Nerija Putinaitė ne taip seniai parašė tokį įdomų ir iškalbingą postą, kad verta atkreipti dėmesį. Nors jis apie LRT tyrimus, ne mažiau įdomi šalutinė siužeto linija – LRT portalo pokyčiai. Autorė teigia, kad „pastarąjį pusmetį ar kiek daugiau brėžiama nacionalizmo ir antieuropizmo (su sąmokslo teorijos doze) tendencija lrt portale”. O toliau paaiškina, kad taip teigia, nes „labai dažnai portale ėmė rodytis autoriai, kurie anksčiau nesirodė”.
Pastabos sulaukė ir LRT portalo redaktoriaus ir žurnalistų dėmesio. Jie stebėjosi, kokią tendenciją Putinaitė įžvelgia portale, kuriame yra skelbiamos kaip reta įvairios nuomonės ir naujienos.
Tačiau stebėtis nėra ko. Būtent tai ir yra problema. LRT portalas drįsta skelbti TAIP PAT IR nacionalistines bei ES kritikuojančias nuomones. Dar daugiau, pastarąjį pusmetį drįsta laikas nuo laiko paskelbti Vytautą Ražvilą, kuris ne vienoje liberaliai mąstančioje redakcijoje žurnalistams įvardytas kaip persona non grata.
Šito negali ir neturi būti. Nacionalizmas turi būti marginalizuotas, antieuropietiška nėra tik tokia spauda, kurioje išvis ar beveik nėra ES projektą kritikuojančių publikacijų. Ir juo labiau negali būti V.Radžvilo, nes kaip marginalizuoti žmogų universitete, jeigu jį skelbia pagrindinė šalies žiniasklaida? Taigi žiniasklaida laisva, kol joje nėra nepažangios nuomonės ar bent nėra daugiau, nei būtina įvairovės iliuzijai palaikyti.
Galiausiai Putinaitės komentaras nėra unikalus. Atmintis yra bjaurus dalykas ir iškelia prieš akis senus dalykus. Gyvenę sovietmečiu ar bent vartę archyvinius laikraščius tikriausiai pamena, kad komunistų oficioze „Tiesoje”, o ir kituose partijos laikraščiuose dažnai kartodavosi pasmerkiamieji tekstai su standartine fraze: „vėl kelia galvas buržuaziniai nacionalistai ir kitokios antitarybinės atplaišos” (gali būti sakinio variacijų). Frazė, kuria pradedamas prieš vieną internacionalizmo, ateizmo ir komunizmo statybų tiesą išsišokusiųjų pasmerkimas. Šiandien, norint adekvačiai perskaityti politinius pasisakymus, reikia vietoje „antieuropinio” mintyse įdėti „antitarybinį”. Deja vu, ne?