Karas Ukrainoje. Šimtas dienų (birželio 3 diena)

Volodymyras Zelenskis kreipdamasis į Liuksemburgo parlamentą pareiškė, kad penktadalį Ukrainos teritorijos kontroliuoja Rusija: “- Šiai dienai okupantai kontroliuoja apie 20 procentų mūsų teritorijos, beveik 125 tūkst. kvadratinių kilometrų. Tai daug didesnė teritorija nei visų Beniliukso šalių plotas kartu sudėjus“.

JAV Valstybės, Prekybos ir Iždo departamentai paskelbė savo naujus apribojimus Rusiją remiantiems asmenimis, įskaitant ribojimus JAV technologijoms, galinčioms padėti Rusijos kariuomenei. Užsienio turto kontrolės biuras prie jau sankcionuotų jachtų pridėjo keturias megajachtas. Dvejomis iš jų – “Graceful” ir su Kaimanų salų vėliava “Olympia” – yra plaukiojęs Putinas. Po Juodąją jūrą su Batka kartu. Teigiama, kad jachta „Graceful“ kainuoja apie 100 mln. $, jos išlaikymas 5 – 10 mln. $ per metus. Sankcionuotas ir violončelininkas Sergejus Rolduginas, kuris, manoma, yra Rusijos prezidento ofšorinio turto saugotojas. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos turtas JAV taip pat bus įšaldytas, Zacharovai uždrausta turėti verslo reikalų su JAV įmonėmis.

Šaunu, kad pagaliau atėjo eilė įvairiems „labdaros ir meno fondams“, kurie iš tikrųjų yra Kremliaus juodai kruvinų pinigų saugyklos. Dar svarbiau užraukti šių pinigų tekėjimo šaltinį – pajamas už naftą ir dujas.

Budapeštas ir toliau judošiauja Maskvai: pranešama, jog Vengrijos prašymas išbraukti iš sankcijų sąrašo Rusijos stačiatikių bažnyčią ir jos patriarchą Kirilą yra patenkintas.

Europos Parlamento pirmininkas paskelbė draudimą Rusijos lobistams patekti į rūmų teritoriją. Teks Maskvos agentėliams trainiotis Strasbūro senamiesčio kavinėse.

Apklausos rodo, kad “rusų pasaulio” koncepcija arba Kremliaus teisė “ginti” etninius rusus ir rusakalbius“ Ukrainoje patyrė visišką nesėkmę. Putino teiginį apie rusų ir ukrainiečių tautų vienybę atmeta beveik visi ukrainiečiai, nors 2013-aisiais 85 proc. ukrainiečių teigė, kad “gerai jaučiasi” Rusijoje.

Be žymesnių pakitimų. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas praneša, jog artimiausiu metu Rusijos driskiai Ukrainoje ims naudoti vadinamąją “Sirijos patirtį”: padidins oro pajėgų atakų bei raketų smūgių intensyvumą, taikant į karinius, civilius objektus bei logistikos centrus visoje Ukrainos teritorijoje. Mūsų pastebėjimu, planas jau pradėtas vykdyti prieš keletą savaičių. Tuo tarpu NATO vadovas Jensas Stoltenbergas po pokalbio su JAV prezidentu Joe Bidenu perspėjo, kad Vakarų šalys turi pasiruošti ilgam “sekinimo karui” Ukrainoje.

Pagrindiniu operaciniu Rusijos tikslu išlieka Ukrainos pajėgų grupė rytuose, kurią, greičiausiai iki birželio 1 d., Kremlius buvo nurodęs apsupti ir sunaikinti. Remiančiais operaciniais tikslais išlieka visiška pietų ašies kontrolė ir taktiškai itin svarbus Kryvyj Riho miestas bei Juodosios ir Azovo jūrų blokada. Tikėtina, kad artimiausiems mėnesiams rusai atsisakė planų užimti Odesą.

Apibendrinant galime daryti išvadą, kad rusai ruošiasi ilgam, žemo intensyvumo karui, naudojant tą pačią, dar 1991-92 m. Gruzijoje imtą taikyti įšaldyto konflikto strategiją pagal okupuoto (perduoto laikinai administruoti) Karaliaučiaus pavyzdį. Okupuotų teritorijų valymai, gyventojų išvežimas į Rusijos gilumą ir bėdžių gabenimas į okupuotas teritorijas iš Sibiro gilumų – tokia štai laukia Chersono, Zaporižės, Donbaso regionų artimiausia ateitis. Tačiau vis ryškiau ima žibėti viltis, tikra neganda rusofašistams – partizaninis ginkluotas priešinimasis, kurio istorines pamokas ukrainiečiai mokėsi 1942 – 1960 m., o jas padėjo ir padeda prisiminti esami ir buvę aitvarai. Nors, kokie dar ten aitvarai, kur jūs bent vieną jų matėte?

