2024-11-26, Antradienis

Karas Ukrainoje. Trys šimtai trečioji (Gruodžio 23 diena)

Locked N’ Loaded

Svatove. Rusai toliau spaudžia Stelmahivka, tačiau jų atakos šiaurėje (Talvizhanka ruože) sumenko. Tuo pačiu agresoriaus propagandistai svarsto, jog ukrainiečiai ruošiasi puolimui Talvizhanka ruože. Taip jie tarsi patvirtina, kad kol kas rusų atakos nebuvo sėkmingos.

Kremina. Didelių pakitimų nėra. Pozicinės kautynės Ploshchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože, o Dibrova ir pietvakarinėse Kremina prieigose intesyvūs mūšiai, pozicijos eina iš rankų į rankas. Rusai soc.tinkluose įsitikinę, kad ukrainiečiai netrukus šturmuos Dibrova. Tačiau ankstesnių ukrainiečių operacijų patirtis rodo, kad tikėtina bus bandoma perkirsti kelią Torske – Kremina arčiau Kremina ir tokiu būdu apsupti rusų grupuotę Dibrova. Beje, rusai didžiai giriasi, kad jų operacijose atsirado sąveika tarp žvalgų ir artilerstų. Esą anksčiau to nebuvo. Dešimtą karo mėnesį pradėję įgyvendinti karybos ABC džiaugtis gali tik visiški bukapročiai.

Lysychansk. Be pakitimų. Tęsiasi pozicinės kautynės, agresoriui prasiveržti nepavyksta.

Donecko kryptis.

Bakhmut:

Soledar – Bakhmutske ruože agresoriui pavyko pasistūmėti į šiaurę nuo Yakovlivka, jis pasiekė Vesele prieigas. Vis daugiau indikacijų, kad rusai veršis Syversk link. Neatmestina, kad kaip jiems įprasta bandys gaudyti du zuikius – šturmuoti Soledar, pulti link Syversk ir žiūrėti kuris variantas bus sėkmingesnis.

Bakhmut prieigose ukrainiečiai ir toliau gana sėkmingai stabdo agresoriaus puolimą. Rusai vis dar užsikabinę už rytinių miesto prieigų. Ukrainiečiai ne tik čia kontratakuoja, bet ir smūgiuoja šiaurės rytinėse priegose, pasiekė taktinę sėkmę. Sunkūs mūšiai Opytne tęsiasi. Skaitant mūšių atgarsius agresoriaus soc.tinkluose vis mažiau optimizmo, dominuoja sausas informavimas apie padėtį, kalbama apie rengiamą ukrainiečių kontrpuolimą.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius toliau tęsia intensyvias atakas Ozaranivka – Kurdiumivka ruože, ukrainiečiai kontratakuoja, telkia rezervus Chasiv Yar.

Avdiivka – Mariinka:

Avdiivka ruože agresorius pradėjo aktyvius veiksmus Kamenka. Taip siekiama iš rytų priartėti prie Avdiivka. Taip pat atakuojama Niu Jork link, tokiu būdu tikėtina siekiama palengvinti rusų operacijas į vakarus nuo kelio Horlyvka – Bakhmut. Ukrainiečiams pavyko apsiginti, tačiau mūšis tęsiasi.

Nevelske – Pervomaiske – Opytne ruože agresorius intensyvimo operacijas link Vodiany. Taip tikėtina siekiama sudaryti geresnes sąlygas rusų puolimui Pervomaiske link. Iki šiol atakuojama ukrainiečių žinomais ir prišaudytais maršrutais.

Mariinka agresoriui ir toliau nepavyksta nieko nuveikti. Jie turi didelę persvarą manevriniais vienetais ir artilerija, tačiau kokybė ir lieka ukrainiečių pusėje.

Vuhledar. Susidaro įspūdis, kad suaktyvėjo abiejų pusių artilerija. Rusai ir toliau bukai be rezultatų daužo galvą į Novomykhailivka įtvirtintą rajoną.

Zaporizhia kryptyje tęsiasi artilerijos dvikovos. Melitopol dviem FSBšnikams karštus linkėjimus perdavė Ukrainos partizanai. Agresoriaus saugumiečių automobilis nuo tų linkėjimų karščio ėmė ir sprogo.

Pietų kryptyje dirba žvalgai ir artileristai.

 

**********

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

KAIP BAIGSIS KARAS UKRAINOJE?

Kalėdos – burtų, magijos, vangų ir šamanų metas. Ir nors astrologija nėra mūsų sritis, padėliokime, kaip galėtų baigtis karas Ukrainoje. Įprastai mes darome argumentuotus, pagrįstus faktinėmis prielaidomis ateities numatymus, kurie deja arba ačiū dievui, dažniausiai pasitvirtina. Vis gi, į šiuos veiksmų eigos variantus prašytume nežiūrėti pernelyg rimtai. Tikrovė, ateitis visada yra žymiai keistesnė.

Labiausiai tikėtinas veiksmų eigos variantas. „Gumos tempimas“.

Ukraina toliau sėkmingai ginasi, Vakarai tiekia jai ginkluotę, amuniciją, žvalgybinę informaciją, palydovinį ryšį, apmoko vis daugiau karių, kad jie galėtų naudotis pažangiausiomis NATO technologijomis. Rusija negali atsikvėpti, todėl priversta vienu metu siųsti patrankų mėsą kamšyti vis gilesnes gynėjų daromas skyles fronte ir rengti profesionalius marodierius Rusijoje bei Baltarusijoje. Rusija įstrigusi, tačiau pagrindinis resursas, kurio Ukraina stokoja – personalas.

Ilgainiui Vakarai su savo formule “remsime Ukrainą, kiek reikės” pradeda išsikvėpti. Europoje keliamos palūkanos nestabdo infliacijos, o tik gilina ekonominę krizę. Vokietijos paleckiai, finansuojami Kremliaus pravfondų, kelia galvas Berlyne, Paryžiuje ir Briuselyje. Rusija pertvarko visą savo ūkį į karo meto stovį. Visuotinė mobilizacija nepaskelbta, tačiau Šoigu planas rekrūtais imti visus iki 30 metų vyrus veikia pilnu pajėgumu. Karinių veiksmų intensyvumas šiek tiek sumažėja, tačiau nenutrūksta. Ukraina, neturėdama pakankamai personalo, negali pereiti į puolimą. Įstringama į ilgą ir varginantį resursų karą.

Taip, kaip tikėtasi, ES sankcijos neveikia. Rusija dar labiau suartėja su Iranu ir Š. Korėja. Iš lėto, Rusija ir Baltarusija kartu su Ukraina į gilią ekonominę duobę tempia ir visą Europą. Pastarojoje prasidėjusius neramumus ima aštrinti plūstantys ekonominiai migrantai. Visi su viltimi laukia Putino mirties ir režimo pasikeitimo, kad kažkiek galėtų atsikvėpti, nesuprasdami, kad gumos tempimas negali būti begalinis – kažkurioje vietoje ji galiausiai trūksta.

Tikėtinas, labiausiai pavojingas veiksmų eigos variantas. „Branduolinė Pandoros skrynia“.

Ukrainai toliau teikiama visokeriopa parama iš Vakarų partnerių. Rusija ir Baltarusija dar labiau suartėja, parengiamos pajėgos Baltarusijoje šiaurės frontui atidaryti, tačiau dėl korupcijos ir kitų įprastų režimui bėdų, netinkamai apmokyto ir nekompetentingo personalo, atsilikusių technologijų ir aprūpinimo trūkumo, jos dar nepereina Ukrainos sienos. Jungtinės ukrainiečių pajėgos nukreipiamuoju manevru rytų fronte ima spausti okupacines ordas. Grasinama išlaisvinti Severodonecką ir judėti link Luhansko.

Rusijos karinė vadovybė nusprendžia permesti dalį pajėgų iš pietų fronto. Ukrainiečiai smogia Kinburio pusiasaliui iš vienos pusės, ir staigiai pajuda nuo Kachovkos ir Chersono Krymo link iš kitos pusės. Netikėtas puolimas Rusijos generalinį štabą priverčia imtis veiksmų Baltarusijoje. Paskelbiama, kad Ukraina HIMARSais apšaudė baltarusius Baltarusijos teritorijoje.

Lukašenka padaromas visiška lėle, kuri paskelbia, kad Ukraina užpuolė Baltarusiją. Atidaromas šiaurės frontas tikintis, kad spaudimas privers ukrainiečius sulėtinti puolimą Kryme. Dalis baltarusių pereina į Ukrainos pusę, plataus masto puolimas Kryme tęsiamas.

Putinas pagrasina panaudoti branduolinį ginklą. Vakarai įkalbinėja Zelenskį sėsti prie derybų stalo. Zelenskis pareiškia, kad viskas priklauso nuo Rusijos, ir dar kartą pareikalauja išvesti visas okupacines pajėgas iš Ukrainos teritorijos. Kremlius atsisako, ukrainiečiai tęsia puolimą Kryme. Vakarų žvalgybos informuoja, kad branduoliniai užtaisai pajudėjo iš saugyklos Rusijoje, tuo pat metu panaudojamas taktinis branduolinis ginklas Ukrainos teritorijoje. NATO aktyvuoja 5-ąjį straipsnį kaip politinį pareiškimą režimui Rusijoje. Ukrainos puolimas sustoja. Tarpininkaujant vienai iš NATO šalių, sudaromos laikinos paliaubos. Visas pasaulis sulaikęs kvėpavimą laukia, kas bus. Tik laiko klausimas, kada pūlinys vėl pratrūks, branduolinio ginklo Pandoros skrynia atidaryta.

Tikėtinas, mažiausiai pavojingas veiksmų eigos variantas. „Drakono pakeitimas“.

Ukraina pradeda staigų puolimą rytų fronte, tuo pat metu grasindama apgaulingais manevrais pietuose Krymui. Kremlius liepia Lukašenkai atidaryti šiaurės frontą, apsišaukėlis diktatorius tokio įsakymo neduoda, todėl yra pašalinamas. Rusijos karinė vadovybė Baltarusijoje duoda įsakymą pulti Kyjivo kryptimi, dalis baltarusių karių pajuda kartu su rusų kariais, dalis atsuka ginklus prieš režimą Minske.

Baltarusijoje chaosas, dalis pajėgų, kirtusių Ukrainos sieną šiaurėje pereina į ukrainiečių pusę, puolimas Kyjivo kryptimi virsta užpuolikų skerdynėmis ir bėgimu iš mūšio lauko. Tuo pat metu ukrainiečių jungtinės pajėgos artėja prie Luhansko miesto, rusų okupantai ima paniškai trauktis į Rusijos gilumą. Putinas pagrasina panaudoti taktinį branduolinį ginklą, tačiau jam to nespėjus padaryti, jį su visa apsauga nuima Zolotovas su savo nacgvardeicais.

