2024-11-25, Pirmadienis

Prokuroras Artūras Urbelis: „Kai galėsime lengvai parūkyti kanapių, nežinia, kur atsidursime“

Vytas VARUNGIS

Dalis parlamentarų lyg apsirūkę skuba dekriminalizuoti mažo kiekio kanapių turėjimą. Prokurorai siūlo timptelėti vadžias. Įspėjama, kad visuomenėje jau skleidžiama nuomonė, kad narkotikai yra lyg gėris, tuoj už juos nebus baudžiama.


Prokuroras Artūras Urbelis. Eltos nuotr.

Tai nėra kelio pabaiga

Kone kiekvieną dieną policijos suvestinėse mirga pranešimai apie su narkotinėmis kanapėmis ar kitokiais kvaišalais pagautus žmones. Pastaruoju metu vienas po kito nuskambėjo pranešimai apie sėkmingas narkotikų siuntų sulaikymo, kanapių laboratorijų demaskavimo operacijas. O Seime kol kas sėkmingai stumiamos pataisos dėl kanapių dekriminalizacijos. Siūloma už neteisėtą „žolės”, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti taikyti administracinę, o ne baudžiamąją atsakomybę.

Kaip praėjusį ketvirtadienį projekto svarstymo metu pastebėjo parlamentaras Aurelijus Veryga, klausimas yra nesuderintas su prokuratūra, „kuri aiškiai indikuoja, kad tokie sprendimai sukurs sąlygas lengvesniam narkotinių medžiagų platinimui”. Jis klausė: o gal to yra siekiama?

Beje, Laisvės partija pernai taip pat stengėsi, kad būtų dekriminalizuotos bausmės už mažą narkotikų kiekį be tikslo platinti. Tą kartą bandymas žlugo. Tuomet pataisų iniciatorė „laisvietė” Morgana Danielė tvirtino: „Dabartinė drakoniška narkotikų politika luošina žmonių gyvenimus.” Anot jos, šis balsavimas nėra kelio pabaiga – prie dekriminalizacijos klausimo bus grįžtama.

Pasiuntė žinutę politikams

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis spaudos konferencijoje lapkričio pabaigoje, kai buvo pristatyta tarptautinės narkomafijos gaujos – Kauno „džerkinių” sutriuškinimo operacija, politikams pasiuntė aiškią žinutę. Anot jo, visi vertina, kad rinka liberalizuojasi ir narkotinės medžiagos gabenamos arba į Lietuvą, arba į kaimynines šalis bandant stebėti tą situaciją.

Jis pastebėjo, kad dalyje diskusijų visuomenė yra klaidinama, jog už suktinės surūkymą gresia baudžiamoji atsakomybė iki dviejų metų: „Tai kvalifikuojamas kaip baudžiamasis nusižengimas, yra numatytos keturios bausmės rūšys, kurių griežčiausia yra areštas. Areštas iš esmės visai netaikomas, yra numatyta daug instrumentų atleisti šiuos asmenis nuo baudžiamosios atsakomybės.”

Skaičiuoja pelną

„Vakaro žinios” A.Urbelio paprašė plačiau pakomentuoti, ar pastaruoju metu iš Seimo siunčiami signalai skatina kvaišalų tiekimą į Lietuvą, kaip į siūlomą kanapių dekriminalizaciją reaguoja prokurorai?

Patyręs pareigūnas sakė: „Nedramatizuočiau situacijos, tačiau mums siūlomos pataisos kelia pagrįstai didelį susirūpinimą. Aišku, į Lietuvą sunkiau įsivežti narkotines medžiagas, nes mažesnėje valstybėje yra didesnė kontrolė. Bet jeigu bus laisviau, galima prognozuoti, kad jų kiekiai bus didesni. Buvo klaidingai suprasta informacija, jog neva Lietuvoje vyksta šių medžiagų dekriminalizacija. Būtent kvaišalų pardavėjai skleidžia tokią žinią, kad Lietuvoje viskas tvarkoje, bus legalu. Nors kalbama tik apie mažus kanapių kiekius, visuomenėje žinutė taip paskleista, kad narkotikai yra lyg gėris, tuoj nebus baudžiama. Tai žvalgybos gaunama informacija. Galutiniai vartotojai klaidinami, o tai daro žmonės, kurie nori užsidirbti ir legaliau pardavinėti. Kalbėkime apie tai, kas gaus galutinį pelną, jei bus priimtos siūlomos pataisos. Padidėjimas tikrai bus akivaizdus.”

