2024-11-30, Šeštadienis

Ataskaita atskleidžia, kad Vengrijos opozicinės partijos prieš visuotinius rinkimus naudojosi 4,4 milijonų eurų finansavimu iš užsienio

Ataskaita atskleidžia, kad Vengrijos opozicinės partijos prieš visuotinius rinkimus naudojosi 4,4 milijonų eurų finansavimu iš užsienio.

Oficialus pranešimas, kurį išspausdino Vengrijos slaptoji policija sieja mokėjimus, atliktus JAV nevyriausybinės organizacijos, glaudžiai susijusios su Demokratų partija ir Vengrų vyriausybės kritikais, judėjimui, įkurtam Vengrijos opozicijos politiko Peterio Marki-Zajo (Péter Márki-Zay).

Neseniai išslaptintas Vengrijos slaptosios policijos dokumentas atskleidė, kad praėjusių rinkimų kampanijos metu Vengrijos jungtinis opozicinis judėjimas gavo beveik du milijardus Vengrijos forintų finansavimą iš užsienio.

1,8 milijardų forintų (4,4 milijonų eurų) suma buvo JAV įsikūrusios organizacijos Veiksmai vardan demokratijos (Action for Democracy) pervesta judėjimui Visų Vengrija (MMM), įkurtam opozicijos politiko Peterio Marki-Zajo, sukūrusios aljansą, siekiantį varžytis su Ministro Pirmininko partija Fideš (Fidesz) visuotiniuose rinkimuose, kurie vyko balandžio mėnesį.

Veiksmai vardan demokratijos organizacija, įkurta vasario mėnesį, save apibūdina kaip „tarptautinį, demokratiją ginantį liaudies solidarumo judėjimą“, kurio tikslas „pasipriešinti augančiai autokratijos grėsmei visame pasaulyje.“ Ši organizacija taip pat praėjusį pavasarį ir vasarą suteikė papildomus 1,15 milijardų (2,8 milijonų eurų) „trims Vengrijos įmonėms,“ – MTI naujienų agentūrai žodžiu pranešė brigados generolas Zoltanas Andras Kovačas (Zoltan Andras Kovacs), Nacionalinio informacijos centro (NIK) direktorius.

Kovačas Tviteryje rašė, kad išslaptinti pinigų pervedimai „rimtai kėsinasi į Vengrijos suverenumą“ ir tvirtino, kad Vengrijos visuomenė turi „teisę žinoti“ apie politines organizacijas, susijusias su Vengrijos opozicinėmis partijomis, kurios yra užsienio finansų gavėjos.

pinigų pervedimai „rimtai kėsinasi į Vengrijos suverenumą“ ir tvirtino, kad Vengrijos visuomenė turi „teisę žinoti“ apie politines organizacijas, susijusias su Vengrijos opozicinėmis partijomis, kurios yra užsienio finansų gavėjos

Vengrijos įstatymai aiškiai draudžia finansavimą iš užsienio.

Kaip Remix News rašė anksčiau, Veiksmai vardan demokratijos save apibūdina kaip atsvarą augančiai „autokratų ir diktatorių klikai,“ o jo vykdomasis direktorius Davidas Koranyj (Dávid Korányi), pirmasis kairiojo sparno Budapešto mero Gergelio Karaksonio (Gergely Karácsony) patarėjas, rugpjūčio mėnesį sakė Axios news žiniasklaidos kanalui, kad jų darbas yra skirtas „net tik Vengrijai,“ bet ir susidūrimui su „sistemine rizika,“ keliama visame pasaulyje tų, kurie siekia sekti Viktoro Orbano (Viktor Orbán) „nacionalistinio populistinio modelio“ pavyzdžiu. Kaip ir Vengriją, savo tinklapyje organizacija mini Lenkiją bei Braziliją, apie kurias tvirtinama, kad jos yra „apgultyje“ ir rizikuoja tapti „diktatūromis, tokiomis kaip Kinija ir Rusija.“

Kaip „svarbias mūšio lauko šalis“ ten taip pat apibūdina ir Italiją, kuri neseniai išsirinko pirmąją per kelis dešimtmečius tikrai konservatyvią vyriausybę, bei Turkiją.

Į Veiksmų vardan demokratijos patarėjų tarybą įeina ir kiti prieš vyriausybę pasisakantys veikėjai, tokie kaip jos pirmininkė Kati Marton, buvusi JAV ambasadorė Vengrijoje Eleni Kounalakis bei kairiojo sparno politinis rašytojas ir dienraščio The Gardian straipsnių autorius Timotis Gartonas Ešas (Timothy Garton Ash), kuris vadino Vengriją po Orbano pergalės balandžio mėnesį Europos „vidaus priešu.“

Matė Kočis (Máté Kocsis), valdančiosios Fideš partijos frakcijos parlamente vadovas, ėmėsi viešinti šį kaltinantį pranešimą, kuris, jo žodžiais, pateikė „šoką keliančius ir rimtus“ užsienio kišimosi į Vengrijos nacionalinius rinkimus įrodymus.

Socialinės žiniasklaidos kanalų įraše trečiadienį Kočis rašė: „Kairieji tylėjo apie užsienio pinigus iki rinkimų, o vėliau net neigė turėję kontaktų su užsienio finansuotojais. Po to, kai paaiškėjo, kad pinigai tikrai buvo iš užsienio, jie pusės jų atsisakė.“

„Jei mes pažiūrėtume vien į užsienio paramos pinigų kiekį, skirtą kairiojo sparno partijoms, dalyvaujančioms rinkimuose, grubiai skaičiuojant, jis keturis kartus viršija tą kiekį, kurį Vengrijos biudžetas skiria partijų „kampanijos išlaidoms,“ – pridūrė Fideš frakcijos vadovas, apibūdinantis šį reikalą kaip „rimtą šalies suverenumo pažeidimą.“

Kairiojo sparno žurnalistai, tokie kaip Šabolčas Panij (Szabolcs Panij) jau mėgino diskredituoti ar sumenkinti kaltinimus, apibūdindamas juos kaip „Kremliaus stiliaus kontržvalgybos operaciją prieš „Centrinės žvalgybos valdybos“ finansuojamą Vengrijos opoziciją.“ Šį žingsnį Kovačas pavadino „piruetu,“ kurio paskirtis atitraukti dėmesį nuo sunkiai paneigiamų faktų.

Šaltinis: Remix News

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis dešimtoji (lapkričio 29) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Į Tėvynę sugrįžo 502 nukautų ukrainiečių karių kūnai. Ilsėkitės ramybėje. Ukrainos pajėgos surengė smūgius rusijoje ir...

Linas Karpavičius. Tik kompromisas, prakeiktas mažas kompromisas

Jau senai pastebiu, kad viešai stengiamasi vengti mūsų abėcėlės raidžių, kurios neatitinka anglosaksiškos abėcėlės mados. Jos visaip iškraipomos, diakritiniai...

Valdant Chavjerui Miliui Argentinos ekonomika atsigauna

Kai 2023 m. prezidento rinkimus laimėjo libertaras Chavieras Milis (Javier Milei), Argentinos ekonominė padėtis buvo sunki. Nors dar...

Algis Krupavičius. Kokia nauja vyriausybė ir ko verti jos ministrai?

Vietoje įprastų viešosios erdvės apgailestavimų ir dejonių: ne tuos išrinko, ne ta koalicija, ne tas premjeras. Apie buvusias...