Laikinai Rusijos vladyka paskiriamas vienas iš surovikinų, kuris pasiūlo Zelenskiui sėsti prie derybų stalo. Prieš tai nutraukiami kariniai veiksmai kaip geros valios ženklas. Vakarai prispaudžia Ukrainą derėtis. Rusijos pajėgos atitraukiamos į vasario 23 – iosios dienos ribas. Prasideda ilgas ir varginantis šokis aplink stalus dėl Krymo. Rusijoje vis didėja nepasitenkinimas, viena ranka režimas pasirašinėja taikos dokumentus, kita ranka ruošia savo ordas naujam žygiui. Europa laimi kelis metus laiko, kol įšaldytas konfliktas ir vėl užvirs, tačiau tikimasi, kad tam jau bus pasiruošta, o ir pakeliui bus daroma viskas, kad taip neįvyktų. Tačiau didžioji dalis Europos politikų netiki, kad Rusija gali juos pasiekti, be to, jiems atrodo, kad Putiną pakeitęs caras yra demokratiškesnis. Jie nesupranta, kad žuvus drakonui, jį nudobęs pats yra kitas drakonas. Reikia tik laiko, kad jis užsiaugintų sparnus.

Galimas veiksmų variantas. „Revoliucija“.

Ukraina ir Rusija įstrigusi patinėje situacijoje. Nors Vakarai tiekia ginkluotę ir kitą paramą, demokratinės visuomenės kelia vis didesnį šurmulį. NATO valstybės susitaria paspartinti pergalę, panaudodamos savo specialiąsias pajėgas. To pasekoje intensyvėja sprogimai Rusijos teritorijoje, Ukrainoje vis daugiau apmokoma Rusijos piliečių, kurių ginkluotų formuočių užduotis – jėga nuversti valdžią Kremliuje.

Paslydęs ant banano žievelės galva į grindinį nukrenta Kadyrovas. Netrukus po jo, belankydamas taip vadinamus karius fronte su visu rytų grupės štabu į orą išlekia Šoigu ir Surovikinas. Ukrainiečių pajėgos vienu metu pradeda spaudimą rytuose ir pietuose, baltarusių pajėgos, kovojančios Ukrainoje surengia diversiją prieš rusų ir baltarusių nevykėlius Baltarusijos teritorijoje.

Minsko režimas prašo Kremliaus pagalbos, bet Rusijoje “laisvės legionai” pradeda perversmą. Pradžioje užimamos sritys ir regionai, esantys prie Ukrainos sienos, po to “revoliucija” smelkiasi į Rusijos širdį – Maskvą. Dingsta Putinas, vietoje jo vadovauti šaliai paskiriama laikinoji vyriausybė, sudaryta iš opozicionierių, veikusių egzilyje.

Naujoji Rusija tariasi su Vakarais dėl reparacijų Ukrainai ir šalies atstatymo. Išvedami Rusijos kariuomenės likučiai iš visų okupuotų teritorijų. Pasirašoma taika su Ukraina, kuriai NATO suteikia saugumo garantijas. Makronas atsistatydina iš prezidento pareigų ir išvyksta į piligriminę kelionę ieškoti Putino kūno.

Rusijoje pasmerkiamas komunizmas, išardomos represinės struktūros, teisiami karo nusikaltėliai. Po dviejų metų, prižiūrint Lietuvos atstovams, įvyksta pirmieji Rusijos demokratiniai rinkimai. Keičiasi šalies valdymo sistema, įvykdoma pilna dekomunizacija ir desovietizacija. Rusijos federacija virsta Rusijos konfederacija su tautų teise į apsisprendimą ir savarankiškumą.

*********

Volodymyras Zelenskis įteikia J. Bidenui karinį medalį iš HIMARS dalinio kapitono Ovaliajame kabinete Baltuosiuose rūmuose Vašingtone, JAV, 2022 m. gruodžio 21 d.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Svarbiausias įvykis visame pasaulyje vakar buvo dviejų prezidentų – JAV ir Ukrainos – susitikimas Vašingtone. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis JAV Kongrese pareiškė, kad pagalba jo šaliai yra investicija į demokratiją, o ne labdara, ir priminė kovas su naciais Antrojo pasaulinio karo metais, prašydamas didesnės pagalbos kare su Rusija.

„Jūsų pinigai nėra labdara. Tai investicija į pasaulinį saugumą ir demokratiją, su kuria mes elgiamės kuo atsakingiau”, – sakė V. Zelenskis bendrame JAV Senato ir Atstovų Rūmų posėdyje, kalbėdamas anglų kalba. Pasaulis yra per daug tarpusavyje susijęs, kad kuri nors šalis galėtų stovėti nuošalyje ir jaustis saugi, sakė V. Zelenskis, prašydamas abiejų partijų paramos.

V. Zelenskis, vilkintis savo firmines žalių alyvuogių spalvos kelnes ir megztinį per pirmąjį užsienio vizitą po vasario 24-osios invazijos, anksčiau susitiko su JAV prezidentu Joe Bidenu, kuris paragino ir toliau teikti paramą 2023 m.

V. Zelenskis sakė, kad „Patriot” sistema yra svarbus žingsnis kuriant oro gynybos skydą. „Tai vienintelis būdas atimti iš teroristinės valstybės jos pagrindinę teroro priemonę – galimybę smogti mūsų miestams, mūsų energetikai”, – Baltuosiuose rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje sakė V. Zelenskis, stovėdamas šalia J. Bideno.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis taip pat pareiškė, kad „teisinga taika” su Rusija nereiškia jokių kompromisų dėl jo šalies suvereniteto ir teritorinio vientisumo, tačiau suabejojo, ar tokia taika apskritai gali būti sudaryta tarp Rusijos ir tėvų, netekusių savo vaikų.

Tuo pat metu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas toliau drebino kinkas pareikšdamas, kad Ukrainos prisijungimas prie NATO kaip saugumo garantija šiai šaliai kol kas yra mažai tikėtinas. Pokalbių su Rusijos fiureriu fanatas teigė, kad Ukrainai reikia saugumo garantijų, kurios būtų karo užbaigimo sprendimo dalis, ir išsyk pažymėjo, kad Rusijai taip pat reikia garantijų. Kalbėdamas apie tikimybę, kad Ukraina įstos į NATO, E. Macronas pareiškė, kad Rusija tokį sprendimą suprastų kaip konfrontacinį.

Neeskaluokime karo. Lokalizuokime konfliktą. Mažinkime karinių veiksmų apimtis. Suteikime Rusijai garantijas. Tai – ne tik Kremliaus paruoštukai. Taip kalba gyvuliška baimė. Aš dar kaip nors, o po manęs – kad ir tvanas, įprasta baimėje dėl savo gerbūvio gyvenančio vakariečio mąstysena.

Kodėl gi iš karto nepasakius, kad brutalus karas Ukrainoje, kurį pradėjo Rusija ir Baltarusija, yra tik jų reikalas? Šiaip ar taip, karas vyksta jau aštuonerius metus, ir, jei viskas laimingai susiklostys, tęsis dar aštuonis, neišplisdamas į kitas šalis. Žiū, ten Putinas gal pakratys kojas, gal kiti bus sukalbamesni, pasitenkins tik Ukraina? Vis tiek ten jie visi rusai, tegu tarpusavyje ir aiškinasi.

Pabudo Jerevanas ir pranešė, kad Rusijos kariuomenė Kalnų Karabache nevykdo savo įsipareigojimų. Pasak Armėnijos ministro pirmininko Nikolos Pašiniano, Armėnijos, Azerbaidžano ir Rusijos Federacijos trišalio susitarimo šeštajame punkte nurodyta, kad taikdariai turi užtikrinti netrukdomą judėjimą Lačino koridoriumi. „Iki šiol tai nėra įgyvendinama. Taikdariai taip pat nevykdo trišalio susitarimo. Žinoma, tai susiję su Azerbaidžano veiksmais, tačiau tai nekeičia esmės, nes Rusijos taikdariai yra atsakingi už tai, kad užkirstų kelią tokiai neteisybei ir ypač už Lačino koridoriaus laikymą”.

„Rusijos taikdariai“. „Užkirstų kelią neteisybei.“ Taikdariai – marodieriai. Prievartautojai ir pedofilai – vaikų darželio auklėtojai. Tiek juokėmės susiėmę už pilvų, kad pamiršome, ką norėjome pakomentuoti. Gal kitą kartą prisiminsim.

Fiureris Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos kariuomenė turi pasimokyti iš problemų, kurias patyrė Ukrainoje ir jas ištaisyti. Vladyka pažadėjo suteikti kariuomenei viską, ko reikia karui. Sakydamas kalbą karo nusikaltimų vadams Maskvoje, V. Putinas užtikrino, kad nėra jokių finansinių apribojimų įrangai ir technikai, „šalis ir vyriausybė teikia viską, ko prašo kariuomenė”.

„Atlikta dalinė mobilizacija atskleidė tam tikrų problemų, kaip visi gerai žino, kurias reikia skubiai spręsti”, – grūmojo pirštu savo marodierių kariaunos atamanams teroristinės valstybės vadovas.

Žinoma, visų pirma, ši kalba – tai reakcija į V. Zelenskio vizitą JAV, skirta padrąsinti savo ordas. Deja, kartu tai – ir aiški žinia visam likusiam pasauliui: Rusijos Federacija neketina sustoti. Kraujas liesis laisvai.

Operacinis lygmuo

Rusijos karo nusikaltimų ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad Rusijos kariuomenė turėtų būti padidinta iki 1,5 mln. karių. Jis kalbėjo apie planus padidinti šaukimo į karinę tarnybą amžiaus ribą ir padidinti sutartininkų skaičių Rusijoje. Jis patikslino, kad 670 000 iš tų 1,5 mln. turi būti profesionalai. Šoigu pridūrė, kad Rusija planuoja palaipsniui didinti šaukimo į kariuomenę amžių nuo 18 iki 21 metų, o viršutinę šaukimo ribą nustatyti 30 metų. Kitaip sakant, šauktiniais rekrūtais verčiami visi Rusijos piliečiai nuo 18 iki 30 metų amžiaus.

Baltarusijoje vyksta šviežutėlių mobilizuotųjų iš Rusijos mokymas ir parengimas mirčiai Ukrainoje. Tikėtina, kad Baltarusijos instruktoriai pasitelkiami siekiant iš dalies užpildyti Rusijos karinių instruktorių, kurių daugelis yra dislokuoti Ukrainoje arba jau pašalinti, trūkumą. Nežinia, kas ten ką moko, bet žvalgybos stebi dar artimesnį abiejų šalių agresorių bendradarbiavimą, kuris nedžiugina.

Tuo tarpu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad į Ukrainą grįžta su geromis naujienomis, visų pirma dėl šalies gynybos pajėgumų stiprinimo. „Aiškiai suprantame, kaip artimiausiais mėnesiais bus stiprinami mūsų gynybos pajėgumai. Šiandien nenoriu išsamiai apie tai kalbėti, manau, suprantate, kodėl. Tačiau esu labai dėkingas prezidentui J. Bidenui už tai”, – sakė V. Zelenskis bendroje spaudos konferencijoje su JAV prezidentu Joe Bidenu.

