2024-11-23, Šeštadienis

Valdas Sutkus. „Medaus mėnuo“ baigėsi. K. Harris populiarumas bliūkšta

Neseniai atliktos trijų kairės pakraipos TV kanalų: ABC, CBS ir NBC visuomenės nuomonės apklausos parodė, kad šiuo metu demokratų kandidatės į prezidentes K. Harris ir respublikono D. Trumpo reitingai yra maždaug lygūs. Nors atrodytų, kad lygiosios nėra labai blogai, tačiau iš tikrųjų tai tikrai bloga žinia Kamalai Harris, kadangi panašios apklausos, atliktos tų pačių TV kanalų prieš mėnesį, rodė, kad K. Harris tuo metu lyderiavo. ABC apklausa rodė plius 6 proc. K. Harris naudai, CBS – plius 4 proc., o NBC – plius 5 proc. Taigi jos populiarumas nukrito 4-6 proc. Tai yra labai rimtas kritimas, tiesiog radikalus kritimas likus mažiau, nei mėnesiui iki rinkimų. „Vasarai persiritus į rudenį, bet kokie Kamalos Harris populiarumo ženklai sustojo“, – sakė demokratų apklausų organizatorius J. Horwittas.

Svyruojančiose valstijose, kurios iš esmės ir lemia rinkimų rezultatus, D. Trumpas paprastai pasirodo dar geriau nei nacionalinėse apklausose, todėl jo šansai valstijose, kurios nulems rinkimų baigtį, yra dar aukštesni, nei rodo nacionalinės apklausos. Taigi, prie D. Trumpo rodiklių ten galima pridėti dar 3–4 proc. ir tai rodo, kad jei rinkimai vyktų dabar, jis tikriausiai laimėtų didele persvara. Ir dar vienas svarbus dalykas, kurį parodė šios apklausos, yra tai, kad per pastarąsias kelias savaites K. Harris reitingas pastoviai mažėjo. Taigi, porą mėnesių trukęs K. Harris „medaus mėnuo“ baigėsi. Iš tikrųjų, jau seniai buvo aišku, ir daugelis apžvalgininkų tai sakė, kad po trumpos euforijos, kilusios dėl Bideno pasitraukimo, K. Harris reitingai savaime kris paprasčiausiai todėl, kad ji, tiesiog nėra gera politikė. Tiksliau – ji nėra nei gera politikė, nei bloga politikė, nei patraukli, nei atstumianti, jokia. Ji iš esmės neturi jokio vidinio turinio. 2020 m. pirminiuose dempartijos kandidatų rinkimuose ji jau kandidatavo ir tuos rinkimus katastrofiškai pralaimėjo.

Tada, 2020 m., ji pradėjo gana gerai, su daug džiaugsmo ir juoko, bet paskui pasirodė jos kalbos, interviu, vyko debatai, ir tapo aišku, kad ji yra tiesiog tuščias žmogus. Ji neturi jokio vidinio turinio, jokių vertybių, jokių įsitikinimų. Tik kartoja tai, ką jai liepia pasakyti jos politiniai patarėjai kažkurią konkrečią akimirką, nes pati ji neturi ką pasakyti, paprasčiausiai neturi įsitikinimų. Tada, prieš ketverius metus, Kamalos Harris reitingai greitai smuko tiesiog iki nulio. Ir nors ji bandė save pozicionuoti kaip juodaodę moterį, net juodaodės moterys tada, per tuos pirminius rinkimus, už ją nebalsavo. Dabar situacija labai panaši. Tada Kamala Harris rėmė radikalių kairiųjų BLM judėjimą, pasisakė už policijos finansavimo mažinimą, ginklų konfiskavimą, naftos gavybos nutraukimą, beveik siūlė statyti socializmą, o dabar jos rinkiminėje kampanijoje aktyviai dalyvauja žinoma buvusi respublikonė, buvusi Kongreso narė Liz Cheney, labiau žinoma dėl savo tėvo – buvusio viceprezidento D. Cheney prie prezidento G. Bušo, kuris laikomas labai nepopuliaraus karo Irake pagrindiniu architektu. Dabar Kamala Harris netgi teigia, kad pati turi ginklą ir net yra iš to ginklo šaudžiusi šaudykloje. Negana to, vadina save „kapitaliste“.