Rytuose, Luhansko apskrities vadovas Serhijus Gaidajus praneša, jog “Severodoneckas laikosi ir yra visos galimybės greitai išsilaisvinti“. Ukrainos kariuomenė nesitraukia iš miesto, rengia kontratakas, priversdama okupantus persigrupuoti ir laukti pastiprinimo. Per 100 invazijos dienų Rusijos okupantai Luhansko srityje sugadino daugiau kaip 400 km kelių, sugriovė beveik 70 mokyklų ir 50 vaikų darželių, 33 ligonines ir 237 kaimo ambulatorijas.

Rusijos 150-osios motorizuotosios divizijos padaliniai Popasnos kryptimi patyrė didelių nuostolių. Sunaikinta apie kaip 50 proc. personalo, ginklų ir technikos, kai kurie driskiai taip demoralizuoti, kad atsisako dalyvauti karo veiksmuose. DLR „kovotojai“ nufilmavo video kreipimąsi į Putiną, skųsdamiesi aprūpinimu maistu, medikamentais, demonstravo negyjančias žaizdas.

Pietuose okupantas, nežiūrint sėkmingų Ukrainos jungtinių pajėgų veiksmų visgi bandė pereiti į kontr-puolimą Kryvyj Riho apylinkėse, tačiau buvo nublokštas atgal į savo gynybines pozicijas.

Šimtas invazijos dienų – daug ar mažai?
Apšaudomiems, griaunamiems, ardomiems Ukrainos miestams; civiliams, tyliai besimeldžiantiems uraganinės ugnies laistomų namų rūsiuose; prievartaujamoms moterims; belaisviams, kuriems trupinami kaulai; pervargusiems rytų fronto linijos gyvenviečių likučių gynėjams minutės slenka kaip valandos, o valandos – kaip dienos ir net savaitės.

Daugeliui mūsų, stebintiems vaizdus dėžutėse ar naujo modelio išmanaus ekrane, kurie (norisi tikėti) meldžiasi, kad beprotybė būtų pasibaigusi dar jai neprasidėjus, šimtas dienų išsunkė paskutinius gynybinius psichikos rezervus ir pervedė į savęs tausojimo režimą: daugiau nebegaliu girdėt ir matyt.

Net Maskvos karo nusikaltėliams ir režimui, norėjusiems užbaigti viską per dešimt dienų, tenka drausti šalies ruporams minėti jau triženklį skaičių, kuris reiškia ne tik karo siaubą, kraują ir mirtį, bet ordos pažeminimą ir Putkos gėdą.

Karo, žmogaus agresijos, vienas kito žudymo istorijos prasme, šimtas dienų tik akimirksnis.

Žmonės pavargs, ukrainiečių kariai išseks, Vakarai užsimerks, o mėsos ir geležies mums užteks, mąsto Dvornikovas (jei dar gyvas), Gerasimovas ir Šoigu.

SVR teikiami raportai Kremliui po kelių mėnesių chaoso ir nevilties vėl dvelkia šaltu racionalumu: po tikrojo Rusijos veido, parodyto per šimtą dienų, trauktis nėra nei prasmės, nei yra kur. Ateitis miglota, bet vis labiau ryškėja Rusijai palanki nata. Derybos dėl maisto krizės ir grūdų. Augančios naftos ir dujų kainos. Draugai atogrąžose ir pietuose. Paliaubos ir Minskas (Stambulas, Jalta) -3 ar 4. Skaičiukų užteks.

O visa kita užsimirš. Teks užmiršt ir susitaikyt, paspausti vienas kitam prie derybų stalo rankas. Muraveinik paševelitsia ir vsio proidiot / Skruzdėlynas pakrutės ir viskas praeis.

