Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius pagrįstai pripažino buvusio Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinį darbą plagiatu, trečiadienį paskelbė Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Teisėjų kolegijos sprendimą paskelbusi teisėja Liudmila Zaborovska teigė, kad P. Baršausko skundas atmetamas.
Šis sprendimas per mėnesį dar gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Bylos šalys išklausyti sprendimo į teismą neatvyko.
Vilniaus apygardos administracinis teismas konstatavo, kad akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius veikė pagal savo kompetenciją, nepažeisdamas objektyvumo, teisėtumo principų, tyrimą atliko surinkęs visą reikalingą medžiagą, ją nuosekliai išanalizavęs ir pagrįstai nustatęs akademinės etikos pažeidimus. Teismas taip pat atmetė P. Baršausko argumentus, kad nebuvo užtikrinta jo teisė būti išklausytam,- skelbia portalas www.alfa.lt.
Anot profesoriaus Gedimino Merkio, P. Baršauskas norėjo panaikinti Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus sprendimus dėl plagiato pripažinimo ir dėl mokslinio laipsnio panaikinimo.
P. Baršauskui dar jam lieka teorinė galimybė bylinėtis Vyriausiame administraciniame teisme, – sako nuo P.Baršausko nemažai nukentėjęs prof. G.Merkys. Tačiau panašu, kad teisingumas, nors ir labai vėluodamas, lyg pernešiotas kūdikis, vis dėlto gimsta. Su tuo visus ir sveikinu. Ypač tuos, kurie mus palaikė desperatiškoje kovoje už padorumą ir teisybę.
Kita vertus, teisingumas kol kas dar labai fragmentiškas. Pono P. Baršausko „pasiskirta” KTU taryba dar neskyrė nepriklausomo audito, nors STT ir Valstybės kontrolė kritikavo Kauno technologijos universiteto ir ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto sandorį, pripažino, jog jame yra „korupcijos rizika”.
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) aktyviai gynė P.Baršausko plagiatą. Turime įrodymus – šių savo apgailėtinų oficialių raštų ŠMM niekaip neatšauks.
Tuo metu ir dabar laikinai einanti KTU rektorės pareigas doc. J. Šiugždinienė taip pat aktyviai dengė plagiatą, įžūliai neteikė medžiagos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriui. Dėl to pradėtas atskiras tyrimas.
Be to, Prokuratūra ir STT visiškai numarino P. Baršausko ir R. Kuodžio neteisėto, fiktyvaus savęs įdarbinimo į pedagogines pareigas KTU, tyrimą. Tą konstatavo tik minėtas etikos kontrolierius.
Mūsų nuomone, J. Šiugždinienė (akivaizdžiai odiozinė figūra) dabar mėgins brautis į KTU rektoriaus pareigas kelioms kadencijoms. „Kišeninė” taryba tikriausiai ją išrinks???
KTU yra ketvirtas pagal dydį šalyje viešas juridinis asmuo ir viešas darbdavys. Už jį didesnis tik Vilniaus universitetas „Santaros” ir LSMU klinikos. KTU biudžetas didesnis už Kėdainių savivaldybės biudžetą, nors savivaldybėje bemaž 50 tūkst. gyventojų. Tad reikalauti skaidrumo iš VISŲ KTU valdymo organų turi teisę bet kuris mokesčių mokėtojas. Juolab mes, mokslininkai. Todėl atidžiai stebėsime šį procesą ir tikrai tęsime savo pilietinės bei profsąjunginės kontrolės veiksmus.
Politikai, savo pseudo-reformomis sujaukę universitetinį sektorių, ypač jo valdymo modelį, šiandien turi prisiimti atsakomybę už savo antikonstitucinių sprendimų destruktyvias pasekmes.
Yra viešųjų interesų grupė, kuri tikrai nenurims tol, kol minėto universiteto (KTU) viduje nebus VISIŠKAI atstatytas demokratinis viešasis valdymas. Primename, kad KTU steigėjas yra LR Seimas.
Vaizdžiai kalbant, iš radiacija užkrėsto KTU aerodromo, sparnus į LR Prezidento postą berods nori kelti net keli žymūs asmenys: KTU padalinio vadovas V. Ušackas ir KTU Tarybos narys R. Dargis.
Apie tai, kad jie nepadarė „moralinių namų darbų” KTU viduje, mes jiems priminsime rinkimų kampanijos metu. Jei padarys, pasveikinsime juos kaip kandidatus.
Prof. habil.dr. Gediminas Merkys yra Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo LAMPSS valdybos narys.