2024-11-22, Penktadienis

Ekspertai: jau spalio mėnesį ekonomiką užgrius iki šiol nematyta krizė

Dobilas Sinkevičius

Žinomas JAV investuotojas, finansų ekspertas Robertas Kiyosakis prognozuoja didžiulį aukso, sidabro ir bitkoino valiutos kainų kritimą, kuri sukels dar neregėta krizę pasaulinėje ekonomikos sistemoje.

„Tai turėtų būti didžiausia griūtis pasaulio istorijoje. Mes dar niekada nematėme tiek daug išpūstų skolų… skolų ir bendrojo vidaus produkto santykis tiesiog nematomas”, – teigė Robertas Kiyosakis.

Garsus investuotojas taip pat sako, kad minėta griūtis jau yra prasidėjusi ir nepaisant JAV pastangų kelti skolų lubas, šios griūties niekas nesustabdys.

Kainos ir finansų rinkos „išpūstos”

Garsus JAV finansų ekspertas pareiškė, jog dabar fiksuojamas didžiulis nekilnojamo turto ir įvairių prekių kainų augimas yra dirbtinis, o išpūstas „kortų namelis” netrukus grius.

„Žmonėms nereikia baigti Harvardo, kad suprastų, jog negalima nuolat spausdinti netikrų pinigų… tai negerai”. „Jie pumpuoja visus tuos pinigus, kainos dėl to auga. Tai trumpalaikis padidinimas, tačiau mes susikrovėme didžiulę skolą, o viskas, kas padaryta – sukeltos akcijų ir nekilnojamojo turto rinkos. Liūdnoji dalis – pinigai nepatenka į ekonomiką, taigi, turtingieji tampa turtingesni, o vidurinioji klasė ir nepasiturintieji skursta. Tai, kas vyksta šiandien, yra tragedija”, – teigė Robertas Kiyosakis.

Pagal investuotojo versiją, krizė bus sukelta Kinijoje, vėliau grandinine reakcija išplis į JAV, o iš ten – į visą pasaulį.

Pražudys kvailius, suteiks galimybes gudriems

Robertas Kiyosakis netrukus būsimą krizę vertina dvejopai – esą kvaili investuotojai bus sužlugdyti, o gudriems atsivers naujos galimybės.

„Geroji naujiena yra ta, jog tai bus geras metas tapti turtingam, dėl to aš esu optimistas dėl tauriųjų metalų. Aš žadu pirkti daug aukso, sidabro ir bitkoinų”, – sakė jis.

Prof. Povilas Gylys apie pasaulio ekonomikos griūtį: kas yra ir kas bus?

Nereikia būti baigusiu Harvardą ar Oksfordą, pakanka būti sveikos nuovokos nepraradusiam, fake news nesukvailintam ir globalius procesus įdėmiai sekančiu žmogumi, kad suvoktum, jog šis pasaulis yra neprotingas, amoralus ir negerbiantis teisės. Vien tokia būsena reiškia krizę- ne tik ekonominę.

Nesu asmeninių finansų ekspertas, bet sutinku su Robertu Kiyosakiu, kad padėtis grėsmingai blogėja ir gali baigtis didžiule griūtimi. Tiesą sakant, jau dabar gyvename krizės sąlygomis. Apie tai liudija pandemija ir jos nevykęs valdymas, dujų kainų cunamis, JTO bejėgiškumas globalinių iššūkių akivaizdoje, ES degradavimas, gėdinga Vakarams Afganistano karo baigtis, universitetų degradavimas ir viso to fone mergaitės Gretos vaikiški viešųjų ryšių benifisai. Tai-tik dalis civilizacinį chaosą ir griūvimą liudijančių reiškinių.

Kita dalis susijusi su grėsmėmis pasaulinei finansų sistemai su jos vertybinių popierių rinka, JAV doleriui, kuris nuo Bretton-Woodso laikų buvo pasaulio rezervinė valiuta. Vykdant taip vadinamą QE (quantitative easing), lietuviškai- kiekybinį sušvelninimą, kai į vertybinių popierių rinkas buvo išmesti trilijonai dolerių, o taip pat sprendžiant JAV biudžto deficito ir, atitinkamai, valstybės skolos problemas, kai į prekių ir paslaugų, rinką buvo išmesta irgi milžiniškos lėšos, susidarė grėsminga situacija- vertybinių popierių rinka yra nerealiai išpūsta, kyla infliacinė banga, yra visai reali JAV defolto tikimybė.

Aišku, finansiniam sprogimui įvykus Amerikoje, jis turėtų pasekmių ir visame pasaulyje. O čia dar rimti sunkumai Kinijos statybų sektoriuje…

Aišku, kad esant tokiai situacijai žmonės sunerimę. Patys turtingiausi badu nemirs. Neturtingiems grėsmės ypač didelės. Vidutiniokai ieško saugesnio turimų lėšų investavimo. Vienas iš variantų – įdėjimai į nekilnojamą turtą. Pirmiausia būstą. Tačiau tokiam instinktui stiprėjant, pradžioj gresia burbulo NT sektoriuje susiformavimas, o vėliau jo sprogimas. Su visom gerai žinomom pasekmėm.

Kažkada buvo gana saugu pirkti JAV dolerį. Šiandien rizika susijusi su tokiu pasirinkimu yra ženkliai padidėjusi. Dar lieka kitos valiutos, taurieji metalai ar kriptovaliutos, iš kurių žinomiausia yra bitkoinas. Bitkiono problema – jo anonimiškumas ir dideli vertės svyravimai.

Manau, kad taurieji metalai išliks populiari turto kaupimo ir išsaugoijimo priemonė. Be to, kai auksas tavo kišenėje, komodoje, užmūrytas rūsy ar užkastas darže, žinai, kad iš kišenės, komodos ar daržo visada, reikalui esant, gali jį paimti. Ir jis turės didesnę ar mažesnę, bet realią vertę. Juk taurieji metalai nėra virtuali prekė.

Manau, kad įvairūs žmonės rinksis skirtingus variantus.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis trečioji (lapkričio 22) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Agresoriaus pajėgos atakavo Ukrainos teritoriją 114 dronų Shahed, 64 Shahedai numušti, 41 neteko valdymo. Vėl...

Kodėl Vidurio Europa turi susivienyti

Charles A. Coulombe Ten, Kakanijoje, toje išnykusioje valstybėje, kurios niekas nesuprato, daugeliu atžvilgių pavyzdinėje, nors ir neįvertintoje valstybėje, taip...

Žalimo pasisakymai socialiniame tinkle sulaukė teisėsaugos dėmesio

Europarlamentaro Dainiaus Žalimo pasisakymai apie kontroversiškai vertinamą naujai sudarytą valdančiąją koaliciją socialiniame tinkle „Facebook“ sulaukė  teisėsaugos dėmesio. Kaip...

Restauruoti Lietuvos partizanų dokumentai, daugiau kaip 70 metų išbuvę po žeme

Po metus trukusių darbų restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentai. 2022 m. balandžio mėn....