Jie (Vakarai) nori atriboti mus nuo pasaulio per šimtą dienų, nors per keturis metus nesugebėjo atsikratyti mūsų žvalgybinės įrangos savo namuose, juokiasi Patruševas. Tą sako duomenys gaunami tiesiai iš jų telefonų per mūsų yandex.ru

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys

*****

Locked N’ Loaded

Vakar pabandęs laimę puldamas Dovhenke ir Dibrivne, šiandien agresorius šluostosi kruviną snarglį. Vyksta pajėgų pergrupavimas. Tai gera proga ir ukrainiečiams papildyti savo praradimus, kurie taip pat nėra maži.

Lyman:
Sunku suprasti kaip ir kokiu būdu, bet visgi ukrainiečiai sugeba vis dar ginti pozicijas aplink Staryi Karavan. Tikėtina, kad ukrainiečiai vengia gynybą dėstyti statmenai kelio, suprasdami, kad tokiu atveju už nugaros tekant upei neliks gynybos gylio. Todėl panašu, kad palei kelią įrengė atramos taškus, ginasi ir kontratakuoja ir taip neleidžia orkams įsitvirtinti bei artintis prie tilto ir upės. Šiandien visos orkų atakos šiame sektoriuje buvo atmuštos.

Apie save priminė vakariniame Lyman flange veikusios orkų pajėgos. Šiandien atakuota Studenok, Sosnove ir Yarova. Tikėtinas šio puolimo tikslas ne ukrainiečių Lyman grupuotė, o Slaviansk. Jei agresoriui pavyktų pasiekti savo tikslų, orkai nuo Izyum ir Studenok suspaustų Pasika – Bohorodychne esančias ukrainiečių pajėgas. Tai leistų agresoriui nelaukti kol/jei kiti jų vienetai prasiverš per Rayhorodok, ir Slaviansk pulti iš šiaurės.
Severodonetsk. Pasiekę sėkmę šiaurės rytinėje ir rytinėje miesto dalyje, orkai bando užbaigti darbą – intensyvina puolimą iš pietų ir pietryčių, siekia nuo Toshkivka atnaujinti puolimą Lysychansk link. Ukrainiečiai ne tik ginasi, bet ir kontratakuoja mieste, orkai išmušti iš keleto gatvių. Nepaisant to, agresorius ir toliau kontroliuoja didžiąją dalį Severodonetsk miesto.

Bakhmut:
Agresorius suintensyvino Komyshuvakha puolimą, pasiekė taktinių laimėjimų, tačiau gyvenvietė vis dar ukrainiečių rankose. Jau dabar kyla logistinių problemų aprūpinti ukrainiečių „kišenę“ Zolote. Jei orkams pavyks iš pietų pasiekti Lysychansk priemiesčius ir ten įsitvirtinti, Zolote gynėjų padėtis bus dar blogesnė ( blokuotos 4 iš 5 gynybos perimetro linijų, galimybė kryžmine artilerijos ugnimi atakuoti susisiekimą su Siversk).

Sunkūs mūšiai dėl Bakhmut – Lysychansk kelio tęsiasi. Ukrainiečiai atmušė visas atakas prieš Nahirne ir Bilohorivka.

Jeigu kas sekate Ukrainos Gynybos štabo kasdienines apžvalgas tai turbūt pastebėjote tendenciją, kad agresoriaus atakų skaičius kiek mažesnis, tačiau panašus kaip prieš tris keturias savaites, o sunaikintos orkų technikos kiekiai krito dramatiškai. Pvz. nuo 19 sunaikintų tankų per parą sumažėjo iki 5 ar 3. Viena iš priežasčių – pasikeitusi orkų taktika. Pamenate, prieš kurį laiką Vakarų spaudoje pasirodė informacija, kad agresorius nuo operacijų BTG lygiu pereina į kuopų lygmenį. Manytume, kad tam yra kelios priežastys:

agresoriaus milžiniški šarvuotos technikos nuostoliai, verčia performuoti manevrinius vienetus, iš RF gilumos traukti senus technikos vienetus. Tokiu būdu BTG pagal etatus neužpildo, tad siekiama užpildyti bent kuopas ir kuopų taktines grupes. Ką jau kalbėti apie paramos padalinius, tokius kaip aprūpinimo, ryšių, oro gynybos, inžinerijos ar netiesioginės ugnies vienetus, kurie šiaip turėtu būti kiekvienos BTG sudėtyje. Greičiausiai, dabar bandoma juos centralizuotai laikyti ir paskirstyti pagal poreikį konkrečiose fronto vietose, ten kur tam tikru metu reikia.

po eilės operacinių pralaimėjimų (Kyiv, Charkiv) ir nepasiekus operacinių tikslų prie Izyum ir Zaporozhia, agresorius priverstas siekti mažesnių tikslų geografiškai mažesnėje operacinėje erdvėje. Kariauti BTG taktine prasme tampa nepatogu, jos gali viena kitai trukdyti, struktūra per griozdiška, todėl pagrindiniu taktiniu vienetu tampa kuopa.

