2024-11-25, Pirmadienis

Santarvė neįmanoma: po konfrontacijos seka šmeižtas

e-jovaisa

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša birželio 22 d. Seimo posėdžių salėje pristatė savo pareiškimą, kuriuo įvertino TS-LKD frakcijos seniūno Gabrieliaus Landsbergio veiksmus, skelbiama lrs.lt svetainėje.

Birželio 20 d. G. Landsbergis įregistravo Seimo nutarimo „Dėl nepasitikėjimo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku“ projektą, kuriuo siekiama, kad Seimas „rekomenduotų Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariams išreikšti nepasitikėjimą komiteto pirmininku Eugenijumi Jovaiša ir išrinktų kitą komiteto pirmininką“.

Nutarimo projekte ir jį lydėjusiuose viešuose pasisakymuose G. Landsbergis nevengė niekuo nepagrįstų kaltinimų, esą E. Jovaiša ir visas Švietimo ir mokslo komitetas „veikė vykdydamas paskirų aukštųjų mokyklų interesus atstovaujančių įtakos grupių užsakymą“, taip pat proteguoja Lietuvos edukologijos universiteto interesus, dėl ko „patiria akivaizdų interesų konfliktą“.

Į tai reaguodamas, E. Jovaiša pareiškime teigia, kad G. Landsbergio užregistruotas beprecedentis nutarimas ne tik neatitinka Seimo statuto, Konstitucijos reikalavimų ir etikos normų, bet ir išsako nepagrįstus bei neįrodytus kaltinimus, tuo atvirai šmeiždamas E. Jovaišą ir kitus Švietimo ir mokslo komiteto narius. E. Jovaiša pareiškė pasiliekantis teisę neapsiriboti šiuo pareiškimu ir imtis kitų teisinių gynybos priemonių.

„Tai siekis Seimo rankomis „nuteisti“, nors jaunasis politikas ir pats pripažįsta, kad šie jo konstatuojami „faktai“ grindžiami vien tuo, kad Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pradėjo svarstyti teisės aktus, susijusius su universitetų tinklo pertvarka. Tokie parlamentaro veiksmai yra ne tik nesuderinami su Seimo nario ar net bendražmogiška etika, bet jau ir trukdo man bei mano kolegoms vykdyti Konstitucijos bei Seimo statuto garantuojamas Seimo nario pareigas, žemina mano, kaip Seimo komiteto pirmininko, reputaciją, menkina priimamus sprendimus“, – teigiama E. Jovaišos pareiškime.

Pasak E. Jovaišos, be jokio teisinio pagrindo, remdamasis tik kažkada viešai pareikštomis išankstinėmis, nepasitvirtinusiomis prielaidomis dėl galimo interesų konflikto, Seimo narys G. Landsbergis kaltina jį ir net visą komitetą neva deramai nevykdžius Konstitucijos ir įstatymų nustatytų pareigų. E. Jovaišos įsitikinimu, Seimo narys G. Landsbergis taip siekia diskredituoti Seimo Švietimo ir mokslo komitetą, trikdyti jo veiklą ir žlugdyti universitetų ir aukštojo mokslo pertvarką.

* * *

Seimo nario Eugenijaus Jovaišos pareiškimas dėl Seimo nario Gabrieliaus Landsbergio veiksmų

Lietuvos Respublikos Seimas
2017-06-22

2017 m. birželio 20 d. Seimo narys Gabrielius Landsbergis įregistravo Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl nepasitikėjimo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku“ projektą, kuriuo siekiama, kad Seimas „rekomenduotų Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariams išreikšti nepasitikėjimą komiteto pirmininku Eugenijumi Jovaiša ir išrinktų kitą komiteto pirmininką“.

Tai Seimo praktikoje precendentų neturintis siūlymas. Seimo nariai, o ypač opozicijos politikai, gali nepasitikėti savo oponentais, o parlamentinėse diskusijose ir viešuose pareiškimuose kritiškai apie juos kalbėti. Tačiau kad ir kokios nuomonės jie bebūtų apie savo kolegas, Seimo narius, juos kritikuodami bei vertindami jų politinę veiklą ir priimamus sprendimus, jie patys privalo laikytis Konstitucijos, Seimo statuto bei kitų teisės normų. Privalu laikytis etikos, paisyti ir elementaraus padorumo normų.

Nesutikdami su Seimo komitetų pirmininkų priimamais sprendimais, jų atžvilgiu kiti Seimo nariai gali inicijuoti Seimo statuto numatytas procedūras. Lietuvos Respublika yra teisinė valstybė, kurios teisės normos gina Seimo narį, kaip ir bet kurį kitą asmenį, nuo nepagrįstų kaltinimų, šmeižimo ar „nuteisimo“ ne pagal teisės reikalavimus.

