Pasitraukė bene paskutinis 2017 metų liepos 20 d. pasitarime dėl JAV užsienio politikos dalyvavęs Prezidento D.Trumpo administracijos narys, kuris tikėjosi briefinge „apšviesti” JAV prezidentą apie svarbiausius JAV užsienio ir saugumo politikos momentus, nes per šešis mėnesius po inauguracijos vis dažniau prezidento viešai išsakytos pozicijos skyrėsi nuo jo patarėjų ir administracijos narių nuomonių, tokių kaip gynybos sekretorius J.Mattis, valstybės sekretorius R.Tillersonas, patarėjas nacionaliniam saugumui H.R.McMasteris, jungtinio štabų viršininkų komiteto pirmininkas gen. J.Dunfordas ir jo pavaduotojas gen.P.J.Selva, vyriausiasis patarėjas ekonomikai G.Cohenas ir kt.
J.Mattiso ir kitų argumentai, kad JAV būtina ir toliau išlaikyti globalią liberalią taisyklėmis paremtą pasaulio tvarką, nes naudinga ir pačiai Amerikai nepakeitė JAV prezidento nuomonės tuo metu. Svarbiausi patarėjai ir administracijos nariai palaipsniui patys atsistatydino arba turėjo pasitraukti, ir ne atsitiktinumas, kad J.Mattisas traukiasi dieną po to, kai JAV paskelbė, kad ginkluotosios pajėgos paliks Siriją. Tam J.Mattisas nepritarė ir bandė atkalbėti JAV prezidentą.
Svarbu suvokti, kad tarptautinė tarpvalstybinių santykių sistema iš vienapolės palaipsniui virsta asimetriškai daugiapole, kur JAV išlaiko savo visapusišką pirmavimą beveik visose srityse, palyginus su revizionistinėmis didžiosiomis valstybėmis, pirmiausia Kinija ir Rusija, tačiau tas atotrūkis po truputį mažėja, būtent dėl šios globalios tvarkos teikiamų ekonominių galimybių.
Kad sustabdytų šią tendenciją, JAV Prezidentas D.Trumpas atsisako lyg šiol vykdytos globalios liberalios lyderystės strategijos, tačiau Amerika nesitraukia nuo pasaulinių reikalų – tiesiog Amerikos naudai sudaro/atnaujina dvišalius ekonominius ir saugumo susitarimus ir imasi balansuoti revizionistus, selektyviai įsitraukiant tik į Amerikai geopolitiškai svarbius regionus.
Pačiu laiku Seimo narys Laurynas Kasčiūnas suburė laikinąją JAV prezidento Donaldo Trumpo draugų grupę, kai reikia daugiau ir plačiau kalbėtis su visomis Amerikos politinėmis stovyklomis.
Matyt, mums visiems, pats metas pagalvoti ar nevertėtų į įvairius meetingus/diskusijas/forumus/ pasikviesti ne tik partnerius, kurie mus supranta ir palaiko, bet ir tuos partnerius, kurie yra kritiškesni ir mažiau jautrūs mūsų godoms.