Agresorius mūšiuose taip pat mokosi ir vis mažiau matome tokių atakų kolonomis, kokios buvo vasario, kovo ar balandžio mėnesiais. Orkai pagrindinį vaidmenį operacijose teikia didžiulės persvaros ugnimi susikūrimui (artilerija, aviacija) konkrečiuose puolimo ruožuose, o tik tada judina manevrinius vienetus. Ukrainiečiai nors ir nejaučia tokio artilerijos šaudmenų bado kaip prieš dvi savaites, tačiau ir dabar ypač trūksta didesnio nuotolio salvinės artilerijos, kuri slopintų orkų artileriją visu jų gynybos gyliu ir neleistų formuoti puolamųjų grupuočių.

Sudėjus šias priežastis matome ne tik sumažėjusius orkų šarvuotos technikos nuostolius, bet agresoriaus sėkmę mūšio lauke atskiruose ruožuose.

******

Ukrainiečiai apšaudo rusų pozicijas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pranešė, kad telefonu kalbėjosi ir su Zelenskiu, ir su Putinu bei siūlė surengti Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų derybas Stambule. Be to, jis akcentavo ir būtinybę atblokuoti Odesos jūrų uostą, iš kurio pasauliui galėtų būti tiekiami grūdai.

Kremlius susilaikė nuo komentarų apie taikos derybas, tačiau patvirtino Turkijos pastangas atverti jūrų kelią grūdų eksportui. Mes jau rašėme apie keistus sutapimus ir ryškėjantį Turkijos vaidmenį pasaulio galingųjų žaidime. Ar tai tik dar viena beviltiška pastanga, kitų beviltiškų pastangų serijoje, ar Erdoganui duota valia veikti, prieš tai Vašingtonui, Kremliui ir Kyjivui susitarus, anksčiau ar vėliau sužinosime.

Šiame telefoninių pokalbių fone sutampa (?) Joe Bideno įjungtas atbulinis dėl HIMARS tiekimo Ukrainai. Ši moderni toliašaudė salvinės ugnies raketų paleidimo sistema neva suteiktų ukrainiečiams galimybę smogti priešo taikiniams Rusijoje. Nežiūrint to, kalbama, kad ukrainiečiams bus tiekiama kiek senesnė MLRS M270. Visa tai atrodo keistokai, nes abi sistemos, priklausomai nuo užtaisų (raketų), gali pasiekti taikinius iki 300 km atstumu. Kažkas vyksta už uždarų durų, o vaizdas per rakto skylutę kol kas labai ir labai miglotas.

Vakar vakare Arestovičius teigė, kad Rusijai sustabdyti pakaks ir turimos ginkluotės, o be to, šiomis dienomis fronto liniją pasieks dar 12 savaeigių lenkiškų, 8 slovakiškos ir keliolika prancūziškų artilerijos sistemų.

Mes suvokiam, kad to nepakanka perlaužti karo eigai ir minčių bei sąmokslo teorijų gali kilti visokių. Faktas tas, jog Vakarai vis dar krūpčioja prieš Maskvos treptelėjimus ir rimtai užvožti žarstekliu banditui per kaktą, be pačių ukrainiečių, kol kas nėra kam.

Taip pat aišku, jog Vakarai neturi jokio plano, kaip demontuoti šiandieninę Rusijos imperiją ir linkę toliau, nors ir ribotai, bendrauti su Putinu. Tai vienadienės politikos pasekmė, ilgalaikės strategijos nebuvimas.

ES vadovai pagaliau pasiekė kompromisinį susitarimą dėl Rusijos naftos importo draudimo. Naftos tiekimas bus nestabdomas tik naftotiekiais (jais importuojama apie trečdalį visos Rusijos naftos).