JAV paskelbė apie 1,85 mlrd. dolerių karinę pagalbą Ukrainai, įskaitant oro gynybos sistemą „Patriot“. JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas sakė, kad vadovaudamasis prezidento deleguotais įgaliojimais, suteikė leidimą skirti Ukrainai dvidešimt aštuntąjį JAV ginklų ir įrangos paketą, kuriame numatyti geresni oro gynybos ir didelio tikslumo smūgių pajėgumai, taip pat papildoma amunicija ir kita svarbi įranga, kurią Ukraina efektyviai naudoja gynybai mūšio lauke.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pasiekė įspūdingą 100 000 likviduotų okupantų ribą. Per vieną dieną statistika padidėjo 660 priešo karių ir šiai dienai sudaro apie 100 400 taip vadinamų Rusijos karių.

Taktinis lygmuo

Per beveik 10 mėnesių, Rusija Ukrainoje prarado daugiau kaip 100 000 karių, 3 000 tankų ir apie 6 000 kitos šarvuotos technikos.

Per praėjusią parą priešas surengė 6 raketinius ir 15 oro smūgių, įskaitant smūgius civiliams objektams Zaporižės srityje. Taip pat priešas surengė 64 atakas iš salvinių raketinės artilerijos sistemų.

Per praėjusią parą ukrainiečių jungtinės gynėjų pajėgos atrėmė 16 atakų rytų fronte.

Orda tankų ir artilerijos ugnimi apšaudo gyvenvietes ir ukrainiečių gynėjų įtvirtinimus išilgai visos fronto linijos.

Patvirtinta, kad šių metų gruodžio 17 d. buvo apšaudyta priešo personalo ir technikos susitelkimo vieta Donecko srities Horlivkos rajone. Ten buvo likviduota 13 priešo kariškių, iš kurių 4 buvo karininkai. Taip pat buvo sunaikinta amfibija ir 3 sunkvežimiai su amunicija. Informacija apie sužeistuosius tikslinama.

Siekiant Belgorodo srityje įrengti įtvirtinimus, vietos vadovybė paskelbė savanorių verbavimą už piniginį atlygį įrengti tranšėjas ir įrengti betoninius kūgius.

Per parą oro pajėgos sudavė 14 smūgių okupantų personalo, ginklų ir karinės technikos sutelkimo vietoms. Numuštas okupanto bepilotis orlaivis „Forpost” ir du – „Lancet-3”.

Artilerija dirbo trijuose rusofašistų kontrolės punktuose ir dviejuose rajonuose, kuriuose buvo sutelkta priešo gyvoji jėga.

Gruodžio 21 d. vakare Rusijos žiniasklaida pranešė, kad buvęs „Roskosmos” vadovas Dmitrijus Rogozinas buvo sužeistas per sprogimą okupuotame Donecke. Pareigūnas šventė savo gimtadienį Donecko viešbučių ir restoranų komplekse „Šeš-Beš”. Sprogimo metu restorane iš viso žuvo 2 žmonės ir dar 5 buvo sužeisti, tačiau Rogozinui šįkart pavyko išvengti bilieto į mėnulio kupė.

Chersone sulaikyta kolaborantė, kuri grasino sušaudyti ukrainiečius už atsisakymą „balsuoti” pseudoreferendume.

Šiandien pirmoji Lietuvoje pagamintų šiltų megztinių ir šiltų komplektų siunta iškeliavo į Ukrainą kariams. Visas užsakymas bus įvykdytas per artimiausias savaites – 19 tūkst. šiltų megztinių ir 15 tūkst. šiltų komplektų.

******

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis.

· Svatove. Abi pusės tęsia lokalias atakas, vykdo pozicinę gynybą. Agresorius pabandė čiupinėti ukrainiečių gynybą netoli Talvizhanka, gavo per čiuptuvus ir grįžo atgal. Įdomus faktas, kad Ukrainos Generalinis štabas skelbia, jog ukrainiečiai atmušė agresoriaus ataką prie Pidkuichansk. Svarbu pastebėti, kad ši gyvenvietė yra rytinėje kelio Kupjansk – Svatove pusėje, kas sufleruotų, jog šioje vietoje ukrainiečiai yra perkirtę kelią pajėgomis. Tuo pačiu, Pidkuichansk yra apie 5 km į pietryčius nuo Novoselivske – Kuzemivka ruožo, dėl kurio jau kurį laiką vyksta mūšiai. Jei ukrainiečiai kontroliuoja Pidkuichansk, tuomet jie turi taktinį pranašumą apeiti Novoselivske – Kuzemivka ruožą ir atakuoti link kelio Troicke – Svatove. Reikia pasakyti, kad įvairūs OSINT‘ininkų parengti žemėlapiai skelbia, jog Pidkuichansk gyvenvietę kontroliuoja agresorius. Tikėtina, reikės patikslinimo, kokia situacija šiame ruože.

· Kremina. Panašu, per anksti nurašėme agresoriaus grupuotę Ploschchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože. Kiek pagerėjus oro sąlygoms rusai aktyviai ėmė naudoti aviaciją ir atakos sraigtasparnius, dronų pagalba suintensyvino artilerijos ugnį ir jiems pavyko prie Ploshchanka pasistūmėti apie 2 km no man land. Tai taktinė sėkmė, kuri neaišku ar bus išlaikyta. Tikėtina, ukrainiečiai kontratakuos. Tuo pačiu ukrainiečiai toliau išlieka aktyvūs Dibrova apylinkėse ir pietvakarinėse Kremina prieigose. Agresorius bando kontratakuoti, tačiau jo veiksmai baigėsi nesėkme.

· Lysychansk. Agresoriaus atakos Bilohorivka ir Spirne neduoda rezultato, tačiau rusai išplėtė savo kontroliuojamą teritoriją prie Berestove. Tai tik patvirtina agresoriaus siekį ieškoti naujų atakos krypčių link Syversk su tikslu atkirsti ukrainiečių grupuotę Bilohorivka ir bandyti spręsti savo problemas pietvakarinėse Kremina prieigose.

2. Donecko kryptis.

· Bakhmut.

a) Soledar – Bakhmutske ruože be didelių pakitimų. Agresoriui iš eigos pasistūmėti link Soledar nepavyko, dabar abi pusės persigrupuoja, vykdo taktinius veiksmus.

b) Bakhmut prieigose kontaktinė linija nejuda, bet tik dėl ukrainiečių profesionalumo ir pasiaukojimo. Agresorius spaudžia stipriai, tačiau kol kas be rezultatų.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut panašu, kad agresorius ieško silpnų ukrainiečių gynybos vietų. Atsinaujino atakos Kurdiumivka, čiupinėjama gynybos linija link Pivnichne, tęsiasi atakos Klishiivka.

· Avdiivka – Mariinka.

a) Avdiivka ruože be pakitimų.

b) Nevelske – Pervomaiske – Opytne ruože sunkios kautynės tęsiasi, agresorius nežymiai išplėtė savo placdarmą netoli Nevelske, tačiau dar vienas šios gyvenvietės šturmas baigėsi nesėkme. Rusai patyrė didelius nuostolius ir atsitraukė.

c) Mariinka mūšiai tęsiasi. Rusai skelbia, kad jiems pavyko pasistūmėti gyvenvietėje, tačiau šios informacijos ukrainietiški ir nepriklausomi šaltiniai nepatvirtina.

· Vuhledar. Agresorius bando išmušti ukrainiečius iš vakarinių Pavlivka prieigų ir apaugoti savo vakarinį flangą ir užnugarį. Dėl šios priežasties rusai atakavo Prechystivka link, tačiau ukrainiečiai apsigynė.

3. Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų. Agresoriaus propagandistai skalambija, kad ukrainiečiai netrukus gali atnaujinti intensyvius smūgius Kryme. Tačiau jų vertinimu, tai tik „noras pasėti paniką ir nepasitikėjimą” rusų vadovybe, o pačiam Krymui niekas esą negręsia. Neva ukrainiečiai rengiasi vykdyti „tik” į operacijas Zaporizhia sektoriuje su tikslu pasiekti Azovo jūrą. Nereikia būti dideliu karybos strategu, kad suprastum – operacijos Zaporizhia ir Pietų kryptyse ne tik yra tampriai susijusios. Jei ukrainiečiai pasieks „tik” Azovo jūrą, agresoriaus grupuotės Kryme dienos bus suskaičiuotos.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Vakar Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad Putino, Šoigu bei Lavrovo susitikime su diktatoriumi Lukašenka nebuvo priimta jokių Ukrainai svarbių sprendimų. Ministro teigimu, Lukašenka buvos spaudžiamas leisti naudoti Baltarusijos teritoriją Rusijos kariniams veiksmams, kas jau ir taip seniai vyksta. Kyjivas esą pasirengęs visiems scenarijams, įskaitant karinei operacijai iš Baltarusijos teritorijos, sutelkus šiaurėje naują karinę grupuotę iš 200 000 karių.

Nors apsišaukėlis Lukašenka ir Putinas Minske į viešumą išleido skystas kalbeles apie tautų draugystę, „lauktą vizitą“ ir ekonominį bendradarbiavimą, mums neatrodo, kad trys svarbiausi Kremliaus teroristai į Minską atvyko nudžiuginti Lukašenkos pranešdami apie tai, 2023-iaisiais rusai su savimi į kosmosą pasiims ir baltarusį kosmonautą. Pats vizito pobūdis ir dalyvaujančios personos rodo akivaizdų spaudimą Minsko diktatoriui. Lukašenkai išsprūdo, jog sutarta dėl „šuolio pirmyn“. Galbūt mes pernelyg įtarūs, tačiau, regis, du diktatoriai su „berniukais“ svarstė ir planavo tikrai ne tai, apie ką buvo garsiai kalbama. „Šuolis pirmyn“ gali būti visai kitos karinės operacijos planavimas, apie kurią kol kas garsiai nekalbama.

Teigiama, jog praėjus praėjus dienai po to, kai ES susitarė dėl rusiškų dujų kainų viršutinės ribos Rusijoje pats savaime kaip visada susprogo dujotiekis, kuriuo per Ukrainą buvo eksportuojamos dujos į Vakarų Europą. Rusijos žiniasklaidos teigimu, Čiuvašijoje esančiame dujotiekyje Urenojus – Pomaryje – Užgorode po sprogimo, kurio metu žuvo trys žmonės, kilo didelis gaisras. Kai kurie šaltiniai skelbia, jog po dujotiekio sprogimo, dujų biržos kainos Europoje sparčiai šoktelėjo ir artėja prie 1250 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų.

Rusijos prezidentui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Rusija parengs atsakomąsias priemones, tačiau tam prireiks laiko. Nėr čia ką daugiau ir bepareiškinėt. Mes smūgius raketomis ir dronais seniai priimame kaip Kremliaus pranešimus spaudai.

