2024-11-27, Trečiadienis

Vilniaus senajame teatre vykdomi nusikaltimai: smulkūs, vedybiniai

Scena iš spektaklio „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ repeticijos / Telmano Ragimovo nuotr.

Vilniaus senajame teatre lapkričio 29 d. įvyks Raimundo Banionio režisuoto spektaklio „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ (pagal to paties pavadinimo Érico-Emmanuelio Schmitto pjesę) premjera. Spektaklyje skambės kompozitoriaus Fausto Latėno muzika.

Tai komiška drama vedybinio gyvenimo tema, skatinanti susimąstyti apie sutuoktinių poros santykius, jų evoliuciją. Pjesės autorius yra išsitaręs, jog vedybinis gyvenimas – tai žudikų sąjunga, pirmiausia puolanti kitus, o paskui save; tai ilgas kelias į mirtį, nusėtas lavonais. Spektaklyje ryški ir detektyvinė linija. Ar nusikaltimas gali būti išaiškintas, kai jis yra tiesiog santuoka, gyvenimas?

It rentgenu peršviečiamas pats žmogus

Érico-Emmanuelio Schmitto 2003 m. parašyta pjesė „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ (pranc. „Petits Crimes conjugaux“) – tai komiška drama apie vedybinį gyvenimą, skatinanti apmąstyti sutuoktinių poros santykius, jų evoliuciją. Ją galima būtų netgi juodąja komedija pavadinti, mat čia ryški ir detektyvinė linija. Pjesės premjera įvyko 2003 m. rugsėjo mėnesį Paryžiuje.

Pjesėje it rentgenu peršviečiamas pats žmogus, išryškinamos ne visad akivaizdžiai pastebimos ydos: tuštybė, išdidumo ir ambicijų diktuojamas aklumas, savininkiškumas, pretenzijos į iliuzinę amžinąją meilę, nemokėjimą jos vertinti. Pjesė nenustoja aktualumo – žmogaus prigimtis nesikeičia, kiekvieną kartą ją turime apžaisti, apgauti, kad suprastume, jog juokauti su tauriausiais jausmais, šiuo atveju meile, neverta.

Anot režisieriaus R. Banionio, situacija iš vienos pusės neeilinė – vyras praradęs atmintį, tačiau iš kitos iki skausmo pažįstama – dviejų artimų žmonių santykių kolizijos, priešprieša, nepasitenkinimas vienas kitu ir tuo pačiu nematomas tvirtas ryšys, įsipareigojimai ir meilė.

Éricas-Emmanuelis Schmittas: „Vedybinis gyvenimas – tai žudikų sąjunga“

É.-E. Schmittas – prancūzų rašytojas, režisierius, vienas populiariausių šiuolaikinių dramaturgų. Jo kūriniai išversti į daugiau kaip 40 kalbų, pjesės nuolat statomos pasaulio scenose. Neretai É.-E. Schmittas vadinamas „žmogaus sielos žinovu“.

Pjesės dialogai išskirtiniai: meistriški, išraiškingi, subtilūs. É.-E. Schmittas lieka ištikimas klasikiniam teatrui, geba paprastai kalbėti apie sudėtingus dalykus, vis dėlto dialogai savaime yra tik juodos raidės baltame popieriuje – jie atgyja įkvėpti aktorių intelekto, sąmojo, erudicijos ir talento.

„Vedybinis gyvenimas – tai žudikų sąjunga, pirmiausia puolanti kitus, o paskui save, tai ilgas kelias į mirtį, nusėtas lavonais. Jauna pora stengiasi atsikratyti kitų žmonių. Senių poroje kiekvienas mėgina nugalabyti partnerį. Kai pamatote priešais merą stovinčius vyrą ir moterį, ar paklausiate savęs, katras iš jųdviejų bus žmogžudys?“ – É.-E. Schmittas vieno iš personažų lūpomis santuokinio gyvenimo teoriją yra išdėstęs būtent taip.

