2024-11-23, Šeštadienis

Rugsėjo 19 d. DIENOS ĮVYKIŲ PANORAMA

Covid-19 situacija

Praėjusią parą nustatyti 848 nauji COVID-19 atvejai, mirė 13 žmonių, rodo sekmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. 11 mirusiųjų buvo nepaskiepyti. Per parą mažiausiai viena doze paskiepyti 1.535 žmonės. 774 žmonės paskiepyti pirmąja doze. Ligoninėse nuo COVID-19 šiuo metu gydomas 951 žmogus, 99 iš jų – reanimacijoje.

Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios iki sekmadienio ryto išaiškinti daugiau nei 228 mln. užsikrėtimo pandeminiu koronavirusu atvejai, pranešė Merilande įsikūręs Johnso Hopkinso universitetas.

Migrantų krizės padėtis

Per praėjusią parą pasieniečiai į Lietuvą iš Baltarusijos neleido patekti maždaug dešimčiai neteisėtų migrantų, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). Du užsieniečiai dėl humanitarinių priežasčių šeštadienį buvo įleisti į Lietuvą.

Baltarusijos teisingumo ministerija teismui pateikė ieškinį, kuriame prašo likviduoti visuomeninį susivienijimą „Sakyk tiesą“.

„Space X“

Tris dienas kosmose praleidę keturi „SpaceX“ turistai šeštadienio vakarą nusileido Atlanto vandenyne prie Floridos pakrantės, sėkmingai užbaigę pirmąją istorijoje misiją orbitoje, kurioje nedalyvavo nė vieno profesionalaus astronauto. Kapsulė nusileido laiku, netrukus po 19 val. vietos laiku (sekmadienį 2 val. Lietuvos laiku).

Prezidentas išvyksta į Niujorką dalyvauti JT Generalinėje Asamblėjoje

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį išvyksta vizito į Niujorką, kur dalyvaus Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JTGA) 76-ojoje sesijoje.  Rugsėjo 20–22 dienomis vyksianti sesija labai svarbi mūsų šaliai, nes šiemet sukanka trisdešimt metų, kai 1991 m. rugsėjo 17 d. Lietuva tapo Jungtinių Tautų nare ir sugrįžo į tarptautinę bendriją ir pasaulio nepriklausomų šalių žemėlapį. G. Nausėdos pranešimas numatytas aukšto lygio sesijos pirmąją dieną. Lietuvos vadovas kreipsis į pasaulio šalių lyderius jau trečią kartą. Prezidento pasisakyme didžiausias dėmesys bus skirtas globaliems ir regioniniams iššūkiams: pandemijos suvaldymui, migracijai, tarptautinės teisės viršenybei. Lietuva šiais metais kandidatuoja į dvi Jungtinių Tautų institucijas: Žmogaus teisių tarybą ir UNESCO Vykdomąją tarybą. Šiais metais Lietuva, kartu su Latvija ir Estija, mini narystės Jungtinių Tautų Organizacijoje 30-metį. Pažymint šią datą Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai susitiks su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu.

Migrantų masės kerta Rio Grandę ir nelegaliai patenka į JAV, pasienio krizė sunkėja

Pasinaudoję akivaizdžiu sienų saugumo susilpnėjimu Del Rio, Teksaso ir Meksikos sankryžoje, šimtai migrantų kirto Rio Grande upę ir nelegaliai atvyko į JAV. „Fox News“ užfiksuotoje vaizdo medžiagoje vaizduojamos masės žmonių, braidančių į vandenį, kad pasiektų kitą pusę. Per paskutinę dieną apytiksliai 11 000 migrantų susirinko po tarptautiniu Del Rio tiltu, laukdami, kol juos sulaikys JAV pasienio patruliai. Remiantis „Fox News“ nuotraukomis, daugelis migrantų įsirengė stovyklas ir prieglaudas.

Mirė eksperimentinės branduolio fizikos Lietuvoje pradininkas K. Makariūnas

Eidamas 89 metus mirė eksperimentinės branduolio fizikos Lietuvoje pradininkas, profesorius, habilituotas fizinių ir matematikos mokslų daktaras Kęstutis Makariūnas. Jis pirmasis išmatavo daugelio branduolių radioaktyviųjų virsmų tikimybių pokyčius. K. Makariūnas baigė Vilniaus universitetą, didžiąją dalį gyvenimo dirbo Lietuvos mokslų akademijos Fizikos ir matematikos institute, buvo Radioaktyviojo spinduliavimo sektoriaus vedėjas, vadovavo Branduolinių tyrimų laboratorijai, buvo Fizikos instituto tarybos pirmininkas. K. Makariūnas dėstė Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetuose, paskelbė daugiau kaip 250 mokslinių straipsnių, rašė knygas. Mokslininkas buvo apdovanotas Mokslų akademijos Povilo Brazdžiūno vardine premija už darbus eksperimentinės fizikos srityje, Gedimino ordino Karininko kryžiumi.