Be to, naujas Europos sankcijų paketas apims Rusijos banko “Sberbank” atjungimą nuo tarptautinės tarpbankinės sistemos SWIFT, dar trijų Rusijos valstybinių transliuotojų transliacijų ES blokavimą ir sankcijų taikymą asmenims, atsakingiems už karo nusikaltimus Ukrainoje. Puiku.

Naftos ir dujų bei kitų žaliavų embargas Rusijai yra būtinas vertybiškai. Bet kaip uždaryti išaugusį pinigų srautą į Rusijos biudžetą, štai kur klausimas.

Daugiau kaip 200 įstatymų leidėjų iš maždaug 30 NATO šalių vienbalsiai pritarė deklaracijai “Stand with Ukraine / Palaikyti Ukrainą”, kurioje “griežtai smerkiamas Rusijos pradėtas karas”.

Oho! Rimtai čia. Vis gi, du dalykai labai svarbūs. Pirma, NATO Parlamentinė Asamblėja reikalauja, kad priešišką veiklą vykdantys Rusijos diplomatai būtų išsiųsti iš NATO šalių. Kalbama apie jų “darbą” – neapykantos, dezinformacijos skleidimą ir konfliktų kurstymą.

Antra, pabrėžiama, kad reikia įsteigti specialų tarptautinį tribunolą, kuris ištirtų, persekiotų ir patrauktų atsakomybėn asmenis, atsakingus už agresiją prieš Ukrainą.

Ukrainos žiniasklaida skelbia, kad okupantai nesubombarduotame Mariupolio uoste pradėjo vykdyti krovimo darbus. Nedidelėmis partijomis gabenami metalo kroviniai. Teigiama, kad Mariupolio uoste yra šeši civiliniai transporto laivai, priklausantys užsienio įmonėms, kuriais okupantai gali eksportuoti grūdus ir metalą.

Orkai toliau siekia iškelto operacinio tikslo – visiškos Luhanso ir Donecko rajonų kontrolės. Severodonecko, Bachmuto ir Limano kryptimis priešas toliau koncentravo savo pajėgas ir tęsė puolimą, griaudamas ir niokodamas civilinę infrastruktūrą, inžinerinius įtvirtinimus ir ukrainiečių karių pozicijas. Tolesnis okupanto tikslas – Slovianskas ir Kramatorskas.

Ukrainiečių jungtinės pajėgos pietuose neleidžia rusams persigrupuoti ir pasirengti puolimui Kryvyj Riho ir Mykolaivo kryptimi. Linkime jiems sėkmės ir sumanumo ne tik tiesiogiai lupant priešą, bet ir išnaudojant partizaninę / psyops taktiką okupuotose teritorijose tam, kad palengvintų reguliarioms pajėgoms kelią į pergalę.

Chersono ir Zaporižės kryptimis Ukrainos jungtinių pajėgų “Pietūs” kariams pavyko kontr-atakuoti ir prasiskverbti į rusų kontroliuojamas teritorijas 8-10 kilometrų. Šiose kryptyse rusų karių moralė itin žema dėl vėl sutrikdyto tiekimo – orkams tenka šaudyti ir ėsti šunis. O dar du mėnesius atgal prie Kyjivo ir Charkivo išsigimėliai smaginosi juos tiesiog kardami ar gyviems lupdami odą.

Ukrainiečių žvalgyba praneša apie rusų ketinimus pulti Slobožansko kryptimi. Matyt, Žuravliov turi užduotį, susijusią su Charkivu ir tiekimo keliais iš Rusijos į Iziumą.

Orkai naktį raketomis apšaudė Sloviansko gyvenamuosius kvartalus. Mažiausiai trys žmonės žuvo, šeši sužeisti.

Gegužės 30 d. rytą galingas sprogimas nugriaudėjo okupuoto Melitopolio centre, netoli Zaporižės srities prorusiško gauleiterio, Rusijos statytinio, buvusio Ukrainos parlamento nario Jevheno Balickio namų. Du kolaborantus išvežė į ligoninę, kur jiems buvo suteikta skubi medicininė pagalba. Partizanai ateina ne tik pas Ivaną į namus, jie siunčia žinią ir kolaborantams, kaip ir mūsų žaliukai karo po karo metu, 1944-1965 m.

Praktikuojantis psichiatras Romanas Dolinskis teigia, kad atlikus išsamią Putkos veiksmų analizę, galima daryti išvadą, kad jam pastebimai trūksta empatijos, jis yra žiaurus savo artimiausios aplinkos atžvilgiu, nepasitiki savimi ir mano, kad teisus tas, kuris fiziškai stipresnis ir agresyvesnis.