Ukrainos energetikos bendrovė „Naftogaz” pranešė, kad Rusija atakavo Ukrainos naftos ir dujų įrenginius šalies rytuose. Raketos pataikė į vieną iš įrenginių Charkivo srityje. „Naftogaz” generalinis direktorius Oleksijus Černyšovas sakė, kad žala bus įvertinta avarinėms tarnyboms baigus darbą, ir kad viskas, kas sugadinta, bus atstatyta.

Anksčiau šį mėnesį O. Černyšovas sakė, kad Rusijos atakos prieš Ukrainą apgadino 350 gamtinių dujų įrenginių, tačiau gamyba turėtų būti atkurta iki metų pabaigos. Teigiama, jog dujų gamybos pajėgumų nuostoliai siekia apie 700 mln. dolerių.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Bachmuto fronto linijoje ir apdovanojo karius už jų pastangas ginant valstybę. „Bachmuto tvirtovė. Mūsų žmonės. Nepalaužti priešo. Kurie savo drąsa įrodo, kad mes ištversime ir neatiduosime to, kas mums priklauso. Ukraina didžiuojasi jumis. Aš didžiuojuosi jumis! Ačiū už drąsą, atsparumą ir stiprybę, parodytą atremiant priešo atakas”, – pareiškė prezidentas.

Vienas karių paprašė Zelenskio perduoti padėkos žodžius broliams iš Amerikos. Zelenskis atsakė: „Mes perduosime Kongresui, perduosime Jungtinių Valstijų prezidentui vaikinų padėką už paramą. Tačiau to nepakanka.”

Taip, ginklų yra, jų nemažai, tačiau jų nepakanka. Jei ginklų būtų pakankamai arba daugiau nei pakankamai – įvyktų lūžis fronte marodierių iš Rusijos nenaudai, o milžinas molinėmis kojomis subyrėtų. Vakarai, deja, to bijo. Laukiama, kol kolektyvinis Putinas išsibezdės, išsivadės, padvės, o tada bus galima spausti jau nustekentą Rusiją. Ukrainiečių kraujo sąskaita.

JAV Atstovų Rūmų narys Adamas Kinzingeris, priklausantis Respublikonų partijai, pareiškė, jog tiesioginės konfrontacijos atveju NATO nugalėtų Rusiją per tris dienas. Garsų pamąstymą JAV kongresmenas paskelbė po ginčo su „Twitter” vartotoju, kuris stebėjosi, kodėl Šiaurės Atlanto aljansas dar nesunaikino Rusijos, jei „Rusijos kariuomenė tokia apgailėtina”.

Taip, visiškai tikėtina, jog aljansas suspardytų Rusiją per tris dienas. Problema – baimė. „Bijau, kad karas Ukrainoje gali tapti nekontroliuojamas ir peraugti į didelį NATO ir Rusijos karą. Tačiau esu įsitikinęs, kad to išvengsime”, – neseniai garsiai bijojo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. Tuo pat metu NATO šalys dar ir patikino Kremlių, kad aljansas nekelia grėsmės Rusijai.

Mes džiaugiamės, kad kelios kartos išaugo be karo ir daugybei berniukų neteko dalyvauti žiauriose gatvės muštynėse ar kariauti tikrame kare. Tie, kuriems tai teko patirti, supranta, jog net ir gerokai stipresnį priešininką, kuris bijo ir dar apie tai garsiai kalba, galima įveikti psichologiniu smurtu. Kumštis, parengtas smūgiui į snukį, o ne prakaituojantys delniukai virš klaviatūros yra būtina diplomatija su šiandieniniu Kremliumi.

Rusijos fiureris Vladimiras Putinas įsakė Rusijos saugumo tarnybai FSB sustiprinti šalies sienas ir išnaikinti „išdavikus, šnipus ir diversantus”. Saugumo tarnybos dienos proga Putinas pareiškė, jog aneksuotuose Ukrainos regionuose padėtis „nepaprastai sudėtinga”.

Taip, padėtis šiuose regionuose sudėtinga. Iš jų plis ir per visą Rusija risis ginkluotas perversmas iki pat Maskvos.

Ukraina spartina pastangas pašalinti iš viešųjų erdvių sovietines ir rusiškas statulas, pervadina šimtus gatvių, kad pagerbtų savo menininkus, poetus, karius ir kitas šaliai nusipelniusias asmenybes. Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė, kad šį mėnesį sostinėje bus pakeista dar apie 30 gatvių.

Tuo tarpu Lietuvoje – šimtai gatvių pavadinimų, kuriuos paliko okupantai: tai Kolūkiečių, Tarybų, Taikos, Komunarų, Gagarino, Darbininkų, Kosmonautų, Partizanų (sovietinių), Pergalės ir net gatvė, pavadinta NKVD karininko 1941 m. birželio mėn. gyventojų trėmimo operatyvinio štabo nario Kazio Macevičiaus vardu. Niekam nekliūva istorinėse miestų vietose beprasmiai Pievų, Gėlių, Kriaušių, Rožių, Rūtų (ne Meilutytės) ir kitokių augalų pavadinimai, tarsi tai būtų svarbiausi mūsų šalies istoriniai ir kultūriniai akcentai. Nors jei vietos valdininkai gatves vadina daržovių garbei, matyt, tokio ilgio jų istorinės atminties bei savivokos gylis. Iki šiol neturime viešųjų erdvių desovietizacijos strategijos ir įstatymo, o sovietinio paveldo likvidavimas vyksta chaotiškai, griaunant tai, kas labiausiai kliūva už akių ir siekiant asmeninio žinomumo ir populiarumo didinimo.
Pranešama, jog rublio kursas nukrito iki septynių mėnesių minimumo, nes sankcijos paveikė Rusijos valiutą. Po pastarosiomis savaitėmis patirto sankcijų spaudimo Rusijos rubliui smogė viršutinės dujų ir naftos ribų nustatymas bei devintasis Europos Sąjungos sankcijų paketas Maskvai.
Operacinis lygmuo
Be pakitimų.
Pranešama, kad JAV suteiks Ukrainai bent vieną „Patriot” bateriją, o bendras pagalbos paketas sieks 1,8 mlrd. dolerių. Į šį paketą taip pat įeis didelio tikslumo valdomos bombos naikintuvams. Ukrainai taip pat bus perduota šaudmenų HIMARS, tūkstančiai artilerijos ir minosvaidžių sviedinių, sunkvežimių ir priešlėktuvinių raketų HARM. Skaičiai neskelbiami.
JAV plečia pažangių ginklų, kuriuos siųs Ukrainai, tipus, kad sustiprintų šalies oro gynybą. Kol kas neskelbiama, kada tiksliai „Patriot” atvyks į Ukrainą, nes ukrainiečiai dar nėra apmokyti naudotis šiomis sistemomis, o mokymai truks kelias savaites.
Rusija Baltarusijoje perkelia karinę įrangą arčiau sienos su Ukraina. Vakar iš Polonkos geležinkelio stoties išvažiavo traukinys, kuriuo buvo gabenama Rusijos kariuomenės karinė technika Platformose: 23 tankai T-80, 8 benzinvežiai, 9 sunkvežimiai (Ural ir KamAZ), 2 lengvieji automobiliai ir 7 krovininiai automobiliai. Dieną prieš buvo pakrauta daugiau kaip 20 Rusijos ginkluotųjų pajėgų tankų ir apie 16 sunkvežimių „Ural”, kurie buvo laikomi Lepelski poligone.
Šios įrangos nepakanka puolamiesiems veiksmams.
Mariupolyje suintensyvėjo Rusijos karinės technikos – tankų, haubicų, patrankų ir gyvosios jėgos – judėjimas Zaporižės kryptimi. Intensyvus karinės technikos judėjimas stebimas ir Berdiansko – Melitopolio kryptimi. Į okupuotą Mariupolį atvyko OMON daliniai iš Sankt Peterburgo ir patruliuoja miesto gatvėse. Tokiu būdu mėginama suvaldyti masinius protestus, kurie kyla dėl to, kad žmonės neturi ką valgyti.
Didžiosios Britanijos gynybos ministras Benas Wallace’as pareiškė, kad Rusija ketina Iranui mainais į dronus suteikti pažangių karinių komponentų. „Iranas tapo vienu svarbiausių Rusijos karinių rėmėjų”, – teigė B. Wallace’as parlamente, skaitydamas pareiškimą dėl Rusijos ir Ukrainos konflikto. Mainais už daugiau kaip 300 kamikadzių dronų, Rusija ketina Iranui tiekti pažangius karinius komponentus ir taip pakenkti saugumui ne tik Artimuosiuose Rytuose, bet ir visame pasaulyje.
Jei pažangūs kariniai komponentai yra balalaikų stygos, manome, kad tai nėra labai baisu.
Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė Rusijos valkatų puolimą dvidešimt penkių gyvenviečių teritorijose.
Teroristai paleido 5 raketas ir sudavė 16 smūgių iš oro bei 61 kartą apšaudė Ukrainos teritoriją iš salvinių ugnies sistemų. Nukentėjo civilinė infrastruktūra ir buvo sužeisti Chersono, Konstantinovkos ir Vovčansko miestų gyventojai.
Chersono srityje, Vasylinkos rajone sunaikintas didelis kiekis okupantų gyvosios jėgos ir technikos: 8 vienetai įvairių tipų sunkiosios karinės technikos, informacija apie gyvosios jėgos nuostolius tikslinama.
Ukrainos aviacija sudavė 22 smūgius į okupantų susitelkimo rajonus ir priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijoms.
Raketinės kariuomenės ir artilerijos daliniai smogė amunicijos sandėliui, trims kontrolės punktams ir dešimčiai okupantų gyvosios jėgos sutelkimo vietų.

******

Locked N’ Loaded

 

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis apsilankė Bakhmut pragare, paspaudė vyrams rankas, įteikė apdovanojimus ir išvyko. Savo ruoštu S. Shoigu nusifilmavo propogandinėje juostoje, kuri galėtu lyginti nebent su tokiais sovietinio šūdo pilnais filmais apie aviaciją kaip: Sparnai 1966 m. (rus. Крылья), Dangus žemė dangus 1975 m. (rus. Небо-земля-небо) ar pvz. Sparnų mostas 1986 m. (rus. Размах крыльев). Apžiūrėjo tuščias tranšėjas žaliuojančioje pievoje ir vsio. Ar yra dar klausimų, kas laimės šiame kare?

1. Luhansko kryptis.
• Svatove. Be pakitimų – dominuoja pozicinės kautynės, abi pusės vykdo lokalias atakas įprastose vietose.