Paryžius neigia atšaukęs prezidentų susitikimą

Paryžius paneigė Šveicarijos žiniasklaidos pranešimus sekmadienį, jog esą atšaukė ilgai planuotą dviejų šalių prezidentų susitikimą Paryžiuje, nes pasipiktino Berno sprendimu pirkti amerikietiškų, o ne prancūziškų, naikintuvų. Apie tai, kad Paryžius neva atšaukė lapkritį planuotą Šveicarijos prezidento ir ekonomikos reikalų ministro Guy Parmelino derybas su prezidentu Emmanueliu Macronu, pranešė du šveicarų laikraščiai: „Le Matin Dimanche“ ir „SonntagsZeitung“. Neįvardytus diplomatinius šaltinius citavę leidiniai nurodė, kad Prancūzija nusprendė atšaukti susitikimą, nes pyksta dėl to, kaip Šveicarija vedė derybas prieš tai, kai birželį priėmė sprendimą įsigyti 36 naikintuvus „Lockheed Martin F35A“.

S. Cichanouskaja pasisako už skaidrius Minsko ir Maskvos santykius

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasisakė už sąžiningų ir skaidrių santykių su Rusija kūrimą, jeigu į valdžią Baltarusijoje ateitų opozicija. Tačiau ji taip pat perspėjo, kad naujoji valdžia gali nepripažinti susitarimų, kuriuos su Rusija per pastaruosius metus pasirašė dabartinis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka. „Kaip ir kiekvienas baltarusis, aš suprantu, kaip smarkiai Baltarusijos ekonomika yra susijusi su Rusijos ekonomika. Ir žinau, kad mums reikės kurti naujus, sąžiningus ir skaidrius santykius ir susitarimus su Rusija“, – per Baltarusijos ir Rusijos ekspertų internetinę konferenciją penktadienį sakė S. Cichanouskaja.

Afganistane moterys vėl išėjo į gatves reikalauti daugiau teisių

Islamistiniam Talibano režimui vis griežtėjant, sekmadienį į Kabulo gatves vėl išėjo afganės, reikalaujančios teisių dirbti ir mokytis. Vietinėje žiniasklaidoje platinami vaizdo įrašai, kuriuose matyti keliasdešimt moterų teisių aktyvisčių, susirinkusių prie visai neseniai Kabule uždarytos Moterų reikalų ministerijos. Protesto dalyvės skanduodamos reikalavo „moterų teisių ir žmogaus teisių“.

Honkongo elitas pradėjo formuoti naują įtakingą „tik patriotų“ komitetą

Honkongo politinis elitas sekmadienį pradėjo formuoti įtakingą komitetą, kuris rinks naują miesto vadovą ir beveik pusę parlamento pagal naują „tik patriotų“ sistemą, kurią įvedė Pekinas. Šis finansų centras niekada nebuvo demokratiškas, dėl to daugelį metų buvo rengiama protestų, tačiau po to, kai Honkongo valdymą 1997 metais perėmė autoritarinė Kinija, nedidelė ir iškalbinga opozicija buvo toleruojama. Prieš dvejus metus prasidėjo didelio masto ir dažnai smurto protrūkiu pasibaigdavę mitingai už demokratiją. Pekinas į juos atsakė represijomis ir nauja politine sistema, kuri leidžia rinkimuose dalyvauti tik lojaliems kandidatams.

Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų

Svajūnas Baltarusija paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o Lenkijos pasieniečiai pranešė pasienyje su Baltarusija radę trijų migrantų kūnus. Pasak Baltarusijos tyrimų komiteto pranešimo, prie pat sienos su Lenkija Gardino srityje rasta mirusi akivaizdžiai neslaviškos išvaizdos moteris, kuri, kaip netrukus paaiškėjo – Irako pilietė. Moteris rasta be batų, todėl neatmetama tikimybė, jog ji galėjo mirti dėl sušalimo, o mirties priežastis nustatys pradėtas tyrimas. Taip pat skelbiama, jog šalia mirusios moters buvo trys vaikiai nuo 7 iki 15 metų amžiaus, taip pat vyras ir pagyvenusi moteris. Savo ruožtu Lenkijos pasienio apsaugos tarnyba pranešė, jog pasienyje su Baltarusija rado trijų migrantų kūnus.

Bebaimis prancūzas 70 metrų aukštyje perėjo lynu virš Senos

Bebaimis prancūzas perėjo virš Senos upės Paryžiuje 70 metrų aukštyje įtemptu lynu, tuo itin nudžiuginęs Eifelio bokšte ir upės pakrantėse jį stebėjusius žmones. Saugos diržu prisirišęs basas 27 metų Nathanas Paulinas lėtai ėjo lynu, kuris buvo įtemptas tarp Eifelio bokšto ir „Chaillot“ teatro. Jis kelis kartus buvo sustojęs pailsėti ir sėdėjo ar gulėjo ant lyno.

