Birželio 16 d., penktadienį, 9.30 val. Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) Seimo Žmogaus teisių komitetas rengia tarptautinę konferenciją „Stambulo konvencijos ratifikavimas – kas pasikeistų?“, skelbiama lrs.lt svetainėje. Joje nurodoma ir konferencijos programa.
Konferencijos rengėjų išplatintame pranešime spaudai tvirtinama, jog „Europos Tarybos Stambulo konvencija yra išsamiausia tarptautinė sutartis dėl kovos su smurtu prieš moteris ir su smurtu šeimoje. Stambulo konvencijoje pripažįstama, kad smurtas prieš moteris yra žmogaus teisių pažeidimas. Joje smurto prieš moteris klausimas sprendžiamas priemonėmis, kuriomis siekiama užkirsti smurtui kelią, apsaugoti aukas ir vykdyti pažeidėjų baudžiamąjį persekiojimą“.
Apie Stambulo konvencijos kritiką ir kritikus konferencijos rengėjai irgi užsimena konstatuodami: „Yra ir kitokia nuomonė – Stambulo konvencija nereikalinga Lietuvai, nes joje vartojamos sąvokos sukels teisines prievoles, kurios yra daug platesnės nei Stambulo konvencijos deklaruojami tikslai, o kovą su smurtu šeimoje galima užtikrinti ir nacionalinėmis priemonėmis“.
Kvietime rašoma, jog tarptautinėje konferencijoje „bus siekiama išsiaiškinti Stambulo konvencijos tikslus ir galimas teisines bei socialines pasekmes Lietuvos visuomenei ratifikavus šią konvenciją“, ir žadama „išklausyti skirtingas nuomones dėl Stambulo konvencijos reikalingumo Lietuvos visuomenei“.
Renginyje dalyvaus ir ekspertės iš Europos Tarybos GREVIO grupės. Ši ekspertų grupė buvo suburta pagal Stambulo konvencijos 66 straipsnį, kad vykdytų veiksmų dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje stebėseną.
Konferenciją moderuos Seimo narė, Žmogaus teisių komiteto narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Konferencijoje dalyvaus ir pranešimus skaitys:
Prof. dr. Vesna Ratkovič, Europos Tarybos GREVIO narė –
„Prevencija, integruota politika ir stebėsena“
Prof. dr. Dalia Leinartė, Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto pirmininkė –
„Stambulo konvencijos sąvokos“
Prof. dr. Danutė Jočienė, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja, buvusi Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėja –
„Smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje klausimai Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimuose“
Prof. dr. Šarūnas Liekis, Europos Tarybos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) narys, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, politologas –
„ECRI veikla ir Stambulo konvencijos kontekstas“
Agneta Skardžiuvienė, Lygių galimybių kontrolierė –
„Lygių galimybių padėties ir šeiminio smurto atvejų sąveika Stambulo konvencijos kontekste“
Vytautas Budnikas, Žmogaus teisių asociacijos pirmininkas –
„Smurto prevencija ir asmens laisvės“
Iris Luarasi, Europos Tarybos GREVIO narė –
„Kodėl konvencija – smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje“
Dr. Vilana Pilinkaitė Sotirovič, Lietuvos socialinių tyrimų centras –
„Lyčių požiūriu neutralūs įstatymai ir aukų kaltinimu grindžiamos nuostatos: smurto prieš moteris prevencijos iššūkiai“
Jurgita Pečiūrienė, Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) programos prieš smurtą prieš moteris koordinatorė –
„Stambulo konvencijos svarba Europos Sąjungoje“
Lilija Hendrika Vasiliauskienė, Vilniaus moterų namų direktorė, koalicijos „Moters teisės – žmogaus teisės“ prezidentė –
„Smurtas artimoje aplinkoje: kaip arti ar toli nuo faktinės lyčių lygybės mes esame Lietuvoje“
PANELINĖ DISKUSIJA: „Kodėl Lietuvai (ne)reikalinga Stambulo konvencija?“
Moderuoja:
dr. Margarita Jankauskaitė, Lygių galimybių plėtros centras, ekspertė
Dalyvauja:
Prof. dr. Vesna Ratkovič, Europos Tarybos GREVIO narė
Iris Luarasi, Europos Tarybos GREVIO narė;
Birutė Sabatauskaitė, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė;
Doc. dr. Vincentas Vobolevičius, Laisvos visuomenės instituto valdybos pirmininkas;
Vygantas Malinauskas, teisininkas, Laisvos visuomenės instituto valdybos narys;
Violeta Vasiliauskienė, Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos pirmininkė.