Taigi, anksčiau ji buvo radikali kairioji, o dabar lyg ir bando žengti į respublikonų partijos teritoriją ir net sako, kad jos administracijoje galimai dirbtų kažkas iš respublikonų. Toks pigus triukas iškart kelia klausimą, kad, jei mėgstate respublikonus, tai tada gal geriau tiesiog balsuokite už Donaldą Trumpą, kuris ir yra respublikonas, ir jis tikrai savo komandoje turės daug respublikonų. Tokie politiniai viražai – tiesiog kelias į niekur, nes tik dar kartą parodo žmonėms jos politinę tuštumą, parodo, kad ji sukiojasi kaip vėtrungė ir tik atspindi tai, ką jai sako jos politiniai patarėjai. Beveik keturis metus administracijoje buvusi antruoju asmeniu po Bideno, ji dabar aiškina, kad yra kitoks žmogus nei Bidenas, bet čia pat sako, kad nieko kitaip, negu Bidenas, nedarytų. Jai antrina ir pats Bidenas, teigdamas, kad visi pagrindiniai jo politiniai sprendimai buvo padaryti suderinus su jo viceprezidente K. Harris. Tuo tarpu pats Bidenas muša nepopuliarumo rekordus, jo reitingai svyruoja ties 20 procentų lygiu. T. y. Bideno visi nemėgsta, o Kamala sako, kad ji nieko iš esmės nekeistų, kad viskas bus maždaug taip pat.

TV laidose, kuri ji po ilgos pertraukos pradėjo dalyvauti, vėl byra tos nerišlios frazės, kurias žurnalistai vadina „žodžių salotomis“ (word salad). Neseniai ji davė interviu televizijos laidai „60 minučių“ dempartijai palankiame TV kanale CBS ir draugiškai jos atžvilgiu nusiteikusiems žurnalistams net teko iškarpyti laidos įrašą, redaguoti ir sudurstyti iš gabalų jos atsakymus, nes jie buvo tiesiog be jokio turinio. Buvo prieita iki to, kad fone rodė kalbančią Kamalą, bet jos balso nesigirdėjo, o vietoj to žurnalistas aiškino, apie ką čia dabar kalba Kamala ir ką ji nori pasakyti. Dėl tokios kalbėjimo manieros Trumpas ją jau pašaipiai pavadino „Kamabla“ (nuo žodžių „bla bla bla“). Viename iš susitikimų su rinkėjais, moteris paklausė Kamalos, ką ši ketina daryti, kad maisto kainos nesužlugdytų vidurinės klasės šeimų, kadangi anksčiau maisto krepšelis savaitei jai kainuodavo 250 dolerių, o dabar kainuoja 350 dolerių. Į klausimą Kamala atsakė, kad, kaip visiems yra žinoma, ji kilusi iš viduriniosios sunkiai dirbančios klasės, kad ji niekada nepamiršta šių savo šaknų, todėl žino, kad maistas ženkliai pabrango. O išrinkta prezidente, ji sukurs „galimybių ekonomiką“, kurioje visi galės realizuoti savo gebėjimus ir užsidirbti oriam pragyvenimui, o be to ji nustatys „sąžiningas“ maisto kainas parduotuvėse.

