2024-11-20, Trečiadienis

Teismas ir vėl apgynė žinomą mokslininką

Birželio 4 dieną Kauno apylinkės teismas išteisino  profesorių habil. dr.Gediminą Merkį dėl tariamai jo suorganizuotos šmeižto kampanijos prieš Kauno technologijos universitetą (KTU).

Pernai birželį grupė mokslininkų kreipėsi į Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierių, prašydami ištirti Petro Baršausko veiksmus dėl jo neteisėtos monografijos, rengiant ir apginant daktaro disertaciją, t.y.  ištirti ISM profesoriaus Tado Šarapovo disertacijos ,,ELEKTRONINĖS KOMERCIJOS MODELIAI VERSLO EFEKTYVUMUI DIDINTI“ IR P. BARŠAUSKO, T. ŠARAPOVO IR A. CVILIKO MÏNOGRAFIJOS „ELEKORONINĖS KOMERCIJOS MODELIAI VERSLO EFEKTYVUMUI DIDINTI” galimo plagiato atvejį (Akademinės etikos kontrolieriaus atliktą skundo analizę  rasite ČIA).

Reaguodama į tai KTU Korporatyvinių ryšių direktorė Ornela Ramašauskaitė išplatino pareiškimą, kuriame prof. G.Merkys buvo kaltinamas, neva kartu su kitais mokslininkais pradėjęs šmeižto kampaniją, nukreiptą prieš KTU. Prie šio pareiškimo O. Ramašauskaitė pridėjo ir VSD atmintinę, nurodančią, kaip atpažinti ir apsisaugoti nuo galimai užsienio valstybių žvalgybos tarnybų ar jų paveiktų asmenų veikimo. Šią medžiagą įkėlė į KTU interneto svetainę.

Pareiškimą tiražuoti O. Ramašauskaitė pateikė  ir dienraščiams „Kauno diena“, „Klaipėda“ bei internetiniams portalui „15min.lt“. Jame O. Ramašauskaitė skelbė, kad mokslininkų grupės, tarp jų ir prof.habil.dr. Gedimino Merkio, paskleista informacija apie P.Baršauską, neatitinka tikrovės, faktai sąmoningai iškraipomi. P.Baršausko disertacijos turinys neva yra apsaugotas autorinėmis teisėmis, o G. Merkio išplatintas pranešimas yra puikus pastaruoju metu visame pasaulyje viešoje erdvėje siaučiančio „netikrų naujienų“ („fake news“) bumo pavyzdys. O. Ramašauskaitės nuomone, tokių „naujienų“ vienintelis tikslas – „apjuodinti“ konkrečius asmenis, įmones, institucijas, pakenkti jų reputacijai. Šiuo atveju – pakenkti Kauno technologijos universitetui ir jo vadovui. „Tai panašu į tendencingą, gerai apgalvotą ir sąmoningą šmeižto kampaniją prieš KTU, kai vienas žmogus su keliais bendraminčiais savo noru ar veikiamas išorinių politinių, ekonomių jėgų siekia sukiršinti vidinę bendruomenę, trukdyti įprastą institucijos darbą, paveikti visuomenės grupių nuomones, daryti neigiamą įtaką net visai Lietuvos aukštojo mokslo sistemai”,- teigė O. Ramašauskaitė.

Netrukus portale 15min. ji paskelbė dar vieną straipsnį- „Šmeižto kampanija prieš KTU: planas A nepavyko, bandomas planas B“. Taip iš esmės KTU pradėjo viešą prof. G.Merkio pjudymo kampaniją.

Po šių publikacijų profesorius neteko su viena įmone dėl sociologinių tyrimų beveik sudaryto 28 tūkst. vertės sandorio. Jis kreipėsi pagalbos į žiniasklaidą, prašydamas paneigti apie jį KTU skleidžiamą dezinformaciją. Bet veltui.

