Albertas Žostautas. Ar turime Vyriausybę?

Jei Lietuva būtų tikra demokratinė valstybė, I. Šimonytės Vyriausybė jau seniausiai būtų atstatydinta. Užtektų vien tik išpuolio prieš Kiniją, kai mūsų šaliai buvo padaryta daugiau kaip dviejų milijardų eurų žala ir sugadinti tarpvalstybiniai santykiai ilgiems metams.

Bet po tokio poelgio nebuvo atleistas net didžiausias tos žalos kaltininkas – užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. O kur dar tos visos keistos prievartinio skiepijimo tvarkos, milžiniškos perteklinės mirtys, valstybę griaunančios sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų pertvarkos, sumanymai miestuose mažinti, o ne didinti želdynus? O kur dar akivaizdūs LR Konstitucijos pažeidimai, na, kad ir priimant sprendimus dėl valstybinės kalbos?

Ir viskas – kaip vanduo nuo žąsies. Ar taip gali būti XXI amžiaus demokratinėje šalyje?

Pasirodo, ne tik gali, bet ir yra. Todėl daugumos rinkėjų valia, aiškiai išreikšta įvairiomis sociologinėmis apklausomis, – nė motais. O kai taip, tuomet galima viskas – net ir elektros tiekimą liberalizuoti, nors, pasak specialistų, tam buvo visiškai nepasiruošta ir neatlikti būtiniausi namų darbai. Todėl, pasak politologo Vytauto Sinicos, tai ne elektros rinkos liberalizavimas, o jos imitavimas ir didžiausia metų afera.

Maža to, energetikos ministras, viešai paklaustas per spaudos konferenciją, negalėjo paaiškinti, kaip čia taip yra, kad kilovatvalandės kaina mūsų šalyje šoka į niekada neregėtas ir ekonomiškai nepagrįstas aukštumas ir kas pasidalina tą milžinišką skirtumą tarp Švedijoje parduodamos ir Lietuvoje perkamos elektros kainų.

Ministras D. Kreivys tik pamikčiojo, tačiau toje pat spaudos konferencijoje atsirado žinančių ir patvirtinančių, kad tą didelį spekuliacinį skirtumą pasidalina parduodančios ir perkančios šalių elektros skirstymo operatoriai, pastaruoju metu itin sparčiai besikraunantys milijoninius pelnus. Štai ir visa elektros tiekimo liberalizacija.

Ar ir taip labai sudėtingomis geopolitinėmis aplinkybėmis dabar tikrai reikėjo liberalizuoti elektros rinką Lietuvoje, ar nebuvo privalu pirmiausia tam gerai pasiruošti, o tik paskui imtis to sumanymo?

Jau ne kartą šito viešai klausė buvęs ilgametis „Litbioma“ prezidentas, pasaulio biomasės energetikos asociacijos valdybos narys Remigijus Lapinskas.

Jo teigimu, maža to, kad nebuvo padaryti privalomi namų darbai, bet ir pradėjus eiti elektros rinkos liberalizavimo keliu, Vyriausybės sprendimai, švelniai tariant, buvo ne patys geriausi. Tačiau aukščiausios mūsų valdžios atsakymų į šiuos klausimus iki šiol neišgirdome. Todėl kyla dar ne vienas klausimas – ar elektros rinkos liberalizavimas naudingas Lietuvos valstybei?

Akivaizdu, kad ne. Ar už tai turi prisiimti atsakomybę I. Šimonytės Vyriausybė?

Tikrai taip. Bet ar prisiims?

Net ir klausti neverta, nes už tai bus atsakingas kas tik nori, bet tik ne tie, kurie iš tikrųjų yra atsakingi. Ir nereikia visko strimgalviais nurašinėti Rusijos karui prieš Ukrainą, nes, pasak specialistų, karo nulemtas pabrangimas sudaro palyginti nedidelę kosminės kainos dalį.

Žinia, kad pagrindiniai kasdienos dalykai labiausiai priklauso nuo Vyriausybės sprendimų, savarankiškai priimtų ar ultimatyviai kažkieno primestų. Tačiau mes matome, kad ten, kur Vyriausybės galvoja apie savo šalis ir jų žmones, būna vienoki sprendimai, o ten, kur galvojama apie kažką kitą – būna visai kitokie valdžios pasirinkimai, deja, kažkodėl visada naudingi ne savo piliečių ir savo verslų daugumai.

Pavyzdžiui, dabar kariaujančios Ukrainos Vyriausybė sugebėjo prisiimti įsipareigojimą, kad visi komunaliniai mokesčiai iki pat naujojo šildymo sezono pabaigos Ukrainoje nebus didinami. O kaip Lietuvoje?