K. Harris iškėlimas kandidate į prezidentes buvo dempartijos klaida, nes jos nemėgo nei paprasti žmonės, nei elitas. Ji buvo papudruota, sušukuota, jai buvo priskirti konsultantai, kalbų rašytojai, todėl kontraste su demenciniu senuku Bidenu iš pradžių ji atrodė gana gerai. Ši permaina sukėlė dempartijos rėmėjų tarpe laikiną euforiją ir rugpjūčio mėnesį partijos suvažiavime ji buvo prastumta kandidate į prezidento postą. Be jokių rinkimų, be jokių demokratinių procedūrų. Pradinei euforijai blėstant, daugelis žmonių dabar pradėjo nuo jos nusigręžti, Kamalos įvaizdžio dinamika yra bloga.

Vienas iš būdingų šiems rinkimams bruožų yra didelis atotrūkis tarp Harris ir Trumpo rinkėjų pagal lytį: moterys labiau palaiko K. Harris – 14 punktų skirtumu (55 prieš 41 proc.), o vyrai labiau palaiko D. Trumpą – 16 punktų skirtumu (56 prieš 40 proc.). Dar charakteringa tai, kad po staigaus K.Harris teigiamų vertinimų šuolio į viršų, vykusio nuo liepos pabaigos iki rugsėjo pabaigos, dabar fiksuojamas jos palankaus vertinimo kritimas ir šiuo metu daugiau rinkėjų (49 proc.) ją vertina neigiamai, negu teigiamai (43 proc.).

Kitas apklausos aspektas – skirtingas rinkėjų požiūris į J. Bideno ir D. Trumpo prezidentavimo laikotarpius, ir tai labai svarbus klausimas, atsižvelgiant į kandidatų pastangas šiuose rinkimuose save pateikti kaip permainų iniciatorius. 25 proc. procentai rinkėjų teigia, kad J. Bideno politika padėjo jiems ir jų šeimoms, o 45 proc. mano, kad ji jiems pakenkė. Vertinimai priešingi, kai kalbama apie D. Trumpo prezidentavimą: 44 proc. rinkėjų teigia, kad Trumpo politika jiems padėjo, palyginti su 31 proc. teigiančių, kad ji jiems pakenkė. Be to, vertindami D. Trumpo prezidentavimo laikotarpį, 48 proc. rinkėjų teigė, kad palankiai vertina buvusio prezidento darbo rezultatus. Tas taip pat kontrastuoja su tuo, kad tik 43 proc. apklausos dalyvių pritaria J. Bideno darbui.

Paklausti, kas jiems kelia didesnį nerimą – ar tai, kad Harris toliau laikysis to paties požiūrio kaip Bidenas, ar tai, kad Trumpas, toliau laikysis savo pirmosios prezidentavimo kadencijos veiksmų – 43 proc. rinkėjų teigia, kad jiems didesnį nerimą kelia tai, jog Harris seks Bideno keliu, o 41 proc. labiau nerimauja, kad Trumpas pakartos savo kadencijos veiksmus. „Tai yra įspėjamasis ženklas Kamalai Harris, nes rinkėjai labiau linkę manyti, kad Bideno politika kenkia jų šeimai, o Trumpo politika padėjo jų šeimai“, – sakė demokratų apklausos organizatorius Horwittas.

Apklausoje taip pat buvo klausiama, kuris iš kandidatų, kuriuos klausimus spręstų geriausiai. Atsakymai buvo, kad K.Harris geriausiai spręstų abortų klausimą (19 punktų pranašumas prieš D. Trumpą), o Trumpas geriausiai spręstų nelegalių migrantų problemą (25 punktų pranašumas prieš K.Harris). 62 proc. rinkėjų mano, kad artėjantys prezidento rinkimai „labai pakeis“ jų gyvenimą. Tai didžiausias rodiklis atsakant į šį klausimą nuo 1992 m. 31 proc. rinkėjų mano, kad šalis dabar eina teisinga kryptimi, o 64 proc. mano, kad ji eina klaidingu keliu.

Tekstas iš Valdo Sutkaus veidaknygės

1 KOMENTARAS

  1. Atrodo, Valdukas labai trokšta, kad Trumpas užtrumpintų ir pagalbą Ukrainai, t.y. padeda Rusijai? Neatmestina…

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....