2024-11-30, Šeštadienis

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuoniasdešimtoji (Lapkričio 30 diena)

Locked N’ Loaded

JAV skelbia apie koordinuotą (tai reiškia dalyvaus ne vien JAV) priemonių paketą stiprinti Ukrainos energetikos sistemą, bus didinama karinė parama. Tuo pačiu Europos Komisija siūlo sukurti Jungtinių tautų teismą, kuris ne tik nagrinėtų rusijos karo nusikaltimus, bet ir priimtų sprendimus dėl orkų turto nusavinimo Ukrainos naudai. Žinant kokia klampi pelkė yra Jungtinės Tautos, pastaroji iniciatyva skamba kiek naiviai, tačiau visgi tai svarbus diplomatinis signalas. Labai viliamės, kad jis įgaus ir teisinę išraišką.

• JK žvalgyba skelbia, kad agresorius atsisako bataliono taktinių grupių kaip dideliame kare nepasiteisinusio koncepto. Įvardijama mūsų galva esminė priežastis – tik keli BTG vadai sugebėjo išnaudoti šio koncepto privalumus. T.y. problema ne tiek pats konceptas, kiek prastas batalionų ir brigadų vadų pasirengimas. Tuo pačiu reikia pasakyti, kad šis atsisakymas ne iš gero gyvenimo – nebėra tiek kovinės technikos ir artilerijos, kuria galima būtų užpildyti BTG(sudeginta). Nebeliko ir vadų kurie bent šiek tiek suprato kaip šias jungtines pajėgas naudoti taktiniu lygiu(utilizuoti). Todėl dabar agresoriaus konceptas – būrio/kuopos dydžio pėstininkų veiksmai, remiami priskirtų tankų ir artilerijos vienetų. Beje, po pirmojo Čečėnijos karo irgi labai stipriai kritikuotas „jungtinių pulkų” konceptas, tačiau technikos, ją vsldydi gebančio personalo ir pėstininkų trūkumas vistiek atvedė prie BTG, t.y. suneštinio baliaus. Ar istorija visgi pasikartos ir vėl bus pereita prie „jungtinio pulko vol.3”, ar kažkas keisis – matysime.

O dabar po ilgokos įžangos, žiūrim kas dedasi fronte.

1. Luhansko kryptis.

• Svatove. Agresorius toliau bando pulti Stelmahivka link, tačiau jo pastangos nebuvo sėkmingos. Įdomu, kad rusai artilerija apšaudė Pershotravneve, kurį patys kontroliuoja. Tikėtina, kad agresorius bandė artilerijos ugnimi sunaikinti ukrainiečių žvalgų grupes ar lokalias atakas/reidus vykdančius vienetus.

• Kremina. Panaši padėtis ir Ploshchanka ir Chervonopopivka ruože. Orkų artilerija dirba jų kontroliuojamoje teritorijoje, kas taip pat rodo ukrainiečių žvalgų aktyvumą ir situacijos dinamiškumą.

• Lysychansk. Rusai atakuoja Verkhnokamenske ir Bilohorivka, tačiau be rezultatų. Jų propagandiniuose kanaluose pripažįstama, kad kalbos apie „išlaisvintą“ Spirne buvo ankstyvos. Maža to, jie gyvenvietę priskiria ukrainiečiams, kas irgi iki galo nėra tikslu – ji labiau kol kas yra no mans land.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.
a) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresoriui pavyko pasistūmėti. Tikėtina, kad jie įžengė į Andriivka, Kurdiumivka užėmimą ukrainiečių ir nepriklausomi šaltiniai dar nepatvirtina. Situacija darosi labai rimta, kadangi rusijos pajėgos perima kelių sankirtą ir labai tikėtina įgaus daugiau galimybių ir pasitikėjimo atkirsti Bakhmut tiekimą iš vakarų bei blokuoti pietvakarines miesto prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę.

b) Bakhmut prieigose agresoriui nepavyksta pasistūmėti, ukrainiečiai ir toliau randa jėgų kontratakuoti. Tiesa, kontaktinė linija nejuda, tačiau jei toks ukrainiečių aktyvumas virs tendencija ir ruože bus primestas jiems naudingas mūšio ritmas, tai gali pasitarnauti stabilizuojant padėtį kelyje Horlivka – Bakhmut.

c) Soledar – Bakhmutske ruože rusai ir toliau daužo galva į sieną – jų atakos Yakovlivka ir toliau nėra sėkmingos.

• Mariinka – Avdiivka.

a) atakos Avdiivka link kiek aprimo, daugiausia agresorius remiasi artilerija.

b) rusai intesyviai spaudžia Nevelske – Pervomaiske ruože. Daro jie tai gan šabloniškai, kaip jau ne kartą esame matę, nuo Pisky atakuoja palei kelią link Pervomaiske, tuo pačiu smūgiuoja ir iš vakarinio flango nuo Nevelske. Atakos atmuštos.

c) agresorius yra užėmęs daugiau nei pusę Mariinka gyvenvietės, tačiau ukrainiečiai nesitraukia, kadangi čia ukrainiečiai turi įsirengę kelių gynybos žiedų į gylį sistemą, kuri paremta pozicijomis palei kelius, gyvenvietes ir vandens kliūtis. Kitaip sakant, apsupimas jiems negrėsią, esant reikalui jie pereis į kitą gynybos ruožą. Nuojauta kužda, kad su Mariinka situacija bus panaši kaip ir su Pisky. Orkai dėl jo daužėsi labai ilgai, vis paskelbdavo, kad užėmė, bet tai pasirodydavo melas. Galų gale kai nebeliko ko ginti ukrainiečiai atsitraukė, o dabar agresorius ir toliau trypčioja tuose griuvėsiuose kuriuos pagaliau užėmė.

• Vuhledar. Be pakitimų. Arba tai tyla prieš audrą, arba mūšiai galutinai nurims. Kaip ir minėjome anksčiau, šiame ruože agresorius tikisi pasiekti operacinio lygio laimėjimų (pvz.: išeiti ukrainiečių grupuotei Mariinka – Avdiivka ruože į užnugarį arba bent jau dalinai apsupti), tad mažai tikėtina, kad rusai atsisakys savo planų. Žinoma, juos gali pakeisti sėkmingi ukrainiečių puolamieji veiksmai. Abi pusės ruošiasi, o mes toliau stebėsime situaciją.

3. Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų. Dirba žvalgai ir artileristai

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėja dėl naujų raketų smūgių ir paragino ukrainiečius ruoštis sunkiai savaitei, nes svarbiausių prekių tiekimas išlieka ribotas. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taip pat pareiškė, kad Rusija greičiausiai ir toliau atakuos Ukrainos elektros, dujų tiekimo infrastruktūrą bei kitas gyvybiškai svarbias komunikacijas.

„Tai darant, kai prasideda žiema, parodoma, kad prezidentas Putinas bando naudoti… žiemą kaip karo ginklą prieš Ukrainą”, – sakė Stoltenbergas.

Joe Bideno administracija apkaltino Rusiją atidėjus susitikimus, skirtus aptarti šalių susitarimą dėl branduolinės ginkluotės, kurie turėjo prasidėti vakar Egipte.

Šiandien Jungtinės Valstijos ir Rusijos Federacija Kaire turėjo sušaukti naujosios START sutarties Dvišalės konsultacinės komisijos posėdį, kuriame turėjo būti aptartas START sutarties įgyvendinimas. Rusijos pusė informavo, kad vienašališkai atidėjo susitikimą ir pareiškė, kad pasiūlys naujas datas. Tuo tarpu JAV pakartojo, kad yra pasirengusios kuo greičiau pakeisti susitikimo datą, nes patikrinimų atnaujinimas yra prioritetas siekiant išlaikyti sutartį kaip stabilumo priemonę.

Naująja START sutartimi ribojamas dislokuotų tarpžemyninio nuotolio branduolinių ginklų, kuriuos gali turėti JAV ir Rusija, skaičius. Pagal šią sutartį, Vašingtonas ir Maskva vykdo viena kitos ginklų bazių inspekcijas. Tačiau dėl COVID-19 protrūkio inspekcijos sustabdytos nuo 2020 m.
Ši žinia mus labai neramina, nes vykstant JAV ir Rusijos deryboms, Kremliaus teroristams būtų sunku ruošti ir vykdyti naują plataus masto teroristinę operaciją. Mordoras ruošia naują juodą darbą.

Estija teigia, kad Europa turėtų padidinti išlaidas gynybai iki 3 proc. pareiškė Estijos Užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu. Ministras pridūrė, kad jo šalis planuoja padidinti išlaidas gynybai iki 3 proc. artimiausiu metu.

O kaip gi pensijos, biudžetininkų atlyginimai, varganos pašalpos? Verčiau rūpinkimės savo vaikais ir seneliais, švietimui pinigų nėra, o automatams yra, ir taip toliau, ir panašiai pradės Kremliaus paruoštukais kalbėti ragelskiai ir astrauskaitės. Iš karto atsakome: jei pas mūsų vaikus ir senelius ateis driskių ordos, paprasčiausiai nebebus kuo rūpintis. Nebent gėlėmis ant kapelių. Tie 3 proc., žinoma, išmintingai panaudoti, yra būtina mūsų senelių, vaikų ir visos visuomenės išlikimo sąlyga.

Putino ruporas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusijos kariai neplanuoja palikti Zaporižės atominės elektrinės ir „Enerhodar” teritorijos.”Nereikia ieškoti jokių ženklų ten, kur jų nėra ir negali būti”, – sakė burna.

Ko gi dar galima tikėtis iš teroristų? Kad užgiedotų „Tyli naktis…“?

NATO nėra jokio susitarimo, kuris draustų perduoti Ukrainai modernius tankus, priešraketinės gynybos sistemas ir kitą sunkiąją įrangą, pareiškė Lenkijos ambasadorius Aljansui Tomaszas Szatkowskis. „Pastaraisiais mėnesiais viešojoje erdvėje, iš viešų kalbėtojų Berlyne, dažnai girdėjome, kad tarp NATO narių yra tam tikras susitarimas, kad, pavyzdžiui, sunkioji technika neturėtų būti perduodama (Ukrainai), paskui, kad tankai neturėtų būti perduodami, o vėliau, kad, galbūt, tankai gali būti perduodami, bet ne vakarietiškos gamybos. Tai visiška netiesa”, – aiškino diplomatas.

Ambasadorius priminė NATO generalinio sekretoriaus Jenso Stoltenbergo žodžius, kad kai kuriais atvejais Aljanso valstybių narių saugumui yra svarbiau perduoti Ukrainai įrangą ir šaudmenis, nei kaupti juos savo sandėliuose. Situaciją NATO viduje dėl karinės paramos Ukrainai Lenkijos ambasadorius pavadino „Šriodingerio kate” (Šriodingerio katė – mintinis eksperimentas arba paradoksas, nagrinėjantis atvejį, kai katė dėžėje tuo pat metu gali būti ir gyva, ir mirusi dėl ankstesnio atsitiktinio įvykio, kurio rezultato stebėtojas nežino), nes vienos šalys nori remti Ukrainą visais būdais, o kitos tam prieštarauja.

Vis gi Lenkijos atstovas NATO pažymėjo, kad Aljanso „šalių požiūris į paramą (Ukrainos) ginkluotosioms pajėgoms keičiasi į gerąją pusę“, dažnai kritikuojama Prancūzija „yra vienintelė šalis be Lenkijos, kuri tiekia Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ištisas artilerijos sistemas”.

Velniškai gudrus lenkų diplomatų ėjimas, sugrįžtant prie NATO vidaus diskusijų invazijos pradžioje.

Mes puikiai prisimename, kaip tuoj po invazijos NATO viršūnių susitikimas baigėsi kinkų drebinimu ir pareiškimu, kad Aljansas nesikiš į konfliktą, bet teiks pagalbą… ekonominėmis sankcijomis. Bet kokios kalbos apie sunkiosios ginkluotės tiekimą Ukrainai buvo laikomos karo eskalavimu ir branduolinės konfrontacijos pretekstu. Mūsų raginimai Ukrainai nedelsiant suteikti būtiną sunkiąją ginkluotę buvo vadinami karo kurstymu. Mums atsiprašymų nereikia. Tiesiog būtų gerai, jog politikai išmoktų dairytis ne atgal, o planuoti ėjimus į priekį. Ir nustoti vienąkart drebinti kinkas. Jei muša šaltas mirties baimės prakaitas – reikia gultis ant pečiaus.

Beje, po šio pareiškimo, žiniasklaidoje kaip mat atsirado dezinformacinių pranešimų, kad Varšuva „išduoda“ Kyjivą siekdama, kad Ukraina nustotų priešintis Rusijai ir sėstų prie derybų stalo.

Indija, palaikanti ryšius su Ukraina, Rusija ir Vakarų valstybėmis, tampa galima tarpininke Ukrainos kare. Neseniai vykusiame G20 šalių vadovų susitikime Indija paragino Maskvą greitai nutraukti karą. Ar tai nuoširdus ėjimas, ar žaidimas Maskvos naudai, parodys laikas, nes Naujasis Delis po Rusijos invazijos užmezgė ryšius su Maskva, o šalių prekyba nuolat auga.

Politikai ir apdarai.
Daug kas mūsų klausia, ką mes manome apie mūsų politikų aprangą susitikimų su Zelenskiu metu. Atsakymas mūsų toks: mes nieko nemanome. Mūsų absoliučiai nedomina, kokiu treningu, kelnėmis ar batais dėvi mūsų pirmieji asmenys, ministrai ar jų damos, tų damų vyrai ir kiti delegacijos nariai. Tegu būna apsigaubę nors ir bulvių maišais, jei jiems tik taip patogu – jokio skirtumo. Svarbu, ką nuveža į Kyjivą ir su kokia žinia sugrįžta. Mes suprantame, kad būtinas tinkamas įvaizdis, nes atstovaujama Lietuva, valstybė, mes visi. Taip taip, bet pirma laimėkime karą, o tada eikime ant podiumų.

Operacinis lygmuo
Rusijos Federacija bet kada gali pradėti masinius raketų raketų smūgius prieš Ukrainos kritinę infrastruktūrą. Pastebimas didelis aviacijos aktyvumas. Palydovinės nuotraukos iš Engelso karinės oro bazės Saratovo srityje rodo akivaizdų Tu-95 ir Tu-160 bombonešių kovinį parengtumą. Rusijos Federacijos orlaiviai aktyviai skraido šiaurėje, pietuose ir rytuose.

Teigiama, kad okupantai atsigabeno pakankamai raketų sistemoms S-300 ir naudoja jas kaip teroristinius ginklus prieš civilius gyventojus.

Nuo invazijos pradžios Rusijos okupantai į Ukrainą paleido daugiau kaip 4 000 įvairių raketų. Per pastaruosius du mėnesius Rusija surengė septynias masines raketų atakas prieš Ukrainą, daugiausia griaudama energetikos infrastruktūrą.

Ukrainiečiai turėtų būti pasirengę dar vienam masiniam Rusijos raketų smūgiui. Paprastai rusai tokioms atakoms pasiruošia per 7-14 dienų.

Ukrainos gynybos ministro Oleksijaus Reznikovo teigimu, Rusija sudavė daugiau kaip 16 000 smūgių Ukrainos teritorijoje, beveik visi taikiniai neturi nieko bendro su karine paskirtimi. „97 proc. Rusijos taikinių yra civiliniai. Mes kovojame prieš teroristinę valstybę. Ukraina nugalės ir perduos karo nusikaltėlius teismui“ – pareiškė Reznikovas.

Taktinis lygmuo
Rusijos okupantai bando prasiveržti fronte netoli Pavlovkos, Donecko srityje. Rusijos kariai tikriausiai nori užimti šį fronto ruožą, kad galėtų tęsti puolimą Donbaso šiaurėje.

Ukrainos gynėjams labai sunku išlaikyti gynybą, ypatingai prie Bachmuto, kur preliminariais duomenimis driskiai pasistūmėjo į pietus nuo miesto.

Okupantai, nepaisant blogų oro sąlygų, vykdo puolimą Avdijivkos ir Bachmuto kryptis, o ukrainiečiai juos kasdien naikina.

Teroristinės Rusijos ordos deda visas pastangas, kad suvaržytų Ukrainos kariuomenės puolimą. Vyksta priešo personalo ir karinės technikos perdislokavimas, siekiant papildyti nuostolių patyrusius dalinius.

Rusų teroristai į Ukrainos teritoriją paleido 9 raketas, sudavė 13 smūgių iš oro, 50 kartų apšaudė iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Ukrainos karo aviacija praėjusią parą sudavė 3 smūgius priešininko personalo, ginklų ir karinės technikos telkiniams.
Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė priešo lėktuvus su-25 ir su-24.
Foto: pirmieji 152 mm užtaisai pagaminti Ukrainoje.

******

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove:

Kontaktinėje linijoje pakitimų nėra, tęsiasi lokalūs susidūrimai, dirba artilerija. Ukrainiečiai toliau aktyvūs Kuzimivka ir Orlianka, agresorius tęsia atakas Stelmahivka link.

Tuo pačiu agresoriaus karo propagandistų kanaluose masažuojama idėja apie ukrainiečių rengiamą plataus masto puolimą Svatove kryptimi. Neatmetami netgi tokie egzotiški variantai kaip ukrainiečių įsiveržimas į Belhorod sritį. Tikėtina, kad taip siekiama paskatinti vatagalvius iš rusijos pasienio regionų jungtis prie orkų kariuomenės ir „ginti motiną rusiją nuo fašistų ordų“. Kai entuziastai atsidurs kur nors prie Svatove ar Bakhmut, bus vėlu sakyti, kad „aš ne taip viską įsivaizdavau.“

Kremina. Be pakitimų. Panašu, ukrainiečiai Ploshchanka – Chervonopopivka ruože paėmė tam tikrą pauzę kovos veiksmuose. Šiame ruože svarbi vietovė, kuri suteiktu pranašumą vienai iš kovojančių pusių, yra aukštumos, jose šiuo metu turi pozicijas, stebėjimo postus ukrainiečiai, taip neleisdami rusams atsiimti teritorijos. Nežiūrint į tai, Ukrainos gynėjai nėra užėmę visos aukštumų linijos (minėtos key terrain), taigi negalima teigti, kad pilnai kontroliuoja šio ruožo kontaktinę liniją. Tiesa, tai, kad teritorija nuo Makiivka iki Ploshchanka vis dar karą nušviečiančiuose žemėlapiuose paišoma kaip no mans land sufleruoja, jog Ploshchanka – Chervonopopivka ruože ukrainiečiams nepavyko kol kas įsitvirtinti ir susikurti tvaraus placdarmo. Tikėtina, kad jų vienetų pozicijos yra atskirose vietose, labiau decentralizuotos, kas neleidžia orkams judėti į vakarus. Tačiau panašu viso ruožo ukrainiečiai nėra uždengę, tad no mans land veikia rusų nedideli manevriniai vienetai (skyrius – būrys) bei žvalgybos grupės. Iš šios informacijos galima daryti išvadą, kad ukrainiečiams kol kas nepavyko kontaktinėje linijoje sukaupti reikiamų resursų tolimesniam puolimui.

Lysychansk. Agresorius toliau vykdo intensyvias lokalias atakas visoje kontaktinėje linijoje.

Donecko kryptis

Bakhmut:
Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius siekia išvystyti vakarykštę taktinę sėkmę. Nepatvirtintais duomenimis jų vienetai priartėjo prie Kurdiumivka iš rytų, agresorius skelbiasi užėmęs Andriivka. Ukrainiečių ir nepriklausomi šaltiniai to nepatvirtina, tačiau neabejotina, jog orkai bent pabandys/bando judėti šia kryptimi. Kaip ir minėjome vakar, rusai dės visas pastangas perimti kelių sankirtas aplink Kurdiumivka, su tikslu judėti Chasiv Yra kryptimi ir perkirsti ukrainiečių aprūpinimo kelią Kostyantinivka – Bakhmut bei atkirsti pietvakarines Bakhmut prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę. Ukrainiečiai nuo Chasiv Yar permetinėja rezervus, mūšis tęsiasi.

Tikėtina, reaguodami į šią situaciją ukrainiečiai aktyvesni pietinėse Bakhmut prieigose. Jie pradėjo intensyvias kontratakas prie Opytne, turi taktinę sėkmę, tačiau mūšio baigtis čia dar nėra aiški.

Soledar – Bakhmutske ruože be didelių pakitimų, agresoriaus pastangos užimti Yakovlivka buvo bevaisės.

Pervomaiske – Avdiivka. Agresorius atnaujino atakas Nevelske – Pervomaiske – Opytne ruože, tačiau jos ukrainiečių artilerijos ir manevrinių vienetų ugnimi buvo užgesintos. Taip nesėkmingai baigėsi dar vienas orkų bandymas šturmuoti ukrainiečių pozicijas Avdiivka. Tuo tarpu Makiivka padėtis išlieka labai sudėtinga, mūšis tęsiasi.

Vuhledar. Kontaktinėje linijoje pakitimų nėra, orkai įstrigę Pavlivka gyvenvietėje. Pasirodė informacija, kad neva nepavykus prasiveržti pro Pavlivka, rusai kaupia pajėgas kitame ruože (tikėtina – Mikilske) ir ruošiasi pulti Vuhledar. Pagyvensim pamatysim.

Zaporizhia kryptis. Kontaktinė linija nežymiai juda Poltavka – Olhine ruože. Abi pusės pabandė pasigerinti savo taktinę situaciją, vyko lokalūs susidūrimai, po kurių prie Poltavka pasistūmėjo Ukrainos vienetai, o prie Olhine no mans land išplėtė rusai.

Pietų kryptis. Be pakitimų.

Vienas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vienetas, kuriame tarnauja lietuviai, sėkmingai kaunasi nuo pirmų eskalacijos dienų. Jie gerai išvystę dronų naudojimo pajėgumą – naudoja jį ne tik kaip akis, bet ir kaip kumštį. Mėto šaudmenis orkams į apkasus ir į kitas skyles. Pajėgumas rimtas, žmonės gerai medžioja, tačiau dėl mūšių intensyvumo trūksta įrangos.

Kartu su Praeities žvalgu, Maksu iš Biplan, Robertu iš THE ROOP, Stanislavu Stavickiu – Stano, Danieliumi Bunkumi, Egidijumi Papečkiu apjungiame jėgas, o Jūsų pagalba šiam reikalui gyvybiškai svarbi.

Šiuo metu tikslas yra nupirkti dronų eskadrilę, tačiau prašymų iš įvairių kovotojų pagelbėti susilaukiame daug, turime konkrečių pagalbos užklausų ir iš pačių ukrainiečių.