* * *
Rengėjai žada, kad bus užtikrintas sinchroninis vertimas (anglų–lietuvių ir lietuvių–anglų kalbomis).
Konferencija bus tiesiogiai transliuojama internetu ir Seimo „YouTube“ paskyroje.
Norėdami registruotis – spauskite ČIA.
Registracija baigiama birželio 14 d. 24 val.
Konferencijos išvakarėse daugybė visuomeninių organizacijų viešai kreipėsi į Prezidentę, Seimą, Vyriausybę ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, ragindamos neratifikuoti Stambulo konvencijos, nes tai atneštų Lietuvos valstybei daugiau žalos negu naudos.
Visuomeninių organizacijų teigimu kai kurių konvencijoje naudojamų sąvokų nėra neoficialiame lietuviškame Stambulo konvencijos teksto vertime, nors jos yra konvencijos tekstuose anglų ir prancūzų kalba.
Kreipimosi autorių nuomone, prisidengiant kilnia kovos su smurtu prieš moteris idėja, į Lietuvos teisinę sistemą yra siekiama integruoti gender ideologiją, kuri neigia biologinio vyro ir moters skirtingumo tikrovę. Be to, tiek Stambulo konvencijos pasirašymo, tiek ketinimo ją ratifikuoti metu visuomenė nebuvo ir nėra aiškiai informuojama apie galimas ratifikavimo pasekmes Lietuvos socialinei sistemai. Valstybės institucijos neinicijuoja viešų objektyvių diskusijų šia tema.
Pareiga į mokymo programas įtraukti medžiagą apie nestereotipinius lyčių vaidmenis, rodo, kad ja siekiama ne tik kovoti su smurtu, bet ir legitimuoti priemones, skirtas požiūrio į asmens lyties sampratą kaitai. Toks teisinis reguliavimas gali iškreipti žmogaus teisų ir laisvių pusiausvyrą Lietuvoje.
Be to, Konvencijoje numatyta prievolė diegti mokymą apie nestereotipinius lyčių vaidmenis visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programose prieštarauja LR Konstitucijos 26 straipsnyje įtvirtintai prigimtinei tėvų ir globėjų teisei „nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus“.
Kreipimosi autoriai pripažįsta, kad smurtas prieš moteris ir smurtas artimoje aplinkoje Lietuvoje yra problema. Tačiau nesutinka su Stambulo konvencijos nuostata, jog prieš moteris yra smurtaujama dėl to, kad jos yra moterys. Stambulo konvencija remiasi pavojinga vienos lyties asmenų neapykantos kitos lyties asmenims paradigma. Moksliniai tyrimai rodo, kad smurtas nėra susijęs su lyties faktoriumi – buvimu vyru ar moterimi. Smurtas yra išmoktas elgesys (tiek vyrams, tiek moterims). Dėl tos priežasties kai kurios moterys gali smurtauti ne mažiau, nei kai kurie vyrai.
Kreipimąsi pasirašė: Laisvos visuomenės institutas, NVO vaikams konfederacija (atstovaujanti 86 nevyriausybines organizacijas), Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (atstovauja 33 nevyriausybines organizacijas), Lietuvos šeimos centras (atstovaujantis 54 regioninius šeimos centrus), Santuokos ir šeimos studijų centras, VDU, Kauno arkivyskupijos katechetikos centras, Katalikų bendruomenė Gyvieji akmenys, Lietuvos tėvų forumas, Vakarų Lietuvos tėvų forumas, Šeimos institutas, Ateitininkų federacija, Daugiavaikių šeimų asociacija “MES”, Jaunimo sambūris “Pro Patria”, Pasaulio gydytojų federacija “Už žmogaus gyvybę”.
Visą kreipimosi tekstą skaitykite ČIA