Vilniaus senajame teatre buvo pastatytos É.-E. Schmitto pjesės „Paleistuvis“ (2005), „Dviejų pasaulių viešbutis“ (2007), „Oskaras ir ponia Rožė“ (2015).

Raimundas Banionis: „Du aktoriai – tai ir labai mažai, ir labai daug“

Spektaklyje vaidina du ryškūs, spalvingi Vilniaus senojo teatro aktoriai – Inga Maškarina ir Vidmantas Fijalkauskas. Pasak režisieriaus, ši aktorių pora neabejotinai papildys garsiausių Lietuvos aktorinių duetų sąrašą.

„Du aktoriai – tai ir labai mažai, ir labai daug. Mažai, nes jiems nėra kur pasislėpti, jie – kaip ant delno, nėra nė sekundės atokvėpio – visą laiką žiūrovo akiratyje. Daug, nes aktorius gali naudotis vos pastebimais niuansais: balso tembru, žvilgsniais, šypsniu lūpų kamputyje. Aktoriui dėl žiūrovų dėmesio nereikia kovoti beatodairiškai – jis beveik neturi konkurentų. Tačiau išlaikyti dėmesį per visą spektaklį reikia nežmoniškų pastangų.“ (Raimundas Banionis)

R. Banionis – žinomas kino, televizijos ir teatro režisierius, režisavęs dokumentinius ir vaidybinius filmus („Mano mažytė žmona“, „Neatmenu tavo veido“, „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“, „Džiazas“, „Purpurinis rūkas“), sukūręs kino operą, televizijos serialų, įvairiuose Lietuvos teatruose pastatęs dramos spektaklių, kurie išsiskiria teatrališkumu, ryškiais aktorių charakteriais, dinamika.

Skambės Fausto Latėno muzika

Spektaklyje skambės kompozitoriaus Fausto Latėno muzika, kuri parašyta dar 2008 m. pagal tą pačią pjesę Kauno dramos teatre pastatytam spektakliui „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“. Tuomet spektaklį režisavo taip pat R. Banionis.

F. Latėnui už muziką spektakliui „Smulkūs vedybiniai nusikaltimai“ (greta muzikos spektakliams „Kapinių klubas”, „Liūdnas dievas“) 2009 m. buvo įteikta LATGA „Aukso žvaigždė“. Šis apdovanojimas teikiamas populiariausiems pjesių bei spektakliams skirtos muzikos kūrėjams.

///

Kūrybinė grupė: režisierius – Raimundas Banionis, scenografijos dailininkas – Sergėjus Bocullo, kostiumų dailininkė – Berta Bocullo, šviesų dailininkas – Valdas Latonas, režisieriaus padėjėja – Gelena Ivaškevič.

Spektaklis rodomas rusų kalba su lietuviškais titrais.

Daugiau apie spektaklį: https://vsteatras.lt/spektakliai/smulkus-vedybiniai-nusikaltimai

Parašykite komentarą :

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Reklama

Susiję straipsniai

Ar narcisistinė liuteronybės etika leidžia meluoti?

Edvardas Čiuldė Neturiu muzikinės klausos, nesu melomanas, o į Dainų šventės renginius pasižiūrėti, kaip ten viskas vyksta iš vidaus,...

Prieš 70 metų nužudytas Lietuvos partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas

2024 m. minime 80-ąsias partizaninio karo pradžios metines ir Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto 115-ąsias gimimo bei lapkričio...

Audrius Bačiulis. JAV: norint atkurti normalią diplomatinę tarnybą, reikia mesti iš darbo ištisais departamentais

Kai kitą kartą matydami JAV nusikalstamą neveiklumą užsienio politikoje užsiduosit klausimu: „Viešpatie, na kodėl jie taip, nejau nesupranta,...

Ar pilnametis vaikas išlieka vaiku savo tėvams? Sukčiai susilaukia valstybės paramos

  Janina Kuraitienė Straipsnio pavadinime užduotas klausimas skamba absurdiškai. Bet kuris sveiko proto žmogus atsakytų „Taip“. Sveiką protą atitinka ir...