******

Stop kadras iš okupuoto Mariupolio.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Putinui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad bandoma išardyti Rusijos vadovaujamą Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos aljansą, kurio narė yra Armėnija. Ši žinutė pradėta transliuoti išsyk po to, kai Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas suabejojo šešių Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos valstybių narių veiksmingumu. Armėnija rugsėjo mėnesį paprašė organizacijos pagalbos, tačiau gavo tik pažadą atsiųsti stebėtojus.

Organizacija, tai yra Rusija, kariauja su Ukraina, todėl apie pagalbą Armėnijai lieka tik pasvajoti. Pastaruoju metu regione aktyviai ėmė reikštis JAV, siekdama sureguliuoti Azerbaidžano ir Armėnijos konfliktą dėl Kalnų Karabacho.

Ukrainos valstybinės branduolinės energetikos įmonės vadovas Petro Kotinas pareiškė matantis ženklų, kad Rusija gali palikti užimtą Zaporižės atominę elektrinę ir perduoti ją valdyti Tarptautinei atominės energijos agentūrai.

Labai tuo abejojame. Kremlius – gilias teroristines tradicijas turintis tarptautinis nusikaltėlių sindikatas, todėl mažai tikėtina, kad recidyvistai savo valia atsisakytų pagrindinio teroro įrankio.

Belgijos ministras pirmininkas Alexanderis De Croo antrą kartą lankydamasis Ukrainoje negalėjo atsistebėti rusų žiaurumu. „Tylus. Sukrėstas. Supykęs”, – socialiniame tinkle „Twitter” parašė Belgijos vyriausybės vadovas. „Bučos siaubas suka mano skrandį. Kaip žmonės gali būti tokie žiaurūs?” Po premjero vizito Belgija pažadėjo Ukrainai suteikti papildomos paramos už maždaug 37,4 mln. eurų.

Kiekvienas, ypač Joe Bidenas, turėtų apsilankyti Kyjive, Bučoje, Irpenėje, Chersone ir pamatyti masinių žudynių vietas, pasėdėti slėptuvėse, virš galvos lekiant ir šalia krentant raketoms. Tokia patirtis radikaliai pakeičia daugumos politikų poziciją Rusijos atžvilgiu.

JAV respublikonai žada ir toliau remti Ukrainą pagal abiejų partijų paramos principą. Ši partija reiškia paramą tolimojo nuotolio raketų siuntimui į Ukrainą.

Labai gerai. Pats metas smogti į karinę Rusijos infrastruktūrą Maskvos regione.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir toliau demonstruoja pabudusią kovinę dvasią. „Atsižvelgiant į Vokietijos paramą užpultai Ukrainai, darosi vis aiškiau, kad Rusija ne tik neturėtų laimėti šio karo, bet ir jo nelaimės”, – teigia kancleris. Scholzas pažadėjo remti Ukrainą tiek, kiek reikės, kas reiškia, jog galingiausia Europos ekonomika įjungia visus mechanizmus Ukrainos pergalei.

Scholzas priminė, kad susitikimo su Kinijos vadovu Xi Jinpingu metu nuskambėjo griežtas perspėjimas nenaudoti branduolinių ginklų Ukrainos kare.

Baltarusijos soste sėdinti Kremliaus marionetė Lukašenka vakar pareiškė, kad Kyjivas daro „klaidą”, keldamas išankstines sąlygas deryboms su Rusija. Esą Ukraina turi pradėti derybas be jokių išankstinių sąlygų. „Ukrainiečių, prezidento Volodymyro Zelenskio klaida ta, kad jis pažeidžia klasikinius derybų proceso principus. Ypač kalbantis su milžiniška Rusija. Na, negalima iš anksto kelti sąlygų”, – sakė Lukašenka interviu teroristinės Rusijos valstybinei televizijai.

Galima būtų į tai nekreipti dėmesio, tačiau mes atkreipsime, nes artėja terminas „savaitė plius“. Kaip žinote, Ukraina patiria masines raketų atakas maždaug kas savaitę. Maskvos pasiūlymas Kyjivui sėsti prie derybų stalo, pasinaudojant raudonąja Minsko dinozauro burna, yra ultimatumas.
Viliamės, kad Ukrainos oro gynyba veiks nepriekaištingai.

Viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad Maskva gali pašalinti Lukašenką iš Minsko diktatoriaus posto kaip neklusnų Rusijos tarną. Mes labai tuo abejojame. Šios antys skirtos naivuolių likučiams Vakaruose, kurie tiki, kad Lukašenka vykdo savarankišką politiką.

Operacinis lygmuo

Ukrainos Vidaus reikalų ministro pirmasis pavaduotojas Jevhenas Jeninas pareiškė, kad rusai „maniakiškai trokšta įstumti Ukrainą į tamsą ir nėra jokio pagrindo manyti, kad jie sustos”. Ukrainiečių laukia sunkūs laikai, tačiau žmonės pasiruošę tokiems išpuoliams. Šiuo metu 524 Ukrianos gyvenvietės 7 regionuose visiškai arba iš dalies neturi elektros energijos. Po teroristinės Rusijos smūgių apgadinta apie 32 000 civilinių objektų ir daugiau kaip 700 ypatingos svarbos infrastruktūros objektų.

Pranešama, kad rusų okupantai perkelia karius į frontą iš Baltarusijos teritorijos. Perkeliama ir karinė technika, kad būtų užpildyti nuostolių patyrę daliniai. Kremlius bet kokia kaina siekia kūnais užkimšti fronto liniją, kad Ukrainos kariuomenė negalėtų judėti pirmyn, kol teritorijos nebus išvalytos nuo driskių lavonų.

Taktinis lygmuo
Okupantai perdislokuoja karius, siekdami aprūpinti nuostolių patyrusius dalinius. Stiprinamos gynybinės linijos, laukiant Ukrainos kariuomenės persikėlimo per Dnieprą.

Per pastarąją parą Ukrainos kariai atrėmė okupantų puolimus Donecko srityje.

Rusijos teroristai surengė 4 raketų atakas prieš civilinius objektus Rozumivkoje, Zaporižės srityje, ir Musijivkoje, Dnipro srityje, taip pat surengė daugiau kaip 50 smūgių iš salvinių raketų paleidimo sistemų.

Lymano kryptyje priešas sutelkia pagrindines pastangas puolamosioms operacijoms vykdyti.

Kryvyj Riho ir Chersono kryptimis okupantai rausia gynybos pozicijas. Vyksta nenutrūkstamas Ukrainos kariuomenės ir gyvenviečių dešiniajame Dniepro upės krante bei Chersono mieste artilerinis apšaudymas.

Rusų teroristai, siekdami diskredituoti Ukrainos kariuomenę, apšaudo tankiai gyvenamas vietoves, skelbdami, jog tai Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atakos.

Per parą Ukrainos gynybos pajėgų raketiniai ir artilerijos padaliniai smogė 4 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonams, taip pat vienam svarbiam priešo kariniam objektui.

Komentaras
Beveik 2 000 Rusijos mamų pasirašė ir internete paskelbė antikarinę peticiją dėl devynis mėnesius vykstančios „specialiosios karinės operacijos”, kuri neša destrukciją, sielvartą, kraują ir ašaras. Rusijos motinos siekia „gyventi taikoje ir santarvėje, auginti savo vaikus po taikiu dangumi ir nebijoti dėl jų ateities.” Reiškiamas susirūpinimas dėl to, kad „mobilizuotųjų šeimos turėjo savarankiškai parūpinti ekipuotę savo vyrams, kurie bus siunčiami mirti, viską pirkdamos savo lėšomis, net neperšaunamas liemenes. Kas pasirūpins šeimomis, netekusiomis maitintojų?“, retoriškai klausia teroristinės valstybės pilietės.

Atsakome: jomis pasirūpins Putinas.

Ar jums, mieli mūsų skaitytojai, nekeista, kad Rusijos motinos pergyvena dėl neperšaunamų liemenių? Cinizmo viršūnė. Tikra motina privalo savo vaiką auginti taip, kad jis neitų žudyti ir prievartauti vaikų į kaimyninę šalį. Tikra motina turi savo sūnui neleisti dalyvauti kare, o ne sielvartauti, kad iš Ukrainos bus pargabenti jos vaiko kūno likučiai. Kodėl tūkstančiai rusų verčiau renkasi eiti žudyti ukrainiečių ir patys žūti kare, nei „sėda“ trims metams kalėjime? Kolektyvinės bejėgystės ir skerdžiamo gyvulio sindromas.

„Mes esame prieš tai, kad mūsų sūnūs, broliai, vyrai, tėvai dalyvautų šiame procese“, – rašoma peticijoje. Tai nedalyvaukite. Sėdėkite namie. Kalėjime. Nežudykite.

******

Pasiduodantys rusų profesionalai keičia pasiduodančius rekrūtus. Žiema, be jokios abejonės, tam daro didelę įtaką.
Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas
Politinis strateginis lygmuo
Minint 90-ąsias Holodomoro pradžios metines, Europos vadovai pažadėjo paramą Ukrainai. “Rusija sumokės už sovietmečio badą, per kurį 1932-33 m. žiemą mirė milijonai ukrainiečių ir atsakys už šiandienos nusikaltimus”, pareiškė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
Ukrainos misijos prie JT nuolatinis atstovas Sergejus Kyslyčia pagerbdamas Holodomoro aukas teigė, kad Ukrainos patirtos kančios dėl Rusijos agresijos yra „nepasveriamos”. Ambasadorius pridūrė, kad Rusijos agresija „tik stiprina mūsų tautą”.
Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola Holodomoro metinių proga išreiškė paramą Ukrainai. Ji prilygino dabartinį karą Ukrainoje ir prieš 90 metų vykusį badą sakydama, kad „ukrainiečiai vėl kovoja, kad išsaugotų savo gyvybes”.
Holodomoro ir šiandieninė ukrainiečių tautos genocido sąšauka neatsitiktinė. Tai tos pačios teroristinės, imperialistinės Rusijos agresijos pasekmė. Mes nuolat akcentuojame, jog norėdami ateity išvengti panašių tragedijų, privalome galutinai ir negrįžtamai demontuoti visą nusikalstamą Kremliaus režimą. FSB, GRU, SVR, „Jedinaja Rosija“ politikus, “žurnalistus”, visus, kurie prisidėjo prie karo nusikaltimų privalo būti ne tik pasmerkti, bet ir nuteisti. Taip, kaip fašistinės Vokietijos nacių nusikaltėliai. Jei to nepadarysime dabar ir pasitenkinsime tik Putino rokiruote, tai prilygs Hitlerio pakeitimu Gebelsu ar Himleriu, paliekant funkcionuoti visą nusikalstamą represinę, propagandinę mašiną.
Ukrainos užsienio reikalų ministerija paragino tarptautinius partnerius „atkurti istorinį teisingumą ir pripažinti Holodomorą ukrainiečių tautos genocidu”. Šiuo metu badmetį genocidu pripažįsta Australija, Brazilija, Čekija, Ekvadoras, Gruzija, Estija, Kanada, Kolumbija, Latvija, Lietuva, Meksika, Paragvajus, Peru, Lenkija, Portugalija, JAV, Vatikanas ir Vengrija.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pažymėjo Holodomorą, arba Didįjį badmetį, vesdamas paraleles su karo Ukrainoje poveikiu pasaulio rinkoms.
„Šiandien mes vieningai teigiame, kad badas niekada daugiau neturi būti naudojamas kaip ginklas”, – sakė O. Scholzas vaizdo pranešime. „Todėl negalime taikstytis su tuo, ką matome: didžiausia per daugelį metų pasauline maisto krize, kurios pasekmės milijonams žmonių – nuo Afganistano iki Madagaskaro, nuo Sahelio iki Afrikos Kyšulio – yra siaubingos.”
Zelenskis surengė aukščiausiojo lygio susitikimą maisto saugos ir eksporto klausimais „Grūdai iš Ukrainos”. Į susitikimą, skirtą maisto saugumui ir žemės ūkio produktų eksportui, atvyko Lietuvos, Lenkijos ir Belgijos premjerai – Ingrida Šimonytė, Mateuszas Morawieckis ir Alexander De Croo bei Vengrijos prezidentė Katalin Novak. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pasakė kalbas, kurios buvo rodomos per vaizdo įrašą.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas palankiai įvertino Turkijos ir JT veiklą, tęsiant Juodosios jūros grūdų susitarimą. Aukščiausiojo lygio susitikime „Grūdai iš Ukrainos” Stoltenbergas džiaugėsi, jog šiuo metu iš Ukrainos uostų gabenamas maistas, grūdai ir trąšos pažeidžiamiems žmonėms. Stoltenbergas taip pat kalbėjo apie „siaubingą” Holodomoro tragediją, per kurią prieš 90 metų žuvo milijonai ukrainiečių.
„Šiandien Rusija naudoja badą kaip karo prieš Ukrainą ginklą, siekdama sukelti susiskaldymą bei tolesnį nestabilumą likusiame pasaulyje”, – sakė Aljanso vadovas.
Zelenskio teigimu, Kyjivas iš daugiau kaip 20 šalių bei Europos Sąjungos surinko apie 150 mln. dolerių grūdams eksportuoti į tokias šalis kaip Etiopija, Sudanas, Pietų Sudanas, Somalis ir Jemenas.
M. Morawieckis po susitikimo socialiniame tinkle „Twitter” pareiškė: „Arba nugalės Ukraina, arba visa Europa bus prarasta. Kartu esame stipresni.”
Pinga ir mažėja prekybos nafta apimtys. G7 grupės šalių ir Europos Sąjungos diplomatai diskutuoja dėl Rusijos naftos kainos apribojimo 65-70 JAV dolerių už barelį, taikant numatytas sankcijas. Viršutinė riba nelabai daug skiriasi nuo realios kainos, tačiau tai gali būti laikina, sumažėjus pasauliniam naftos vartojimui. Tolesni Covid-19 apribojimai Kinijoje turės įtakos naftos kainoms, nes Pekinas visoje šalyje uždarė miestus. Šis žingsnis gali sumažinti naftos paklausą.
Rusijos užsienio teroro reikalų ministras Sergejus Lavrovas šeštadienį transliuotame dokumentiniame filme pareiškė, kad ukrainiečiai nusipelno draugiškų santykių su broliais slavais ir bus išvaduoti iš neonacių.
„Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kalba apie kitos laisvos tautos pavergimą ir demokratiškai išrinktos vyriausybės sunaikinimą. Jis yra karo nusikaltimų prieš Ukrainą dalyvis ir turėtų būti teisingai nubaustas tribunolo“, – pareiškė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas.
Kartuvės Lavrovui būtų per švelni bausmė. Išsigimėlis kalėjimo kameroje iki gyvenimo pabaigos turėtų nenutrūkstamai žiūrėti vaizdus apie įvykdytus nusikaltimus ir girdėti žūvančių bei kankinamų žmonių klyksmus.
Neaiškiomis aplinkybėmis mirus Vladimirui Makėjui, Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka naujuoju šalies užsienio reikalų ministru paskyrė savo 18-metį sūnų Nikalojų. Baltarusijos kolūkio savininkas teigia, jog esant nestabiliai pasaulinės politikos situacijai šaliai reikia naujų veidų, kurie sugebėtų priimti netradicinius sprendimus. „Norėčiau priminti, kad Gaidaras vadovavo pulkui būdamas 16 metų. Tai buvo laikas, kai žmonės buvo vertinami ne pagal amžių, o pagal gebėjimus”, – priminė Lukašenka, pristatydamas naująjį ministrą žurnalistams. “Dabar viską tvarkysime taip pat. Nesvarbu, kiek jums metų, svarbu, ką galite padaryti savo šaliai”.
Štai kas nutinka kaimyninei valstybei, kai ją ima valdyti ima būtybė, stovinti ant žemiausios homo sapiens vystymosi pakopos. Beje, Makėjaus mirtis gali ir greičiausiai bus naudinga Kremliui.
Operacinis lygmuo
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba praneša, jog informacija apie planuojamą invaziją iš Baltarusijos teritorijos yra gandai, dezinformacija, siekiant išprovokuoti Ukrainą. Nors labai daug „pranešimų“ apie galimas atakas iš oro ir puolimą ant žemės, ši informacija tikslingai skleidžiama Kremliaus čiulptukų.
Dezinformacija siekiama sulaukti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų reakcijos, sukelti paniką tarp Ukrainos gyventojų, pademonstruoti tariamus ukrainiečių ketinimus pulti Baltarusiją. Šiuo metu Baltarusijos teritorijoje nėra smogiamųjų pajėgumų, kurie galėtų atlikti puolamąsias užduotis.
JAV žiniasklaida skelbia, jog 20 iš 30 NATO valstybių narių beveik išnaudojo savo išteklius ginklams Ukrainai tiekti. Tačiau 10 šalių, įskaitant Prancūziją, Vokietiją, Italiją ir Nyderlandus, gali perduoti Ukrainai daugiau ginklų. Nuo Rusijos invazijos pradžios NATO iš viso jau perdavė Ukrainai ginklų už 40 mlrd. dolerių, kurie yra metinis Prancūzijos gynybos biudžetas. Pripažįstama, jog tokiam amunicijos tiekimo tempui Vakarai nebuvo pasirengę.
Vasarą okupantai į Ukrainos teritoriją paleisdavo apie 40-50 tūkst. užtaisų per dieną, o ukrainiečiai atsakydavo 6-7 tūkst. artilerijos šūvių. Palyginimui, JAV per mėnesį pagamina tik apie 15 000 artilerijos užtaisų.
Nieko baisaus, NATO šalys tikrai nėra likusios plikos ir basos, be ginkluotės ir įrangos. Visuomenės yra ruošiamos ženkliam karinės gamybos didinimui, o tai yra būtina, norint sutriuškinti teroristinę Rusiją.
Taktinis lygmuo
Rusų teroristai pergrupuoja karius, kad sustiprintų karinius dalinius Lymano, Avdijivkos ir Novopavlivkos kryptimis.
Okupantas 3678 kartą šturmavo Kransohorivką Donecko srityje ir, žinoma, 3768 kartą ją užėmė, bet joje vis plevėsuoja Ukrainos vėliava.
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas visuose fronto ruožuose.
Priešas smogė 2 raketų smūgius į civilinius objektus Dnipro mieste ir surengė 38 atakas iš salvinių raketų sistemų.
Šios dienos rytas prasidėjo apšaudymais keliuose Ukrainos regionuose. Rusija sudavė raketinį smūgį Kryvyj Rihui Dnipro srityje. Dvi raketos pataikė į transporto infrastruktūros objektą. Oro pavojus taip pat skelbtas Poltavos, Čerkasų, Dnipro, Zaporižės, Kirovohrado ir Luhansko srityse.
Turimais duomenimis, teroristinė Rusijos Federacija nuo šių metų gruodžio 10 d. planuoja pradėti vykdyti dar vieną slaptą mobilizaciją.
Per pastarąją parą Ukrainos artileristai pataikė į 2 okupantų kontrolės punktus, 11 personalo, ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos vietų, taip pat į vieną svarbų priešo objektą.

******

Bolševikai konfiskuoja grūdus iš valstiečių Novokrasnėje, Ukrainoje, 1932 m. per holodomorą.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Visos Ukrainos branduolinės elektrinės po “blackout’o“ buvo vėl prijungtos prie nacionalinės energetikos sistemos. Elektros tiekimas taip pat buvo atnaujintas Černobylio atominėje elektrinėje. Tačiau jau dabar Ukrainai grasinama nauja, masine raketų ataka. Juodojoje jūroje yra 11 teroristinės valstybės karo laivų, esančių kovinėje parengtyje. Viduržemio jūroje – 9 tokie laivai. Manoma, kad laivai, sparnuotųjų raketų nešėjai gali paleisti maždaug 76 raketų salvę.

Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba paragino užsienio bendroves nutraukti lustų, palaikančių GLONASS palydovų sistemą, gamybą ir tiekimą Rusijai. Šie lustai įgalina Rusijos teroristus siųsti raketas į Ukrainą. Rusijos raketose ir bepiločiuose orlaiviuose yra užsienyje pagamintų mikroschemų, skirtų GLONASS sistemai, kurios paprastai naudojamos civiliniais tikslais, tačiau rusų teroristai jas naudoja Ukrainos griovimui ir genocidui.

Teigiama, kad šiandien GLONASS palaikančias mikroschemas gamina: „Linx Technologies”, „Broadcom”, „Qualcomm”, „Telit”, „Maxim Integrated”, „TRIMBLE”, „Cavli Wireless” (visos JAV); „u-blox AG” ir „STMicroelectronics” (abi Šveicarija); „Sierra Wireless” ir „NovAtel” (Kanada); „Septentrio” (Belgija) ir „Antenova” (Jungtinė Karalystė).

Mikroschemos naudojamos bepiločiams orlaiviams”Orlan-10″ ir „Shahed-136”, daugkartinio paleidimo raketų sistemooms „Tornado-S” ir „Smerch”, raketose „Iskander”, „Kalibr” ir „Dagger”, taip pat X-101, X-555, X-38, X-59MK ir X-31 aviacinėse bombose. Pažymima, kad Rusija įsigyja mikroschemas per fiktyvias bendroves ir platintojus. Ukrainos žvalgybos teigimu, neturėdami užsienyje pagamintų lustų, rusai turėtų kurti savo mikroelektroniką nuo nulio.

Ukraina prašo nustoti gaminti šio tipo lustus, kad Rusija negalėtų jų įsigyti ir nelegaliais būdais.

Tarptautinė sankcijų Rusijai darbo grupė, kuriai vadovauja Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas ir Freemano-Spoglio tarptautinių studijų instituto direktorius, ambasadorius Michaelas McFaulas, parengė dokumentą „Sankcijų veiksmingumo didinimo priemonės”, kuriame skelbiama, kad Rusijos kariuomenės ginkluotėje naudojami JAV, Nyderlandų, Vokietijos, Šveicarijos, Japonijos, Kinijos ir Taivano gamybos technologiniai komponentai. Pavyzdžiui, dronų kamikadzių „Shahed-136” dalys perkamos iš daugiau kaip 30-ties Europos ir JAV bendrovių.

Atkreiptinas dėmesys, kad dauguma komponentų buvo tiekiama iki plataus masto karo veiksmų, o lustai dabar naudojami raketų valdymui buvo perkami civiliniams tikslams.

Vakar įvyko pasaulio teroristo Nr. 1 ir karių – teroristų motinų susitikimas. Išplatintas video, kuriame viena žuvusio Rusijos kario „motina“, rodydama sūnaus portretą, cituoja paskutinę sūnaus kovą ir jo žodžius prieš žūtį: „Broliai – pirmyn. Eikim kapot ukropų“.