Psichitaras daro išvadą, kad Putlerio elgesys yra artimas priešmirtinei Stalino būsenai. Štai kaip. Mes tokias išvadas padarėme prieš 22 metus, nors nesame praktikuojantys. Ehm, psichiatrai.

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys
*****

https://www.facebook.com/Parakomanai/videos/1058595868358141/

Dar vienas įrodymas, kad taktinė medicina (na bent jau elgesys su sužeistuoju, turniketo naudojimas) gyvybiškai svarbu ne tik kariui.

Locked N’ Loaded

Šiaurinis Donbaso flangas:

Charkiv. Be didelių pakitimų. Ukrainiečiai toliau lokaliomis atakomis kramto orkų gynybą, šie bando gintis ir taip pat kontratakuoti, abi pusės aktyviai naudoja artileriją. Agresorius ir toliau atakuoja civilinę infrastruktūrą aplink Charkiv.

Izyum. Agresorius ir vėl nenuilstamai verčia savo pajėgas atakuoti. Šį kartą ir vėl bandyta pagerinti savo taktinę padėti prie Dovhenke, bet pagerino tik ir taip derlingos Ukrainos žemės derlingumą.

Lyman. Orkai toliau kaupia pajėgas Lyman mieste ir apylinkėse, vykdo žvalgybą, dirba abiejų pusių artilerija. Visgi panašu, kad ukrainiečių pajėgų yra likę į pietryčius nuo miesto (Dibrove – Ozerne) ir galimai pietvakariuose esančioje miškingoje vietovėje. Tiesa, jų dydis, galimybės ir tikslai nėra aiškūs. Atrodo, kad orkai geba pasiekti upės ruožą prie Rayhorodok. Sunku tai pavadinti placdarmu, galimai tai tik vietovė, kurioje veikia orkų žvalgybos vienetai ir atskiri manevriniai vienetai. Apie tai signalizuoja gana vangus mūšis su kitame krante Rayhorodok esančiomis ukrainiečių pajėgomis. Tačiau jei nebus aktyvių ukrainiečių veiksmų, šis placdarmas netrukus bus sukurtas. Tuo pačiu didėja grėsmė, kad orkai forsuos Donec upę aplink Yampil ir atakuos Siversk.

Severodonetsk. Pasirodė oficialūs ukrainiečių pranešimai, kad orkai užėmė didelę dalį Severodonetsk miesto. Kuri konkrečiai miesto dalis užimta – sunkus spręsti. Tuo pačiu orkai suintensyvino puolimą iš pietryčių – pietų. Didėja miesto apėjimo iš pietų palei Donec upę ir atkirtimo nuo Lysychiansk galimybė. Sėdint ant sofos atrodo, kad gynėjams kritiškai svarbu išlaikyti šių objektų ir jų apylinkių kontrolę:

  • Promyslova g. ir kelio R66 sankirta bei Synetskyi gyvenvietė miesto šiaurės vakaruose, kuri svarbi išlaikant susisiekimą su Lysychiansk (sunku pasakyti, ar čia stovintis tiltas dar sveikas) bei siekiant neleisti apsupti miesto iš šiaurės vakarų palei Donec upę.
  • Bohdana Lishchyniy gatvę, kuri kerta miestą eina iš šiaurės į pietus ir dalina miestą į dvi dalis. Gatvė beveik visu perimetru yra tiesi ir leidžia ugnimi nesunkiai kontroliuoti judėjimą tiek ja, tiek judėjimą iš rytinės miesto dalies į vakarinę.
  • ”Metelobaza“ ir geležinkelio linijų mazgo apylinkės šiaurinėje miesto dalyje. Šis ruožas pridengtų miestą nuo galimų atakų iš šiaurės (Rubizhne), saugotų ukrainiečių kairį flangą orkams puolant iš rytų.
  • Gvardiiskyi prospketas, einantis pietine miesto dalimi ir ypač jo sankirta su aukščiau paminėta Bohdana Lishchyniy gatve. Šis ruožas svarbus ginantis nuo orkų puolimo iš pietryčių ir pietų.
  • priemiestis Pavlohrad pietvakariuose, kurio kontrolė neleidžia orkams priartėti prie dviejų tiltų per Donec (bent vienas jų jau yra sunaikintas) ir neleisti palei Donec upę apsupti miestą iš pietvakarių.

