Kai kuriose Europos sostinėse tūkstančiai žmonių šeštadienį protestavo prieš skiepų pasus ir kitus suvaržymus, įvestus vyriausybių siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją.
Demonstracijos Europoje vyko Helsinkyje, Londone, Paryžiuje ir Stokholme. Kanadoje protestavo sunkvežimių vairuotojai.
Minios žmonių Švedijoje išreiškė „ne skiepų leidimuisi“
Apie 9 000 žmonių žygiavo Švedijos sostinės Stokholmo gatvėmis į Sergels Torgo aikštę, skanduodami „Ne skiepų leidimuisi, taip – laisvei“, o protestą organizavo grupė, pasivadinusi Laisvės judėjimu.
Viena iš eitynių dalyvių sakė, kad skiepų leidimai „diskriminuoja daugybę žmonių“.
„Turime turėti galimybę patys nuspręsti, ką norime daryti su savo kūnu“, – sakė ji AFP.
Jai pritarė 35 metų moteris, sakydama, kad valdantieji „verčia žmones atlikti medicinines procedūras, kurių jie nenori“.
„Kad ir kiek sakytumėte, kad (skiepai) nėra reikalavimas, tai yra reikalavimas, jei dėl to prarandate teises visuomenėje“.
Šalis skiepų pasus įvedė gruodžio 1 d.
Prancūzai nori turėti aktyvų viešąjį gyvenimą
Prancūzijos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad šeštadienį visoje Prancūzijoje protestavo apie 38 000 žmonių, likus dviem dienoms iki to, kai norint dalyvauti daugelyje viešojo gyvenimo sričių bus privaloma turėti skiepų pasą.
Nuo pirmadienio 16 metų ir vyresni asmenys, norėdami patekti į restoranus, barus, laisvalaikio renginius ar naudotis tarpregioniniu viešuoju transportu, turės parodyti, kad yra pasiskiepiję.
Neigiamo testo nebeužteks, nebent norint naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis.
Politiniai oponentai teigia, kad sugriežtintos priemonės suvaržys kasdienes laisves, ir piktinosi tuo, ką jie vadina socialiniu apartheidu.
Ministerijos teigimu, Paryžiuje per mitingus, kuriuose daugiausia dalyvavo nacionalistinio, prieš ES nusistačiusio kandidato į prezidentus Floriano Philippot (Floriano Filippo) šalininkai, dalyvavo apie 5200 protestuotojų.
Kai kurie iš jų atsivedė savo vaikus, o daugelis eitynių dalyvių nedėvėjo kaukių, mojavo Prancūzijos vėliavomis ir nešė transparantus, reikalaujančius laisvės.
Ramus protestas Suomijoje
Tuo metu Suomijos policija pranešė, kad šeštadienį Helsinkio centrinėmis gatvėmis žygiavo apie 4 tūkst. protestuotojų. Akciją organizavo grupė „World Wide Demonstration“. Pareigūnų duomenimis, jokių incidentų ar susirėmimų neįvyko.
Suomių vyriausybė prieš pat Kalėdas leido vietos ir regionų valdžios institucijoms imtis „plačių ir visapusiškų priemonių“, reaguojant į įsibėgėjusį koronaviruso omikron atmainos plitimą.
Šalyje buvo įvesti tokie suvaržymai kaip renginių dalyvių skaičiaus mažinimas, nuotolinis švietimas studentams, restoranų paslaugų ribojimas ir rizikingų erdvių uždarymas. Be to, maitinimo įstaigoms ir renginių organizatoriams buvo leista reikalauti skiepų paso.
Protestavo Anglijos medicinos darbuotojai
Minios protestuotojų kartu su sveikatos apsaugos darbuotojais išėjo į Anglijos miestų gatves protestuoti prieš privalomą skiepijimą nuo koronaviruso pirmosios grandies sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.
Šimtai žmonių protestavo prie BBC biuro Londono centre, po to žygiavo į Trafalgaro aikštę, Liverpulyje ir Mančesteryje šimtai žmonių taip pat dalyvavo demonstracijose.
Vyriausybė nustatė teisinį reikalavimą visiems Anglijos sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams iki balandžio 1 d. gauti dvi vakcinos nuo koronaviruso dozes.