Štai tokios oficialios teroristinės šalies vadovų ir piliečių diskusijos. Antra vertus, laisvosios Rusijos „Vasario rytas“ žurnalistų tyrimo duomenimis, visos „mamos“ yra suvarytos vienaip ar kitaip dirbančios FSB Rusijos pilietės, jų giminaitės, viena tarybos deputatė, arba „artistės“, perrengtos ir susodintos su išmoktais tekstukais.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad aljanso durys Ukrainai yra atviros, tačiau dabar pagrindinė užduotis – padėti Kyjivui atremti Rusijos invaziją ir neleisti Putinui laimėti. „Dabar, žinoma, svarbiausia ir neatidėliotina užduotis ir dėmesys yra remti Ukrainą, užtikrinti, kad sąjungininkai teiktų karinę pagalbą, ir užtikrinti, kad prezidentas Putinas Ukrainoje nenugalėtų, o Ukraina laimėtų kaip suvereni nepriklausoma valstybė”, – sakė Stoltenbergas.

Negalime nutylėti. Ir vėl lipama ant tų pačių grėblių savo neaiškia, dviprasmiška, suvelta komunikacija. Aljansas Stoltenbergo balsu sako štai ką: mes siekiame, kad Ukraina liktų suvereni valstybė, o Rusija nepralaimėjusi. Tokia komunikacija rodo tai, kad reikšmingų politinių sprendimų priėmimas bus atidėliojamas, todėl ir Ukrainai, ir Vakarams šio agresyvaus karo kaina visomis prasmėmis tik didės. Veržkitės diržus, ponios ir ponai, kruasanai bus kepami iš ruginių miltų be gourmet priedų, o Ukrainos ligoninėse vis dažniau bus operuojama pasišviečiant balanomis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė Vakarų sąjungininkams, kad Rusija naudoja žiemą kaip ginklą. Raketų smūgiai prieš svarbiausią Ukrainos infrastruktūrą paliko didžiąją šalies dalį be šilumos ir vandens. ES nuogąstauja, kad temperatūros kritimas ir šildymo trūkumas privers daugelį žmonių palikti savo namus ir migruoti į Europą ieškoti saugumo.

Priminsime, jog nuo vasario mėnesio daugiau kaip 11 mln. ukrainiečių pabėgo ir atvyko į ES valstybes nares.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda teigia, kad Vokietija pati turi nuspręsti, kur dislokuoti priešlėktuvinės gynybos įrenginius „Patriot”, ir pridūrė, kad Lenkijos saugumui būtų geriau, jei jie būtų Ukrainos teritorijoje, netoli sienos.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sveikina pastangas šalies parlamente paskelbti Holodomorą – milijonų ukrainiečių mirtį nuo bado 1932-33 m. – genocidu. Vokietijos centro kairiųjų koalicijos ir opozicinių konservatorių deputatų parengtas tekstas yra „įspėjimas” Rusijai, nes Ukrainai šią žiemą dėl Maskvos invazijos gresia potenciali bado krizė. Politikai planuoja balsuoti dėl rezoliucijos kitą savaitę, po Ukrainos bado aukų atminimo dienos, kuri kasmet minima paskutinį lapkričio šeštadienį.

Rusija šią datą gali pažymėti dar vienu masinio teroro aktu.

Mes labai džiaugiamės, kad revizionistinė teroristinės Rusijos politika vis dažniau susilaukia bent jau politinio atsako. Viliamės, kad pagaliau bus sugrįžta prie komunizmo nusikaltimų žmoniškumui, genocido, kitų karo nusikaltimų, o komunizmo ideologija prilyginta fašistiniam nacizmui. Būtų gražu ir teisinga, jei istorijos revizija pasivytų ir kailius išvertusius mūsų šalies prisitaikėlius, kurie išvengė liustracijos įstatymo ir šiandien vaidina uolius NATO, Vakarų vertybių bei dešiniosios politikos puoselėtojus.

Ukraina šiandien mini Holodomorą, kurį 1932-1933 m. organizavo Josifas Sralinas. Ukrainiečių tautos genocido aktą sovietų valdžia suplanavo siekdama sunaikinti ukrainiečių tautą kaip politinį, etninį ir socialinį darinį. Kiekvieną minutę Ukrainoje nuo bado mirė 17 žmonių, kiekvieną valandą – 1000 žmonių, kiekvieną dieną – 25 000 žmonių… Remiantis demografiniais tyrimais, aukų skaičius Ukrainoje galėjo siekti 7 milijonus. Sukrečiantys skaičiai vis dar yra tyrimų objektas.

Badą sovietų valdžios institucijos laikė pigia ir efektyvia priemonė (priešingai nei deportacijas ir sušaudymus) naikinti tuos, kurie buvo laikomi „kontrrevoliucionieriais, veltėdžiais ir vagimis”. Tai buvo sąmoningas ir tikslingas teroras, kuriuo siekta užgniaužti ukrainiečių pasipriešinimą komunistiniam režimui. Sovietai turėjo dideles grūdų atsargas ir eksportavo žemės ūkio produkciją, neigdami badą Ukrainoje. Taip, kaip dabar neigia miestų griovimą ir civilių žudynes Ukrainoje. Šiandien teroristinė Rusija ir jos diktatorius tęsia Sralino vykdytą Ukrainos genocido politiką.
Holodomoro aukų minėjimas šiandien, 16 val. Kyjivo laiku. Uždekime žvakutę aukų atminimui.

Romos popiežius Pranciškus parašė laišką Ukrainos žmonėms, kuriame išreiškia savo liūdesį ir artumą „kilniems ir nukankintiems”. Popiežius Pranciškus rašo su meile tėvo, liūdinčio kartu su savo vaikais, su skausmu ganytojo, matančio žmones, sužeistus „sunaikinimo ir skausmo, bado, troškulio ir šalčio”.

Popiežius Ukrainos žmonėms perduoda artumą, prašydamas neprarasti drąsos sunkumų ir išbandymų metu, ir išreiškia savo „susižavėjimą”, nes kaip jau parodė istorija, jie yra „stipri tauta, tauta, kuri kenčia ir meldžiasi, verkia ir kovoja, priešinasi ir tikisi: kilni ir kankinių tauta”.

Pranciškus kreipiasi į mamas: „sukandusios lūpas, jūs tyliai, oriai ir ryžtingai einate pirmyn, kad galėtumėte pasiaukoti dėl savo vaikų” ir į suaugusiuosius, „kurie visais būdais stengiasi apsaugoti savo artimuosius. Ir į pagyvenusius žmones, „kurie vietoj ramaus saulėlydžio buvo įmesti į tamsią karo naktį”. Moterims jis rašo: „Jūs patyrėte smurtą ir savo širdyse nešiojate didelę naštą.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Putinas džiaugiasi, kad Rusijos „specialiosios karinės operacijos metu“ pramonės objektai dirba visu pajėgumu, kas neva suteiks „unikalų postūmį pramonei bei išskirtinį postūmį aukštųjų technologijų pramonės plėtrai”. Driskių vadas postringauja apie kažkokias aukštas technologijas, bet jos visos buvo pavogtos iš Vakarų praeitame šimtmetyje. Du dalykai, kurie tikrai sukurti Rusijos inžinerijos genijų yra vatuvkė ir balalaika. Net vodka, kurios išradimą savinasi rusai, pirmą kartą paminėta Lenkijos dokumentuose XV a., buvo pavogta ir atvežta į Rusiją kaip vaistas šimtmečiu vėliau.

Putinas taip pat pareiškė, kad Rusija kariauja ne su ukrainiečiais, o su tais, kurie jiems moka. Jais naudojamasi kaip patrankų mėsa. „Visi esame mirtingi, visi esame pavaldūs Dievui ir vieną dieną mirsime. Klausimas, kaip mes gyvenome. Kai kurie gyvena ar negyvena, neaišku. Ir kaip jie išsivaduoja nuo degtinės ar ko nors kito. <…> Tarp pareigūnų yra tokių, kurie su karių šeimomis elgiasi šaltai. Mūsų užduotis – atsikratyti tokiais žmonėmis“.

Šiuose teroristo kliedesiuose yra aiški viena žinutė: Rusijoje gyvena milijonai alkoholikų, nevykėlių, bedarbių, kriminalinių elementų, kurie niekam nereikalingi, o be to, vis tiek mirs. Tad tegu miršta kare su Ukraina.

Centriniuose Rusijos propagandiniuose TV kanaluose į šoną pastumti Solovjovas, Skabejeva ir kiti, neįtikinamai pliurpiantys, kad Rusijos armija tuoj pergalingai žygiuos per Europą. Eterį užpildė burtininkai, chiromantai ir kiti varažytojai, aiškinantys, kada ir kaip baigsis karas. Žinoma, visi kaip vienas sako, kad laimės Rusija, o Zelenskis – paskutinis Ukrainos prezidentas. Tokį tekstą „raganoms“ įteikė FSB Krylovo vardo pasakų kūrimo departamentas.

Taktinis lygmuo

Teroristų kariauna persigrupuoja, stiprindama ordos grupuotes Limano, Avdijivkos ir Novopavlovsko kryptimis.

Pastarąją parą į Ukrainos teritoriją paleista 11 raketų, suduoti 7 smūgiai iš oro ir atlikta daugiau kaip 50 apšaudymų iš reaktyvinių ugnies sistemų.
Nuo apšaudymų kenčia išvaduotas Chersonas. Vakar jame žuvo 15 civilių, 35 buvo sužeisti, tarp jų – vaikas. Mieste užfiksuoti 78 pataikymai.

Pranešama, kad Rusija niekaip neišsprendžia mobilizuotų karių materialinio ir techninio aprūpinimo klausimo. Socialiniuose tinkluose gyventojai raginami vežti šiltus drabužius, miegmaišius ir kitus daiktus, kurie reikalingi kariams lauko sąlygomis. Gyventojų parama mažėja.

Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija sudavė 14 smūgių į priešo personalo, ginkluotės ir karinės technikos rajonus, 4 smūgius į okupanto priešlėktuvinių ir raketinių kompleksų pozicijas. Raketinės kariuomenės ir artilerijos kariai per šią parą smogė priešo valdymo punktui, 5 personalo sutelkimo vietoms, taip pat 2 kitiems svarbiems teroristų objektams.

******

Turkija perduoda Ukrainai daugkartinius raketų paleidimo įrenginius TLRG-230

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Lokalūs susidūrimai Orlianka, Kuzimivka, Stelmahivka apylinkėse tęsiasi, kituose ruožuose dominuoja pozicinės kautynės. Pasirodė pranešimų, kad agresorius bando įsitvirtinti Novoselivske (iki šiol ji buvo no man land). Jei agresoriui čia pavyks įsitvirtinti, tai apsunkins ukrainiečių operacijas link orkų gynybos gilumoje esančių kelių sankirtų ir kelio Troicke – Svatove, tačiau esmingai situacijos nepakeis. Ukrainiečių operacijos į šio ruožo gynybos gilumą yra vykdomos apeinant Novoselivske.

Kremina. Pozicinės kautynės Ploshchanka – Chervonopopivka ruože tęsiasi, agresorius pabandė laimę atakuodamas Dibrova, tačiau nieko nepešė.

Lysychansk. Susidaro įspūdis, kad agresorius jau persigrupavo ir ėmė intensyviau atakuoti. Kol kas tai labiau lokalios atakos, kuriomis tikėtina siekiama sukaustyti ukrainiečių pajėgas. Tačiau kaip ir minėjome anksčiau neatmestina, kad būtent čia agresorius pabandys surengti rimtesnį puolimą ir taip ne tik priartėti prie Syversk, bet ir suteikti sau daugiau svertų puolant Bakhmut sektoriuje, bei perimant iniciatyvą Kremina. Jei taip nutiks, matysime kaip orkams seksis.

Donecko kryptis.

Bakhmut.

Soledar – Bakhmutske ruože tęsiasi sunkios kautynės. Rusai toliau bando prasiveržti į Soledar prieigas, bei išstumti ukrainiečius iš Yakovlivka. Abiejų tikslų jiems pasiekti nepavyksta. Ukrainiečiai kontratakuoja prie Bakhmutske.

Bakhmut prieigose snukiadaužis tęsiasi, pozicijos eina iš rankų į rankas. Svarbiausia, kad orkams nepavyksta išvystyti taktinės sėkmės prie Pidhorodne (šiaurės rytai), kirsti F.Maksimenko ir P.Lumumbos gatvių (pietryčiai) bei pasistūmėti Opytne – Ivanhrad ruože (pietūs).

Kelyje Horlivka – Bakhmut kaip spėjome agresorius bando išeiti iš žemumos prie Klishiivka ir atakuoja Andriivka link. Rezultatų nėra. Taip pat pradėjo atakas nuo Mayorske į šiaurę, link Kurdiumivka. Taip yra buvę ir anksčiau, rezultatų tai orkams nedavė, kadangi atakuojant tokiu būdu atviras jų vakarinis flangas. Nuojauta kužda, kad šį kartą bus tas pats. Toks judesys į vakarus ir į šiaurę tuo pat metu gai būti operacinio sumanymo dalis, tačiau neatmestini ir chaotiški veiksmai. Šiame sektoriuje tai orkų veiksmuose pasitaiko gana dažnai.

Pervomaiske – Avdiivka.

Pasirodė informacija, kad Pervomaiske – Vodiane – Opytne ruože ukrainiečiai pradėjo kontratakas Opytne link. Kokio jos masto ir kokie rezultatai nėra aišku.

Savo ruožtu agresorius atakuoja Avdiivka link. Bandymas buvo rimtas, tačiau ukrainiečiai atsilaikė.

Makiivka tęsiasi sunkios kautynės, pozicijos eina iš rankų į rankas, bet iniciatyvą turi rusai.

Vuhledar. Prie Pavlivka ima nusistovėti pozicinės kautynės. Jei agresorius ar ukrainiečiai neįves papildomų manevrinių vienetų, tikėtina, kad čia veiksmai nurims. Vėl nesėkme baigėsi agresoriaus bandymas pasistūmėti prie Novomykhailivka link kelio Vuhledar-Mariinka. Tiesa, agresorius nežymiai pasistūmėjo į šiaurės vakarus nuo Volodymirovka. Atkreiptinas dėmesys, kad iki kelio Vuhledar- Mariinka čia arčiau, nei nuo Novomykhailivka. (5 km vs 8 km), tad nežymus orkus judėjimas nuo Volodymirivka nėra gera tendencija.

Zaporizhia kryptis. Be pakitimų.

Pietų kryptis. Ukrainiečiai smogė artilerijos ir raketų smūgius Skadovks, Chaplynka ir Nova Kachovka. Tikėtina, kad tai atnaujintos žvalgybinės informacijos rezultatas, kadangi visos šios gyvenvietės – svarbūs orkų logistiniai taškai. Tikėtina, po pergrupavimo ten pasikeitė karinių taikinių dislokacija, ukrainiečiai juos identifikavo ir atakavo. Tuo pačiu orkai soc.tinkluose skundžiasi, kad Ukrainos specukai greitaeigėmis valtimis nuolat patruliuoja Kinburno nerijos pakrantę.

******

Locked N’ Loaded

Vyksta pasikeitimas karo belaisviais. 86 Ukrainos gynėjai grįžo į Tėvynę. Dabar apie frontą.

Luhansko kryptis

Svatove. Ukrainiečiai ne tik toliau spaudžia orkus prie Kuzimivka, bet ir atnaujino lokalias atakas prie Orlianka. Kontaktinė linija nejuda.

Kremina. Toliau dominuoja pozicinės kautynės ir tai labiau yra naudinga agresoriui. Neatmestina, kad greitu laiku rusai gali imti kontratakuoti ir pabandyti susigrąžinti iniciatyvą. Pajėgų tam jie turi – į sektorių atvyksta mobilizuotaisiais papildyti manevriniai vienetai, stiprinami paramos ugnimi vienetai. Kitas klausimas, kuris lieka atviras, kokia tikroji šios grupuotės kokybė? Ukrainiečiai savo ruožtu taip pat persigrupuoja.

Lysychansk. Mūšių intensyvumas toliau sąlyginai žemas (palyginus su tuo, kas buvo prieš savaitę ar dvi). Neatmestina, kad šią sąlyginę pauzę, ukrainiečiai gali išnaudoti per Syverskyi Donec permesdami žvalgų ir SOP grupes veiksmams Kremina link.

Donecko kryptis
Bakhmut

Soledar – Bakhmutske ruože agresorius ir toliau bando nustumti ukrainiečius nuo Yakovlivka, taip apsaugant savo grupuotės rytinį flangą bei užnugarį nuo galimų oponento atakų. Ukrainiečiai tokius bandymus kol kas atmušė, be to vis randa jėgų ir resursų kontratakuoti.

Bakhmut. Ukrainiečiai apsigynė nuo agresoriaus puolimo rytinėse ir pietrytinėse miesto prieigose bei kontratakuoja Opytne – Ivanhrad ruože.

Kelyje Horlivka – Bakhmut be didelių pakitimų. Agresorius negali toliau pasistūmėti prie Klishiivka. Apie rusų nevienareikšmišką situaciją pastarajame ruože rašėme vakar. Čia jiems reikalingi skubūs veiksmai, priešingu atveju taktinė sėkmė virs spąstais (įstrigs ukrainiečių prišaudytoje žemumoje).

Pervomaiske – Avdiivka:

Pervomaiske – Vodiane – Opytne ruože agresorius bando perlaužti situaciją sau naudinga linkme. Jis vykdo atakas Severne, t.y. į ukrainiečių gynybos gilumą, tačiau šie bandymai nėra sėkmingi. Orkų karo propagandistai soc. tinkluose skelbia, kad ukrainiečiai ruošia kontrpuolimą nuo Avdiivka link Opytne. Sunku pasakyti, ar ukrainiečiai yra tokioje padėtyje (pajėgų, ugnies galios ir resursų prasme), kad šiuo metu galėtų išvystyti kontrpuolimą, t.y. siekti pakeisti operacinį paveikslą sektoriuje sau naudinga linkme. Tačiau kontratakos iš Ukrainos vienetų pusės ne tik kad labai galimos, bet ir vyksta. Reikia nepamiršti, kad labai dažnai pranešimais apie gręsiantį ukrainiečių kontrpuolimą orkai bando pateisinti sustojusį savo puolimą.

Makiivka situacija labai sudėtinga. Tęsiasi sunkūs gatvių mūšiai, agresorius išlaiko iniciatyvą ir sugeba nežymiai pasistūmėti.

Vuhledar. Termobarinių raketinių sistemų „Solncepiok“ pasitelkimas orkams kol kas nepadėjo. Agresorius įstrigęs Pavlivka gyvenvietėje, juos metodiškai ir be gailesčio talžo ukrainiečių artilerija. Beje, rusų Gynybos (p.s. teisingiau būtu vadinti Puolimo) ministerija skelbia, neva jiems pavyko atmušti ukrainiečių kontratakas prie Pavlivka. Tai vertintume panašiai, kaip skleidžiamus gandus dėl ukrainiečių kontrpuolimo Opytne link. Įmanoma, tačiau gali būti ir orkų pasiteisinimas dėl nesėkmių. Taip pat rusams nepavyksta pasistūmėti Novomykhailivka prieigose.

Zaporizhia ir Pietų kryptyse be didelių pakitimų. Toks vaizdas, kad po Chersono atėjo štilis. Veikia artilerija, vyksta žvalgyba, bet nei viena nei kita pusė savo manevro planų neatskleidžia. Tikėtina, kad abejose pusėse jau kelinta diena pilnu pajėgumu įvairių lygiu štabuose vyksta galimų veiksmų eigos variantų analizė bei pajėgų reorganizacija.

******

Locked N’ Loaded

 Europos parlamentas paskelbė rusiją terorizmo rėmėja. Keista formuluotė – juk ISIS ir pan. terorizmo rėmėjais nieks nevadina. Jie žudo ir žaloja, o ne ploja stebėdami kaip kiti tai daro. Lygiai taip pat ir orkai. Kad parlamentarai pasiklydo vertime, įrodo šiandieniai rusijos veiksmai – vėl intensyviai apšaudomi civilinės infrastruktūros objektai ir gyvenamieji rajonai. Dėl šių apšaudymų sutrūkinėjo elektros perdavimo grandinės, todėl blackoutas ir Moldovoje.

Fronte.

1. Luhansko kryptis.

· Svatove. Mūšiai Kuzemivka link intensyvėja. Tikėtina, ukrainiečiai atakuoja iš šiaurės ir pietų, taip siekdami atkirsti visą orkų grupuotę Novoselivske – Kuzemivka su perspektyva išeiti link kelio Troicke – Svatove. Pasirodė duomenų, kad agresorius į šį ruožą permeta naujus rezervus ir siekia neleisti ukrainiečiams įvykdyti savo sumanymo. Tiesa, neturime informacijos, kad šiame sektoriuje veiktų iš Pietų krypties permesti kovingesni vienetai. Tikėtina, kad čia remiamasi pirmiausia mobilizuotųjų, „separų“, „savanorių“ (taip vadinami BARS batalionai) ir 20 – os armijos likučių mišiniu.

· Kremina. Pakitimų nėra, dominuoja lokalūs susidūrimai ir artilerija.

· Lysychansk. Kaip ir Kremina, mūšių tempas nukritęs. Abi pusės nedidelėmis pajėgomis (kuopa – būrys) žvalgo ir atakuoja oponento priekinę liniją.

2. Donecko kryptis.

· Bakhmut.

a) Soledar – Bakhmutske ruože agresoriaus manevrinių vienetų aktyvumas kiek sumažėjo, tačiau tai sietume su agresoriaus pajėgų pergrupavimu. Tuo pačiu neatmestina, kad atvyksta anksčiau anonsuotas ukrainiečių pastiprinimas, tad ir gynėjai persigrupuoja. Tačiau nepaisant to artilerijos apšaudymai ir agresoriaus atakos nesustoja.

b) Bakhmut ruože labai intensyviai dirba artilerija. Jau kurį laiką čia dominuoja orkų paramos ugnimi priemonės, ukrainiečiai bando atsakyti ugnimi. Deja, jiems nepavyksta laimėti artilerijos dvikovų (t.y. naikinti agresoriaus artilerijos sistemų) tokiu tempu, kad rusai prarastų persvarą ugnimi. Neatmestina, kad prisidengdami ugnimi ir krituliais (lietus, sniegas blogina matomumą apgyvendintoje vietovėje), orkai bandys nedidelėmis grupėmis apeiti ukrainiečių įtvirtintas pozicijas.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius turi taktinę sėkmę. Jam pavyko pasistūmėti no man land į vakarus nuo kelio Kurdiumivka – Klishiivka ruože. Daugiausia, apie 1,6 km, agresorius pasiostūmėjo prie Klishhivka, tačiau dabar jis atsidūrė panašioje padėtyje kaip prie Pavlivka. Vandens kliūtis ir kalvos dengia Klishiivka iš rytų, jose pozicijas yra įsirengę ukrainiečiai, o dabar žemumoje, už vandens kliūties (tvenkinys, upelis) žemumoje atsidūrė rusai. Tikėtina, išeiti šios situacijos orkai bandys atakuodami į pietvakarius link Andriivka, ir taip apeiti vandens kliūtis. Tačiau tą supranta ir ukrainiečiai, labai tikėtina, kad jie čia orkų lauks su dideliu nekantrumu. Todėl labai tikėtina, kad agresorius intensyvins puolimą nuo Mykolaivka Druha (čia vietovė tam palankesnė) ir bandys iš čia užimti Andriivka – Kurdiumivka ruožą ir taip išlaisvinti nemalonioje padėtyje atsidūrusius savo bendražygius prie Klishiivka.

