Dar kelios mintys apie spaudą. Visą Lietuvos spaudą reikėtų laikyti bulvarine, nes visi leidiniai leidžia nepasirašytus komentarus. Tokie komentarai gali būti siunčiami netgi iš užsienio. Tai šiukšlynas, kuriame prirašoma daug bjaurių žodžių ir į juos netgi kreipiamas dėmesys. Rimtoje spaudoje neturi būti anoniminių komentarų. Užsienyje visi rimti leidiniai neleidžia nepasirašytų komentarų.
Lietuvos spaudoje pabrėžiamos tik neigiamos žinios, esą, jei kalbėsi apie gerus, gražius dalykus, tai niekas nepirks. Beje, esama tiesos, o žiniasklaidos įmonės – verslo įmonės. Gal tuomet reikalingas valstybinis laikraštis?
Kai valstybinio laikraščio idėją iškėliau Prezidentūroje, buvo pažiūrėta kreivai, ypač spaudos atstovų. Bet ne viskas matuojama populiarumu. Pavyzdžiui, Panorama, nors ir nėra populiariausia žinių laida, bet tikrai šauniausia informacinė laida, be visokiausių „tas tą papjovė“ ir pan.
Vertėtų į daugelį problemų žiūrėti optimistiškai. Štai kaimo ir miesto situacija. Žinome, kad kaimai nyksta. Man teko buvoti Šiaurės Dakotoje, ten gyveno 15 tūkstančių žmonių, o neliko nė vieno. Buvo 3 mokyklos, bankas, verslų, o dabar nėra nė žmogaus – senimas išmirė, kiti išvyko gyventi kitur. Matome, kad taip yra ir JAV, ir nereikia šio reiškinio suabsoliutinti. Iš tiesų turėtume galvoti, kaip Vilnių išvystyti kaip didmiestį. Tai būtų vienas iš variantų. Juk jeigu šalį, ekonomiką ir kita, būtų galima atkurti labai greitai, tai ar turėtų prasmę mūsų partizanų nepriklausomybės kovos pokario metais.
Jeigu viską būtų galima greitai atstatyti, daug kas netektų prasmės. Per sovietmetį mes praradom verslumą, iniciatyvumą. Todėl žmonės turi išvažiuoti pasisemti žinių. Bet labai norisi, kad būtų kuo daugiau patriotų, kurie grįžtų. Man labai svarbus ryšys su karo išvarytais išeiviais.
Teko vienerius metus būti PLB Filadelfijoje, JAV, pirmininku. Bendruomenė – apie 300 dipukų, kaip mes juos vadinom, buvo tokios šviesios asmenybės. Aš pasiilgstu bendravimo su jais, daug ko turim iš jų pasimokyt. Ačiū pasaulio lietuvių bendruomenėms, kurios padėjo ir tebededa daug pastangų Lietuvos labui.
Pabaigai paprastas palinkėjimas: Kovo 11-oji mums atvėrė pasaulį, ir iš tėvynės išvaryti išeiviai, saugoję lietuvybę už jūrų, pagaliau galėjo grįžti. Tad kurkime Lietuvą kartu ir išsaugokime laisvę!
Puikus straipsnis. Tiksliau – puiki kalba, pasakyta dar pavasarį. Net dūšioje šviesiau pasidarė. Ačiū!
Vis dėlto dar ne viskas prarasta. Tikiu, kad prisikelsime. Daugiau tokių asmenybių, kaip gerb. Daumantas.