Nejuokaukite. Apie tai niekas net negalvoja, na, bent neteko išgirsti nė mažiausios užuominos viešojoje erdvėje. Todėl ir kyla dar vienas klausimas – ar Lietuva turi Vyriausybę, ar po tuo pavadinimu glaudžiasi nežinia kam ir nežinia už ką dirbanti žmonių grupė, tik žodžiais besidievagojanti, kad „vardan tos Lietuvos“.

O kaip Jūs galvojate? Juk laikas ir apie tai rimtai pasvarstyti?

1 KOMENTARAS

  1. Aš kaip kaimietis tamsuolis varguolis galvoju, kad Lietuva turi ir Vyriausybę, ir Valstybės valdžios aparatą — tikrą, totalitarinį. Yra dvi valdžios sampratos: valdžia kaip nuosavybė ir valdžia kaip strategija. Valdžios kaip nuosavybės samprata išreiškia tam tikrą požiūrį, kuriuo remiantis teigiama, kad valdžia priklauso konkrečiam asmeniui ar keliems asmenims, t. y. valdžia yra jų nuosavybė, pavyzdžiui, kaimyninėje Baltarusijoje. Kita vertus, valdžia kaip strategija – šią valdžios apibrėžtį savo darbuose vartoja Mišelis Fuko (Michel Foucault) ir būtent iš čia jis yra pasiskolintas – yra tokia valdžios samprata, kuri nenukreipta į vieną kurį nors subjektą. Valdžios kaip strategijos samprata reiškia, kad valdžios savininkas neegzistuoja, jog valdžia kaip tokia neturi veido, jog ji yra anonimiška. Be to, valdžios kaip strategijos samprata reiškia, jog iš esmės bet kuris subjektas, pilietis ar asmuo potencialiai gali tapti valdovu kito subjekto atžvilgiu. Ar ne taip elgiasi mūsų valstybės valdžios aparato vadybininkai?
    https://www.vdu.lt/cris/entities/publication/d6e7bb39-7f5a-4f17-8650-8b34cc5f400b/details
    Konstitucinėje valstybėje valstybės valdžia negali būti sutelkta vienose rankose. Pasirodo, kad Lietuvoje — gali. Pasižiūrėkime kieno rankose teismai, teisėkūra, masinė komunikacija, švietimas, ekonomika etc. ir nekils jokių abejonių dėl totalitarizmo apraiškų valdymo sistemoje. Valdžių pasidalijimo principas įrašytas konstitucijoje, tačiau totalitarinė valdžia nepaiso konstitucijos.
    Apie kokią visuomenės saugumo koncepciją galime kalbėti tokiomis sąlygomis. Gal jau laikas grįžti prie savo tautos simbolių: „Būk ištikimas Kraujui ir Žemei. Tavo Kraujyje – Rasės jėga, tavo Žemėje – Protėvių palaikai“. Simboliai yra svarbūs. Jie padeda suvienyti dideles žmonių grupes į ką nors svarbesnio, nei paprasčiausiai sutelkti pašalinių masę, jie padeda sukalti klasę ir sustiprinti savimonę, įprasminti visetą ir pakloja solidarumo arba brolybės (fraternite) pamatus.
    Emmos Goldman žodžiais pasipriešinimas tironijai yra didžiausias žmogaus idealas. Kol išlieka kokia nors tironijos forma, didžiausias žmogaus troškimas turėtų būti priešintis jai taip, kaip raginimui liautis kvėpuoti.
    Tad vienykimės dėl Tautos gerovės. Vienybė — galybė!

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Vytautas Sinica. Partijų vienybė prieš valstybinę kalbą

Vakar pasižiūrėjau LRT debatus su Laisvės partija ir grupe atvirai prorusiškų darinių. Iš Laisvės partijos nieko gero nesitikiu,...

Karas Ukrainoje. Devyni šimtai penkiasdešimt devintoji (spalio 9) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Malonu priminti, kad ukrainiečiai dronų spiečiumi sėkmingai atakavo agresoriaus „gynybos“ ministerijos pavaldume esantį didelį šaudmenų...

Dana Kurmilavičiūtė. Svarbiausias matas – svetingumas

Ką darome pirmiausia, planuodami ilgesnę negu vienos dienos išvyką? Pirmiausia, žinoma, įsigiliname į savo turistavimo objektą ir pamąstome, ką...

Pokyčiams reikalingas spyris

Vytautas Sinica. „Balsuojate už tai, ką branginote gal net nuo Sąjūdžio ir ko seniausiai nebėra“ TS-LKD tapo liberalų partija...