· Pervomaiske – Avdiivka. Be pakitimų, sunkios kautynės tęsiasi. Jau kelinta diena agresoriui nepavyksta išvystyti sėkmės prie Opytne, todėl neatmestina, kad jis netrukus bus priverstas rinktis kur koncentruoti pagrindines pastangas (ir rezervus) šiame ar Vuhledar sektoriuje.

· Vuhledar. Orkų planai sumažinti grėsmę Volnovakha ir užeiti ukrainiečių grupuotei Pervomaiske – Avdiivka į užnugarį kryptingai žlunga. Nesiseka forsuoti Kashluhach upės bei priartėti prie kelio Vuhledar – Mariinka. Kaip ir spėjome, problemas orkai bando spręsti pritraukdami galingesnes ugnies priemones. Sektoriuje jau fiksuojamas rusų termobarinių raketų sistemų „Solncepiok” veikimas.

3. Zaporizhia kryptis. Intensyvėja kautynės Velyka Novosylka prieigose, rusai aktyvesni. Dar sunku pasakyti, ar tai tik lokalaus pobūdžio paaštrėjimas, tačiau orkų nesėkmės prie Vuhledar sufleruotų, jog agresorius bandys ieškoti naujų vietų išpsręsti tuos pačius uždavinius (sumažinti grėsmę Volnovakha ir užeiti ukrainiečių grupuotei Pervomaiske – Avdiivka į užnugarį). Jau anksčiau esame spėję, kad Velyka Novosylka gali tapti tokiu tašku. Stebėsime situaciją.

4. Pietų kryptis. Ukrainos Generalinis štabas pranešė, kad agresorius rengia įtvirtinimus linijoje Kachovka – Melitopol. Manytume, kad tai nereiškia, jog rusai rengiasi atsitraukti į šią liniją, o tiesiog rengia giliai ešelonuotą gynybos sistemą. Pajėgos kontaktinėje linijoje liks, nebūtinai jos bus Dniepro pakrantėje. Pagrindinė linija gali būti keli, ar net keliolika kilometrų nuo upės (priklauso nuo vietovės), tačiau priekyje bus įrengtos priešakinės pozicijos stebėjimui, artilerijos ir aviacijos užvedimui ir pirmam kontaktui.

******

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove:

Dvorichna – Pershotravneve ruože pakitimų nėra, tęsiasi pozicinės kautynės prie Lyman Pershyi.

Pershotravneve – Volodymirivka lokalios ukrainiečių atakos Yahidne link, kontaktinė linija kol kas nejuda.

Atrdodo, kad Volodymyrivka – Kolomyichykha ruože agresoriaus atakos Stelmahivka link išsikvėpė. Ukrainiečiai atnaujino atakas Kuzimivka link, tačiau jos vis dar taktinio pobūdžio.

Kremina. Be pakitimų. Lokalūs susidūrimai Ploshchanka – Chervonopopivka ruože ir kelyje Torske – Kremina.

Lysychansk. Šiame sektoriuje mūšių intensyvumas sumenkęs. Agresorius atakuoja Bilohorivka- Spirne ir Berestove ruožuose, tačiau jo veiksmai lokalaus pobūdžio. Tokio pat masto kontratakomis atsako ukrainiečiai. Žvelgiant teoriškai, neatmestina, kad į šį sektorių agresorius mes daugiau rezervų ir aktyvins veiksmus Syversk link. Sėkmės atveju jis ne tik palengvintų savo grupuotės Kremina padėtį, bet ir apeitų Bakhmut, kuriame orkų puolimas yra įstrigęs.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Soledar – Bakhmutske ruože agresoriaus atakos Yakovlivka rezultatų nedavė, kaip ir bandymai įžengti į Soledar.

Bakhmut prieigose rusai išlaiko vakar užimtas pozicijas į pietus nuo Pidhorodne, tačiau toliau pasistūmėti jiems nepavyksta. Ukrainiečiai atmušinėja orkų takas miesto pietryčiuose.

Kelyje Horlivka – Bakhmut be pakitimų.

Pervomaiske – Avdiivka. Pervomaiske – Vodiane – Opytne mūšiai įgauna pozicinį pobūdį, tačiau yra grėsmė, kad agresorius pritrauks naujus rezervus.

Vuhledar. Agresorius šiuo metu neturi galimybių forsuoti Kashluhach upės, bando įsitvirtinti Pavlivka. Ukrainiečiai naudojasi patogesne taktine pozicija ir ugnimi atakuoja orkus. Rusų bandymai atakuoti Novomykhailivka apylinkėse ir toliau nėra sėkmingi, tačiau prikausto ukrainiečių pajėgas, kurios galėtų prisidėti prie Pavlivka ar Mariinka gynybos.

Zaporizhia kryptis. Lokalus snukiadaužis Orihiv ir Velyka Novosylka ruožuose, tačiau perspektyvos išvirsti į didesnius judesius kol kas nėra.

Pietų kryptis

Tęsiasi „artilerijos dienos“. Agresorius savo ugnį koncentruoja į Cherson, tačiau kliūna ir Nikopol. Tikėtina, tokiais veiksmais orkai siekia ukrainiečius įvelti į alinančias artilerijos dvikovas (kad sumažinti grėsmę išlaisvintoms šalia kontaktinės linijos esančioms teritorijoms) ir bent kuriam laikui atsisakyti smūgių į agresoriaus gynybos gilumą.

Panašu, kad orkai nėra tikri dėl savo sumanymo, kadangi skelbia atitraukiantys dalį savo karinės infrastruktūros iš Armiansk, kuris dabar yra beveik pasiekiamas ukrainiečių HIMARS.

Ši gyvenvietė – strateginis logistinis taškas Krymo bottle neck‘e. Juo eina ne tik automobilių kelias, bet ir geležinkelis. Tikėtina, kad ne tik atitraukiama infrastruktūra, bet ir Armiansk kaip logistinis taškas nebebus naudojamas pilna apimtimi, t.y. rusų pajėgos, esančios rytiniame krante bus aprūpinamos keliais Zaporizhia kryptyje. Žinant, kad čia einantis geležinkelis taip yra nuolat atakuojamas ukrainiečių, Pietų ir Zaporizhia logistikos perspektyvos atrodo niūrokai.

Tarsi patvirtindami šiuos teiginius, ukrainiečiai šiandien vakare surengė dronų atakas Kryme.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Ukrainos premjero pavaduotoja, atsakinga už Europos ir euroatlantinę integraciją Olha Stefanišyna pareiškė, kad Ukraina galėtų įstoti į ES net ir nesibaigus karui. „Nesiimsiu prognozuoti laiko, tačiau kalbant apie narystę, karo dinamika nebus lemiamas veiksnys. Mes galime įstoti į ES, net jei karas galutinai nesibaigė”, – Kanadoje atsakydama į žurnalistų klausimus sakė vicepremjerė.

Unikalus precedentas. ES šalis, kariaujanti su Rusija. Kitaip tariant, ES kariaujanti su Rusija. Ar tokiam žingsniui ryšis Briuselis?

Dėl Rusijos invazijos Ukrainoje darbo neteko 5 mln. žmonių. Karas palietė regionus, kuriuose gyvena 10 mln. žmonių. 7 mln. žmonių buvo priversti bėgti.

Dėl nusikaltimų, kuriuos invazijos į Ukrainą metu įvykdė Rusijos kariškiai, iškelta apie 45 000 baudžiamųjų bylų. Oficialioje Ukrainos policijos interneto svetainėje teigiama, kad tyrėjai pradėjo 44 662 bylas. Išlaisvintuose regionuose, įskaitant Kyjivo, Charkivo, Donecko, Chersono ir Sumų sritis aptiktos 47 vietos, kuriose Rusijos pajėgos kaltinamos neteisėtai sulaikiusios ir kankinusios Ukrainos piliečius.

Nuo karo pradžios Rusija į Ukrainos teritoriją paleido daugiau kaip 4700 raketų. Sugriauta šimtai gyvenviečių. „Šimtai miestų tiesiog sudegė. Žuvo tūkstančiai žmonių. Šimtai tūkstančių prievarta deportuoti į Rusiją. Milijonai žmonių paliko Ukrainą ir išvyko į kitas šalis, kad išvengtų karo”, – sakė prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipdamasis į tarptautinę Frankofonijos organizaciją.

Kaip ir numatėme, išsisėmus šantažo priemonėms, vėl ištraukta branduolinės katastrofos grėsmė. „Rosenergoatom” vakar apkaltino Ukrainą, kad jos kariuomenė apšaudo Zaporižės AE, kuriai suduota apie 15 smūgių. Tačiau iš tiesų, remiantis Ukrainos nacionalinės branduolinės energetikos bendrovės „Energoatom” duomenimis, ne kas kitas, o Rusijos karo nusikaltėliai apšaudė elektrinę daugiau kaip 12 kartų.

Niekas nebetiki Kremliaus propaganda, kuria siekiama įtikinti, kad ukrainiečiai siekia susisprogdinti kaip kokie bepročiai – kamikadzės. Visa ši Maskvos keliama psichozė skirta tolesniam Europos šantažui, kuri vietoje to, kad įvestų taikdarius ir išmestų teroristus iš Zaporižės AE ir 30 km spinduliu aplink ją, stebi, kaip agresorius žaidžia su degtukais. Tik šio žaidimo pasekmės gali būti ne šiaip nudegusios rankos, bet išlėkę į orą atominiai reaktoriai.

Pasak ekspertų, branduolinio nuotėkio ar sprogimo atveju, plataus masto evakuacija, siekiant išvengti nematomo radioaktyvaus debesies, būtų neišvengiama. Radiacijos nuotėkio poveikis būtų jaučiamas dar daugelį metų.

Tik nėra jokių garantijų, kad tas radioaktyvus debesis nenukeliaus į Rusiją. Bet logika čia bejėgė. Putinas, Šoigu, Patruševas, Prigožinas netiki orų prognozėmis. Jie tiki Mikaldos pranašystėmis ir Baba Jaga burtų knygomis.

Teigiama, kad Londono sankcijos neužkirto kelio rusiškos naftos gabenimui į Jungtinę Karalystę. Esą rusai perpila naftą į kitos šalies tanklaivius, kurie keliauja į britų salas. Šia spraga naudojosi Iranas, Venesuela, o dabar ir Rusija. Taip pat nafta gali būti eksportuota per trečią šalį – pvz., vasarą Didžioji Britanija importavo naftą iš Nyderlandų, Estijos, Belgijos ir Lenkijos.

Nežiūrint to, skelbiama, kad rugsėjį Rusijos pajamos iš naftos eksporto sumažėjo iki 15,3 mlrd. JAV dolerių. Nuo gruodžio 1 d. Turkija uždarys sąsiaurį neapdraustiems tanklaiviams, gabenantiems rusišką naftą, skelbia „Bloomberg”. Rusiškos naftos vežėjams dėl sankcijų bus sunku gauti draudimą. ES planuoja iki 2023 m. uždrausti importuoti žalią ir perdirbtą naftą iš Rusijos jūroje. Pereinamasis sankcijų Rusijos naftos produktų importui ir tranzitui laikotarpis turėtų baigtis kitų metų vasarį.

Kai kurie šaltiniai praneša, kad Kremlius rengiasi galimam valstybės perversmui. Esą Maskvos centre važinėja karinė technika, vaikšto ginkluoti vyrai, Nacionalinė gvardija vykdo planines taktines pratybas, skirtas terorizmo grėsmėms neutralizuoti ir aukščiausiosios valdžios objektams apsaugoti.

Režimas ruošiasi galimoms turbulencijoms ir demonstruoja jėgą – tai visiškai natūralu.

Vakar ugningą ir emocionalią kalbą Vokietijos socialdemokratų suvažiavime rėžė šalies kancleris Olaf Scholz. „Siunčiame aiškų signalą Rusijos prezidentui: sustabdykite šį karą, išveskite savo karius ir atverkite kelią taikos deryboms, kurios negali būti diktuojamos Rusijos Ukrainai… Niekas neturi teisės uzurpuoti svetimos teritorijos”. Kanclerio pasisakymą bendrapartiečiai palydėjo ovacijomis.

Tai reiškia, kad Rusija prarado vieną nuosaikiausių ir didžiausių partnerių Europoje. Nuo meilės iki neapykantos – vienas žingsnis.

Operacinis lygmuo

Be pakitimų.
Bijodamas dar didesnių praradimų fronte, Kremlius griebiasi teroro prieš savo karius. Viešai sulaikomi, areštuojami jaunuoliai, atsisakantys vykti į frontą ir vykdyti kovines užduotis, t.y. žūti beprasmiame kare. Už atsisakymą vykdyti įsakymus, RF baudžiamasis kodeksas numato bausmes iki 3 metų laisvės atėmimo.

Verčiau trys metai laisvės atėmimo, nei amžiams likti gulėti tręšti Ukrainos laukų ar grįžti namo „gruz 200” pavidalu.

Ukrainos kariuomenės generalinis štabas informuoja, kad nuo invazijos pradžios sunaikinta 84 600 okupantų karių.

Taktinis lygmuo

Per pastarąją parą Ukrainos kariai atrėmė visas okupantų atakas Donecko srityje, nepaisant permesto pastiprinimo iš Chersono.

Priešas sudavė 2 raketų smūgius ir surengė daugiau kaip 60 atakų iš salvinių raketų sistemų.

Kryvyj Riho ir Chersono kryptimis okupantai rausiasi į žemę, siekdami sustiprinti pozicinę gynybą, gerina įtvirtinimus, bando atstatyti priešakinių dalinių paramą. Vykdoma oro žvalgyba, nukreipiant statinės ir raketinės artilerijos ugnį į Chersono srities miestus bei gyvenvietes.

Rusų marodieriams, pasitraukusiems iš Chersono, bus žymiai sunkiau išsilaikyti kitame Dniepro krante.

Pranešama, kad laikinai okupuotose Luhansko srities teritorijose tęsiamas priverstinis vietos gyventojų iškeldinimas. Tremtys, grobimai, žudynės, teroras – skiriamieji Rusijos ordų bruožai, nesikeičiantys nuo viduramžių.

Praėjusią parą Ukrainos karo aviacija 6 kartus smogė priešui: 3 vietose ištaškė karo nusikaltėlių susitelkimo vietas, 3 kartus pataikė į priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.

Raketinės artilerijos daliniai smogė 2 kontrolės punktams, amunicijos sandėliui, 5 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, taip pat 2 kitiems svarbiems okupantų objektams.

Komentaras
Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Kyjivas yra „rusų miestas”, ir užsiminė, kad Rusija ketina jį užimti. „Čia įvairūs Kyjivo insektariume išveisti tarakonai nuolat grasina „grąžinti Krymą”,- pareiškė eksprezidentas Medvedevas. Maskolis priminė, anot jo, „neginčijamus faktus“ dėl Kyjivo, kuris “yra Senovės Rusios sostinė, didelis Mažosios Rusijos miestas Rusijos imperijos sudėtyje, SSRS respublikos sostinė”.

„Galiausiai Kyjivas yra tiesiog rusiškas miestas, kuriame žmonės visada mąstė ir kalbėjo rusiškai. Kad viskas būtų labai aišku, ką ir kaip reikia grąžinti”.

Primename nebeišsiblaivančiam Putlino šešėliui, kad šiandieninėje Maskvos srityje jau I a. gyveno baltų kilmės gentys, o vėliau čia atsikraustė kita baltų gentis – galindai. Slavai Mazguvos (dabar – Maskvos) ir Okos upių baseine ėmė formuotis tik VI – VIII a. Miestas Maskva įkurtas XII a., tapo kunigaikštystės centru. Tuo tarpu Kyjivo rusia formavosi IX a. Riurikų dinastijos (vikingų) atstovų įtakoje. Žodis „rus“ – skandinaviškos kilmės. 350 metų Ukrainos istorijos ženklina Kyjivą taip pat valdžiusių ir čia gyvenusių Gediminaičių epocha.

Maskoliams nėra ko savintis nei svetimų pavadinimų, nei žemių, nei istorijos.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rišis Sunakas po derybų su prezidentu Volodymyru Zelenskiu paskelbė apie naują JK pagalbos paketą Ukrainai. Jungtinės Karalystės premjeras išreiškė susižavėjimą tuo, kaip Ukrainos kariai demonstruoja savo kovinę dvasią. Rišis Sunakas pažymėjo, kad Didžioji Britanija ir toliau teiks pagalbą Ukrainai, kol joje įsivyraus taika.

Londonas suteiks Ukrainai 120 specialių priešlėktuvinių pabūklų ir radiolokacinių stočių. Į JK pagalbos paketą taip pat įeis žiemos įranga Ukrainos kariuomenei ir humanitarinė pagalba už daugiau nei 16 mln. svarų sterlingų. Dieną prieš susitikimą paaiškėjo, kad Didžioji Britanija skirs 5 mln. svarų sterlingų Ukrainos energetikos infrastruktūrai atkurti ir suteiks Ukrainai dar 1 000 raketų „žemė-oras”.

Jei kas turėjo nuogąstavimų dėl naujojo premjero pozicijos, tai jie, manome, yra visiškai išsklaidyti.

Ukrainos gynybos ministro pavaduotojas Volodymyras Havrylovas sako, kad Ukrainos gynybos pajėgos gali susigrąžinti Krymą iki gruodžio pabaigos, o karas su Rusija baigsis 2023 m. pavasarį.

Krymo išvadavimas – labai optimistinis scenarijus. Nesakysime, kad tai neįmanoma, kad nesugadintume šventinių nuotaikų, jai jas galima taip pavadinti.

Havrylovas taip pat teigia, kad Ukraina niekada nenustos kovoti iki pergalės, nepaisant Rusijos branduolinio smūgio grėsmės. „Ukrainos visuomenėje priimtas sprendimas eiti iki galo, ir nesvarbu, koks scenarijus pateiktas ant stalo. Ukrainiečiai dideliu krauju sumokėjo už tai, ką jau pasiekėme, ir jie žino, kad bet koks konflikto atidėliojimas ar įšaldymas bus tik šio karo prieš Ukrainos kaip tautos egzistavimą tęsinys”, – sakė Havrylovas.

Prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas pareiškė, kad prognozės apie karo pabaigą 2023 m. pavasarį „skamba kaip sapnas”. Zelenskio štabo atstovas teigia, jog jis karo pabaigos artimiausioje perspektyvoje neįžvelgia.

Pentagono vadovo Lloydo Austino teigimu, karo Ukrainoje baigtis bus lemiamas veiksnys, lemiantis šio šimtmečio pasaulio saugumą. Austinas pabrėžė, kad NATO yra gynybinis aljansas ir nesiekia konfrontacijos su Rusija bei nekelia jai grėsmės. „Mes nedalyvausime kare. Mes remsime Ukrainą”, – sakė Pentagono vadovas.

Mhm, nežinom, ką čia norima apgauti, jei ne patį save. NATO tiekdama Ukrainai ginklus dalyvauja kare, bet tiesiogiai be priežasties įsikišti į karo veiksmus negali, nes nėra užpulta. Tačiau atskiroms aljanso šalims niekas nedraudžia ginti agresoriaus naikinamą šalį. Žinant Kremliaus bailumą, kieta retorika, ultimatumai ir – jei reikia – veiksmai ant žemės ne tik sumažintų Rusijos karinį aktyvumą, bet pagreitintų jos režimo krachą ir sustabdytų beprasmes žmonių žudynes.

Teigiama, kad Rusijos smūgiai sugadino beveik pusę Ukrainos energetikos sistemos. Būtent todėl ukrainiečiai buvo raginami apsvarstyti galimybę žiemai išvykti iš šalies, nes tai padėtų šaliai taupyti elektros energiją. Taip pat patariama ukrainiečiams iš miestų keltis žiemai į kaimą.

Pagalba Ukrainos energetikos sistemai – taip pat indėlis į pergalę. Sumažinus elektros energijos suvartojimą, bus užtikrintas energijos tiekimas ligoninėms, kuriose gydomi sužeisti kariai.

Baltarusija neketina „įsitraukti į jokius konfliktus”, pareiškė Baltarusijos gynybos ministras Chreninas. „Mūsų planuose nėra minčių įsivelti į kokius nors konfliktus. Mes tik ruošiamės ginti savo žemę, savo tėvynę”, – sakė jis. Gynybos ministras patvirtino, kad 2023 m. Baltarusijoje vyks bendros Rusijos ir Baltarusijos pratybos „Sąjungos skydas-2023”. Manoma, kad pratybos gali būti išnaudotos kaip pasirengimas raketų ir oro smūgiams prieš Ukrainą.

Galimai laikinas proto prašviesėjimas. Baltarusijai nėra nuo ko gintis. Nebent nuo Putino ir Lukašenkos.

Dėl Rusijos invazijos žuvo mažiausiai 437 Ukrainos vaikai, pranešė Ukrainos generalinė prokuratūra. Daugiau kaip 837 vaikai buvo sužeisti. Šis skaičius nėra galutinis.

Jungtinės Tautos nurodė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios žuvo mažiausiai 16 295 civiliai gyventojai. Maskva neigia, kad taikosi į civilius gyventojus.

Manome, kad šie skaičiai gali būti gerokai didesni, turint galvoje masines skerdynes Mariupolyje ir kitose vietovėse.

Vokietija Kyjivui jau perdavė 30 savaeigių priešlėktuvinės gynybos sistemų „Gepard”, kurios tapo veiksmingu ginklu prieš Irano bepiločius orlaivius „Shahed-136”.

„Ukraina smogė naftos terminalui Novorosijske“ – taip pavadintas tekstas pasirodė viename pagrindinių „opozicinių“ portalų. Kadangi teksto pavadinimas nesutampa su turiniu, savo skaitytojų visuomet prašome skaityti medžiagą iki galo. O straipsnio turinys teigia, kad nėra jokių duomenų apie Ukrainos ataką prieš terminalą.