Teisingumą prof. G.Merkys rado teisme. Kauno apylinkės teismas (teisėja Rita Liukaitytė ) nustatė, jog profesorius buvo kaltinamas nepagrįstai, o KTU administracijos paskleisti duomenys apie jį neatitinka tikrovės.

Reikšminga tai, kad KTU administracija, siekdama apginti plagiatu kaltinamą KTU rektorių (buvusį), naudojo nesąžiningus ir neleistinus, bet viešoje erdvėje plačiai paplitusius oponentų juodinimo būdus – KTU prof. G.Merkį mėgino susieti su antivakarietiškomis ir prorusiškomis jėgomis. Būtent taip pasielgė O.Ramašauskaitė, kaltindama profesorių sąsajomis su prorusiškomis jėgomis, nors G.Merkio šeima yra netgi nukentėjusi nuo sovietinių represijų.

Teismas konstatavo, kad tokie KTU administracijos veiksmai yra ypatingai įžeidžiantys, jie sukėlė moralinę žalą profesoriui ir jo šeimai, žeidė šios šeimos garbę ir orumą, pažemino gerą prof. G.Merkio vardą visuomenėje ir suponavo neigiamas visuomenės nuostatas dėl jo. Svarbiausia, jog KTU administracija šią šmeižto kampaniją darė sąmoningai.

Teismas įpareigojo Kauno technologijos universitetą per 10 kalendorinių dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos savo lėšomis viešai (KTU internetiniame puslapyje ir tose medijose, kuriose buvo paskelbta, t. y. dienraščiuose „Kauno diena“, „Klaipėda“, taip pat interneto žinių portale „15min“) paneigti paskleistus duomenis, kurie neatitinka tikrovės, žemina Gedimino Merkio garbę ir orumą, tokio turinio paneigimą:

Informacija, skelbta apie G. Merkį tuometinės KTU korporatyvinių ryšių direktorės O. Ramašauskaitės publikacijoje „Prieš KTU tęsiama šmeižto kampanija”, neatitinka tikrovės, žemina jo garbę ir orumą, skaudina jį kaip profesorių ir rezistentų sūnų, tai yra, netiesa, kad 1) prieš KTU tęsiama šmeižto kampanija; 2) aptariamu atveju tikslas –pakenkti Kauno technologijos universitetui ir jo vadovui; 3) tai panašu į tendencingą, gerai apgalvotą ir sąmoningą šmeižto kampaniją prieš KTU, kai vienas žmogus su keliais bendraminčiais savo noru ar veikiamas išorinių politinių, ekonominių jėgų siekia daryti neigiamą įtaką visai Lietuvos aukštojo mokslo sistemai.

Teismas taip pat įpareigojo KTU atlyginti prof. G. Merkiui, neturtinę žalą ir bylinėjimosi išlaidas.

Visą nuasmenintą teismo sprendimą skaitykite ČIA

Reklama

Susiję straipsniai

Prof. Vytautas Radžvilas. II dalis: Du konservatorių peiliai į Lietuvos širdį

I dalis ČIA. Slinkties nuo lietuviškos prie globalios Lietuvos istorijos siekiai ir žingsniai LGGRTC pertvarka iš tikrųjų yra tik dar...

Testas visuomenei: kiek leisimės prievartaujami politiniu korektiškumu?

Vytautas Sinica Atleistas profesorius Alekseičikas Ideologinė cenzūra ima viršų. Psichoterapijos pradininkas Lietuvoje Aleksandras Alekseičikas, nepaisant to, kad niekada nebuvo jokių...

Vitalijus Balkus. Ar reikalingas Lietuvai užsienio agentų įstatymas?

Ką pirmiausiai įsivaizduojate, kuomet išgirstate „užsienio agentas“. Be abejo gal kažką panašaus į žmogystą su skrybėle ir juodu...

„1000 karo dienų“ – kas sugalvojo tokią kvailystę?

Tai grynai rusiškas naratyvas. Deja, jis tvyro visur, gi karas trunka ne 1000, o jau virš 3900 dienų. Sergii...