Beje, ir policijos pareigūnai tvirtina, kad įsigiję kanapių asmenys dabar jau teigia, kad nieko blogo nepadarė, nes jų veikla yra teisėta. Prokuroras svarsto, kiek policininkai kreips dėmesio į „žolės” rūkymą, kai už tai bus baudžiama pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.

Pasak jo, kvaišalų prekeiviai skleidžia ir dar vieną žinią vartotojams – jei pagaus, nesakykite, iš ko gavote, už sumokėtą administracinę baudą gausite papildomą suktinę.

Palengvėtų gabenimas

Prokurorai nerimauja ir dėl to, kad priėmus pataisas gali realiai nelikti baudžiamosios atsakomybės už mažą kanapių kontrabandos kiekį. Anot A.Urbelio, tos problemos nesupranta nei politikai, nei kriminologai. Jis pateikė pavyzdį, kad tokiu atveju galima suburti ir 100 žmonių grupę, asocialių asmenų komandą, siųstis po gramą kvaišalų, o muitininkai ne viską pajėgs sulaikyti: „To nepalyginsi su vilkike įvežamu kiekiu, bet tai sudarys sąlygas pakankamai legaliai gabentis narkotines medžiagas. Juk valstybę turime saugoti nuo ginklų, sprogmenų, nuodingų ar radioaktyvių medžiagų, o taip pat – ir nuo narkotikų kontrabandos. Visame pasaulyje ji egzistuoja. Nesuvokiu, kokios kalbos čia vyksta.”

Jis priminė, kad kanapės kainuoja pigiau nei kiti kvaišalai, bet yra didelė jų vartotojų grupė. Kanapių parduodami didesni kiekiai, greičiau gaunamas ir pelnas. Prokuroras stebėjosi: „Beje, kodėl tarp kvaišalų išskiriamos būtent kanapės? Kuo skiriasi mažas amfetamino kiekis? Mūsų tikslas – ne galutiniai vartotojai, o tie, kurie iš kvaišalų gauna pinigus. Bet apie tai niekas nekalba.”

Pirmiausia – gydymo programos

A.Urbelis pabrėžė, kad prokurorų požiūriu pirmiausia reikia pasiruošti galimam kanapių vartojimo šuoliui ir sutvarkyti medicininės pagalbos, reabilitacines programas, reikėtų rimtesnių tyrimų, kompleksinio vertinimo.

„Gal pasirodysiu radikalus, bet, jei nelabai draudžiame vartoti kanapes, tai gal ir jų kavines atidarykime. Valstybė rinktų pinigus ir gydytume tuos pačius narkomanus. Mums tai – nelaimingi žmonės. Per ilgametę darbo patirtį mūsų pareigūnai matė asmenų, pradėjusių vartoti narkotikus, nelaimes, jie bendrauja su ilgamečiais narkomanais, pakliūvančiais į įvairias nusikalstamas schemas. Matome, koks tai yra pavojus. Kai galėsime bet kur gauti kanapių ir parūkyti, tai nežinia, kur atsidursime. Ne visiems bus, kaip vienai Seimo narei, laiminga pabaiga”, – kalbėjo prokuroras.

2 KOMENTARAI

  1. Labai teisingas straipsnis ir jo pirmasis komentaras. Nesuvokiamas yra kitas reikalas – kuria kūno dalimi mąsto Seimo nariai, svarstydami tokį klausymą. Atrodo jog smegenynas tuščias. O gal nepaprastas noras kenkti Lietuvai?” Gaila, kad dauguma balsuotojų už juos balsavo.





  2. Šiaip tai labai yra aišku kur atsidursime. Nes tam turime praktikos. Padidės narkotikų vartojimas, o su tuo ir ligonių, nelaimėlių, skyrybų ir nelaimių šeimose, be abejo daugiau nusikaltimų, ašarų, verksmo, nelaimingų, neprižiūrimų vaikų, ankstyvų mirčių ir pan. Pablogės visos visuomenės sveikata. Bet pastorės keleto sukčių ir cinikų piniginės. Štai kokį gėrį neša toks Seimo darbas ir tokie įstatymai. Ar to norime? Jei ne, protestuokime.

Komentarai nepriimami.

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šeštoji (lapkričio 25) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė eilę smūgių Bryansk, Kaluga ir Kursk srityse. Pastarojoje ATACMS raketomis atakuotas Khalino...

Lenkijos konservatyvioji opozicinė partija kandidatu į prezidentus iškėlė istoriką

Varšuva, Lenkija (AP). Lenkijos konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“, kuri mėgina susigrąžinti praėjusiais metais prarastą valdžią, sekmadienį savo...

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado J. Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Lapkričio 23 d. minint Lietuvos kariuomenės dieną buvo atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano Juozo Lukšos atminimo lentelė jo...

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...