Mūsų manymu, tokia informacija, tiksliau dezinformacija turi tokius tikslus: paskleisti melagingą žinią apie Novorosijsko užpuolimą, kad melaginga žinutė išplistų kuo plačiau (dauguma skaito tik antraštes), sukelti kuo reakcingesnes rusų, palaikančių karą Ukrainoje emocijas bei pasiruošti galimiems „atsako“ variantams.

Operacinis lygmuo
Pentagono teigimu, raketų atakomis Rusija siekia ne tik sunaikinti kritinę infrastruktūrą, bet ir išeikvoti Ukrainos priešlėktuvinės gynybos atsargas. Tai įgalintų Rusijos pajėgas dominuoti danguje virš Ukrainos. Todėl JAV darys viską, kad “ukrainiečiai gautų tai, ko jiems reikia, kad jų oro gynyba būtų gyvybinga.”

Tuo tarpu Rusijos surovikinai daro viską, kad ukrainiečiams karas taptų nepakeliamas. Stengiamasi sėti ne tik mirtis, paniką, bet ir neviltį.

Rusijos teroristai apšaudė humanitarinės pagalbos punktą Chersono srityje ir sužeidė penkis žmones. Humanitariniame punkte buvo dalinama duona.

Chersono srityje daugelis rajonų be elektros ir interneto. Okupantai Chersone sunaikino beveik visus šviesolaidinius mazgus. Tačiau miestas gaus papildomai 210 „Starlink” terminalų interneto ryšiui atkurti. Lapkričio 15 d. „Ukrposhta” Chersone pradėjo mokėti pensijas. Chersone ir regione jau dirba srities, rajonų ir miestų karinių administracijų, taip pat vietos policijos ir Ukrainos saugumo tarnybos.

Taktinis lygmuo
Šiandien ryte visuose Ukrainos miestuose gaudė oro pavojaus sirenos.

Rusijos teroristai toliau bombarduoja Ukrainos pramonės objektus ir kritinę infrastruktūrą. Tvirtinama fronto gynybos linijos inžinerinė įranga.
Okupantai sudavė vieną oro ir 4 raketų smūgius, surengė 59 atakas iš salvinių raketų sistemų.

Pažeidžiant tarptautinės humanitarinės teisės normas, Rusijos Federacija raketomis smogė Sviatohirsko ir Kramatorsko miestų civilinės infrastruktūros objektams.

Rusija telkia dalinius Briansko ir Kursko sričių pasienio rajonuose, todėl neatmestina galimybė, kad bus bandoma vykdyti ginkluotas provokacijas bei diversijas iš Rusijos, tiek iš Baltarusijos teritorijų.

Luhansko srityje steigiami papildomi kontrolės punktai siekiant nustatyti ir sulaikyti rusų armijos dezertyrus.

Zaporožės srityje sužeista 160 okupantų. Praėjusią parą sunaikinta 10 vienetų įvairaus tipo karinės technikos ir amunicijos sandėlis. Ukrainiečių kariai numušė bepilotį orlaivį „Orlan-10” ir pataikė į priešo valdymo postą bei šaudmenų sandėlį.

Ukrainos karinė vadovybė prašo savo piliečių:

1. Laikyti vonią arba kanistrą, pilną vandens.

2. Telefonus ir baterijas visada laikyti įkrautus.

3. Namuose turėti žvakių, jei dingtų elektra.

4. Automobilyje turėti pilną baką kuro.

5. Nepamiršti, kad maistui užšaldyti nebūtinas šaldytuvas – juo gali tapti balkonas.

Geri patarimai, kurie gali praversti ir mums.

*****

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis:

• Svatove. Agresorius ir toliau stengiasi perimti iniciatyvą Novoselivske – Stelmahivka ruože. Tikėtina godėl Kuzemivka link puolusios ukrainiečių pajėgos priverstos įsivelti į kautynes su šiais rusų vienetais.

• Kremina. Mūšiai Ploshchanka – Chervonopopivka ruože įgavo pozicinį pobūdį. Ukrainiečiai persigrupuoja naujam puolimo etapui. Kelyje Torske – Kremina lokalūs susidūtimai tęsiasi. Tikėtina, kad Kremin pietvakariuose ir pietuose aktyviai veikia ukrainiečių žvalgai ir specukai.

• Lysychansk. Visame Bilohorivka – Spirne ruože intensyvios lokalios kautynės. Agresorius atakuoja kuopos-būrio dydžio vienetais, ukrainiečiai ginasi. Tikėtina, kad agresorius tokiomis lokaliomis atakomis siekia išvarginti kontaktinėje linijoje besikaunančius ukrainiečius, o tada didesniais vienetais smogti rimtesnius smūgius.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.

A) Labai aršios kautynės Soledar – Bakhmutske ruože. Orkai pabandė susitiprinti savo pozicijas kelyje Bakhmutske – Bakhmut, turėjo taktinę sėkmę, tačiau ukrainiečiai sėkmingai kontratakavo. Orkai buvo priversti grįžti iš kur atėję.

b) Bakhmut prieigose taip pat karšta. Ypač rusai stengėsi pulti Opytne – Ivanhrad ruože, bet pasistūmėti ir toliau nepavyksta.

C) kelyje Horlivka – Bakhmut ukrainiečiai atmušė rusų atakas link Kurdiumivka ir Klischiivka. Orkams ir toliau nesiseka išplėsti kelio kontrolės labiau į vakarus. Todėl dėl ukrainiečių ugnies rusai negali naudoti kelio Horlivka – Bakhmut savo logistikai.

• Pervomaiske – Avdiivka. Ukrainiečiai išlaikė atsikovotas pozicijas Vodiane. Tuo pačiu neaiškūs dalykai dedasi Opytne. Pasirodė informacija, kad ir čia orkai gavo rimtos ugnies. Tačiau ar tai privertė juos užleisti pozicijas, patikimos info šiai minutei neturime.

• Vuhledar. Pavlivka situacija išlieka įtempta. Agresoriui nepavyksta pasistūmėti, tačiau jis nuolat bando. Agresorius vis dar turi pajėgumą ne tik koncentruoti persvarą artilerijos ugnimi, bet esant poreikiui pasitrlkti didesnius vamzdžius. Pačioje mūšio pradžioje ir jo eigoje matėme naudojamus „Pion”, Neatmestina, kad galime pamatyti ir termobarines raketas „Solncepiok”. Jas dažniaudiai orkai naudoja ten, kur jų puolimas įstringa.

3. Zaporizhia kryptis. Be pakitimų. Skaitant kasdieninius orkų pranešimus apie į sektorių vis neva plūstančius „fašistų” ir „samdinių” vienetus imi žmogus galvoti – jei tikėti šiais pranešimais, kiek Ukrainos, Lenkijos ir JK kariuomenių sutelkta klastingam puolimui Zaporizhia?  baimės akys didelės.

4. Pietų kryptis. Aiškėja operacijos Kinburno nerijoje detalės. Ukrainiečiai šiandien paskelbė, kad sunaikintas čia buvęs priešo susitelkimo rajonas. Iš jo orkai netiesiogine ugnimi atakavo Ukrainos uostus. Sunaikinti 7 orkai ir 2 šarvuotos technikos vienetai. Neatmestina, kad dalis agresorių paimta į nelaisvę. Reikia atkreipti dėmesį, kad čia didelių pajėgų agresorius ir negalėjo sutalpinti (teoriškai pora artilerijos pabūklų, EW technika ir juos saugantys būrys karių).

*****

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis.

• Svatove. Agresorius pereidinėja į kontratakas Novoselivkse – Stelmachivka link. Kitais žodžiais tariant, bando numušti ukrainiečių aktyvumą Kuzemivka apylinkėse. Kol kas nesiseka – atakos atmuštos. Savo ruožtu ukrainiečiai tęsia lokalias atakas Kuzemivka link, ieško silpnų agresoriaus gynybos vietų.

• Kremina. Mūšiai Ploshchanka – Chervonopopivka ruože tęsiasi, ukrainiečiai įsitvirtina vakar/užvakar atkovotose pozicijose. Iš eigos perkirsti kelio Svatove -Kremina nepavyksta, todėl neatmestina, kad keletą dienų šiame ruože gali vykti pozicinės kautynės. Per tą laiką tikėtina ukrainiečiai išžvalgys naujas puolimo vietas, suformuos šturmo grupes ir atnaujins puolimą.

• Lysychansk. Agresorius suintensyvino atakas Bilohorivka – Spirne ruože, tačiau be rezultatų.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut. Vėl suintensyvėjo kovos Soledar – Bakhmutkse ruože, tikėtina čia agresorius pritraukė naujus rezervus. Kol kas tai rusams nepadeda – kontaktinė linija nejuda. Rusai soc.tinkluose skelbia, kad į šį ruožą turėtų atvykti ukrainiečių pastiprinimas. Viena vertus, tai gali būti pasiteisinimas, kodėl nepavyksta ir nepavyks pasiekti rezultatų. Kita vertus, toks ukrainiečių veiksmas būtų logiškas. Atlaisvinus pajėgų Pietų kryptyje, logiška dalį jų permesti į karščiausią tašką. Jau prieš kurį laiką jie sustiprino savo Bakhmut grupuotę vakariniame flange (Chasiv Yar ir Kostiantynivka) sutelkdami rezervus, tame tarpe tankų, mech.pėstininkų ir artilerijos vienetus. Tai jau davė teigiamus rezultatus (pavyko stabilizuoti situaciją, pereita į sėkmingas kontratakas). Todėl ir rytinio flango stiprinimas būtų logiškas, ypač galvojant apie kontratakas, pvz. nuo Yakovlivka link Volodimirivka, t.y. į orkų grupuotės Solder – Bakhmutske rytinį flangą ir užnugarį. Fingers crossed. Stebėsime situaciją.

• Pervomaiske – Avdiivka.
a) Kol agresorius džiaugėsi taktine sėkme Opytne, ukrainiečiai išstūmė agresorių iš šalia esančio Vodiane. Detalių kaip tai įvyko nėra, tačiau tikėtina, kad tokį rezultatą galėjo duoti sutelkta ir taikli artilerijos ugnis bei veržli mechanizuotų pėstininkų kontrataka. Tuo pačiu neatmestina, kad orkai didžiąją dalį pastangų nukreipė į Opytne ir pamiršo apie savo vakarinį flangą, t.y. Vodiane. Pastebėtina, kad šiame sektoriuje ukrainiečiams sekasi geriau gintis nei pulti, tad ši operacija nuteikia labai pozityviai.
b) Šiandien ukrainiečių artilerija sėkmingai smogė rusų kariniams taikiniams Ilovaisk ir Donetsk. OSINT‘ininkams geolokavus smūgių vietas aiškėja, kad smūgiuota taikiniams šalia geležinkelio. Tad tikėtina pataikyta orkų šaudmenų sandėliams ir/ar į kontaktinę liniją vykstančioms pajėgoms.

• Vuhledar.

a) Agresoriui nepavyksta įsitvirtinti šiaurinėje Pavlivka dalyje. Milžinišką darbą daro ukrainiečių pėstininkai, tačiau efekto prasme didžiausias artileristų indėlis. Jie taiklia ugnimi naikina naujas pozicijas bandančius užimti orkus. Pastarieji tapo savo pačių veiksmų įkaitais. Siekdami užimti gyvenvietę jie beveik sulygino ją su žeme, dėl ko ukrainiečiai buvo priversti pasitraukti. Dabar orkai patys neturi kur užimti pozicijų, o ukrainiečių artileristai atakuoja į prišaudytas vietas.

b) Rusai pakeitė atakos kryptį prie Novomykhailivka. Dabar atakuojama šiauriau gyvenvietės. Galima spėti, kad visa Vuhledar užėmimo ir operacija siekiant išeiti į Donecko kryptyje esančių ukrainiečių pajėgų užnugarį užsitęsėilgiau nei planavo orkai. Todėl tikėtina rusai bando ieškoti greitesnių būdų pasiekti sėkmę. Pvz, perkirtus kelią Vulhledar – Mariinka. Būtent šio kelio link ir vyksta atakos šiauriau Novomykhailivka. (atstumas iki kelio 8 -10 km.)

3. Zaporizhia kryptis. Be pakitimų.

4. Pietų kryptis.

• Rusai skundžiasi, kad ukrainiečių dronai iš jūros atakavo rusų naftos bazę netoli Gelezhnik, rusijos teritorijoje. Rusų karo propagandistams besipiktinant ar ilgai jie visa tai kentės, ir ar neverta galutinai pasitraukti iš grūdų susitarimo, šią bazę valdančios „Transneft“ įmonės atstovas paneigė informaciją apie tokią dronų ataką. Svarbiausia – be panikos.

• Kontaktinėje linijoje tęsiasi abipusiai apšaudymai. Orkai smogė Chersono uostui, atakavo patį miestą, Nikopol ir kitas gyvenvietes. Ukrainiečiai skolingi neliko – atakuoti šaudmenų ir degalų sandėliai bei naujas pozicijas užiminėjantys agresoriaus manevriniai vienetai.

******

Agresorius atnaujino teroristinius raketų ir dronų-savižudžių smūgius prie civilinę Ukrainos infrastruktūrą ir gyventojus.

Luhansko kryptis

Svatove. Kautynės Kuzemivka apylinkėse tęsiasi. Taip pat pasirodė informacija, kad ukrainiečiai intensyviau atakuoja Pershotrvaneve – Orlianka – Yahidne ruože, tačiau panašu, kad tai kol kas taktinio lygio veiksmai.

Kremina. Ukrainiečiai toliau spaudžia agresorių Ploschchanka – Chervonopopivka ruože, pavyko nežymiai pasistūmėti. Rusai jau nebesijaučia laisvai ant mūsų anksčiau minėtų aukštumų, ukrainiečiams pavyko orkus čia pastumti. Jei rusai nestabilizuos padėties ir užleis aukštumas, bus priversti palikti ruožą ir trauktis už kelio Svatove – Kremina. Agresorius problemas bando taisyti koncentruodamas artilerijos ugnį. Tuo pačiu tęsiasi lokalūs susidūrimai kelyje Torske – Kremina.

Lysychansk. Po pastarąsias dvi dienas besitęsiančių apsikeitimų kontratakomis, kontaktinė linija Bilohorivka (Luhansko sr.) bent kuriam laikui nusistovėjo. Agresorius nieko nepešė, tačiau ir toliau bando atakuoti. Mūšiai Spirne ir Berestove įgauna pozicinį pobūdį, tuo tarpu prie Bilohorivka (Donecko sr.) fiksuojamas intensyvesnis agresoriaus puolimas, mūšio rezultatai šiuo metu nežinomi.

Donecko kryptis

Bakhmut. Pasirodė informacija, kad ukrainiečiai tvirtina savo gynybines pozicijas Soledar Bakhmutske ruože. Tai signalizuoja apie sumenkusį mūšių intensyvumą, tačiau visgi orkai nesustoja bandyti pulti. Tuo tarpu pagrindinis veiksmas vėl persikėlė į Bakhmut prieigas. Agresorius labai intensyviai atakuoja Opytne. Rusai turi taktinę sėkmę Opytne – Ivanhrad ruože. Jis susigrąžino dalį pozicijų, kurias anksčiau buvo praradęs po ukrainiečių kontratakų.

Pervomaiske – Avdiivka:

Suintensyvėjo agresoriaus atakos Avdiivka rytuose ir šiaurės rytuose, tačiau kol kas agresoriui pasiekti kažko apčiuopiamo nepavyko.

Atrodo, kad agresoriui pavyksta įsitvirtinti Vodiane – Opytne ruože. Kol kas ukrainiečiai laiko pozicijas gyvenviečių prieigose. Kaip minėjome anksčiau, neatmestina, kad gali jie gali priimti sprendimą atsitraukti į naują gynybos ruožą Pervomaiske -Severne – Avdiivka. Tiesa, orkų karo propagandistai nors ir džiaugiasi taktine sėkme, tačiau didelių operacinių laimėjimų kol kas nesitiki.

Nevelske – Pervomaiske ruože labai sunkios kautynės, iniciatyvą išlaiko agresorius, tačiau ukrainiečiai nenusileidžia ir kontratakuoja.

Vuhledar. Agresorius pasistūmėjo Pavlivka. Dabar jis kontroliuoja pusę gyvenvietės, šiaurinė dalis no man land. Kitoje Kashluhach upės pusėje pozicijas užėmę ukrainiečiai atakuoja priešą ugnimi.

Zaporizhia kryptis. Buvo pranešimų apie prasidėjusį agresoriaus puolimą Huliajpole – Velyka Novosylka ruože, tačiau kol fiksuojame tik abipuses lokalias atakas ir artilerijos darbą. Jei turite kokios tikslesnės informacijos – pataisykite mus.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai tęsia tai, ką pradėjo dar liepos mėnesį – atakuoja agresoriaus karinę infrastruktūrą jo gynybos gilumoje. Smogta rusų karinei bazei Dzhankoi Kryme, taip pat UAV skraidė virš Feodosijos (deja, buvo numuštas).

Rusai intensyviai ruošia gynybai savo karinę infrastuktūrą tiek kairiajame Dniepro krante, tiek Kryme (kasa apkasus, minuoja, pritraukia oro gynybos priemones ir pan.).

******

Tamsa Lvive po Rusijos masinio apšaudymo raketomis

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Putinas vakar “pasakė kalbą“ G20 valstybių vadovams ir išdėstė savo poziciją taikos derybų bei karo Ukrainoje klausimu. Pasitaupęs raketų, smogė Ukrainai masiškiausia nuo invazijos pradžios raketų ataka į didžiųjų miestų kritinę infrastruktūrą. Masinėse raketų paleidimo bangose dalyvavo 14 Tu-95 lėktuvų, Juodosios jūros laivyno kariniai laivai ir Irano bepiločiai orlaiviai.

Ukrainos oro gynybos pajėgos numušė 73 iš daugiau kaip 90 Kremliaus sparnuotųjų raketų ir nuleido 10 Irano bepiločių orlaivių. Mero Vitalijaus Kličko teigimu, vakar pusei Kyjivo buvo atjungta elektra. Kyjivo Pečiorsko rajone raketos pataikė į tris gyvenamuosius namus. Charkivas ir visa sritis visiškai atjungta nuo elektros energijos tiekimo. Didžioji Lvivo dalis naktį buvo tamsoje. Elektros energijos tiekimas sutrukdytas visoje šalyje. Ukrainos prezidento kanceliarija padėtį pavadino „kritine”.

Štai ką pasauliui, NATO, JAV ir mums pasakė Putleris. Nusimovė kelnes, parodė visiems užpakalį bei dar kai ką ir pasitaškė raketomis. Tokia oficiali Maskvos pozicija. Kremlius sužlugdė bet kokias JAV, Kinijos, kitų priešininkų ir sąjungininkų viltis dėl planuojamų derybų.

Paskelbta, jog galimai dvi raketos pataikė į Lenkijos teritoriją, dėl ko žuvo du vietos gyventojus. Pranešama, kad Lenkijos karinės oro pajėgos iš Tomaszow Lubelski aerodromo pakėlė į orą naikintuvus, į įvykio vietą atvyko kariuomenė.

Lenkijai solidarumą kaip mat pareiškė visų Baltijos šalių vadovai.

JAV gynybos departamento spaudos sekretorius brigados generolas Pat Ryder pareiškė, kad JAV seka pranešimus, tačiau neturi informacijos, patvirtinančios apšaudymo faktus. Gynybos departamentas pakartojo, kad JAV „gins kiekvieną NATO teritorijos centimetrą“ bei „labai pasitiki” savo pajėgų apsauga Europoje.

Joe Bidenas kviečia susitikti aptarti situacijos kai kuriuos G20 šalių lyderius, o NATO aukščiausio lygio susitikimas įvyks Briuselyje šiandien.

Mus džiugina NATO ir jos didžiųjų šalių vadovų retorika, rodanti, kad veiksmų eigos variantui, kai nukrenta Rusijos (arba ne) raketos NATO šalies teritorijoje, yra pasiruošta. Iš kitos pusės, mus kiek liūdina neatsakingi nebrandžių kaimuko politikierių pareiškimai, kuriais eilinį sykį bandoma rinktis reitingo taškus, negalvojant apie tai, kaip mūsų valstybės patikimumą veikia šūkaliojimai apie “vilką”.

Pasirodė informacija apie tariamą JAV ir Rusijos sąmokslą, esą net ir pasitraukimą iš Charkivo srities Vašingtono ir Kremliaus atstovai suderino tarpusavyje. Apie „slaptas sąlygas” rašė ir Vakarų žiniasklaida, aptarinėdama CIA vadovo Burnso ir Rusijos užsienio žvalgybos vadovo Naryškino susitikimą Turkijoje.

Putinas, regis, stengėsi visais įmanomais būdais spausti Zelenskį sėsti prie derybų stalo, pavadindamas jį net „partneriu“. Tuo pat metu, panaudojant visus įtakos agentus, buvo mėginama spausti Kyjivą derybų per Vašingtoną. Tačiau nieko neįvyko. Kremliaus žaidimas nepavyko.

Nors iš šalies gali atrodyti, kad vyko kažkokie slapti Vašingtono susitarimai su Kremliumi, visa tai daugiau panašėjo į žaidimą su Putinu, stengiantis jį pastatyti ant racionalaus bendravimo, bendradarbiavimo bei protingų sprendimų bėgių.

Irgi nepavyko. Putinas, pamatęs, kad niekas nežada jam jokių nuolaidų, o pažadai „spausti Kyjivą“ virsta nauja parama Ukrainos kariuomenei, ryžosi dar vienai teroristinei atakai.

ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis pažadėjo, kad ES valstybės narės suteiks Ukrainai papildomų oro gynybos sistemų. Jo teigimu, ginklai Ukrainai tiekiami nuolat ir kasdien.

Nyderlandų užsienio reikalų ministrui Wopke Hoostra lankantis Kyjive prasidėjo aketų apšaudymas. Slėpdamasis slėptuvėje nuo Rusijos teroristų atakos Nyderlandų politikas pareiškė: „Į tai gali būti tik vienas atsakymas. Tai yra toliau remti Ukrainą, toliau tiekti ginklus, toliau siekti teisingumo ir teikti humanitarinę pagalbą. Bet kokiu atveju, tai didžiulė paskata likti šalia”.

Mes labai norėtume, kad Kyjive apšaudymo metu slėptuvėje tektų pasėdėti visiems NATO šalių vadovams. Jei asmeninė patirtis radikaliai pakeitė buvusį nuosaikų Rusijos atžvilgiu Vokietijos prezidentą Steinmeyerį, galime tik įsivaizduoti, kaip tokia patirtis galėtų pakeisti JAV ar Prancūzijos prezidentus.