Deja, Seimo narys Gabrielius Landsbergis, parengęs ir įregistravęs minėtą Seimo nutarimo projektą akivaizdžiai nepaiso nei Konstitucijos,nei Seimo statuto reikalavimų. Tai pasakytina ne vien dėl statute reglamentuojamų teisinių procedūrų nesilaikymo. Jei tai būtų vien jauno nepatyrusio Seimo nario parlamentinės veiklos trūkumai ir klaidos, padarytos rengiant Seimo nutarimo projektą, tai būtų galima palikti vertinti Seimo kanceliarijos Teisės departamentui, Seimo nario Gabrieliaus Landsbergio rinkėjams ar net ir jo vadovaujamai politinei partijai, tikintis, kad ji laikysis civilizuotų standartų ir padarys įtaką savojo pirmininko poelgiams bei atkreips dėmesį į jo politinio profesionalumo spragas.

Tačiau Seimo narys Gabrielius Landsbergis, inicijuodamas Konstitucijos ir Seimo statuto nuostatų neatitinkantį teisės aktą, palydėdamas jį viešais mane įžeidžiančiais ir šmeižiančiais pasisakymais, jau peržengė ir kitą ribą. Savo įregistruotame Seimo nutarimo projekte TS-LKD pirmininkas be jokio teisinio ir faktinio pagrindo teigia, jog aš drauge su kitais Švietimo ir mokslo komiteto nariais esą veikiau „vykdydamas paskirų aukštųjų mokyklų interesus atstovaujančių įtakos grupių užsakymą“. Tai siekis Seimo rankomis „nuteisti“, nors jaunasis politikas ir pats pripažįsta, kad šie jo konstatuojami „faktai“ grindžiami vien tuo, kad Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pradėjo svarstyti teisės aktus, susijusius su universitetų tinklo pertvarka.

Tokie parlamentaro veiksmai yra ne tik ne suderinami su Seimo nario ar net bendražmogiška etika, bet jau ir trukdo man bei mano kolegoms vykdyti Konstitucijos bei Seimo statuto garantuojamas Seimo nario pareigas, žemina mano, kaip Seimo komiteto pirmininko, reputaciją, menkina priimamus sprendimus.

Be jokio teisinio pagrindo, remdamasis tik kažkada viešai pareikštomis išankstinėmis, nepasitvirtinusiomis prielaidomis dėl galimo mano interesų konflikto, Seimo narys Gabrielius Landsbergis kaltina mane asmeniškai ir net visą komitetą, kad esą deramai nevykdėme Konstitucijos ir įstatymų nustatytų pareigų. Seimo narys Gabrielius Landsbergis neaiškiais tikslais siekia diskredituoti Seimo Švietimo ir mokslo komitetą, trikdyti jo veiklą ir žlugdyti universitetų ir aukštojo mokslo pertvarką.

Dėl visų aukščiau įvardintų aplinkybių ir stebėdamas jaunojo Seimo kolegos nepaliaujamą politinės antikultūros srautą bei asmenines insinuacijas, pareiškiu, kad pasilieku sau teisę neapsiriboti vien šiuo pareiškimu, bet imtis kitų teisinių gynybos priemonių. Taip pat linkiu Seimo nariams savo kolegų veikloje įžvelgti ir vertinti geras intencijas ir nuoširdžias pastangas tautos ateities labui.

Tiesos

1 KOMENTARAS

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Nuo balso tausojimo iki suplanuotos dienotvarkės: kas svarbu dainininko kelyje

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyko didžiulio auditorijos dėmesio sulaukęs antrasis tarpdisciplininis simpoziumas „Žmogus kuria balsą“. Besidomintieji...

Karas Ukrainoje. Tūkstantis penktoji (lapkričio 24) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Niekada nebuvo ir vėl. Anksčiau minėjome, kad atakuodami Ukrainos teritoriją S300/400 raketomis rusai prisižais. Juk...

Prieš D. Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“, – sako žurnalistas veteranas

Politikos analitikas ir bestselerių autorius Markas Halperinas teigė, kad prieš Donaldo Trumpo pergalę liberalioji žiniasklaida gyveno „mėlyname burbule“....

TS-LKD palikimas naujajai vyriausybei

Vytautas Vyšniauskas Jeigu žvakučių degiotojams prie Seimo iš tiesų rūpėtų antisemitizmas ir Lietuvos nacionalinis saugumas bei reputacija strateginių partnerių...