Autorė yra humanitarinių mokslų daktarė, Nacionalinio susivienijimo tarybos narė. Skirkite 0,6 proc. nuo GPM Nacionaliniam susivienijimui: https://tinyurl.com/GPMsusivienijimui
LRT paskelbė naujieną, jog Latviją krečia homofobiniai išpuoliai, vienas jų pasibaigė homoseksualaus vyro mirtimi.
Pasigilinus į nacionalinio transliuotojo naudotus įvykį nušviečiančius šaltinius, matome, jog angliškoje ir lietuviškoje LRT straipsnio versijoje remtasi euractiv.com pateikta įvykio interpretacija. Tuo tarpu latviškuose šaltiniuose randame daug įvykiui svarbaus konteksto detalių ir pati istorija vaizduojama kiek kitaip. Tad manome, kad šios tragiškos istorijos fone tikslinga skaitytoją supažindinti su informacija aptinkama ne viename, o keliose, ypač latviškose, žiniasklaidos priemonėse.
2021 m. balandžio 23-iosios ryte buvo užfiksuotas Normundo Kindzulio 85 proc. kūno nudegimas, žmogus mirė ligoninėje. Pateiksime informaciją, kurios nėra arba ji neakcentuojama LRT pateiktame įvykio aprašyme.
Istorijai svarbūs faktai iš N. Kindzulio gyvenimo. Šiam vyrui buvo iškelta byla iš kelių epizodų dėl svetimo turto padegimo 2019-2020 m. Tai sunkus nusikaltimas, bausmė gali siekti iki 10 metų. Padegimo metu naudotas padegamasis skystis. Padegimo byla perduota teismui, todėl tyrėjai negali jos komentuoti. Per įvykusius kelis posėdžius N. Kindzulis prisipažino padegęs svetimą turtą, tačiau teigė negalintis suprasti ir kontroliuoti savo veiksmų. Įtariamajam buvo paskirta medicininė ekspertizė ir padaryta išvada, jog jis turintis psichinių problemų.
Atkreiptinas dėmesys, jog ir aptariamo įvykio balandžio 23-iosios metu, pasibaigusio žmogaus mirtimi, anot N. Kindzulio draugo, šis savo krepšyje turėjo degaus skysčio.
N. Kindzulis studijavo mediciną, dirbo paramedikų komandoje. Asmuo, kuriam galėjo būti skirtas priverstinis gydymas, vykdavo pagal ekstremalius iškvietimus. Apie tokias darbuotojo sveikatos problemas darbovietė nieko nežinojo. Eilinis sveikatos patikrinimas įstaigoje laukė tik 2022 m.
Šiai dienai tyrimas dėl Normundo Kindzulio mirties aplinkybių nėra baigtas. Policija tyrimo plačiai nekomentuoja, bet buvo užsiminta, jog egzistuoja versija, kad neapykantos nusikaltimo galėjo ir nebūti. Todėl žinant galimą mirusiojo polinkį į padegamasias veiklas, teigti, jog tai homofobinis išpuolis, negalima.
Latvijoje nesulaukus policijos tyrimo išvadų viešojoje erdvėje kilo triukšmo banga dėl homofobijos ir neapykantos nusikaltimų. Dalis politinių partijų pradėjo krautis politinį kapitalą išnaudodamos įvykį ir siekdamos sugriežtinti bausmes, jeigu nusikaltimai įvykdomi dėl aukos seksualinės orientacijos. Įstatymo pataisos jau pateiktos Seimui.
Pabaigai. Visuomenė mokinama atskirti melagienas, pasitikrinant kaip informaciją apie tam tikrą įvykį pateikiama skirtinguose šaltiniuose. Panašu, kad šiomis dienomis taip reikia elgtis ir siekiant susidaryti platesnį vaizdą apie įvykius, nutikusius ne tolimuose žemynuose, o ir už šimto kilometrų nuo Lietuvos sienos.
Tad kyla klausimas, ar iš neapsižiūrėjimo LRT pasirėmė tendencingai įvykius nušvietusiu šaltiniu, ar visgi specialiai siekta tokio tikslo – pateikti vienpusišką informaciją apie žiaurų neapykantos nusikaltimą, kurio galimai visai nebuvo.
Ar čia sllapyvardis, ar pseudonimas „Asta Katutė”? Kaip ten bebūtų, bet skamba kaip kokių porno žvaigždžių pasirenkamos pravardės!
Jei kalbos komisija uždraudė vartoti medicininį termina „pederastas”, tai tuo pačiu privalėjo uždrausti ir dirbtinai sukurtą, specialiai įžeidinėti normalius žmones, žodį „homofobas”!!!
Jussie Smollett atvejis – kai ziniasklaida net nebando issaiskinti. Kai paaiskejo faktai, shudo malimo ekspertai AKA zurnalistai apsimete, kad nieko tokio neatsitiko. Zurnalistikos NEBELIKO. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.