• Kremina. Tęsiasi abipusės atakos Ploshchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože. Agresorius vis dar bando nustumti ukrainiečius į vakarus, tačiau soc. tinkluose karo propagandistų tarpe optimizmo beveik nebelikę. Ukrainiečiai lokaliomis atakomis bando pasigerinti savo taktinę situaciją ir taip sudaryti sąlygas perkirsti kelią Svatove – Kremina. Tuo pačiu suaktyvėjo ukrainiečių grupuotė į pietvakarius nuo Kremina. Čia jie pasistūmėjo no mans land, taigi rusų kontroliuojamų Dibrova ir Kuzmine taktinė padėtis blogėja.

• Lysychansk. Rusai atakuoja Bilohorivka, tačiau tai antraeilis atakos objektas. Agresorius sukaupė jėgų ir vėl intensyviai atakuoja Spirne. Ukrainiečiai čia įsirengę geras gynybines pozicijas ir neleidžia rusams prasiveržti, bet padėtis ne iš lengvųjų.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.

a)Soledar – Bakhmutske ruože pozicinės kautynės Soledar apylinkėse. Agresoriaus teigimu, ukrainiečiai permetė papildomų pajėgų į Vesele. Atsižvelgiant į agresoriaus aktyvumą šiame ruože ir tikėtiną jo siekį pro čia veržtis link Syversk, toks ukrainiečių veiksmas būtų logiškas.

b) Bakhmut prieigose agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti rytiniame miesto pakraštyje. Svarbu, kad tai ne šiaip keli kilometrai laukų. Rusai užėmė statybinių prekių gamyklą, kuri gali tapti geru atramos punktu arba net tam tikra įtvirtinta operacine baze (angl. FOB – Forward operating base) iš kurios galima vykdyti žvalgybines ir puolamojo pobūdžio operacijas gilyn į miestą bei gintis, jei/kai ukrainiečiai pereidinės į kontrpuolimą. Tuo pačiu kaip ir prognozavome suintensyvėjo rusų puolimas iš pietryčių. Neatmestina, kad jie tikėjosi sukaustyti ukrainiečių pajėgas rytuose ir smogti iš pietryčių. Tiesa, manevras nepavyko – Ukrainos pajėgų gynyba nepralaužta, mūšis tęsiasi. Lygiai taip pat tęsiasi gatvių kautynės Opytne, ukrainiečiai ne tik ginasi, bet ir kontratakuoja. Nepatvirtintais duomenimis jie užėmė kelis agresoriaus atramos punktus. Tai, kad rusų soc. tinkluose pasirodė informacija apie čia gynybą vykdančius „fašistus ir anglakalbius samdinius“ rodo, jog agresoriui čia tikrai ne pyragai.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius suintensyvino Klishiivka puolimą. Tikėtina, taip jis vėl bando padėti savo puolimui Opytne, tačiau rezultatų pasiekti kol kas nepavyksta.

• Avdiivka – Mariinka.

a) Avdiivka ruože ukrainiečiai pasistūmėjo no mans land esančioje Panteleimonivka, taip sutvirtindami Niu Jork gynybą pietvakariuose.

b) Nevelske – Pervomaiske – Opytne ruože permainingos kautynės. Agresoriui pavyko išplėsti savo pozicijas į pietus nuo Nevelske.

c) Mariinka tęsiasi gatvių mūšiai. Panašu, po vakarykščio nesėkmingo orkų bandymo imtis reikalo „rimtai“ ir atakuoti gyvenvietės šiaurines bei pietines prieigas, tuo pačiu smogiant „netikėtą“ smūgį nuo Novomykhailivka, šiandien grandiozinių užmačių buvo atsisakyta.

• Vuhledar. Be pakitimų.

3. Zaporizhia kryptis. Dominuoja artilerijos dvikovos, kontaktinėje linijoje be pakitimų.

4. Pietų kryptis.

Viešoje erdvėje pasirodė vaizdai, kur Chonhgar dega tikėtina rusų karinis automobilis ir tikėtina karinė kolona stovi. Nieko nenustebinsime pasakydami, kad šis nuotykis įvyko Krymo bottleneck‘e. Yra vertinimų, kad smogta HIMARS‘u ar kita raketa. Reikia pabrėžti, kad oficialiais duomenimis Ukraina neturi vakarietiškos ginkluotės (amunicijos), kuri skristų iki Chonhgar. Tam kad įvertinti, kas ten įvyko reikėtų matyti, daugiau detalių iš įvykio vietos. Tačiau vertinant bendrai, mažai tikėtina, kad ukrainiečiai tokiam mažos vertės taikiniui naudotu brangias raketas, kurių oficialiai neturi. Tuo labiau, kad dega tik viena mašina (dega gražiai, kažkas ten dar detonuoja), tad labiau manytume, kad čia smogta su dronu.

Kaip ten bebūtų: 1) transporto priemonė sunaikinta ir kažkuriam laikui sustabdyta, 2) Krymo bottleneck‘as tampa vis pavojingesnė vieta agresoriaus vienetams, 3) sveikinimai agresoriaus oro gynybai, jūs ir vėl susif@kapinote.

******

Ukrainos graikų apeigų katalikų vadovas: 300 sielvarto dienų!

Antradienis, gruodžio 20 d., Ukrainai buvo 300-oji karo diena. Po kelių dienų, kai lotynų apeigų katalikai ir kiti Vakarų krikščionys sėsis prie Kūčių stalo, sukaks 10 mėnesių nuo plataus masto rusų agresijos pradžios.

„Trys šimtai dienų, per kurias mūsų žmonės kenčia didelį sielvartą“, – sakė antradienio rytą paskelbtoje kasdienėje vaizdo žinioje Ukrainos graikų apeigų katalikų didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčukas. Tačiau, pasak jo, šiomis dienomis Ukrainoje matome ir didžiulį tarpusavio solidarumą. Žmonės padeda vieni kitiems, ir šis žmogiškasis, krikščioniškasis solidarumas sušildo ir nušviečia Ukrainą. Arkivyskupas prašė nepaliauti melstis už tėvynę ginantį jaunimą. „Karas atima iš vaikų vaikystę, iš jaunuolių – jaunystę, tačiau žiūrėdami į mūsų narsius vaikinus ir merginas, matome, kokie jie subrendę. Žinome, kad branda – tai gebėjimas pajusti vidinį ryšį tarp laisvės ir atsakomybės. Matome, kad mūsų jaunimas drąsiai prisiima atsakomybę už savo tėvynę.“

Arkivyskupas taip pat prašė neužmiršti jau prieš keletą savaičių Berdianske rusų suimtų kunigų Ivano ir Bohdano, melstis už jų išlaisvinimą.

„Dieve, palaimink Ukrainą savo teisinga, dangiška taika!“

 

Ukrainos kariškiai numušė du priešo sraigtasparnius ir sunaikino priešo amunicijos sandėlį / Rusijos gynybos ministerijos nuotr.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos vyriausybė atmetė JAV diplomato veterano Henrio Kisindžerio raginimus, kuris sakė, kad atėjo laikas sudaryti taiką su Rusija derybų keliu ir taip sumažinti pražūtingo pasaulinio karo pavojų. Tokius pareiškimus Ukraina įvardino kaip „nuolaidžiavimą agresoriui”.

Esu ne kartą išreiškęs paramą sąjungininkų karinėms pastangoms užkirsti kelią Rusijos agresijai Ukrainoje„, – rašė Kisindžeris. „Tačiau artėja laikas remtis jau įvykdytais strateginiais pokyčiais ir integruoti juos į naują struktūrą siekiant taikos derybomis. <…> Kai kam priimtiniausias rezultatas yra karo nualinta bejėgė Rusija. Aš su tuo nesutinku„, – tęsė Kisindžeris.

Iš pagarbos prie savo šimtmečio artėjančiam senoliui, nieko nekomentuosime.

JK vyriausybė paskelbė apie kitų metų pagalbą Ukrainai. Kyjivas gaus kelis šimtus tūkstančių vienetų artilerijos amunicijos, kurios vertė apie 286 mln. eurų. Šiandien Rygoje vykstančiame Jungtinių ekspedicinių pajėgų aukščiausiojo lygio susitikime Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rishi Sunakas paskelbs apie naują pagalbos paketą Kyjivui, kuris užtikrins nuolatinį artilerijos šaudmenų Ukrainos gynėjams srautą 2023 metais.

„Jungtinė Karalystė ir mūsų sąjungininkai Europoje kartu reaguoja į invaziją į Ukrainą, ir mes ir toliau tvirtai siekiame taikos Europoje. Tačiau norėdami pasiekti taiką, turime atgrasyti nuo agresijos, o mūsų bendri dislokavimai visame regione yra gyvybiškai svarbūs siekiant užtikrinti, kad galėtume reaguoti į rimčiausias grėsmes”, – sakoma Jungtinės Karalystės vyriausybės interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.

Belieka sugrąžinti į Estiją perpus sumažintas JK pajėgas, o dar geriau – jas padidinti iki pilnai veikiančios kovinės brigados dydžio. Va čia tai Kalėdų senelio dovana būtų!

Šią naktį teroristinė valstybė Rusija surengė atsaką į 9-ąjį ES sankcijų paketą. Kaip ir prognozavome, ilgai laukti nereikėjo. Vietoje raketų panaudoti dronai kamikadzės. Kaip ir praėjusį kartą, bepiločiai lėktuvai buvo paleisti iš rytinės Azovo jūros pakrantės. Ukrainos oro gynybos pajėgos sunaikino 30 Irano shahedų, kurie atakavo Ukrainą, pranešė Ukrainos kariškiai. Mažiausiai penki dronai savo taikinius pasiekė. Pranešama apie dvi aukas.

Kyjive sprogimai nugriaudėjo Ševčenkovskio ir Solomenskio rajonuose. Nukentėjo infrastruktūra ir privatūs namai. Dėl Rusijos smūgių sostinėje buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas.

Toks įdomus žaidimas gaunasi: Vakarai tik praneša apie sankcijas, o agresorė jau žudo, griauna ir degina. Būtų mūsų valia, mes nieko nepraneštume, tiesiog vienu metu Rusijos karinėse bazėse kiltų daug gaisrų. Gal ir gerai, kad ne mūsų valia – kuo gi kalti tie ukrainiečių genocidą vykdantys teroristai?

Tuo tarpu anksčiau prieš šį eilinį teroristinį išpuolį, Iranas pareiškė, kad „neprašys niekieno leidimo” santykių su Rusija plėtojimui. Taip Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Nasseras Kanani reagavo į CIA vadovo Williamo Burnso pareiškimą, kad Irano ir Rusijos karinis bendradarbiavimas kelia realią grėsmę JAV sąjungininkams Artimuosiuose Rytuose. Kanani pavadino šiuos komentarus nepagrįstais ir sakė, kad jie yra „JAV propagandinio karo prieš Iraną” dalis.

„Irano ir Rusijos bendradarbiavimas įvairiose srityse, įskaitant gynybą, plėtojamas atsižvelgiant į bendrus interesus… ir nėra nukreiptas prieš jokią trečiąją šalį”, – sakė jis.