Netekus bent vieno šių objektų kontrolės miesto gynyba taptų itin sudėtinga.

Bakhmut
Ukrainiečiai ir toliau gina Zolote „kišenę“. Orkams nepavyksta užimti Komyshuvakha ir pradėti čia esančios gynėjų grupuotės apsupimo.
Toliau tęsiasi sunkūs mūšiai prie kelio Bakhmut – Lysychiansk. Perskirsti kelio orkams nepavyksta, tačiau ir ukrainiečiai nepajėgia išmušti agresoriaus iš rytinėje kelio pusėje esančių aukštumų.

Centras. Be didelių pakitimų. Pastebėti orkų sunkieji minosvaidžiai „Tulpan“, kurie iš Mariupol juda į šiaurę. Soc.tinkluose pateikiama nuomonė, kad jie juda Avdiivka link. Tiesa, jokių argumentų nėra, lygiai taip pat šie minosvaidžiai gali keliauti Lysychiansk link (čia prieš kelias dienas ukrainiečiai sunaikino tokį minosvaidį, tad galima būtų laukti papildymo). Tačiau jei soc.tinklų OSINT‘ininkai teisūs dėl Avdiivka, tuomet neatmestina, kad po „darbo“ šiais minosvaidžiais atsinaujins įtvirtino Avdiivkos ruožo puolimas.

Zaporizhia. Be pakitimų.

Pietų kryptis. Ukrainiečių puolimas prie Davidiv Brid išsikvėpė, jie gina užimtas pozicijas. Tuo tarpu orkai bando komplikuoti ukrainiečių padėtį – susprogdino tiltą per Inhulec upę, kuriuo vyko gynėjų aprūpinimas, minuoja upės krantą. Tuo pačiu ukrainiečiai aktyvina savo veikimą šiaurėje ir atakuoja Arkhangelske – Vysokopilia ruože. Čia orkai turi didelių bėdų, yra galimybė, kad čia esanti orkų grupuotė gali atsidurti apsupime.

*****

Haubica M777 kažkur prie Bachmuto.

Šiandien ES dar sykį mėgins sutarti dėl 6-ojo sankcijų Rusijai paketo. ES svarsto, ar sušvelninti Rusijos naftos importo draudimą, kad patenkintų Vengrijos vadovą Viktorą Orbaną, blokuojantį energetines sankcijas Maskvai. Po to, kai Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė iki metų pabaigos visiškai uždrausti rusiškos naftos importą, ES planai įstrigo. Vengrija, kuri yra labai priklausoma nuo rusiškos naftos, pareiškė, kad jai reikia penkerių metų ir milijardų eurų savo naftos perdirbimo gamykloms modernizuoti. Makronas savaitgalį siūlė atsižvelgti į Vengrijos situaciją ir kol kas uždrausti tik laivais plukdomos iš Rusijos naftos importą, kuris sudaro apie du trečdalius viso rusiškos naftos importo. ES kasdien Rusijai už energiją sumoka beveik 1 mlrd. eurų. Volodymyras Zelenskis kritikuoja tokį bloko negebėjimą susitarti dėl embargo: “- Pažiūrėkite, kiek savaičių Europos Sąjunga bando susitarti dėl šešto sankcijų Rusijai paketo. <…> Iš kur tie, kurie blokuoja šeštąjį paketą, gavo tiek galios ?”

Mes žinome iš kur: Budapešte ir kitose ES sostinėse sankcijas Rusijai blokuojantys „lyderiai“ ar jų patarėjai sėdi Maskvos kišenėje ir yra jai įsipareigoję. Kol ES nesukurs įrankių (o nepanašu, kad greitu laiku sukurs) Kremliaus rezidentus nušalinti nuo strateginių sprendimų, deja, progreso neverta tikėtis.

Putinas pareiškė, kad Rusijos sankcijos sudavė rimtą smūgį visai pasaulio ekonomikai (tik ne Rusijai). Putinas įsitikinęs, kad Maskvos izoliuoti neįmanoma. Kremliaus teigimu, Europa yra labai priklausoma nuo Rusijos dujų ir naftos. Jei ES suras tiekėjų kituose pasaulio regionuose ir pereis prie atsinaujinančių energijos šaltinių, “idealiausiu atveju” galės pakeisti tik 80 proc. energijos išteklių. Kliedesiai. Kremliaus bunkerinis, kaip kiekvienas šuo, loja, nes bijo. Bijo, kad ES išmoks energetinę Lietuvos pamoką.

