2024-11-23, Šeštadienis

Autoritetingi medikai išdėstė argumentus, kodėl moterims ir Lietuvai palankesnės naujos Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos

vaikas

Šiandien, gruodžio 5 d., grupė autoritetingų Lietuvos medicinos mokslo profesorių ir daktarų kreipėsi į Seimo narius išreikšdami paramą Seime svarstomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms.

Kreipimesi Seimo nariams pateikiami moksliniai įrodymai, pagrindžiantys kiaušialąsčių šaldymo efektyvumą, kad nereikėtų šaldyti ir naikinti nebereikalingų embrionų. Medikai pritaria žmogaus embriono apsaugos stiprinimui, embriono eksporto iš Lietuvos draudimui, taip užkertant kelią Lietuvoje sukurtų embrionų išvežimui į užsienį eksperimentų tikslu. Taip pat pasisako už neatlygintiną lytinių ląstelių donorystę, kad moterys nebūtų skatinamos už atlygį rizikuoti savo sveikata ir gyvybe.

bei leidimą sukurti ir į moters organizmą pertelti ne daugiau kaip tris embrionus. Pasak medikų, tokiu būdu bus išvengta embrionų šaldymo bei nepanaudotų užšaldytų embrionų sunaikinimo. Pora, pasitarusi su gydytoju, galės pasirinkti ir mažesnį sukuriamų embrionų skaičių. Taigi, sukuriamos sąlygos mažinti daugiavaisio nėštumo atvejus.

Visiems Seimo nariams adresuotame rašte nurodoma, kad kiaušialąsčių šaldymo efektyvumas neretai netgi viršija rezultatus, gautus šaldant embrionus.

Europoje klinikinių nėštumų po atšildytų embrionų perkėlimo vidurkis yra 20.3%, o klinikinių nėštumų pagalbiniam apvaisinimui panaudojus šaldytas kiaušialąstes vidurkis – 25.4%. Maltoje, kurioje leidžiama šaldyti tik kiaušialąstes ir vienu metu į gimdą perkeliama ne daugiau dviejų embrionų, taip pat stebimas didesnis embrionų, sukurtų iš šaldytų kiaušialąsčių, o ne iš šviežių, panaudojimo efektyvumas (atitinkamai 30.77% ir 27.91% klinikinių nėštumų).

Gydytojai konstatuoja, jog argumentas, kad tik embrionų šaldymas padeda išvengti papildomos moters kiaušidžių stimuliacijos ir su tuo susijusių rizikų, yra klaidinantis, nes ir kiaušialąsčių šaldymas (vitrifikacija) padeda išvengti minimų problemų. Po stimuliacijos surinktos kiaušialąstės yra užšaldomos ir vėliau, naudojant jas apvaisinimui, papildoma hormoninė stimuliacija nėra reikalinga. Dar daugiau, kiaušialąsčių šaldymas turi daugiau privalumų, nei embrionų šaldymas, nes jis eliminuoja etines ir teisines problemas, susijusias su embrionų šaldymu.

Atvirame akademinės medikų bendruomenės laiške taip pat pažymima, kad Lietuva  turi istorinę galimybę priimti įstatymą, kuriuo būtų saugoma užsimezgusi žmogaus gyvybė, skatinti kiaušialąsčių šaldymą ir neturėti nuolat kylančių problemų, susijusių su šaldytų embrionų laikymo trukme bei jų naikinimu saugojimo terminui pasibaigus.

Tarp kreipimąsi pasirašiusių akademinės medikų bendruomenės atstovų yra doc. dr. Dalia Railaitė, akušerė-ginekologė (LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinika, Mikroinvazinės ir plastinės ginekologijos sektoriaus vadovė), doc. habil. dr. Dalia Kotryna Baliutavičienė akušerė-ginekologė (LSMUL Kauno klinikos),  prof. habil. dr. Angelija Valančiūtė, histologė-embriologė (LSMU Histologijos ir embriologijos katedros vedėja), dr. Jolita Palubinskienė (LSMU Histologijos ir embriologijos katedros lektorė), doc. dr. Danielius Serapinas, genetikas, LSMUL KK Genetikos ir molekulinės patologijos klinika, prof. dr. Vidas Pilvinis, (LSMUL Intensyviosios terapijos klinikos vadovas), dr. Edita Jašinskienė, (LSMUL Kauno klinikos vaikų endokrinologijos skyriaus vadovė), dr. Romualdas Tomas Preikša, endokrinologas, (LSMU Endokrinologijos instituto vyr.m.d., Endokrinologijos klinikos gyd.).

Pateikiame dokumentą su akademikų parašais:

d3bd47f4_o a4d144ed_o

laisvos-visuomenes-institutas-logo-180x60

2 KOMENTARAI

  1. Reikia,kad neturintys vaikų finansiškai remtų vaikus auginančius. siekis kad daugintumės, o ne nyktume.

    • Žmogus yra šeimininkas savo rankai ar kitoms kūno dalims, netgi savo galvai (nors įvairios religijos draudžia kėsintis į savo gyvybę). Tačiau jis nėra kito žmogaus absoliutus šeimininkas, kad spręstų jo gyvybės ir mirties klausimus.

      Kad embrionas yra žmogaus gyvybė, tai jau ne kartą patvirtino mokslas. Taigi neabejojama, kad žmogus yra dviejų dienų, savaitės, mėnesio, pusės metų, dvejų ar dvidešimties metų. Vien dėl to, kad kiekvienas mūsų su savimi nesinešioja mikroskopo, arba dėl apžlibusių akių kampe neįžvelgia kampe tūnančio vaiko, nereiškia, kad kiekvienas turime teisę spręsti, kam gyventi, o kam mirti. Taigi tautos išlikimas čia niekuo dėtas.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....