Eilinis melas. Artėjant Baltarusijos ir Rusijos invazijos į Ukrainą metinėms, stebime ryškų Rusijos ir Irano suartėjimą, kuris, mūsų nuomone, yra itin pavojingas viso pasaulio stabilumui ir taikai. Artimiausiu metu mums visiems pavojingiausias veiksmų eigos variantas gali būti Šėkorėjos prisijungimas suformuojant šėtono trijulės sąjungą. Baltarusijos neskaičiuojame, nes tokio valstybės de facto nebėra.

Argentinos džiaugsmo ašaras Pasaulio futbolo čempionate laimėjus aukso medalius temdo FIFA atsisakymas transliuoti Ukrainos prezidento V. Zelenskio kreipimąsi į pasaulį.

Pranešime prezidentas pažymėjo, kad futbolas yra žaidimo laukas, kuriame kiekvienas gali parodyti, kad yra stipriausias, ir šios varžybos yra „žaidimo, o ne mūšio laukas”. „Ir blogiausia, kas gali nutikti, yra raudona kortelė, o ne raudonas mygtukas. Kai žmones vienija futbolas, juos vienija taika”.

Ukrainos prezidentas sakė, kad nori kreiptis į pasaulį, į visus, kurie vertina taiką ir gyvybę. „Nors FIFA neleido parodyti šio kreipimosi stadione prieš finalines rungtynes Katare, tačiau pasaulis vis tiek išgirdo mūsų raginimą”, – sakė jis. Pasak jo, mūsų žaidėjai išplatino vaizdo įrašą, šalys partnerės jį palaikė, o tūkstančiai pasaulio žiniasklaidos priemonių jį išplatino.

Operacinis lygmuo

Tyla prieš audrą.

Rusijos taip vadinami kariai, kurie spalio mėnesį buvo perkelti į Baltarusiją, kad taptų regioninio junginio dalimi, rengs bataliono taktines pratybas, pirmadienį pranešė Rusijos terorizmo ir karo nusikaltimų ministerija. „Galutinį padalinių kovinio pajėgumo ir kovinės parengties įvertinimą vadovybė pateiks galutiniame koordinavimo etape – po to, kai bus atliktos bataliono taktinės pratybos”, – cituoja ministerijos pranešimą kai kurios žiniasklaidos priemonės.

Tuo tarpu savaitgalį Baltarusijos partizanai pranešinėjo apie Rusijos padalinių ir technikos judėjimą visoje faktiškai aneksuotos šalies teritorijoje. Vienas iš pavojingų signalų yra didelis medicininės įrangos ir priemonių koncentravimas netoli Ukrainos sienos, taip pat ir apsišaukėlio diktatoriaus Lukašenkos ir fiurerio Putino susitikimas šiandien vyksiantis Minske.

Rytų fronte prastos žinios ordai. Bachmuto apsupimas virto skandalingu bėgimu iš mūšio lauko. Ukrainos šturmo desantininkų dalinio ataka išstūmė rusus iš rytinių Bachmuto apylinkių. Britų šarvuočių „Wolfhound” pagalba, sumaniai sąveikaujant su artilerijos vienetais, ukrainiečių jungtinės gynybos pajėgos išrūkė ordos likučius iš rytinės dalies Bachmuto griuvėsių. Tai pirmas didesnis taktinis laimėjimas, kuris gali virsti dar viena katastrofa okupantams prie Bachmuto, kur vienoje vietoje buvo sukoncentruoti „Wagner“ marodierių, taip vadinamos „liaudies Luhansko respublikos“ atmatų ir bejėgių mobilizuotųjų daliniai, siekiant kraujas iš nosies užimti šią gyvenvietę.

Per 24 valandas Rusijos nuostoliai kare su Ukraina padidėjo dar 520 užpuolikų. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad šiuo metu yra 98 800 likviduotų priešų. Štabo duomenimis, sekmadienį taip pat sunaikintas dar vienas agresoriaus tankas, 6 šarvuotosios pėstininkų kovos mašinos, 5 artilerijos sistemos, 1 priešlėktuvinės gynybos mašina ir 8 operatyvinio lygio dronai.

Kad ir kokie balvonai būtų Rusijos generaliniame štabe, Surovikinas turėtų suprasti, kad jokiu būdu negalima pakartoti paniško bėgimo iš Iziumo. Tačiau okupantai neturi plataus pasirinkimo, kaip tą daryti. Lieka vienintelis kelias, ir, deja, jį greičiausiai netrukus išvysime – raketų ir dronų ataką, galbūt, su klaidinančiu arba, tas žymiai mažiau tikėtina, tikru manevru iš Baltarusijos teritorijos.

Taktinis lygmuo

Okupantai naktį atakavo Dnipro sritį iš „Grad”, sunkiosios artilerijos ir bepiločių lėktuvų, į Nikopolio rajoną paleido daugiau kaip 60 sviedinių. Laimei, nukentėjusiųjų nebuvo, bet vien Červonohrihorivkos bendruomenėje buvo apgadinta 11 privačių namų, 6 ūkiniai pastatai, automobiliai, dujotiekis ir elektros linija.

Per pastarąją parą gynybos pajėgų daliniai atrėmė 15 okupantų atakų Luhansko ir Donecko srityse.

Vakar teroristai iš Rusijos surengė 4 apšaudymus raketomis ir sudavė 7 smūgius iš oro su „Shahed-136 BPLA”, taip pat atliko 55 apšaudymus iš reaktyvinių ugnies sistemų. Nukentėjo gyvenvietės, civilinė infrastruktūra ir civiliai gyventojai.

Zaporižės ir Chersono kryptimis priešininkas smogė iš reaktyvinės ir statinės artilerijos Yra aukų tarp civilių gyventojų.

Okupantai tęsia nelojalių jiems gyventojų paieškas laikinai okupuotose Donecko ir Zaporižės sričių teritorijose. Ypatingas dėmesys skiriamas išmaniesiems telefonams.

Melitopolio rajono gyvenvietėse padaugėjo kolaborantų. Be to, Rusijos okupantai svarsto galimybę įtraukti į kovą buvusius policijos pareigūnus, perėjusius į priešo pusę.

Per praėjusią parą Ukrainos aviacija sudavė 9 smūgius į personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietas ir 3 smūgius į priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijas.

Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė valdymo punktui, gyvųjų pajėgų susitelkimo vietai, 2 priešo amunicijos sandėliams ir priešlėktuvinės kovos „Zoo” radiolokacinei stočiai.

Okupantams beveik visiškai užspaudus gynėjus Marjinkoje ir iš anksto paskelbus apie pergalę, netikėtai atvykęs pastiprinimas surengė tikrų tikriausią kontr-ataką ir užklupo ginkluotus varguolius visiškai nepasiruošusius. Ukrainiečių kariai ant žemės praneša apie kalėdinį orkų faršą.

Foto: 25-osios atskirosios oro desanto brigados šventasis Mikalojus pasirengęs nešti dovanėles okupantams.

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Tai, ką dabar pamėginsime jums pasakyti, galbūt, nėra labai sudėtinga, bet tikrai sunkiai priimama. Labai gali būti, kad prarasime keletą šimtų ar tūkstančių sekėjų. Arba visus, jei Facebook cenzūra mus visiems laikams užblokuos. Ką gi, vadinasi, jie dar nėra pasiruošę išgirsti. Mes visi, šiaip ar taip, esame įaudrinti karo vaizdų bei karo nusikaltimų. Ir mums labai sunku suprasti, ką sako kiti, jei tai neatitinka supaprastinto mūsų pasaulio vaizdo.

Net karo profesionalams emocijos visada išlieka objektyvius sprendimus priimti trukdančiu veiksniu, todėl kuo daugiau jų, tuo daugiau veiksmų eigos variantų nori išgirsti vadai iš savo štabų. Bet mes su jumis – paprasti civiliai piliečiai, emocijos mums dažnai liejasi per kraštus. Susiaurindamos mūsų matymą, atjungdamos mąstymą ir paleidžiančios impulsyvaus elgesio grandinę. Ir vis gi, pabandykime, nes tai, ką norime jums pasakyti, mūsų manymu, yra labai svarbu. Nuo to priklauso ne tik mūsų psichinis gerbūvis. Nuo to priklauso mūsų ateitis, ir mūsų vaikų ateitis.

Rusai.
Greičiausiai, į galvą jums atėjo bjaurus vakariečių kolonistų priežodis XVII – XIX amžiaus Naujajame pasaulyje, skirtas indėnams. Niokojama Ukraina, ukrainiečių genocidas, vaikų ir senukų žudynės, moterų prievartavimas, vyrų luošinimas, tuštinimasis ant mokyklų stalų ir mėgavimasis savo rankomis sukurtu pragaru žemėje. Daugeliui jūsų net nekyla klausimas, kad už viską yra atsakingi rusai, rusų tauta.

Na, bet dar kartelį.

Rusai. Rusija. Rusijos federacija. Stabtelkit, pagalvokit, ar yra tarp šių sąvokų skirtumas? Tik pasistenkit nepulti su mumis ginčytis, šiaip ar taip, jūs skaitote tekstą ir mes net norėdami, negalime jums atsakyti.

Ar galite įsivaizduoti, kad vaikštote Peterburgo gatvėmis?

Ko man ten?! Nenoriu net galvot apie tą sušiktą rusiškų nacių miestą.

Taip. Tarkim, kad Peterburgas – sąlyginis rusų fašistų miestas. Jame gyvenantys vietiniai pergyvena, kad Peterburgas seniai prarado savo istorinį veidą, žmonės ne tie, ir gatvės ne tos. Jos tarsi svetimas rūbas, kurį miestui užmetė atvykėliai iš Azijos, Artimųjų Rytų ir Kaukazo. Ir, taip, teisingai – visi jie nuo pirmo iki paskutinio – taip pat yra rusai. Visi šie ir kiti Rusijoje gyvenantys šios šalies piliečiai paprastai vadinami rusais, net jei jų pase bus įrašyta ne rusų tautybė.

O dabar pamastykime, kodėl Marija Zacharova dukart užsipuolė Romos popiežių, kai šis garsiai pareiškė, jog rusai iš tiesų geri, o ukrainiečius žudo kitos tautos – buriatai ir čečėnai. Ir nors čia aiškiai norime pasakyti, kad pontifikas, skirstydamas tautas į geras ir blogas aiškiai suklydo, tai – labai svarbi detalė, atskleidžianti, kad Kremlius į karo mėsmalę Ukrainoje siunčia Rusijos piliečius, kurių dauguma – iš šalies pakraščių. Tuose pakraščiuose gyvena įvairios Rusijos Federacijos tautos ir tautelės. Jų iš viso skaičiuojama iki 180-ties, sudarančių apie 30 mln. šalies – teroristės gyventojų.