JAV pažadėjo toliau remti Ukrainą po vakarykščio Rusijos išpuolio prieš Ukrainą. JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivanas pareiškė: „Jungtinės Valstijos griežtai smerkia neseniai įvykdytus Rusijos raketų smūgius Ukrainoje, kuriais, atrodo, buvo smogta gyvenamiesiems namams Kyjive ir kitiems taikiniams visoje šalyje… Mūsų mintys yra su drąsiais Ukrainos žmonėmis, kurie ir toliau demonstruoja atsparumą ir drąsą gindami savo suverenitetą ir demokratiją. Jungtinės Valstijos ir mūsų sąjungininkai bei partneriai toliau teiks Ukrainai tai, ko jai reikia gynybai, įskaitant oro gynybos sistemas. Mes palaikysime Ukrainą tiek, kiek reikės”.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė A. Baerbock paragino Rusiją patraukti savo karius iš Zaporižės AE pietų Ukrainoje ir nustoti ją apšaudyti. „Ši beprotybė turi baigtis”, – teigė Baerbock po derybų su TATENA vadovu Rafaeliu Grossi Berlyne. „Netoleruotina nuolat ir praktiškai be įspėjimo atsidurti situacijose, kai, pavyzdžiui, esame tik per plauką nuo branduolinės avarijos”, – sakė ministrė.

Taip. Putino Rusija – absoliutus blogis, o mes visi gyvename branduolinių teroristų taikinio sąlygomis.

Moldova pareiškė, kad dėl Rusijos smūgių Ukrainos energetikos infrastruktūrai Moldovoje sutriko elektros energijos tiekimas. Šalies užsienio reikalų ministerija pareikalavo Maskvą nutraukti atakas.

Pakomentuosime ūkiškai. Jei būtų mūsų valia – po tokių Rusijos teroro atakų būtų sunaikintas jos Juodosios jūros laivynas. Suvisam į dugną. Kaip įspėjimas, kad kitas žingsnis gali pasiekti bunkerį.

Kyjivas paragino G20 šalių vadovus pateikti „principingą” atsaką Rusijai po naujos oro antskrydžių bangos, kuri panardino šalį į tamsą. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba tviteryje paskelbė: „Rusija mirtinomis raketomis smogia taikiems Ukrainos miestams. Smogiama daugiabučiams namams, energetikos infrastruktūros objektams. Laukiame principingos G20 aukščiausiojo lygio susitikimo reakcijos. Ir prašome vengti „raginimų abiem pusėms”. Stokite į žmonių, o ne karo nusikaltėlių pusę”.

Geriau nepasakysi. Šaunuoliai ukrainiečiai auklėja snūduriuojančius pasaulio lyderius.

Operacinis lygmuo

Pralaimėdama kare, byrant fronto linijai, Rusija tęsia suplanuotą Ukrainos terorizavimą, naikinant kritinę infrastruktūrą. Valstybinės energetikos bendrovės „Ukrenergo” nurodymu, dėl masinės raketų atakos energetikai beveik visoje Ukrainoje nutrauktas elektros energijos tiekimas. Visi puikiai įsivaizduojame, ką reiškia žiemą likti be elektros, vandens ir šilumos.

Maskvos siaurapročiai tikisi, kad tamsa milijoniniuose miestuose privers gyventojus arba emigruoti, arba sukilti prieš valdžią, kelti chaosą ir plėšimų bangas.

Driskiai nesuvokia, kad didžioji dauguma ukrainiečių šiandien trokšta tik vieno – pribaigti Putiną ir jo ordas bet kokia kaina.

Taktinis lygmuo

Rusijos okupantai imituoja kontr-puolimą, stengdamiesi įsitvirtinti kairiajame Dniepro krante.

Per pastarąją parą Rusijos Federacija sudavė masinį raketų smūgį Ukrainos karinės ir civilinės infrastruktūros objektams Kyjivo, Žytomyro, Vinicos, Poltavos, Lvivo, Chmelnickio ir kitose srityse. Teroristai paleido daugiau kaip 90 raketų Kh-101, R-500 ir „Kalibr”, taip pat daugiau kaip dešimt bepiločių orlaivių. Pagal preliminarią informaciją 77 sparnuotąsias raketas, 10 iranietiškų smogiamųjų bepiločių lėktuvų „Shahed-136” ir vieną „Orion” sunaikino Ukrainos gynybos pajėgų daliniai.

Pastarąją parą okupantai surengė 43 oro smūgius ir surengė daugiau kaip 40 apšaudymų iš reaktyvinių sistemų.

Dėl didelių kovinių nuostolių laikinai okupuotose Donecko ir Luhansko srityse esančiuose suskių daliniuose padaugėjo dezertyravimo atvejų. Teigiama, jog Mayorsko gyvenvietės rajone esantis 1-asis Gorliovo teritorinis batalionas prarado kovingumą dėl daugiau kaip 50 proc. žuvusiųjų ir sužeistųjų. Moralinė-psichologinė karių būklė labai bloga. Minėtas dalinys išformuotas.

Ukrainos gynybos pajėgų aviacija per praėjusią parą sudavė priešui 14 smūgių. Paveikta 11 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonų, taip pat 3 priešo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijos.

Ukrainos raketinės pajėgos ir artilerija per pastarąją parą smogė 3 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms, radioelektroninės kovos stočiai ir okupantų amunicijos sandėliui.

Lvive 80 % miesto liko be elektros ir vandens. Planuojama, jog nuo šiol pavojaus signalą mieste skelbs automobiliai su garsiakalbiais.

Komentaras

Lietuvoje – eilinė viską žinančių apie “Rusijos užpultą Lenkiją” sofos ekspertų pranešimų banga. Rašliavojami visokie NATO punktų aktyvavimo planai, karo scenarijai ir kiti kliedesiai, nepaskelbus net preliminarių išvadų. Tuo tarpu, išankstiniai duomenys spirgantiesiems jau nuskambėjo iš Joe Bideno lūpų. Įdėmiai paskaitykime, kaip jis atsako į klausimą ar raketa buvo paleista Rusijos: „Yra preliminarios informacijos, kuri tai paneigia. Nenoriu apie tai kalbėti, kol nebus atliktas išsamus tyrimas. Tačiau, sprendžiant iš trajektorijos, mažai tikėtina, kad ji buvo paleista iš Rusijos, bet dar pamatysime.”

Sprogus panikos burbului, norime jus nuraminti, bet nepaguosti. Kariauja kaimyninės šalys, jų taikinyje – ir Lietuva. Todėl tikėtis galime visko, ir net tokių tyčia/netyčia atklydusių raketų. Karo metu visko pasitaiko, ypač, kai Rusija iš sandėlių traukia Antrojo pasaulinio karo laikų amuniciją.

Tačiau mes į šiuos „pavojus“ ir iššūkius žvelgiame pozityviai. Deja, ar ačiū dievui, Rusija Lenkijos neužpuolė. Nors Rusijos invazijos pradžioje dėl siūlymų suteikti Ukrainai sunkiuosius ginklus ir nebijoti, jei NATO bus įtraukta į tiesioginius karinius veiksmus, buvome apkaltinti karo kurstymu, mūsų pozicija nesikeičia: kuo greičiau Vakarai ir aljansas įsitrauks į tiesioginį konfliktą su Rusija, tuo greičiau žlugs Putino režimas. Rusijos karinę galią įmanoma sunaikinti greitai ir konvenciniais ginklais. Tą JAV bei NATO turi Kremliui deklaruoti labai aiškiai.

Vakarai daugybę kartų galėjo ir privalėjo įsikišti į karą, formuodami humanitarinius koridorius Ukrainoje, užtikrindami neskraidymo zonas virš branduolinių jėgainių bei lydėdami grūdų vilkstines laivais badaujantiems Afrikos milijonams. Tuo tarpu vis dar slepiamasi už Ukrainos žmonių nugarų ir mėginama kažkaip susitarti su pasaulio teroristu Nr. 1. Su juo galimas vienintelis susitarimo būdas. Patys žinot koks. Didžiosios karinės galybės, jų vadovai, deja tam nesiryžta.

Jei TATENA, JT ir Europos valstybių politikai baiminasi, kad išlėkus į orą teroristų užgrobtai Zaporižės AE, gali nukentėti visa Europa, tai reikia ne kalbėti, o daryti. Su teroristais turi kalbėtis ne inžinieriai, o ginkluoti profesionalai vykdydami “specialiąją teroristų nukenksminimo operaciją”. Net bloguose filmuose apie teroristus atsiranda gerietis, kuris išgelbėja pasaulį ir nugalį blogį. Tuo tarpu šiandien mes, deja, tokio herojaus neturime.
Ir tuo vis naudosis bepročiai Kremliuje, tyčiodamiesi iš mūsų vertybių, žudydami ukrainiečius bei garsiai juokdamiesi – “opiat obosralisj”.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į G20 šalių vadovus. „Neleisime Rusijai laukti ir kaupti savo pajėgų… Esu įsitikinęs, kad dabar yra laikas, kai Rusijos karas turi ir gali būti sustabdytas”, – sakė Zelenskis. Ukrainos prezidentas taip pat paragino surengti tarptautinę konferenciją, kad būtų „sustiprintas pagrindinis pokario saugumo architektūros elementas” ir užkirstas kelias Rusijai pakartoti agresiją.

Mūsų tvirtu įsitikinimu, dėl pokarinės Rusijos turi būti surengta ne tik konferencija, bet jau dabar pradėtas kurti mechanizmas, atsakingas už šiandieninių Rusijos represinių struktūrų demontavimą ir valstybės demilitarizavimą. Priešingu atveju, netrukus sulauksime dar vienos invazijos. Dar baisesnės, nes imperija sieks revanšo.

CIA direktorius Williamas Burnsas Turkijoje susitiko su Rusijos žvalgybos vadovu Sergejumi Naryškinu. Viena pagrindinių temų, žinoma, buvo Rusijos branduoliniai grasinimai. Šaltiniai praneša, jog Rusijos pusė eilinį kartą buvo perspėta nenaudoti branduolinių ginklų Ukrainoje.

JAV nacionalinio saugumo taryba pabrėžia, kad susitikimo tikslas buvo ne karo sureguliavimas, o perduota žinia apie galimas Rusijos branduolinių ginklų panaudojimo pasekmes. Karo klausimas nebuvo aptariamas laikantis pagrindinio principo – „nieko apie Ukrainą be Ukrainos.”

„Aiškiai pasakiau, kad mes ir toliau suteiksime Ukrainos žmonėms galimybę gintis ir neketiname pradėti jokių derybų. Nieko be Ukrainos, šį sprendimą turi priimti Ukraina”, – pridūrė Joe Bidenas.

Kremliaus branduolinis šantažas – ne Rusijos galios, o silpnumo ir armijos bejėgiškumo išraiška. Kai „antrą pasaulio“ armiją ir „supergalią“ triuškina Ukrainos studentai, menininkai, mokslininkai, pensininkai ir kiti piliečiai – senam, nukvakusiam „sambo meistrui“ belieka išsitraukti vieninitelį ginklą, kuris dar nekabo pusę šešių.

Vašingtonui, kaip ir mums, labai nepatiko generolo Mark Milley karo veiksmų komentavimas (beje, netikslus) ir vieši pamąstymai, kad „pergalės karinėmis priemonėmis gali nepavykti pasiekti, todėl svarbu pasitelkti kitas priemones“. Tai netiesioginis kišimasis į Ukrainos sprendimus, kas nedera tokio aukšto rango kariškiui. Vertiname tai kaip generolo klaidą, bet ne iš piktos valios. Kartais pasitaiko ir mums, kai netiksliai išreiškiame tai, ką iš tiesų norime pasakyti.

Galbūt todėl, Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnyj, kalbėdamas su Mark Milley aiškiai ištransliavo, kad Ukrainos kariuomenė nesutiks su jokiomis derybomis, susitarimais ar kompromisiniais sprendimais. „Mūsų tikslas – išlaisvinti visą Ukrainos žemę nuo Rusijos okupacijos. Jokiomis aplinkybėmis nesustosime šiame kelyje. Ukrainos kariuomenė nesutiks su jokiomis derybomis, susitarimais ar kompromisiniais sprendimais. Derybų sąlyga yra viena – Rusija turi palikti visas okupuotas teritorijas”, sakė Zalužnyj.

Mums labai svarbu pabrėžti, kad kalbama apie “visas Rusijos okupuotas teritorijas”.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Maskva nepriima išankstinių Ukrainos sąlygų ,,įskaitant reikalavimus išvesti karius”, o “dialoge turėtų būti atsižvelgta į padėtį vietoje”.

Tai reiškia – ką pavogėm ir apiplėšėm – mūsų, nežiūrint į dešimtis tūkstančių Rusijos piliečių, kurie liks dūlėti Ukrainos laukuose. Kadangi Ukrainos kariuomenė demonstruoja labai gerą pasirengimą ir aukštą kovinę dvasią, niekas nenori net girdėti apie jokias paliaubas. Visi trokšta vieno – sumušti maskolių ordas – bolševikų išperas. O tai reiškia, kad viską, iki paskutinio išplėšto siūlo reikės grąžinti, sugriautus miestus – atstatyti. Ir melsti Ukrainos motinų ir visų žmonių atleidimo už pražudytus vaikus, suluošintus gyvenimus.

Rusija paskelbė sankcijas žurnalistui Stefanui Banderai (Stepano Banderos anūkui), žinomai rašytojai Margaret Atwood, garsiai istorikei Amy Knight, kuri specializuojasi sovietų ir Rusijos saugumo tarnybų tyrimų srityje, ir Holivudo žvaigždei Jimui Carrey. Visi jie viešai pasisakė už Ukrainą.

Labai selektyvu. Putleris su savo nuokvakomis mažai “noulaifina” internete.

Pasibaigus daugiašaliam aukščiausiojo lygio susitikimui Kambodžoje Rusija ir JAV nesugebėjo susitarti dėl bendro pareiškimo. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas apkaltino JAV ir jų sąjungininkes primygtinai reikalaujant „visiškai nepriimtinų formuluočių dėl padėties Ukrainoje”. Rusija invaziją į Ukrainą primygtinai vadina „specialia karine operacija”, o situacijos Ukrainoje apibūdinimą kaip karą paskelbė nusikaltimu.

Maskva siekia įnešti sumaišties, suskaldyti ir supjudyti visas tarptautines organizacijas. Būtent dėl to (o ne dėl baimės ar gėdos) į Balį neatvyko Putinas, o ten viešinčiam Lavrovui “susuko vidurius”.

Kremliaus teroristus reikia vyt lauk iš visų tarptautinių organizacijų ir demokratinių šalių.

Lenkijos vyriausybė perims 48 proc. „Gazprom” akcijų paketą bendrovėje „Europolgaz”, kuriai priklauso Jamalo dujotiekio Lenkijos dalis. Rugsėjį Lenkija įvedė sankcijas „Gazprom”, ir iškart po invazijos pritaikė sankcijas 50 Rusijos oligarchų ir bendrovių.

JAV prezidentas Joe Bidenas po susitikimo su Kinijos tovariščių vadu Xi Jinpingu pabrėžė, kad Vašingtonas siekia su Pekinu išvengti konflikto ar šaltojo karo. Atskiruose jų biurų pareiškimuose sakoma, kad abu prezidentai paragino vienas kitą bendradarbiauti sprendžiant tarptautinius iššūkius.

Gražus pareiškimas apie nieką, tačiau labai svarbu, kad sutarta negilinti konfrontacijos ir aiškiai įvardintas branduolinio ginklo naudojimo nepriimtinumas. Pasaulis ir be Rusijos invazijos turi gausybę problemų: klimato kaita, pasaulinis makroekonominis stabilumas, skolų mažinimas, sveikatos apsauga ir pasaulinis aprūpinimas maistu.

Mes pasigedome pamatinių tiek Vakarų, tiek Rytų civilizacijų vertybinių susitarimų. Bet tai, matyt, mūsų problema.

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja numatė balsavimą dėl rezoliucijos, kuria Rusija būtų raginama atsakyti už tarptautinės teisės pažeidimą įsiveržiant į Ukrainą, įskaitant žalos atlyginimą. Rezoliucijos projekte siekiama sukurti „tarptautinį žalos, nuostolių ar žalos atlyginimo mechanizmą”.

Jame būtų rekomenduojama, kad 193 Asamblėjos narės, bendradarbiaudamos su Ukraina, sukurtų „tarptautinį registrą”, kuriame būtų dokumentuojamos pretenzijos ir informacija apie Rusijos padarytą žalą, nuostolius ar žalą ukrainiečiams ir vyriausybei.

Rusijos veto teisė 15 narių Saugumo Taryboje neleido JT institucijai imtis jokių veiksmų nuo invazijos pradžios, tačiau Genealinėje Asamblėjoje, kuri jau priėmė keturias rezoliucijas, kritikuojančias Rusijos invaziją, veto teisės nėra. Spalio 12 d. asamblėja didele balsų persvara 143 už, 5 prieš ir 35 susilaikius, pasmerkė Rusijos „bandymą neteisėtai aneksuoti” keturis Ukrainos regionus ir pareikalavo nedelsiant atšaukti šį sprendimą.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Zelenskis pabrėžė, kad Rusijos kariai pabėgo iš Chersono, nes juos apsupo Ukrainos kariuomenė. Zelenskio teigimu, Ukrainos kariuomenė juda toliau. Nuo 2022 m. vasario Ukrainos gynybos pajėgos iš viso deokupavo 52,5 % Rusijos užgrobtų teritorijų – beveik 78 000 kvadratinių kilometrų. (Lietuvos plotas 65 300 kv. km.)

Europos Sąjunga oficialiai pradėjo Ukrainos karių apmokymo misiją. Misijos metu bus apmokyta iki 15 000 karių. Europos Sąjunga ir jos valstybės narės suteikė Ukrainai ginklų ir karinės įrangos už mažiausiai 8 mlrd. eurų, teigia bloko vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellis. Ši suma sudaro apie 45 proc. to, ką Jungtinės Valstijos yra tiekusios Kyjivui.

Labai sveikintinos ir pozityvios varžytuvės – kas daugiau parems Ukrainą kovoje su suskiais.

Taktinis lygmuo

Driskiai toliau rausiasi kairiajame Dniepro krante. Ties Bachmuto miestu karo mėsmalėje lyginami su žeme griuvėsiai, artilerija iš abiejų pusių dirba dieną naktį. Atrodo, nesugebėdami užimti Bachmuto, rusų generalbalvonai Surovikino snukiu nusprendė nušluoti Bachmutą nuo žemės paviršiaus.

Praėjusią parą okupantai paleido 4 raketas ir sudavė 23 smūgius iš oro, daugiau kaip 70 kartų atakavo iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Rusų armija neturi kur kišti mobilizuotųjų, todėl okupuotoje Luhansko srities teritorijoje naujokus apgyvendina apleistuose privačiuose namuose.
Okupuotame Kryme atkuriamas eismas per Kerčės tiltą. Leidimas važiuoti duodamas tik po nuodugnaus patikrinimo.

Ukrainos karo aviacija per praėjusią parą priešui sudavė 21 smūgį. Pataikyta į 18 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietų, 3 okupantų priešlėktuvinių raketinių kompleksus. Ukrainos gynybos pajėgos numušė 2 „Orlan” bepiločius orlaivius.

Ukrainos raketinių pajėgų daliniai bei artilerija smogė 3 kontrolės punktams, 19 gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos telkiniams, priešlėktuvinės gynybos pozicijai ir 2 rusiškųjų okupantų sandėliams.

Komentaras
Populiarūs JAV, Europos ir Lietuvos portalai pastaruoju metu labai dažnai imasi temos „kas būtų, jeigu būtų“ numesta Bomba. Piešiami apokaliptiniai scenarijai lyginant juos su Hirošimos ir Nagasakio tragedijomis. Gąsdinama, kad šiuolaikinės neutroninės bombos savo žudymo jėga yra aštuoniasdešimt kartų galingesnės nei “Enola Gay” neštas užtaisas. Keliamos baisios fotografijos.

Jau net paskaičiuota, kiek milijonų žmonių žūtų po pirmųjų smūgių. Tūlo tyrimo autoriai teigia, kad dėl tokių ginklų panaudojimo iš karto žūtų 360 mln. Esą po branduolinių smūgių daugiau kaip penki milijardai žmonių dvejus metus liktų be maisto, t. y. apie 60 % pasaulio gyventojų mirtų badu.

Išsamiai, su ryškiomis detalėmis aprašyta, kaip atrodytų žemė po branduolinio karo, koks kristų lietus ir koks nekristų. Skelbiama, kad nėra daug šansų sustabdyti prasidėjusį branduolinį karą.

Visų rašliavų pagrindas – mokslininkų tyrimai, solidūs žurnalai ir tokias žinias transliuojančios rimtos asmenybės.

Nieko naujo po sena saule. Norint uždirbti pinigus, dirginamos jūsų jautriausių – išlikimo – nervinių ląstelių galūnėlės. Norima, kad paskaitę antraštę apie Bombą ar pamatę siaubingą foto, pultume skaityti medžiagą: viešpatie…siaubas… nejaugi… gal to nebus… o jeigu… ar ir mus palies… panašu, kad palies… kada… kiek liko… kiek man liko…

Supraskite – tai panikos skleidimas, naudojantis mūsų išlikimo instinktu. Šia tema jūs būsite dirginami dar ilgai ir nuobodžiai. Žiniasklaida visur vienoda. Kraujas, baimė – tai pajamų šaltinis. Pamenat, kaip ilgai Lietuvoje buvo populiarios kriminalinės laidos, o žurnalistai mušdavosi, kas pirmas pakalbins nužudytojo artimuosius? Ir ne žurnalistai dėl to buvo kalti. O žiūrovai, kurie visa tai pasišlykštėdami „valgė“. Nes kaip baisu ir kaip gerai – „ne mane”. Tai mirties baimė, kuri verčia stingti kūną ir šiurpuliais eina per nugarą. Ir nors visi mirsime, nežinome kada. Norime kuo vėliau. Ne šiandien. Ne rytoj. Nes reikia dar uždirbti, dar įsigyti daiktų, dar to, dar ano.

Noras gyventi, mėgautis gyvenimo malonumais amžinai ir pamiršti apie savo laikinumą yra paradoksalus. Iš tikro, mes bijome ne mirties, – negali bijoti to, ko nesi patyręs ir nežinai, kas tai, mes bijome taip ir nesuspėti pasinaudoti visais tais pinigais, turtu dėl kurio liejame kruviną prakaitą. Mes bijome, kad viskas, dėl ko lenkiame nugarą siekdami pasinaudoti tuo kažkada, nueis šuniui ant penktos kojos. Būtent dėl tos baimės esame tokie pažeidžiami.

Kodėl gi nepradėjus gyventi jau šiandien? Įkvėpkite. Lėtai iškvėpkite. Medituokite. Oru. Medžiais. Knyga.