Zelenskis vakar aplankė Charkivo miestą. ” – Rusija jau pralaimėjo ne tik mūšį dėl Charkivo, ne tik mūšį dėl Kyjivo ir mūsų šalies šiaurės”, – sakė jis. ” – Ji prarado savo ateitį ir bet kokius kultūrinius ryšius su laisvuoju pasauliu” – pareiškė Zelenskis. Vos tik informacija apie Zelenskio vizitą šiauriniame Charkive atsidūrė viešojoje erdvėje, į miesto prieigas pasipylė rusų raketos.

Lavrovas, duodamas interviu Prancūzijos kanalui TF1 pareiškė, kad Rusija neturėjo kito kelio apsaugoti savo kalbai ir kultūrai, tik pradėdama karinius veiksmus. Supratom. Nuo šiandien žmonių lavonai, rašistų sumesti ant Mariupolio supermarketo grindų mums bus rusiškosios kultūros ir jos nešėjų simbolis.

Okupantai nesugeba atkirsti Severodonecko ir Lysičiansko vienu metu, todėl koncentruojamasi į pirmojo niokojimą. Miesto šiaurinėje dalyje vyksta nuožmūs mūšiai. Taip pat ruošiamasi Sloviansko atakai. Maskva, nors ir smarkiai kraujuodama, skuba. Sirijos skerdikas generolas Dvornikov supranta, jog puolimas įmanomas tik dabar, kol Ukrainos nepasiekė reikiamas kiekis sunkiosios ginkluotės iš Vakarų.

Tačiau rusiškųjų fašistų planus pradėti puolimą pietų ašyje sužlugdė sėkminga Ukrainos kariuomenės ataka tarp Mykolaivo ir Zaporižės Chersono srityje. Okupantas yra priverstas trauktis ir gintis.

Okupantai apšaudė objektus Sumų srityje, taip pat ukrainiečių pajėgų atsakomybės ruožus į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkivo miesto.

Sloviansko kryptimi rusai pergrupuoja karius, kad atnaujintų puolimą kryptimis Iziumas – Barvinkovė, Iziumas – Slovianskas.

Donecko srityje okupantai bando apsupti Ukrainos karius Lysičiansko ir Severodonecko rajonuose bei blokuoti pagrindinius logistikos kelius.
Kryvyj Riho kryptimi rusų artilerija toliau apšaudo ukrainiečių pozicijas.

Per pastarąją parą Donecko ir Luhansko kryptimis atremta keturiolika priešo atakų, sunaikintos dvi artilerijos sistemos, vienuolika šarvuotų kovos mašinų, dešimt transporto priemonių. Priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė dvi sparnuotąsias raketas ir tris bepiločius orlaivius.

Ukrainos generalinis štabas teigia, jog Donecko srityje Rusijos kariai ketino nužudyti generolą Valerij Solodčiuk, atsiųstą pažaboti kareivių sukeltų riaušių ir priversti juos tęsti kovą. Kariai atsisakė paklusti generolui ir buvo pasirengę susprogdinti “aukštuosius svečius”. Generolui teko sprukti. Apie incidentą neva liudija SBU perimtas telefoninis pokalbis. Nežinia, ar tai tiesa, ar ukrainiečių psyops, bet gražu.

Mindaugas Sėjūnas, Aurimas Navys

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai penkiasdešimtoji (rugsėjo 30) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Naktį agresorius surengė didelio masto smūgį Ukrainos teritorijai. Smūgiavo raketa Iskander M, raketa Kh59 bei...

Rusifikuota Lietuva?

https://www.youtube.com/watch?v=8Z3PIhlgOs8

Kai mažas tvartelis išauga į didelį tvartą

Edvardas Čiuldė Kas yra tie 150, kaip skelbiama, „iškilūs kultūros, meno ir mokslo veikėjai“, pasirašę po laišku LR prezidentui...

Visapusiško prisitaikymo gidas atsilikusiai Lietuvos visuomenei

Vytautas Sinica | Veidaknygė Masinė imigracija, įgavusi sovietinės kolonizacijos mastą, yra visa apimantis procesas. Jums gali atrodyti, kad čia...