Mąstant apie juos kaip apie karo resursą, Kremliaus banditams miegasi ramiau, nes kol didžioji mobilizacija beveik neliečia Maskvos ir Peterburgo, tol didžiuosiuose miestuose sąlyginai ramu. Tačiau jei karstai pradės plaukti į Peterburgą, o kapinėse ims gulti tūkstančiai sostinės gyventojų, jų šeimų nariai bus priversti gyventi kare kasdien, raudoti, nekęsti, nemiegoti, ir, galbūt, išeiti į gatves reikalaujant pakarti Putiną. Todėl mobilizacijos didžiuosiuose miestuose vengiama, o jei jau semiami, tai klipatos, bedančiai, prasigėrę, praperstais apatiniais prie teliko levituojantys tikrieji Rasiejos čiabuviai. Beje, etniniai rusai Rusijoje sako, kad išsisukti nuo „paviestkos“ yra labai lengva, jei tik turi kiek kažkiek košės galvoj.

Būtent todėl Kremlius taip jautriai sureagavo į ne rusų kilmės tautelių išskyrimą iš bendro Rusijos Federacijos tautų konteksto. Režimas nenori maišto laive, sukelto tiek jų supratimu etninių rusų – visuomenės atliekų iš niekam tikusio socialinio dugno, tiek iš provincijose merdinčių ne etninių rusų tautų ir tautelių. Maskva, kaip įprasta, nereikalingų, kaip Pol Potas „akiniuočių“, atsikrato pirmiausia. Šių Rusijos piliečių žudymas – taip pat viena iš Putino Rusijos fašizmo dedamųjų, už ką Kremliaus banditams turėtų būti mažiau muilinama kartuvių virvė. Ach tiesa, mes gi čia, Vakaruose, netaikome mirties bausmių. Na, tai tada – primesta daugiau metų.

Kremliaus ideologai labai nenori, kad mes gilintumėmės ir skirtume, kas Rusijoje yra kas ir nori, kad mes nekęstume visos rusų tautos, ir visų Rusijos piliečių, ir visus juos – ir etninius rusus už Rusijos ribų, ir ne etninius rusus Rusijoje, vadintume rusais. Taip Kremlius siekia, kad mes nekęstume rusų, o rusai mūsų. Propagandos klasika, išnaudojanti primatų gentinės santvarkos pamatą – mes ir jie, kur mes, geri, ir jie, blogi. Suskirstymas – pati geriausia dirva neapykantai, karui ir žudynėms. Pagal naują Dugino, Surkovo, Putino ir kitų ideologų sukurtą Rusijos koncepciją, rusu vadinamas bet kokios tautybės pilietis, gyvenantis bet kur pasaulyje, kuris „sąmoningai pasirinko dvasinį, teisinį ir kultūrinį ryšį su Rusija“. Kad ir ką ši formuluotė reikštų, ji įrašyta Rusijos Federacijos įstatyme ir ja apibrėžiama Rusijos tėvynainio sąvoka. Ruso, kurį reikia neva išgelbėti, sąvoka. Imperinio ruso sąvoka.

Tai savo esme ir yra russkij mir koncepcija, jo duona ir druska. Rusija (Rusijos imperija), kurią kuria visi, kas tarnauja jos valdovams, kas pritaria, užtikrina jos egzistavimą ar kuria imperinę ideologiją, nesvarbu ar baškiras, ar lietuvis. Ir jei ukrainiečiai būtų sutikę su russkij mir atneštu tankais ir raketomis, nesipriešinę Putino ordoms, tuomet kartu su okupuota Baltarusija, Kremlius šiai dienai jau turėtų beveik 200 milijonų potencialios karo mėsos ir resursų, skirtų Vakarų šturmui. Ir kaži, ar esant tokioms aplinkybėms, kazachai-rusai drįstų carui šokti į akis. Ačiū Ukrainai ir apvaizdai, kad silpnapročiams Kremliuje neužteko smegenų įgyvendinti šio velniško plano.

Jeigu iki čia perskaitėt, leiskite jums padėkoti. Nes toliau bus tik lengviau. Grįžkime į šios esė pradžią. Taip, be jokių kalbų, visi Rusijos Federacijos piliečiai yra atsakingi už tai, kas dabar vyksta Ukrainoje. Ir tie, kurie žudo, ir tie, kurie tyli, čiaumodami koldūnus su grietinėlės padažu Maskvos GUMe. Visi, kurie savo mokesčiais išlaiko Putino ordas vienaip ar kitaip prisideda prie Kremliaus vykdomo genocido ir destabilizacijos visame pasaulyje.

Bet ar už karą yra atsakinga rusų tauta, visi etniniai rusai? Rusijos ordų vadai brutalų sadizmą ir patyčias naudoja kaip karo ginklą ir naudoja labai tikslingai. Tam, kad padidintų neapykantą „rusams“, kuri pagimdytų nežabotą keršto jausmą, dar didesnes skerdynes ir dar didesnį kraujo troškimą. Nenorėkime to. Ypač, kai sėdime su arbatos puodeliu ar viskio taure Facebook‘o apkasuose ir visiems nurodinėjame, ką, kaip ir kur reikia pulti, ir ką sunaikinti.

Rytų Ukrainoje didelę gyventojų dalį sudarė etniniai rusai: Donecke gyveno 48 % rusų, Odesoje – 29 % rusų, Charkive – 32 %, Chersone – 45 %. Dauguma šių etninių rusų šiandien kaunasi Ukrainos kariuomenės pusėje ir juos mes vadiname ukrainiečiais. Ukrainiečiu vadiname ir legendinės frazės „Russkij vojiennyj korabl idi na…“ autorių Romaną Grybovą, kuris yra etninis rusas. Ukrainos rytuose, ukrainiečių kariuomenės pusėje kovoja rusakalbiai ir etniniai rusai, o kitoje pusėje 180 Rusijos Federacijos tautų ir tautelių atstovai. Bachmute Ukrainos pusėje kovoja keli tūkstančiai Rusijos rusų, o kitoje pusėje – Kadyrovo marodieriai ir „Wagner“ atmatos. Kas gi čia prieš ką kariauja? Kurie čia blogieji ir tikrieji rusai?

Didžiausia klaida būtų – ko taip Vakaruose siekia Kremlius – numoti ranka ir pasakyti, ech, visi ten jie rusai. Dar galima – nuo to Rusijos agentūra mūsų šalyse iš džiaugsmo paspringtų – pasakyti, „ko mes čia kišamės, tegu ten tie rusai išsipjauna tarpusavyje, ir mums mažiau vargo bus.“ Todėl mes ir norime atskirti Rusiją, Kremlių, rusus, ne rusus, karo nusikaltėlius, tyliuosius stebėtojus ir nusikaltėlių bendrininkus. Nes jei visą rusų tautą vadinsim nusikaltėliais, niekuo nesiskirsim nuo Putino propagandistų, kurie mus visus vadina fašistais banderovcais ir labusais žydšaudžiais.

Pabaigai būtina pasakyti, kad – istoriniai faktai tą rodo – Rusija, tiksliau Maskva, pavogė šaknį „rus“ iš Kyjivo Rusios, kuri ir yra tikroji rusų, slavų valstybė, savo istorijoje ir žodžių šaknyse turinti labai daug bendro su baltais.

Didžiulėje teritorijoje į šiaurę nuo Kyjivo dar aštuntame amžiuje gyveno baltai, kurie čia paliko šimtus hidronimų ir kito kultūrinio paveldo, todėl mokslininkų yra vadinami „Dniepro baltais“. O žodis rusas yra kilęs iš skandinaviško žodžio, reiškiančio irkluotoją arba raudonplaukį. Skandinavai arba vikingai, atsibeldę į Ukrainą, su Riurikų dinastija įkūrė Kyjivo Rusią. Maskovijos čiabuviai gi, vietiniai tenykščiai driskiai nori kartu su Rusijos vardu pavogti ir tikrąją Rusią.

Tačiau vargu ar dabartiniai ukrainiečiai ir bent kelios jų kartos norėtų vadintis rusais, o savo šalį – Rusia ar Rusija, nes šis žodis kelia ir dar ilgai kels labai neigiamas asociacijas. Būtent dėl to šimtai tūkstančių, o gal ir milijonai Ukrainos piliečių, šiandien nebekalba rusiškai, o bendrauja ir kuria ukrainiečių kalba.

Na, ir pamąstymui. Permainas Rusijoje – karas anksčiau ar vėliau baigsis – visais atvejais vykdys tie patys rusai. Patinka tai mums, ar ne. Rusai teis Putiną, rusai sodins nusikaltusius generolus, rusai kurs naują valstybę. Vakarai nedega dideliu noru kištis į Rusijos vidaus reikalus, nes tai prieštarauja demokratijos principams. Todėl mūsų sąjungininkai kovoje prieš Putino Rusiją – Ukrainos ukrainiečiai, Ukrainos rusai ir Rusijos rusai, Ukrainos pusėje.

Mes ne barbarai. Mes civilizuoti vakariečiai, šiandien turintys daug įrankių XXI-ojo amžiaus hunų invazijai sustabdyti. Ir mes būtinai sustabdysim, jei tik įjungsime mąstymą ir sutvardysime mums trukdančias tą daryti emocijas.

**********************

Politinis strateginis lygmuo

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas interviu laikraščiui „Süddeutsche Zeitung” sakė, kad norint nutraukti Rusijos karą Ukrainoje, reikia kalbėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Nepaisant labai viltingų sėkmės perspektyvų, Scholzas nori išlaikyti atvirą bendravimo su Kremliumi kanalą.

„Mūsų tikslas – kad Rusija nutrauktų agresyvų karą, o Ukraina apgintų savo vientisumą”, – sakė Olafas ir pridūrė, kad tam „reikės kalbėtis: ar tai bus daroma telefonu, vaizdo ryšiu, ar prie ilgo stalo, dar neaišku”. Pasak Vokietijos kanclerio, Rusija turi pripažinti, kad taip toliau tęstis negali. Karas turi būti nutrauktas, o Rusijos kariai išvesti iš Ukrainos. Taip esą bus sudarytos sąlygos abipusiam supratimui.

Nežinia, kas pasikeitė per kelias dienas kanclerio galvoje ar aplinkoje, bet toks pasikeitimas Ukrainai nieko gera nežada. Beje, ne tik Ukrainai – mums taip pat. Tik aklas, kurčias, naivus ir kvailas – kenkiantis sau ir kitiems – gali manyti, kad Rusija savo noru pripažins pralaimėjimą ir išves karius iš okupuotų teritorijų. Susitarimai su bolševikais ir jų palikuonimis, represinėmis struktūromis, režimais, diktatoriais ir teroristais veda tik vienu keliu – dar daugiau kančios, dar daugiau prievartos ir dar daugiau kraujo visame pasaulyje.

Rusijos karo nusikaltimų ir terorizmo ministras Sergejus Šoigu sekmadienį patikrino šalies karius, dalyvaujančius Maskvos „specialiojoje karinėje operacijoje” Ukrainoje, skelbiama ministerijos „Telegram“ paskyroje. Pareiškime nurodyta, kad S. Šoigu kalbėjosi su taip vadinamais kariais „fronto linijoje” ir „vadavietėje”.