Tai reiškia, kad visiems, kurie iki vasario 3 d. nebus paskiepyti pirmąja vakcina, bus pranešta, kad jie neteks darbo.
Manoma, kad iki 70 tūkst. pirmos grandies sveikatos apsaugos darbuotojų dar nėra paskiepyti.
„Aš neteksiu darbo ir tuo džiaugiuosi, nes tikiu principais, dėl kurių mes visi čia esame… informuoto pasirinkimo“, – sakė psichikos sveikatos centro slaugytoja.
„Mes nesiruošiame būti gąsdinami ar verčiami daryti tai, ko nenorime,“ – sakė viena akušerė.
Kanados sunkvežimių vairuotojai dalyvavo „Laisvės konvojuje“ per visą šalį
„Šimtai sunkvežimių vairuotojų sekmadienį iš Vankuverio išvyko į šalies sostinę protestuoti prieš federalinį sunkvežimių vairuotojų įpareigojimą skiepytis.
Dideli sunkvežimiai išvažiavo iš Šiaurės Kalifornijos į pietus, kur anksti sekmadienį jie susirinks prie Nordel svarstyklių Deltoje prieš kelionę į Otavą – vadinamosios „Convoy for Freedom 2022“ kelionės tikslą.
„Visi palaikysime radijo ryšį – sunkvežimiai išvažiuoja pirmi, visi kiti – paskui“, – sakė sunkvežimio vairuotojas Sean Tiessen (Šonas Tisenas) iš Grand Forkso. „Bus daug trimitų, daug palaikymo, triukšmo ir meilės skleidimo“.
Jis sunkvežimius vairuoja jau 23 metus, dėl vakcinacijos reikalavimo negalėjo pradėti žiemos darbo vežant medieną per sieną.
„Galiu dirbti kitur pramonėje, kur nereikėtų važiuoti per sieną, bet daugiau to nebedarysiu“, – sakė jis.
Jis sakė žinąs daug sunkvežimių vairuotojų, kurie dėl šio apribojimo liko nuošalyje, ir mano, kad jų pašalinimas iš darbo tuo metu, kai trūksta vairuotojų, dar labiau pagilins esamas tiekimo grandinės problemas. „Tai neigiamai paveiks infliaciją ir prekių prieinamumą“.
Jis sakė, kad jo tikslas – pasiekti, kad Otavoje būtų atsisakyta skiepų įpareigojimų ne tik sunkvežimių vairuotojams, bet ir slaugytojoms bei kitiems darbuotojams, kurie privalo skiepytis, kad išsaugotų savo darbo vietas.
„Sugrąžinkime visus į darbą ir atsikratykime šios diskriminacinės, skaldančios retorikos, kuri sklando aplinkui“, – sakė vairuotojas.
Sausio 15 d. įsigaliojęs federalinis įgaliojimas sunkvežimių vairuotojams reikalauja, kad į Kanadą grįžtantys kanadiečiai vairuotojai būtų paskiepyti, kad išvengtų karantino. Neskiepytiems JAV sunkvežimių vairuotojams nebus leista įvažiuoti į šalį. Nuo šeštadienio panašias taisykles pradėjo taikyti ir JAV. Iki praėjusios savaitės įgaliojimų Kanada sunkvežimių vairuotojus laikė svarbia paslauga ir taikė jiems pasienio apribojimų išimtį.
Liberalų vyriausybė tvirtai laikosi šios politikos, kuria, jos teigimu, siekiama apsaugoti sunkvežimių vairuotojus ir JAV- Kanados tiekimo grandinę.
„Viena didžiausių grėsmių mūsų tiekimo grandinei iš tiesų yra pandemija, o geriausia priemonė kovai su šiuo virusu baigti yra skiepai“, – praėjusią savaitę laikraščiui „National Post“ sakė transporto ministras Omaras Alghabra .
Tiessenas apskaičiavo, kad prie mitingo, kurio susitikimas Otavoje numatytas sausio 29 d., prisijungs apie 500 sunkvežimių iš visos šalies. Jis tikisi, kad iki to laiko iš visos Kanados susirinks apie 5-10 tūkst. sunkvežimių ir dar tūkstančiai paprastų vairuotojų bei rėmėjų.
Protestai prieš pandeminius suvaržymus vyko ir kitose pasaulio šalyse.