RUSIJA:
Pirmasis ir vienintelis SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas mano, kad sovietų valdžia nuo pat pradžių neįvertino Sovietų Sąjungos nacionalinių santykių problemų masto ir sąjungos atnaujinimo būtinybės. Šalis galėjo būti išgelbėta net po 1991 metų rugpjūčio pučo, sukūrus Suverenių valstybių sąjungą, sakė jis. Maskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas mano, kad šiuolaikinis kinas ir žiniasklaida propaguoja ikikrikščioniško žmogaus idealus. Anot patriarcho, toks žmogus gyvenime vadovaujasi tik savo emocijomis, aistromis, nuodėmingomis mintimis.
IZRAELIS:
Izraelyje, netoli Tel Avivo esančiame medicinos centre, pradėta skiepyti ketvirtąja COVID-19 koronaviruso vakcinos doze, praneša Associated Press.
BALTARUSIJA:
Paskelbtas Baltarusijos Respublikos Konstitucijos pakeitimų ir papildymų projektas viešam aptarimui.
KINIJA:
Kinijoje nuo 2015 metų veikia „skaitmeninis prokuroras“ tipiškoms baudžiamosioms byloms, jis pateikia kaltinimus 97% tikslumu, rašo „Tjournal“.
JAPONIJA:
Japonijos vyriausybė patvirtino rekordinį gynybos biudžetą – daugiau nei 5,4 trilijono jenų 2022 m. fiskaliniams metams arba apie 47 mlrd. USD.
LATVIJA:
Latvija netrukus gaus pirmąją Turkijoje pagamintų bepiločių orlaivių „Bayraktar TB2“ partiją.
JAV:
NASA samdo 24 teologus, kurie įvertins, kaip pasaulis reaguos į „nežemiškos gyvybės“ atradimą – praneša „Daily Mail“
VOKIETIJA:
„Stromio“ tapo septintuoju elektros tiekėju nuo spalio mėnesio, nutraukusiu veiklą dėl precedento neturinčio dujų kainų Europos rinkoje padidėjimo.Dauguma šių įmonių yra bankrutavusios.
ESTIJA:
Estija, sekdama Lietuva, gali palikti „16 + 1“ formatą. Tai Pekino ir Rytų bei Vidurio Europos šalių bendradarbiavimo forma. Vilnius ją oficialiai paliko dar gegužę. Stiprinti santykius su Taivanu pasiūlė Estijos diplomatas Marko Mihkelsonas.
MOLDOVA:
Moldova neplanuoja stoti į NATO. Tai pareiškė Respublikos Prezidentė. Maia Sandu pažymėjo, kad Moldova yra neutrali šalis, tai įtvirtinta Konstitucijoje.
BALTARUSIJA:
Baltarusijoje gali pradėti mokėti pinigus gimus antram vaikui šeimoje. Vyriausybė svarsto tokią galimybę. Viskas priklausys nuo biudžeto, – sakė premjeras. Dabar šalyje pinigai išmokami šeimoms gimus trečiam ar vėlesniam vaikui.
RUSIJA:
Rusijos teismas nutarė likviduoti tarptautinę istorinę ir edukacinę draugiją „Memorial“.
RUSIJA:
Putinas pasirašė įstatymą, įpareigojantį gyventojus evakuotis iš nepaprastosios padėties zonos, gavus pirmąjį valdžios reikalavimą.
ESTIJA:
Estija planuoja tiekti Ukrainai letalinius ginklus, būtent Javelin ATGM raketas, kurių garantinis galiojimo laikas baigiasi ir buvusios VDR armijos sovietines D-30 haubicas.
PRANCŪZIJA:
Prancūzijos valdžia uždarė mečetę Beauvai mieste dėl „džihado gynimo“ ir „šariato propagandos“. Teigiama, kad mečetės imamas reguliariai laikė „radikalius“ pamokslus, kurie „gynė džihadą“, vadino džihadistų kovotojus „didvyriais“, kurstė smurtą ir pavadino religinę islamo valdžią „pranašesne“, palyginti su Prancūzijos Respublikos įstatymais. Praneša BBC.