Vengrija apie pirmalaikius rinkimus: balsavimas sustabdytas dėl kibernetinės atakos

Vengrijos premjero Viktoro Orbano partija sekmadienį dėl sustabdytų pirmųjų šalyje opozicijos pirminių rinkimų kaltino opoziciją „nekompetenciją“, o rinkimų organizatoriai sako, kad buvo įvykdyta kibernetinė ataka. Rinkimai buvo surengti siekiant rasti kandidatą, kuris mestų iššūkį ilgamečiam konservatyviam šalies premjerui. Tačiau šeštadienį vykęs balsavimas buvo sustabdytas po to, kai praėjus vos dviem valandoms po balsavimo pradžios „užlūžo“ sistema. Opozicijos lyderiai dėl atakos apkaltino V. Orbaną ir jo vyriausybę ir pareiškė, kad šie „išsigando, kad daugybė žmonių panoro išreikšti savo nuomonę“. Tačiau dienraštis „Magyar Nemzet“ nepavykusius rinkimus pavadino „grynu diletantizmu“ su „daugybe organizaciniu problemų“.

Jaunesni nei 16 metų vaikai galės gauti augimo blokatorių be tėvų žinios

Didžiosios Britanijos apeliacinis teismas penktadienį nusprendė, kad gydytojai gali skirti eksperimentinius brendimą stabdančius vaistus vaikams, kurie nesupranta savo lyties. Tai gali būti daroma be tėvų sutikimo, nutarta skandalingoje šalies byloje, kai užaugusi moteris, Keira Bell, gailėjosi dėl pasidarytos lyties keitimo operacijos ir jos poveikio sveikatai. Tikriausiai ji negalės susilaukti vaikų. Atmesdamas Aukščiausiojo teismo sprendimą, kuriame pernai buvo padaryta išvada, kad „labai mažai tikėtina“, jog 13 metų ar jaunesnis vaikas galėtų pats sutikti vartoti lytinio brendimo blokatorius, apeliacinis teismas priėmė nutarimą, jog gydytojai, o ne teismai spręs, ar jų pacientai gali patys sutikti vartoti tokį gydymą.

Rusijos piliečiai rinkimuose į Valstybės Dūmą balsuoja ir Lietuvoje

Šimtai Rusijos piliečių Lietuvoje sekmadienį balsavo rinkimuose į Rusijos Valstybės Dūmą, kuriuos tikriausiai laimės prezidentą Vladimirą Putiną remianti valdančioji partija „Vieningoji Rusija“. Vilniuje, Rusijos ambasadoje įkurtą balsavimo punktą saugo policija ir apsauga, praleisdami atėjusiuosius per metalo detektorių. Kaip BNS sakė Rusijos ambasados spaudos sekretorius Aleksandras Kudriavcevas Lietuvoje yra apie 14 tūkst. balsavimo teisę turinčių rusų. Jie savo balsus sekmadienį gali atiduoti iki 20 val. balsavimo punktuose ir Klaipėdoje bei Visagine. Pasak jo, rinkėjų aktyvumui įtakos turės ir judėjimą pristabdęs koronavirusas, ir lietingas bei šaltas oras. Pirmieji rezultatai: „Vieningoji Rusija“ pirmauja rinkimuose, surinkusi 38,7 proc. balsų Rinkėjų aktyvumas trečią balsavimo dieną viršijo 45 proc. Sekmadienis yra paskutinė Rusijos parlamento rinkimų tridienio diena, o pergalę beveik užtikrintai švęs valdančioji „Vieningosios Rusijos“ partija. Teisę rinkti naująją valstybės Dūmą, kurią sudaro 450 narių, turi maždaug 110 milijonų šalies gyventojų. Rinkimų nugalėtoja iš anksto laikomą „Vieningąją Rusiją“ prezidentas Vladimiras Putinas remia jau du dešimtmečius.

Lietuvoje kava brangs net 30 proc.

Siaučiančios stichijos Brazilijoje, logistikos problemos ir energetika skrudinimui brangina kavą – Lietuvos kavinėse ir parduotuvėse ji jau šiek tiek pabrango, o rinkos ekspertai prognozuoja, kad netrukus kainos gerokai šoktelės, o dėl stringančio tiekimo kavos gali ir pritrūkti, sekmadienį rašo portalas delfi.lt. Kainų lyginimo portalo „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas nurodė, kad prekybos tinkluose parduodamas kavos brangimo dar nematyti, tačiau jis pabrėžė, kad prekybininkai akcijoms turi rezervų, todėl iki Naujųjų metų bus gerų pasiūlymų, gal tik kiek rečiau, o kitais metais, kainos kils apie 50 proc. P. Čepkauskas prognozuoja, kad prekybos tinkluose iki metų pabaigos kavos kainos gali kilti apie 30 proc.

Vienoje Kanarų salų išsiveržė ugnikalnis

Ispanijai priklausančioje La Palmos saloje sekmadienio popietę nugriaudėjo ugnikalnio išsiveržimas. Aplinkinių gyvenviečių gyventojai ir naminiai gyvuliai buvo evakuoti prieš pat išsiveržimą.

Parengė Simonas Kaunelis

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....