Grįžkite prie didžiosios išminties raštų. Pradžioje bus sunku, po to vis lengviau ir lengviau. Pagalvokite apie tuos šimtus tūkstančių jaunuolių ten, fronto linijoje, palikusių šeimas, vaikus, tėvus, senelius, kurie kiekvieną dieną patiria akistatą su mirtimi.

*****

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Tęsiasi mūšiai Novoselivske – Kuzimivka ruože, ukrainiečiai čia aktyvesni. Tuo pačiu agresorius pabandė laimę atakuoti kiek piečiau, prie Stelmahivka, tačiau nieko nepešė ir grįžo į išeities pozicijas.

Kremina. Ukrainiečiai vysto sėkmę prie Makiivka. Jie ne tik įsitvirtino gyvenvietėje, bet ir pasiekė Novovodiane. Tokiu būdu agresoriaus placdarmas rytinėje Zherebec upės pusėje iš esmės sugriautas. Maža to, ukrainiečiai stumia orkus į rytus. Dabar agresorius nustumtas į aukštumas ruože Ploshchanka – Chervonopopivka. Neatmestina, kad ukrainiečiai iš vakarų kaustys orkų pajėgas, tačiau susilaikys nuo frontalinio aukštumų šturmo, o smūgiu nuo Karmazinivka į pietryčius Krasnorichenske link apeis šį pavojingą ruožą. Bet čia tik teoriniai sofos generolų pasvarstymai.

Lysychansk. Toliau sunkios kautynės Bilohorivka prieigose. Prie Spirne agresoriui nepavyksta atsikovoti vakar/užvakar prarastų pozicijų.

Donecko kryptis

Bakhmut. Sektoriuje pakitimų nėra. Agresorius visuose svarbiausiuose ruožuose bando atakuoti, tačiau nesiseka niekas. Soledar – Bahmutske mūšiai vėl intensyvėja, čia turbūt orkai permetė rezervus. Bent iš viešų duomenų susidarome įspūdį, jog orkų pagrindinių pastangų vieta pastaruoju metu keičiasi kas dvi – tris dienas (tai Soledar, tai Bakhmut, tai Mayorske). Mūsų galva tai kalba apie agresoriaus chaotišką operacijų planavimą ir desperatišką jų vykdymą.

Pervomaiske – Avdiivka. Situacija išlieka sudėtinga. Agresoriaus nepavyksta išmušti iš dalies Opytne ir Vodyane, tačiau ir orkams nepavyksta pasistūmėti. Mariinka tęsiasi sunkios gatvių kautynės, bet susidaro įspūdis, kad ir čia orkų puolimo potencialas sumenkęs.

Vuhledar. Rusai soc.tinkluose jau trečia diena skelbia, kaip neva valo Pavlivka nuo ukrainiečių vienetų likučių. Valo, bet vis niekaip neišvalo. Ukrainiečiai gina pozicijas šiaurinėje Pavlivka dalyje, rusai įsitvirtinę pietinėje gyvenvietės dalyje. Reguliariai vieni pas kitus eina „į svečius“, t.y. kontratakuoja. Mūšis tęsiasi.

Zaporizhia kryptis. Be pakitimų.

Pietų kryptis

Ukrainiečiai pradėjo atakuoti rusų pozicijas/karinę infrastruktūrą kairiajame Dniepro krante ir gynybos gilumoje. Smogta rusų susitelkimo rajonui tame pačiame Kairy, kur jau anksčiau pas raguotąjį buvo ištelepertuota ne viena dešimtis tik tok achmad syla kareivų. Taip pat atakuojama Novoaleksejivka. Tai svarbi geležinkelio stotis Krymo bottle neck‘o šiaurėje. Ji jau patyrė ukrainiečių atakas rugpjūtį, kai buvo atakuojamas Krymas. Žodžiu – antras sezonas prasideda.

Pasirodė informacija, kad ukrainiečiai išmušė orkus iš Kinburno nerijos. Matėme soc.tinkluose ukrainiečių patalpintą judėjimą valtimis link neaiškaus kranto, tačiau kas kol kas oficialių ir patikimų patvirtinimų nėra. Kaip ten bebūtų, toks veiksmų eigos variantas labai tikėtinas.

Kol rusai yra/buvo Kinburno nerijoje, negalima kalbėti apie Dniepro ir Pietų Bugo žiočių apsaugojimą.

Iš nerijos gali būti ugnimi atakuojami ukrainiečių kariniai taikiniai Pietų sektoriaus gilumoje, pvz. Ochakiv ir trikdoma laivyba link Odesa.

Nerija gali tapti gražia pradžia kuriant placdarmą galimoms ukrainiečių sausumos operacijoms kairiajame Dniepro krante. Jei galima tikėtis, kad Kinburno nerija – gana sunkiai apginama vietovė, tai orkai tikrai pabandys ukrainiečių neįsileisti giliau į kairįjį Dniepro krantą.

Kad grasintų orkų grupuotei kairiajame Dniepro krante, ukrainiečių planas minimum galėtų būti pasiekti liniją Cherson – Gola Prystan – Chulakivka – Bachteri – Zaliznyi Port. Tačiau tam reikia prie jau ištobulintų sausumos pajėgų ir neblogai lokalias užduotis vykdančių oro pajėgų pajungti Ukrainos jūrų pajėgas. Be jų kovinio ir logistinio indėlio sėkmė Kinburno nerijoje gali virsti spąstais. Jei ukrainiečiai nepasirengę tokioms jungtinėms operacijoms, tai tikėtina bus bandoma tiesiog išstumti orkus iš nerijos, neleisti agresoriui išnaudoti savo tikslais, bet nenaudoti jos kaip placdarmo tolimesnėms operacijoms.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Rusijos eksprezidentas, kalbėdamas apie Rusijos armijos pralaimėjimą Chersone, mykė apie „sudėtingas aplinkybes ir sunkius karinius sprendimus”. Oficialusis Kremlius patvirtino, kad nieko blogo neatsitiko, „specialioji operacija” tebevyksta pagal planą.

Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Chersonas tebėra „Rusijos Federacijos subjektas, kuris yra teisiškai įtvirtintas ir apibrėžtas. Jokių pakeitimų nėra ir negali būti”.

Margarita Simonyan savo „Twitter” paskyroje paskelbė: „Tai, kad Surovikinas elgėsi teisingai, yra labai svarbu. Tikrai žinau, kad šis sprendimas niekam nebuvo lengvas. Nei tiems, kurie jį priėmė, nei mums, kurie supratome, kad taip bus, nos vis dar meldėmės, kad taip nebūtų”.

Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Leonidas Sluckis pareiškė, kad „tai yra priverstinis sprendimas, teisingas sprendimas, priimtas siekiant išsaugoti mūsų karių gyvybes. Mes tikrai grįšime į Chersoną, mes tikrai laimėsime artimiausioje ateityje“.

Surovikino-Putino-Patruševo sprendimą dėl pasitraukimo palaiko ir Kremliaus lėlė Kadyrovas bei butų vagis Prigožinas. Dauguma viešų Rusijos oficialių pareigūnų teigia, kad šis atsitraukimas yra protingas Rusijos kariuomenės veiksmas ir tik nedidelis stabtelėjimas kelyje į galutinę pergalę. Putino pralaimėjimą palaiko ir viešai remia šiandieninės Rusijos imperijos ideologas Aleksandras Duginas.

Tik kai kurie karo analitikai drįso pralaimėjimą pavadinti „rusų vilčių žmogžudyste“.

Kas atsitiko? Kodėl net ir buvę didžiausi Rusijos generalinio štabo kritikai šitaip gina pasitraukimą iš Chersono, tiksliau pateisina dar vieną didelį pralaimėjimą? Visa ši Kremliaus šutvė ir yra kolektyvinis Putinas. Jie supranta, kad nusibaigus Putinui, ateis galas kiekvienam klano nariui. Skambant siūlymams sušaudyti Putiną, šią niūrią ir realią perspektyvą suvokia tiek Putino generolai, tiek propagandistai – visi, „parišti“ bendrų nusikaltimų ir susitepę ukrainiečių krauju.

Kremliaus gaujos vienijasi, o kadangi „poviazany“ tūkstančiai, Putino pozicijos, atrodo, kol kas pakankamai tvirtos. Visa tai akivaizdžiai rodo, jog, kaip mes daug kartų tvirtinome, Rusiją valdo ne vienas nukvakęs diktatorius, o didelis represinių struktūrų mechanizmas. Ir jei buvo tikėtasi, jog po Chersono praradimo, Putiną nudaigos savi, įvyko priešingas dalykas – Putiną savo krūtinėmis uždengė visi jo nusikaltimų bendrininkai.

Kriminalinė klasika.

Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Benas Wallace retoriškai paklausė, kam visa tai (karas) buvo reikalinga, jei Rusijos Federacijai nepavyko pasiekti nė vieno iš savo pagrindinių tikslų. Wallace teigimu, šiuo karu Rusija ne tik nieko nelaimėjo, bet patyrė didžiulių nuostolių ir pasiekė tik tarptautinės izoliacijos bei pažeminimo.

Mes visada teigėme, kad Putinas dirba visoms Vakarų žvalgyboms, tame tarpe ir Lietuvos. Su žiburiu nerasite kito tokio siaurakakčio, kuris per tokį trumpą laiką būtų taip nustekenęs Rusiją ir taip sustiprinęs Vakarus.

Zelenskis išvardijo sąlygas, kurias patenkinus būtų galima sėsti prie derybų stalo. Tai – Ukrainos teritorinio vientisumo atkūrimas, karo nusikaltėlių persekiojimas ir nuostolių kompensavimas. Pozicija sušvelninta, atsižvelgiant į JAV norą parodyti atvirumą deryboms, nebūtinai jas pradedant. Invazijos pradžioje Zelenskio derybų sąlyga buvo Rusijos armijos atitraukimas į vasario 23-iosios ribas. Manoma, kad Vakarų lyderiai nori derybų dar ir dėl to, kad pavargo nuo didėjančio visuomenės nepasitenkinimo, augant sąskaitoms už energiją, kurą, maistą. Infliacija Vakarams, matyt, kol kas yra didesnis baubas nei karas.

Tuo tarpu kariaujančiai Ukrainai derybos neatrodo tinkamas sprendimas. Daugiau kaip 85 % ukrainiečių tvirtina, kad jų tauta turėtų toliau kovoti, o ne derėtis, rodo neseniai atlikta apklausa.

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, jog tai, ką siūlo Rusija, yra „verkšlenimas žmonių, kurie supranta, kad jie pralaimi ir atrodo nereikšmingi, bet nori gauti arba operatyvinę pauzę, arba vis tiek kažkaip pasilikti kažkur okupuotose teritorijose ir sakyti, kad jie ten jau yra ir siūlo tai sutvarkyti… Tai nėra derybos – tai ultimatumas, ir kodėl mes šiandien turėtume kalbėti su rusais rusiško ultimatumo kalba, kai turime visiškai tobulą ultimatumą – Ukrainos ginkluotąsias pajėgas”.

Taip. Kremliaus ultimatumai nebegąsdina. Dabar Ukrainos eilė mušti bolševikų išperas. Nesustojant, kol paskutinis driskius paliks Ukrainos žemę. Viliamės, kad šią žiemą Vakarų ryžtas remti Ukrainą neišblės, nes tai reikštų ne ekonomikos, o laikiną plintančio vėžio metastazių stabilizaciją. Ukrainos pergalė leis Vakarams kartu su Kyjivu diktuoti Rusijai taikos sąlygas.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Ukrainos kariuomenė nerimauja, kad savaitės pradžioje Rusija gali smogti Ukrainai dar vieną masinį raketų smūgį. Tokiam dar vienam teroro aktui Kremlių gali paskatinti vyksiantis G20 aukščiausiojo lygio susitikimas.

Nežiūrint teroristinių išpuolių, toliau bus tęsiamas Rusijos armijos, dabar jau esančios kairiajame Dnipro upės krante, puolimas. Jis bus pakankamai sėkmingas, nes rusai stepėse neturi galimybių įrengti stiprius įtvirtinimus. Išmušta iš Chersono regiono, klipatų armija turės trauktis į Krymo pusiasalį ir Melitopolio kryptimi.

Šio momento laukia Bidenas. Jis tikisi, kad Maskva supras kito kelio, išskyrus paliaubas, paprasčiausiai neturinti. Tačiau panašu, kad net ir šiuo atveju Kyjivas nesustos ir mėgins veržtis į Krymą.

Tai labai sudėtinga karinė operacija. Nekontroliuodama jūros, Ukraina būtų priversta vykdyti ją sausuma, o sausumos ruožas, jungiantis pusiasalį su žemynine dalimi yra labai siauras, maždaug penkių-septynių kilometrų pločio. Būtent tuo metu Putinas vėl išsitrauks branduolinę kuoką ir grasins pasauliui sunaikinimu.

Manome, kad būtent čia, ties Krymo raudonąja linija, prasidės kažkas panašaus į Kyjivo – Maskvos derybas, aktyviai tarpininkaujant Vašingtonui ir Berlynui.

Žodžiu, viskas bus gerai, nepergyvenkite ir pasistenkite ramiai miegoti naktį. Ukrainiečiai Maskvos nepuls, o Putinas atominės bombos ant Vilniaus nenumes.

Taktinis lygmuo
Persikėlę per Dniprą, vargetos stengiasi įsirausti kairiajame upės krante.

Per pastarąją parą okupantai surengė 4 raketinius ir 16 oro smūgių ir daugiau kaip 40 atakų iš salvinių raketų sistemų. Nukentėjo daugiau kaip 20 gyvenviečių Zaporižės, Čerkasų, Charkivo ir Donecko srityse.

Nikopolio rajone per apšaudymą sužeistos 2 moterys.

Baltarusijos teritorijoje toliau formuojama Rusijos ir Baltarusijos karinė grupuotė. Bresto srityje, dislokuojami atvykstantys Rusijos ginkluotųjų pajėgų daliniai. Vietos ligoninės perkrautos sergančiaisiais dėl prastų gyvenimo sąlygų, vietos gydytojai verčiami teikti paslaugas rusų kariams, atsisakant gydyti Baltarusijos piliečius.

Vakar į okupuotą Zaporižės srities Melitopolį atvyko dar vienas mobilizuotųjų pastiprinimas. Atvykėliai perka maistą, civilinius drabužius ir didelį kiekį alkoholinių gėrimų.

Patvirtintas itin tikslus smūgis Dnipryanų gyvenvietėje į pastatą, kuriame buvo 500 okupantų. Du sunkvežimiai su žuvusiaisiais išvežti į Tavrijską.
Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija 13 kartų smogė priešui. Pataikyta į 8 personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietas, 5 priešo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.

*****

Locked N’ Loaded

Situacija fronte.

1. Luhansko kryptis.

• Svatove. Be pakitimų, dominuoja lokalūs susidūrimai.

Kremina. Agresorius bando atstumti ukrainieniečius nuo Ploshchanka su tikslu sudaryti sąlygas atakuoti ukrainiečių grupuotės prie Chervonopopivka šiaurinį (kairį) flangą. Visų šių veiksmų tikslas – neleisti ukrainiečiams artėti prie kelio Svatove-Kremina. Agresoriaus kontrarakos atmuštos. Savo ruožtu ukrainiečiai aktyviai vykdo žvalgybą.

• Lysychansk. Be pakitimų.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.

A) Bakhmutske -Soledar ruože ukrainiečiai išlaiko pozicijas, agresoriui nepavyko kontratakos prie Yakovlivka, tačiau ir ukrainiečiai kol kas nejuda tolyn.

b) Bakhmut prieigose agresoriaus aktyvumas sumenkęs, tačiau ukrainiečių kontratakos kol kas operacinės situacijos nepakeitė.

C) kelyje Horlivka-Bakhmut intensyvūs mūšiai prie Mayorske, pozicijos eina iš rankų į rankas.

• Pervomaiske – Avdiivka. Mūšis tęsiasiasi, ypač sunku Opytne, tačiau ukrainiečiai neužleidžia pozicijų.

• Vuhledar. Orkai aktyviai bando parduoti sėkmę prie Pavlivka. Jie aktyviai per savo karo propagandistus skleidžia informaciją, kad Pavlivka jų rankose. Tiesa, visi jų „pergalingi” vaizdai iš pietinės gyvenvietės dalies Ukrainiečiai ginasi. Tačiau mūšių intensyvumas ir orkų rezervų pritraukimas tik patvirtina prielaidą, kad agresorius toliau tęs operacijas šiame ruože.

3. Zaporizhia kryptis. Dėl pasikeitimų Pietų kryptyje jaučiamas sujudimas agresoriaus gynybos gilumoje, vyksta pajėgų pergrupavimas. Ukrainiečiai šį sujudusį skruzdelyną atakuoja artilerija, rusai atsako ugnimi.

4. Pietų kryptis. Ukrainiečiai įsitvirtina naujose pozicijose dešiniajame Dniepro krante ir atakuoja kairiajame krante persigrupuojantį agresorių artilerijos ugnimi.

Rusai sutelkė nemažus oro gynybos pajėgumus. Pirmiausia prieš ukrainiečių HIMARS’us, kurie atakavo atsitraukiančius orkus. Tuo pačiu tai praverčia agresoriui apsisaugant nuo ukrainiečių aviacijos, kuri bando sustiprinti artilerijos efektą. Rusai atitraukia savo vadavietes į rytus ir įrenginėja gynybą. Tikėtina, jiems prioritetinės kryptys – 1) Zaporizhia vakarinis flangas (Zaporizhia AE -Tokmak – Melitopol) ir 2) keliai link Krymo.

******

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Su nedidelėmis išimtimis (ukrainiečių atakos prie Kuzemivka), abi pusės labiau pereina į pozicinę gynybą. Rusai soc. tinkluose ne tik tikisi, kad iš Pietų krypties pasitraukę jų vienetai sustiprins gynybą Lysychansk kryptyje, bet ir supranta, kad analogiškai atsiriša rankos ukrainiečiams čia permetinėti savo vienetus.

Kremina. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Ukrainiečiai vykdo lokalias atakas prie Chervonopopivka, taip pat riboti vietovėje, bet aktyvūs susidūrimai vyksta kelyje Torske – Kremina.

Lysychansk. Agresorius ir toliau bando pralaužti ukrainiečių gynybą Bilohorivka – Spirne ruože, tačiau ir toliau be rezultatų.

Donecko kryptis

Bakhmut:
Panašu neklydome sakydami, kad bent kuriam laikui agresoriaus atakos Soledar – Bakhmutske ruože išsikvepia. Rusai dar bando judėti į priekį, bet intensyvumas akivaizdžiai sumenkęs. Tuo naudojasi ukrainiečiai – perėjo į kontratakas prie Yakovlivka ir pasiekė taktinę sėkmę. Sunku pasakyti, ar šiomis sąlygomis ukrainiečiai gali žengti kitą žingsnį ir judėti toliau, pavyzdžiui vystyti sėkmę link Volodymyrivka gyvenvietės esančios už 5 km į pietryčius. Užėmus šią vietą, galima bandyti atkirtinėti aprūpinimo kelius Bakhmutske esančiai orkų grupuotei, smūgiuojant jai į flangus ir užnugarį. Stebėsime situaciją.

Bakhmut prieigose iniciatyva lėtai, bet krypsta ukrainiečių naudai. Jau kelinta diena agresoriui nepavyksta pasistūmėti. Savo ruožtu ukrainiečiai šiandien pradėjo kontratakas Opytne – Zaitseve ruože, orkai čia priversti pereiti į gynybą.

Kelyje Horlivka – Bakhmut be didelių pakitimų.

Pervomaiske – Avdiivka. Tęsiasi varginančios kautynės, sunkiomis sąlygomis ukrainiečiai kol kas sugeba apsiginti.

Vuhledar. Tęsiasi kautynės Pavlivka ruože, agresorius sugrįžo į pietinę gyvenvietės dalį ir panašu ten įsitvirtino. Orkų dėmesys šiam ruožui ir rezervų įvedimas, tik patvirtina spėjimą, kad čia jie siekia ne šiaip taktinių, bet pasiekti ir operacinių efektų (visų pirma, sumažinti grėsmę Volnovakha, taip pat užimti Mariinka ruožą ir trečia, išeiti Donecko krytyje esančiai ukrainiečių grupuotei į užnugarį).

Zaporizhia kryptis. Be pakitimų.

Pietų kryptis

Rusijos pajėgos susprogdino Antonovo tiltą, skelbia apie sėkmingo atsitraukimo operacijos pabaigą. Maža to, skelbia, kad nebuvo paliktas nei vienas technikos vienetas. Šis melas verčia abejoti, ar tikrai visi agresoriaus vienetai spėjo atsitraukti?

Ukrainiečiai užiminėja rusų paliktas pozicijas, įžengė į Chersoną, Beryslav. Ukrainiečiams dabar svarbu izoliuoti ir sunaikinti arba į nelaisvę paimti, nespėjusius atsitraukti rusų vienetus bei karių grupes, jei aišku tokių yra. Tai sugriautų tą sėkmės vaizdelį, kurį viešai bando kurti agresorius.

Tačiau, ne mažiau svarbi užduotis – kuo skubiau įdarbinti visų dydžių kalibrus ir ugnimi naikinti kitame krante persigrupuojantį ir į gynybos gilumą judantį priešą. Tai jau gali daryti absoliuti dauguma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų turimų netiesioginės ugnies sistemų (nuo minosvaidžių iki haubicų).

****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Kyjivas, nepaisant JAV raginimų, kol kas atmeta derybų su Maskva galimybę. Ukrainos prezidento biuro patarėjas Michailas Podoliakas teigia, kad tik „išvedus Rusijos kariuomenę iš Ukrainos teritorijos, bus galima pradėti derybų procesą”.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova vakar netikėtai pareiškė, kad Maskva yra pasirengusi dialogui su Kyjivu, „atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusią realybę. Mes vis dar esame atviri deryboms. Niekada jų neatsisakėme. Esame pasirengę, žinoma, atsižvelgdami į dabartinę realią situaciją”.

O ta „reali situacija“ susiklostė po milžiniškų rusų armijos praradimų ir byrančios fronto linijos. Kyjivas nepasiduoda spaudimui, isterijai ir emocijoms, laikosi kietai ir tvirtai. Dabar svarbu nepatikėti lengva pergale, nepalūžti, o sistemiškai ir po truputį mušti driskius iš Ukrainos žemės. Nekreipiant dėmesio į jokius mekenimus apie derybas.

Vakar Rusijos Saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas išskrido į Teheraną susitikti su šalies valdžios institucijomis. Kremliaus atstovas susitiks su Irano Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos sekretoriumi Ali Shamkhani. Teigiama, kad Teheranas perduos Maskvai ne tik papildomai bepiločių orlaivių, bet taip pat ir šarvuočių. Pasirodė grasinančių žinučių, kad Rusija ir Iranas jau bendradarbiauja „branduolinės programos” srityje.