VOKIETIJA:
Vokietija patvirtina, kad 2021 m. gruodžio 31 d. buvo uždaryti trys iš paskutinių šešių likusių veikiančių branduolinių reaktorių.
LENKIJA:
Lenkija bando kovoti su infliacija ir padėti šalies gyventojams šios krizės metu. Šalies vyriausybė Europos Komisijai pranešė apie PVM tarifo sumažinimą maistui nuo 23% iki 0%, dujoms nuo 23% iki 8%, elektros energijai nuo 23% iki 5%.
Sumažintas PVM bus įvestas mažiausiai šešiems mėnesiams.
JAV:
„Tesla“ atšaukia apie 475 000 elektromobilių, kad pašalintų techninius defektus, didinančius avarijų riziką. 356,3 tūkst., 2017-2020 metais išleisto „Model 3“ problema yra, kad galinio vaizdo kameros laidai gali būti pažeisti atidarant ir uždarant bagažinę, o 119 tūkst. „Model S“, surinktų nuo 2014 m., gali staiga atsidaryti kapotas.
RUSIJA:
Mirtingumas Rusijoje 2021 m. sausio–lapkričio mėn., palyginti su 2020 m. 11 mėnesių, išaugo 18,5 proc. Rosstat“ duomenimis, lapkritį mirtingumas pasiekė rekordą per visą koronaviruso pandemijos laikotarpį. Lapkritį, „Rosstat“ duomenimis, mirė 257,2 tūkst. žmonių, 82% daugiau nei 2019 metų lapkritį. Buvo sumuštas ankstesnis 2020 metų gruodžio mėnesio rekordas, kai mirtingumo perteklius siekė 243 tūkst.
PSO:
Priklausomybė nuo vaizdo žaidimų dabar oficialiai pripažinta liga. Pasaulio sveikatos organizacija atnaujino tarptautinį klasifikatorių, įtraukdama „žaidimo sutrikimą“. Žaidimų sutrikimas – tai elgesio modelis žaidžiant skaitmeninius ar vaizdo žaidimus, kuriam būdingas žaidimo kontrolės pažeidimas, suteikiant žaidimui vis didesnį prioritetą tiek, kad pirmenybė teikiama prieš kitus interesus ir kasdienę veiklą.
JAV:
2021 m. daugiau nei 200 jūrų pėstininkų buvo atleisti iš JAV armijos, nes atsisakė skiepytis nuo Covid-19. Iš viso iki šių metų pradžios buvo pasiskiepiję apie 95% JAV kariškių, 35 tūkstančių skiepų atsisakiusių kariškių likimas spręsis sausį.
VOKIETIJA:
Vokietijos vyriausybė atmeta Europos Komisijos planus įtraukti branduolinę energiją ir gamtines dujas į savo žaliojo ženklinimo sistemą investicijoms į energiją. Ūkio ir klimato ministras Robertas Habekas ir aplinkos ministrė Steffi Lemke sukritikavo Komisijos iniciatyvą, kuri yra „taksonominio“ sąrašo dalis, kuri bus labai svarbi dešimčių milijardų eurų investicijoms į technologijas, reikalingas švarioms elektrinėms statyti. Khabekas sakė abejojantis, ar „šis sąvokų pakeitimas“ būtų priimtas finansų rinkose. Aplinkos ministras Lemke teigia, kad branduolinė energija gali sukelti niokojančias aplinkos katastrofas ir palikti didelį kiekį pavojingų labai radioaktyvių atliekų, todėl „negali būti tvari“.
AUSTRALIJA:
Australijos vyriausybė pripažino, kad šalyje pasireiškė mažiausiai 79 000 COVID-19 vakcinos šalutinių poveikių. Dabar valdžios institucijos siūlo kompensacijas tiems, kurie smarkiai nukentėjo nuo skiepų. Valdžios institucijos nenurodė, kuri iš trijų vakcinų ir kokia proporcija turi šalutinį poveikį. Šiandien Australijoje yra naudojamos 3 vakcinos: Pfizer, AstraZeneca, Moderna.
Parengė Linas Karpavičius