda Ponomariovaitė
lrt.lt