Vakar Lietuvą sukrėtė tragedija, kuomet Kėdainiuose vaiko motinos sugyventinis žiauriai sumušė ketverių metų berniuką, kuris šiandien anksti ryte nuo patirtų sužalojimų mirė. Ši tragedija beveik nei vieno Lietuvos Respublikos piliečio nepaliko abejingais. Ir visus kankina tas pats klausimas – kas kaltas ir kaip tokių tragedijų reikia išvengti ateityje.
Sutapimas tai ar ne, bet ši tragedija nutiko būtent Kėdainiuose, praėjus praktiškai lygiai metams po to, kai prieš metus Saviečių kaime, Kėdainių rajone, tėvas sumetė į šulinį du savo mažamečius vaikus, kurie dėl to žuvo. Tuomet dėl šio įvykio taip pat kilo daugybė aistrų, aukščiausi šalies vadovai, tame tarpe Prezidentė, tuometinis ministras pirmininkas, tuometinis vidaus reikalų ministras, šiuo metu einantis ministro pirmininko pareigas Saulius Skvernelis, ragino reformuoti visą vaikų teisių apsaugos sistemą, tobulinti vaikų teisių apsaugos teisinį reglamentavimą, kad tokia tragedija daugiau nebeįvyktų. Tačiau ji įvyko ir įvyko ne kur kitur, o tuose pačiuose Kėdainiuose, to paties Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus prižiūrimoje teritorijoje.
Kauno medikai prabilo apie sunkiai sumuštą vaiką. Dabar gi, po šios įvykusios tragedijos, įvairūs Seimo nariai, tame tarpe ir dabartinis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, Saviečių tragedijos metu ėjęs vidaus reikalų ministro pareigas, pradėjo kalbėti, kad šiai tragedijai būtų užkirtęs kelią dabar Seimo narių Mykolo Majausko ir Dovilės Šakalienės teikiamas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas, kuriuo yra siekiama iš esmės pakeisti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Neva, tokiu įstatymo pakeitimu būtų uždrausta smurtauti prieš vaiką ir būtų užkirstas kelias tokioms tragedijoms, kaip nutiko Kėdainiuose. Netiesa. Priešingai daugumos nuomonei, bet koks smurtas prieš vaiką jau yra labai senai uždraustas ir yra uždraustas ne bet kuo, bet Baudžiamuoju įstatymu. Tai yra Lietuvos įstatymų leidėjas vaiko apsaugą nuo bet kokio smurto, tame tarpe ir nuo smurto, patiriamo šeimoje, įtvirtino ultima ratio įstatyme, t.y. Baudžiamajame Kodekse. Negana to, vadovaujantis BK nuostatomis, bet koks smurtas prieš vaikus yra Baudžiamojo įstatymo kvalifikuojanti sudėtis, kuri reiškia, kad smurtas prieš vaikus užtraukia griežtesnę baudžiamąją atsakomybę, nei prieš suaugusius. Vadovaujantis, pvz., BK 140 str. 3 d., baudžiamąją atsakomybę užtraukia net ir ausies vaikui užsukimas ar šiurkštus vaiko patempimas už rankos.
Dar daugiau, jau dabar galiojantis teisinis reglamentavimas suteikia teisę atitinkamoms institucijoms, t.y. atitinkamų savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnyboms, reaguoti į visas gaunamas žinias apie tai, kad yra pažeidžiamos vaiko teisės, o tuo pačiu ir imtis efektyvių priemonių ir būdų, kad būtų užkirstas kelias vaiko teisių pažeidimui ir būtų užtikrintos vaiko teisės į saugią ir sveiką aplinką.
Visą straipsnį galite rasti www.tv3.lt