Iranas taip pat perduoda Rusijai balistines raketas, galinčias smogti į taikinius 700 kilometrų atstumu.

Beje, Patruševas – vienas labai realiai galimų Putino pakaitalų, nuo pastarojo niekuo nesiskiriantis. Putinas ir Patruševas yra Čečėnijos karo bei genocido ir karo nusikaltimų Ukrainoje iniciatoriai.

Jungtinė Karalystė suteiks Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms „partiją žiemos įrangos, kad padėtų joms ginti savo šalį atšiauriomis žiemos sąlygomis“, pareiškė šalies ministras pirmininkas Rišis Sunakas. Jungtinė Karalystė perduos ukrainiečiams 12 000 miegmaišių ir 150 šildomų palapinių, daugiau kaip 25 000 aprangos ekstremaliomis šaltomis oro sąlygomis komplektų, kad kariai galėtų veikti ir išgyventi esant žemai temperatūrai Ukrainoje. „Turime ir toliau remti Ukrainos žmones, kurie priešinasi V. Putino brutalumui. Džiaugiuosi, kad Jungtinės Karalystės dovanota įranga padės Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms šildytis ir būti saugioms pavojingoje žiemos kovoje už savo šalį”, – sakė Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas.

O ko gi tas Sunakas nesirūpina anglų šąlančiais pensininkais, ko rūpinasi ukrainiečiais?, – tuojau atsiras rypaujančių ir kartojančių Kremliaus propagandos žinutes. Taip, Europai dabar nelengva, tačiau jei sprendimų priėmėjai mąstytų tik apie savo pasturgalius, jų valstybių netolimoje ateityje lauktų Mariupolio likimas. Gerai, kad Vakarų lyderiai pagaliau tą suprato.

Rusijos užsienio teroro ministerija paskelbė, kad Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sudaro kliūtis Rusijos eksportui. Esą dėl šios priežasties Rusija, praėjusią savaitę laikinai pasitraukusi iš susitarimo ir vėl prie jo prisijungusi, pareiškė neapsisprendusi, ar pratęs susitarimą ilgiau nei iki lapkričio 19 d., kai jis baigsis.

Tai taip ir neaišku ar Rusija pasitraukia, ar prisijungia prie susitarimo, ar galvoja, ar neapsisprendė, ir iš viso nelabai suprantama, kam apie tai viešai skelbiama. Ši desperacija rodo, kad Kremliuje jau nebe lengvo, o vidutinio stiprumo panikos priepuoliai. Tai – džiugina.

Prancūzijos tarptautinės energetikos įmonės „TotalEnergies” vadovas pareiškė, kad likęs pasaulis nesutinka su Vakarų šalių požiūriu į karą Ukrainoje. Bendrovė „TotalEnergies” neatsisakė savo aktyvų Rusijoje dėl Maskvos invazijos į kaimyninę šalį, nepaisant to, kad dėl šio puolimo iš šalies pasitraukė tokios konkurentės kaip „BP“ ir „Shell”. Praėjusį mėnesį bendrovė pranešė, kad per pirmuosius devynis šių metų mėnesius gavo apie 748 mln. dolerių dividendų iš šio turto, įskaitant mažumos akcijų paketus „Novatek” bei „Jamal LNG” ir „Arctic LNG 2”.

Yra, kas labai daug uždirba ir uždirbs iš svetimo kraujo ir ašarų. Ir mirties. Nieko asmeniško, tik verslas. Kaži, ką pasakytų raudantis filosofas Herakleitas.

Vengrijos parlamentas rudens sesijoje svarstys Švedijos ir Suomijos stojimo į NATO ratifikavimo klausimą. Baiminantis, jog Šiaurės šalių prisijungimui prie transatlantinio karinio aljanso nepritarianti Vengrija priims neigiamą sprendimą, Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyas pareiškė, kad „Suomija ir Švedija yra mūsų sąjungininkės ir gali mumis pasikliauti”.

Kuo labiau silps Kremlius, tuo mažės Maskvos pakalikų. Yra tokia kategorija politikų, visuomenės veikėjų, politrukų ir žurnalistų, gebančių ypatingai greitai keisti kailį.

Operacinis lygmuo
Byra Mordoro fronto linija. Žmogiškieji nuostoliai tokie dideli Chersono ir Luhansko srityje, kad tiesiogine to žodžio prasme, nebėra, kas laikytų ginklą rankose. Šaltiniai praneša, kad rusai bėga iš mūšio lauko prie Lysyčiansko.

Vakar daugelis ekspertų laistėsi pergalės šampanu dėl Chersono miesto išvadavimo, tačiau mes kol kas liksime atsargūs. Nėra jokių abejonių, kad ukrainiečiai Chersoną atsiims. Tačiau gerai įtvirtinto miesto atidavimas niekaip neįsipaišo į karo logiką, nežiūrint, ką bekalbėtų atsargos generolai ir civiliai, apsimetantys karo genijais.

Ukrainos saugumo tarnybos taip pat ragina netikėti surežisuotu oficialiojo Kremliaus „pasitraukimo į kitą Dnipro krantą spektakliu“. Chersono srities karinės administracijos vadovas Jaroslavas Januševičius ragina regiono gyventojus neatskleisti informacijos apie Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veiksmus. Ukraina nemato jokių ženklų, kad Rusija paliks Chersoną be kovos. Didelė okupantų grupuotės dalis lieka mieste, o į regioną atgabenamos papildomos pajėgos.

Negalima tikėti nei vienu, ypač viešai skelbiamu, Maskvos atsitraukimo planu. Prisiminkime „Ilovaisko katilą“, kuomet žuvo šimtai ukrainiečių, patikėjus Putino paskelbtu „žaliuoju koridoriumi“. Remiantis Zelenskio ir Zalužno planu, okupantus ruošiamasi apsupti, nes jie neketina atiduoti Chersono.

Ar gali būti, kad vyksta karinių dalinių rotacija, ką Kremlius mėgina parduoti, kaip „bėgimą“? Abejojame ir tuo. Kremliaus rezervai yra šviežiai mobilizuota mėsa, bėganti iš mūšio lauko. Juo labiau, kad prieš paskelbiant apie traukimąsi iš Chersono, rusų kariai susprogdino visus penkis tiltus per upę.

O gal rusai vis gi paliks Chersono miestą ir ginsis kairėje Dnipro pusėje? Gal. Tačiau tą daryti yra nepalyginamai sunkiau, nes būtina išlaikyti visą kranto liniją, tačiau su kuo tą daryti, žino tik Kadyrovas su Prigožinu.

Be labai neaiškios situacijos dėl Chersono, yra žymiai svarbesnių artėjančio okupanto gynybinių pajėgumų kracho ženklų pietuose. Vienas iš jų – Snihurivkos, itin taktiškai svarbios gyvenvietės išlaisvinimas.

Būtent todėl atsitraukimas iš Chersono gali būti ir neišvengiama būtinybė, nes nebesulaikomas ukrainiečių jungtinių pajėgų spaudimas pietvakarių ir pietryčių kryptimis Chersono miesto link ir mūsų šaltinių „ant žemės“ pranešimai rodo, kad tokioje tragiškoje padėtyje driskių pajėgos pietuose dar nebuvo atsidūrę nuo invazijos pradžios.

Vienas karys taip apibūdino padėtį vakar ryte maždaug 20 km iki Chersono centro: „tu nepatikėsi, bet k***pai nebeturi ryšio su užnugariu ir kas išgabentų jų lavonus ir sužeistuosius“.

Pranešama, kad Rusijos okupantai pradėjo įrenginėti gynybines užtvaras aplink Mariupolį. Šiam tikslui dirba dvi miesto betono gamyklos, gaminančios prieštankines piramides. Dalis jų išgabenta į Chersoną. Mieste norima sukurti septynias ar aštuonias gynybos linijas.

Bendras karo Ukrainos pietuose paveikslas rodo, kad Kremlius planuoja mūšius Chersone, stengiantis kuo labiau susilpninti Ukrainos kariuomenės puolamąjį potencialą, Krymo ir, žinoma, Melitopolio – Mariupolio linijos gynybą, stengiantis išlaikyti sausumos koridorių į Krymo pusiasalį.

Planai planais, bet Chersono praradimas gali ne tik itin teigiamai paveikti Ukrainos gynėjų ir itin neigiamai driskių vadų moralę. Kremliaus režimas gali „nuimti“, o gal jau ir planuoja, Putino pakeitimą.

Kartu tenka pripažinti faktą, kad ir kaip protiškai neįgalus atrodo rusų generolas Surovikinas, tačiau su jo atėjimu, okupacinės pajėgos, tiksliau, jų likučiai, pradėjo demonstruoti šiokią tokią karinę logiką.

Atkreipiame dėmesį į mums nuotaiką šią drėgną ir lietingą lapkričio dieną keliančią detalę.Likučiai.

Taktinis lygmuo
Išvaduota Snihurivka ir Kalynivske Chersono rajone.
Driskiai toliau nežinia ką veikia Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Per praėjusią parą priešas surengė 11 raketų atakų, 22 oro smūgius ir daugiau kaip 35 apšaudymus iš salvinių sistemų. Nuo jų nukentėjo daugiau kaip 30 Donecko, Luhansko, Dnipropetrovsko, Zaporižės, Mykolajivo, Sumų ir Chersono sričių gyvenviečių.

Okupantai vykdė oro žvalgybą, aktyviai naudodami bepiločius orlaivius atliko daugiau kaip 15 skrydžių.

Rusijos Federacijos vidaus reikalų organai Toljatyje, Samaros srityje, gavo įsakymą užverbuoti 1000 kandidatų tarnybai laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose. Renkamos lėšos, vykdomi atskaitymai mobilizuotiesiems ir dalyvaujantiems kare, kas piktina vietos gyventojus.

Tuo pat metu miesto chemijos pramonės įmonės rengia papildomą lėšų rinkimą regioniniam skyriui paremti. Tai kelia darbuotojų pasipiktinimą, kurie ir be to, kas mėnesį, daro atskaitymus mobilizuotiesiems, dalyvaujantiems kare Ukrainos teritorijoje, paremti.

Remiantis išsamia informacija, vadinamoji gyventojų evakuacija iš Chersono miesto sustabdyta, nes trūksta norinčiųjų. Mieste okupacinė valdžia sustabdė darbo užmokesčio ir socialinių išmokų išdavimą.

Laikinai okupuotoje Krymo Autonominės Respublikos teritorijoje, Džankojaus mieste, okupantai civilinę ligoninę pavertė karo ligonine. Joje yra iki 800 sužeistų okupantų.

Ukrainos gynybos pajėgų aviacija per praėjusią parą 6 kartus smogė priešui, priešlėktuvinės gynybos daliniai numušė 5 „Šached” ir 3 „Orlan” bepiločius orlaivius.

Per praėjusią parą Ukrainos raketinių pajėgų kariai ir artilerija pataikė į vieną vadavietę, vieną gyvosios jėgos, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajoną bei šaudmenų sandėlį.

******

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Ukrainiečiai išlaiko aktyvumą Novoselivkse – Kuzemivka ruože. Kituose ruožuose didelių pasikeitimų nėra, dominuoja pozicinės kautynės. Tikėtina, ukrainiečiai šią pauzę išnaudoja persigrupavimui.

Kremina. Tęsiasi mūšis prie Makiivka, o Ploschanka – Chervonopopivka ruože dominuoja pozicinės kautynės. Tai pat vyksta lokalūs susidūrimai kelyje Torske – Kremina.

Lysychansk. Mūšiai Bilohorivka – Spirne ruože kiek aprimę. Agresorius intensyviau bando spausti Berestove – Bilohorivka, siekia įsitvirtinti no man land.

Donecko kryptis

Bakhmut. Kautynės visuose ruožuose tęsiasi, tačiau susidaro įspūdis, kad puolimo potencialas sumenkęs net ir prioritetiniu laikytame Soledar – Bakhmutske ruože. Po keleto dienų bus aišku, ar toks mūsų įspūdis atitinka realybę.

Pervomaiske – Avdiivka. Mūšiai Pervomaiske – Opytne ruože intensyvėja, tačiau tai agresoriui neatneša naudos. Pozicijos eina iš rankų į rankas, kautynės vyksta kontaktinėje linijoje, orkai vis nepajėgia prasiveržti į ukrainiečių gynybos gilumą.

Vuhledar. Mūšis Pavlivka prieigose tęsiasi, iniciatyvą toliau savo rankose laiko ukrainiečiai. Agresorius nusprendė, kad gali geriau nei prieš kelias dienas ir atnaujino puolimą prie Novomykhailivka. Dabar reikės ieškoti naujų bandytojų, ataka atmušta.

Zaporizhia kryptis. Kontaktinėje linijoje be pakitimų. Tuo tarpų nemenki kabūm Melitopolyje. Sprogimai ir gaisras agresoriaus susitelkimo rajone.

Pietų kryptis. Orkai traukiasi iš dešiniojo Dniepro kranto:

Jau vakar vakare orkai ėmė pranešinėti, kad ukrainiečiai atakuoja visuose sektoriuose, įžengė į Snihurivka, pramušė orkų gynybą prie Dudchany. Rytas prasidėjo dar smagiau. Po soc. tinklus sklandė gandai apie prasidedantį rusų pasitraukimą iš Cherson. Tokią versiją patvirtino ėmė į orą lėkti tiltai per Inhulec upę, kitas vandens kliūtis, bei neaiškios kilmės sprogimai Nova Kachovka. Tarsi to maža, kelyje saugaus greičiau nepasirinko orkų statytinis Chersone Stremousovas. Čia tas kur vis rėkė „be panikos“, „mes niekur nesitrauksim“ ir pan. Nebereikalingiems kolaborantams dažnai ima, ir nutinka kas nors. Ką FSB moka, tą moka.

Vakare rusija oficialiai paskelbė atitraukianti pajėgas iš dešinio Dniepro kranto. Tokiu būdu suklydome manydami, kad orkai Chersono be mūšio neatiduos. Tai kalba apie tai, kad jų logistinė situacija yra gerokai blogesnė nei galima buvo įsivaizduoti. Iš dešiniojo Dniepro kranto pašalinus civilius nepasitaisė ir tik blogėjo. Nors ir turėdami pajėgų ir gynybos gylį, tačiau katastrofinę logistinę situaciją, rusai buvo priversti trauktis.

Ši ukrainiečių pergalė pranoksta sėkmę Charkiv srityje (Izyum – Kupjansk – Lyman), pagal svarbą stoja greta Kyivo, o pagal operacinį išpildymą yra beprecedentė šiame kare. Ji pasiekta modernesnių vakarietiškų artilerijos ir raketų sistemų, kokybiškesnės žvalgybos ir strateginės kantrybės neįsivelti į sunkias kautynes kontaktinėje linijoje dėka.

Neaišku dėl rusų propagandistų skelbtų mūšių vakar vakare – šiandien pirmoje dienos pusėje, gal tai buvo dar vienas išgalvotas pasiteisinimas kodėl būtent dabar paliekamos pozicijos. Tačiau visgi ukrainiečiai ėmė reaguoti ir pradėjo judėjimą kontaktinėje linijoje. Patvirtinta informacija, kad nuo Andriivka ruožo ėmė judėti palei Inhulec upę link Snihurivka, išlaisvinta Kalinivske. Neabejojame, kad gerų žinių bus ir daugiau.

Labai tikėtina, kad šio pralaimėjimo akivaizdoje kremlius su savo tarpusavyje nesutariančiais bokštais (FSB vs Gynybos ministerija) laikysis vieningos pozicijos. Šis sprendimas masažuotas jau ilgai, ir didelių prieštaravimų nebuvo. Nepanašu, kad šiuo atveju matysime vidinius konfliktus kaip po Izyum ar Lyman. Ko galime tikėtis – kokios nors kruvinos kiaulystės. Nemokantys kurti ir pralaimėti kitaip nemoka.

******

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis.
• Svatove.

a) Ukrainiečiai toliau bando išmušti agresorių iš Yahidne, tačiau pasistūmėti nepavyksta. Tęsiasi atakos Novoselivske – Kuzimivka ruože, rusai ginasi. Jie siekia išlaikyti tiek pačias gyvenvietes, tiek svarbias kelių sankirtas.

b) Smulkmena, bet malonu: į nelaisvę paimtas 21 rusų čmobikas, t.y. agresoriui būrys karių minus. Į nelaisvę paimti čmobikai iš Maskvos, tad karą ima jausti ne tik rusijos provincija.

•Kremina. Ukrainiečių pastangos pulti nuo Yampolivka link Kremina nėra sėkmingos, kelyje Torske – Kremina įsitvirtina rusai. Jie užėjo į Dibrova ir Kuzmine gyvenvietes įsirenginėja ten pozicijas. Tačiau minėtame kelyje rusų placdarmas išsikiša į no man land apie 7 km, jo plotis siekia nuo 12 km iki 3,5 km. T.y. jis iš trijų pusių dengiamas ukrainiečių artilerija. Kelių čia nedaug, tad Ukrainos artileristai gali sėkmingai atakuoti ne tik orkų pozicijas, bet kas dar svarbiau agresoriaus tiekimą. Tuo pačiu ukrainiečiai sustiprino ir išplėtė savo pozicijas šiauriniame Sverskyi Donets krante. Čia sukurtas tvarus placdarmas leis ukrainiečiams judėti miškingoje vietovėje ir smogti netikėtus smūgius orkams. Viską sudėjus, galima daryti atsargią prielaidą, kad agresorius Dibrova ir Kuzmine ruože neužsibus.

• Lysychansk. Vakar kažkas tikrai vyko Bilohorivka. Kaip minėjome vakar vakare, situacija nebuvo aiški – rusai paskelbė įžengę į gyvenvietę, iš ukrainiečių pranešimų dingo žinios apie orkų artilerijos smūgius šioje teritorijoje. Tačiau šiandien rusai soc.tinkluose suskubo pranešti, kad juos ne taip suprato, esą jie kalbėjo apie kitą Bilohorivką (kur prie Berestove). Tik atkreipsime dėmesį, kad čia agresorius veikia jau seniai – kontroliuoja pusę kaimo, o kita dalis yra no mans land. Tad ką jie ten vakar „išlaisvino“ sunku suprasti. Tuo pačiu Bilohorivka (Luhansko sr.) grįžo į ukrainiečių Generalinio štabo pranešimus. Skelbiama, kad agresorius atakavo, bet jo puolimas buvo atmuštas.

2. Donecko kryptis.
• Bakhmut.

a) Soledar – Bakhmutske ruože situacija ir toliau išlieka įtempta, tačiau ukrainiečiai neužleidžia pozicijų ir kontratakuoja. Pagrindinių agresoriaus pastangų perkėlimas į šį ruožą rodo, kad jis šiuo metu nepajėgus pradėti Bakhmut šturmo, tad ieško kitų variantų.
b) Prie Bakhmut taip pat nelengva, tačiau Ivanhrad – Opytne ruože kiek ramiau. Agresorius bandė pulti miesto pietrytinėse prieigose, tačiau iškeliavo pas raguotąjį.

c) Tęsiasi kautynės kelio Horlivka – Bakhmut pietuose. Pozicijos svarbioje kelių sankirtoje prie Mayorske eina iš rankų į rankas.

• Pervomaiske – Avdiivka.

a) Sunkios kautynės Pervomaiske – Opytne ruože tęsiasi. Visos agresoriaus pastangos pralaužti ukrainiečių gynybą ir išeiti į jų gynybos gilumą nebuvo sėkmingos.

b) Prie Mariinka sunkios kautynės dėl kelių sankirtos, vedančios į Krasnohorivka. Anksčiau orkai buvo šį kelią perkirtę, dabar bando į savo rankas perimti visą sankirtą.

• Vuhledar. Mūšio lauke toliau iniciatyvą turi ukrainiečiai. Žinoma, mūšis nesibaigė, tačiau Pavlivka ir Novomykhailivka šturmas rusams akivaizdžiai nepaėjo. Tuo pačiu, rusų propagandistai ėmėsi skalbti kariškių mundurą. Pasirodė filmukai, kuriuose žmonės prisistatantys 155 – os jūrų pėstininkų brigados kariais sako, kad „mūšis prie Pavlivkos sunkus, yra nuostolių, bet viskas normaliai, stumiamės į priekį“. Turbūt neatsitiktinai jų veidai užbliūrinti, balsai pakeisti – orkams nesinorėtų, jei OSINT specai juos atpažintų ir paaiškėtų, kad tai su minėtais jūrų pėstininkais nieko bendra neturintys kokie tik tok kareivėliai, nusifilmavę toli toli nuo Pavlivka. O kad rusų jūrų pėstininkams ir kitiems daugiau nekiltų „kenkėjiškų“ minčių į viešumą kelti „neegzistuojančias“ problemas, į Donecką atvyko orkų prokurorai.

3. Zaporizhia kryptis. Tradiciškai – žvalgyba, artilerija, lokalūs susidūrimai. Kontaktinė linija ir toliau nejuda.

4. Pietų kryptis.
• Orkai ėmė transliuoti žinias neva ukrainiečiai puola Cherson sektoriuje nuo Posad Pokrovkse, tačiau patvirtinančių duomenų kol kas nepavyko gauti. Neatmestina, kad tai dar vienas rusų išgalvotas ukrainiečių puolimas, siekiant vidinei auditorijai parduoti išgalvotą pergalę prieš fašistus.

• Virš Sevastopolio šiandien dirbo rusų oro gynyba. Tubūt išsigando šen bei ten skraidančių neužgesintų cigarečių nuorūkų

****

 

Reklama

Susiję straipsniai

Jeigu ateityje reikėtų paaiškinimo, kodėl Ukraina pralaimėjo egzistenciniame kare

Ukrainos karo veterano Evgen Dykyj 2024-11-24 kandus pastebėjimas jo veidaknygės sienoje: Kaip rašė mūsų gyvas klasikas: „liaudis priėmė sprendimą...

Dana Kurmilavičiūtė. Kur plevena Kūrėjo dvasia (3)

Plungė: miestas, kurio Čiurlionis niekada nepamiršo... Tačiau pirmiausia M. K. Čiurlionio vardas neatsiejamai susijęs su Plunge. Būsimasis muzikas ir...

Jonas Ivoška. Kariauti, konkuruoti ar bendradarbiauti?

Ką girdime iš kai kurių valstybių vadovybių ir dalies žiniasklaidos priemonių: „reikia stiprinti konkurenciją“, „būtina sparčiau vystyti karinę...

Naujoje savo knygoje psichologas Gediminas Navaitis skaitytojams siūlo sėkmės formules

Sėkmės formules į naują savo knygą sudėjęs psichologas, profesorius dr. Gediminas Navaitis teigia, kad poreikis ateiti į psichologo...