Tyrimai su laboratorijoje išaugintu koronavirusu (SARS-CoV-2) sukeliančiu COVID-19 infekciją rodo, kad šiluma veikia virusą ir daro įtaką jo elgesiui. Taip teigia pasaulinio garso patologas, duodamas interviu portalui accuweather.com. Vis dėlto, kiti užkrečiamų ligų ekspertai tuo dar nėra įsitikinę.
„Vėsioje aplinkoje virusas išgyvena ilgiau nei šiltame ore“, portalui sakė Honkongo universiteto patologijos profesorius Johnas Nichollsas. „Temperatūra smarkiai paveikia COVID-19 perdavimą“, pažymėjo autoriai, „virusas yra labai jautrus aukštai temperatūrai“. […]
Šiam teiginiui antrina dar vienas nesenai paskelbtas tyrimas, atkreipiantis dėmesį į didžiųjų COVID-19 židinių geografinę padėtį ir jų aplinkos temperatūrą. Kovą paskelbto tyrimo autoriai nustatė reikšmingą COVID-19 „paplitimą miestuose ir regionuose tik siaurame rytų – vakarų koridoriuje, maždaug 30 – 50 laipsnių šiaurės platumos, kuriame laikosi labai panašios klimatinės sąlygos ( 5 – 11 °C šilumos ir 47% – 79% drėgmės)“.
„Pažymėtina, kad tuo pačiu metu COVID-19 nepavyko išplisti į šalis, esančias tiesiai į pietus nuo Kinijos“, – rašoma dokumente. „Infekuotųjų ir mirusiųjų skaičius Pietryčių Azijoje yra daug mažesnis, palyginti su vėsesnio klimato regionais … Ryšys tarp COVID-19 židinių ir temperatūros vertas paveiktų miestų temperatūros ryšio“.
Kiti užkrečiamų ligų ekspertai neskuba džiūgauti. „Tai iš tikrųjų neturi nieko bendro su šiluma, bet viruso plitimas gali būti susijęs su dienos trukme ir su saulės spinduliais, kurie virusą „išjungia“ UV spindulių pagalba,“ interviu portalui assuweather.com sakė virusologas, epidemiologas ir infekcinių ligų specialistas dr. Josephas Fair.
„Mokslas dar ieško atsakymo. Panašu, kad naujasis koronavirusas elgsis kaip ir kiti šios šeimos virusai: vasarą galime tikėtis infekcijų skaičiaus kritimo. Bet tai nereiškia, kad problema išspręsta … Visa, mokslininkų ir visuomenės sveikatos specialistų bendruomenė nuogąstauja, kad rudenį vėl susidursime su koronavirusu, ir, kad su juo dar ilgai turėsime reikalų