Pranešimas paskelbtas praėjus dienai po to, kai Rusijos vladyka Putinas surengė susitikimą su šalies aukščiausiosios vadovybės atstovais, įskaitant Šoigu, neva siekdamas sužinoti, kaip, jų nuomone, turėtų būti tęsiama Rusijos karinė kampanija Ukrainoje.

Kartu su pareiškimu paskelbtame trumpame vaizdo įraše matyti, kaip Šoigu skraido kariniu sraigtasparniu, ir pora kadrų iš oro, kuriuose matyti tušti žemės plotai. Iš šio pranešimo negalima nustatyti, kada ir ar iš tiesų įvyko vizitas, ir ar S. Šoigu lankėsi Ukrainoje. Manome, kad tai eilinė dezinformacija, kuriame siekiama parodyti, kad Šoigu yra gyvas, karas vyksta sėkmingai ir ruošiamasi naujai genocido bangai Ukrainoje.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas per 90 kilotonų „Hoegh Esperanza” laivų pakartotinio įdujinimo terminalo atidarymą pareiškė, kad tai, kaip greitai Vokietija sugebėjo pastatyti ir sujungti savo pirmąjį plaukiojantį dujų terminalą, kad pakeistų nutrauktą rusiškų dujų tiekimą, turėtų tapti pavyzdžiu naujai, dinamiškesnei Vokietijos ekonomikai. „Daugelis sakė, kad šiais metais jo pastatyti neįmanoma”, – sakė Šolcas. „Kai dirbame kartu, galime viską padaryti labai greitai: tai naujas Vokietijos tempas.”

Tačiau naujas Vokietijos tempas nesumažins energetinės krizės padarinių visai Europai, mano Italijos ekonomikos ministras Giancarlo Giorgetti. Jis šeštadienį pareiškė, kad nerealu tikėtis, jog energijos kainos sumažės iki kovo mėnesio, ir kad karas Ukrainoje baigsis. Romoje vykusiame renginyje jis pasakė, kad Italija nagrinėja mechanizmą, kuris galėtų įsigalioti kitų metų pavasarį ir apsaugoti namų ūkius ir įmones nuo didėjančių sąskaitų už energiją.

Didėjančias sąskaitas už energija galima sumažinti gana greitai, jei tik didžiųjų valstybių politikos lyderiai nustotų varinėti kalbeles apie susitarimus su teroristine valstybe ir surėmę pečius imtųsi realių veiksmų ant žemės.

Moldova sustabdė šešių televizijos kanalų transliavimo licencijas, kaltindama juos dezinformacija, netiksliu Rusijos karo Ukrainoje nušvietimu ir „bandymais manipuliuoti viešąja nuomone”.

Moldovos išskirtinių situacijų komisija, kuri buvo įsteigta po Rusijos invazijos į Ukrainą, vėlai penktadienį paskelbė, kad panaikinamos kanalų „First in Moldova”, „RTR Moldova”, „Accent TV”, „NTV Moldova”, „TV6” ir „Orhei TV” licencijos.

Sprendimas sustabdyti kanalų veiklą buvo priimtas po to, kai Moldovos audiovizualinė taryba nustatė, kad „trūksta teisingos informacijos nušviečiant ne tik nacionalinius įvykius, bet ir karą Ukrainoje”. Ji taip pat teigė, kad sustabdymu siekiama „užkirsti kelią dezinformacijos … ar bandymų manipuliuoti viešąja nuomone pavojui”.

Pagaliau. Moldova, Šveicarija ar Džibutis, bet kuri pasaulio šalis turi suprasti, kad visi Rusijos Federacijos informacijos kanalai yra dezinformacijos priemonės ir jų veikimą būtina nedelsiant užkardyti.

Operacinis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad per pastarąją parą, po to, kai penktadienį Rusijos raketų ugnis pažeidė svarbią šalies energetikos infrastruktūrą, Ukraina atnaujino elektros tiekimą beveik šešiems milijonams žmonių.

„Po vakarykščio teroristinio išpuolio remonto darbai tęsiasi be pertraukos”, – sakė jis šeštadienį savo naktiniame vaizdo kreipimesi. „Žinoma, dar reikia daug dirbti, kad sistema būtų stabilizuota”.

Tuo tarpu elektros energijos tiekėjo „Yasno” generalinis direktorius Serhijus Kovalenko taip apibūdino dabartinę elektros energijos tiekimo Kyjivui situaciją: „Padėtis tebėra sudėtinga ir kritiška. Paciento gyvybei pavojus negresia, tačiau padėtis toli gražu nėra stabili.“

Rusija gi, pasak Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovo Andrijaus Jusovo, gavo naują šachedų – Irano dronų kamikadzių partiją, kurią, mes neabejojame, toliau naudos griaunant civilinę kritinę infrastruktūrą. „Taip, tai nauja partija, bet, palyginti su pradiniu masiniu šachedų naudojimu, ji akivaizdžiai mažesnė“, – sakė V. Jusovas.

Kalbėdamas apie Irane pagamintas balistines raketas, V. Jusovas pažymėjo, kad žvalgyba žino apie preliminarius Rusijos ir Irano susitarimus ir ypatingas agresoriaus pastangas gauti šias raketas, bet kol kas Rusija jų dar negavo.

Buvęs CIA direktorius Davidas Petraeusas pažymėjo, kad okupantai yra stulbinamai nekompetentingi, o Rusijos kariuomenė gali pradėti byrėti iš vidaus. Jis teigė, kad Rusijos Federacija turėjo laiko ir galimybių paruošti savo karius prieš plataus masto invaziją, tačiau to nepadarė. Jo nuomone, Rusijos kariuomenės žlugimas priklausys nuo kelių veiksnių: galimybės gauti papildomų bepiločių orlaivių iš Irano, taip pat papildomų raketų ir šaudmenų iš Irano ar Šiaurės Korėjos bei kaip greitai orda supras savo nuostolių mastą ir Putino karinės avantiūros beprasmiškumą.

Mes nesame optimistai ir situaciją vertiname realiai – nėra jokių požymių, kurie rodytų, kad orda imtų byrėti iš vidaus. Priešingai. Baltarusijoje, Homelsko srityje pastebėta 18 vnt. Rusijos kariuomenės PAZ kolona, gabenanti medicininę įrangą. Tai pirmas tokio didelio konvojaus pasirodymas po to, kai 2022 m. pavasarį buvo sutriuškinta rusų pajėgų grupė, judėjusi link Kyjivo. Autobusai buvo pastebėti Dobrušo rajone, M10 ir R124 greitkelių sankryžoje.

Ši kolona gali būti apgaulingas manevras, jei sunkvežimiai tušti ir vėliau bus panaudoti logistiniams tikslams. Bet net jei jie ir tušti, tai rimtas signalas, kuris verčia sunerimti dėl tolimesnių Rusijos veiksmų, turint galvoje rytojaus dviejų karo nusikaltėlių susitikimą Minske.

Taktinis lygmuo

Pasitvirtino informacija, kad anksčiau Jungtinė Karalystė perdavė ukrainiečių gynėjams raketas Brimstone ir Brimstone – 2. Šios „oras-žemė” ir „žemė-žemė” tipo raketos skirtos tankams, artilerijai, priešlėktuvinės gynybos sistemoms, mažiems laivams ir desantiniams laivams naikinti.

Per pastarąją parą gynybos pajėgų daliniai atrėmė rusų okupantų atakas daugiau kaip penkiolikos gyvenviečių rajonuose.

Okupantai paleido 5 raketas, taip pat atliko 42 apšaudymus iš reaktyvinių salvinės ugnies sistemų.

Aviacijos ir raketų smūgių grėsmė išlieka visoje Ukrainoje.

Gynybos pajėgų daliniai apšaudė kelias priešo gyvosios jėgos ir karinės technikos sutelkimo vietas, taip pat du amunicijos sandėlius Zaporižės srityje. Priešo personalo nuostoliai siekė daugiau kaip 150 sužeistų karių, sunaikinta 10 vienetų įvairaus tipo karinės technikos. Informacija apie likviduotus užpuolikus tikslinama.

Okupacinių pajėgų vadovybė planuoja laikinai okupuotoje Zaporižės srities teritorijoje esančiose gyvenvietėse įvesti 24 valandų komendanto valandą.

Ukrainos raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai per praėjusią parą smogė 8 personalo susitelkimo vietoms, 2 kontrolės punktams ir 4 okupantų amunicijos sandėliams.

Donecko fronte Rusijos marodieriai bandė pulti Novomichailovkos ir Pobedos kryptimi. Kovos ryte tęsėsi Marjinkos miestelio ribose. Ukrainos gynėjai įnirtingai priešinasi.

Į pietus nuo Bachmuto, netoli Andrijivkos, „Wagner”, nepaisant didelių nuostolių, tęsė puolimo veiksmus. Samdiniai bandė veržtis į miestą iš Opytnės pusės. Orda vis bando apsupti Bachmuto griuvėsius puslankiu, tačiau tikslios, greitos ukrainiečių kontr-atakos kol kas neleidžia okupantui to padaryti.

********

Politinis strateginis lygmuo

Europos Sąjunga pagaliau susitarė dėl devintojo sankcijų Rusijai paketo, kurį prieš tai vetavo Lenkija ir Baltijos šalys dėl nuolaidų kai kuriems Rusijos oligarchams. „Palankiai vertinu susitarimus dėl devintojo sankcijų Rusijai paketo. Daugiausia dėmesio skiriama technologijoms, finansams ir žiniasklaidai, kad Rusijos ekonomika ir karinė mašina dar labiau išjudėtų iš vėžių”, – sakoma pareiškime.

Į naująjį paketą įtrauktos sankcijos beveik 200 asmenų ir organizacijų, dalyvaujančių išpuoliuose prieš civilius gyventojus ir vaikų grobime. Europos Komisijos vadovo pirmasis pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė, kad apribojimai taikomi 168 organizacijoms, susijusioms su Rusijos gynybos pramonės kompleksu. Dabar iš viso sankcijos taikomos 410 organizacijų.

Putinui burna dirbantis D. Peskovas išsyk pranešė, kad Kremlius išnagrinės naujausią Europos Sąjungos sankcijų Rusijai paketą ir tada parengs savo atsaką.

Greičiausiai, kaip ir iki šiol, atsakas bus smūgiai raketomis į vaikų darželius ir kitą civilinę infrastruktūrą Ukrainoje.

JAV Senatas patvirtino rekordinį 2023 m. gynybos biudžetą. Jį sudaro 858 mlrd. dolerių, už biudžetą balsavo 83 senatoriai, prieš – 11. Į biudžetą įtraukti šie išlaidų punktai: 317,3 mlrd. dolerių operacijoms ir priežiūrai (įskaitant apyvartinį kapitalą); 174,5 mlrd. dolerių kariniam personalui; 161,3 mlrd. dolerių kariniams pirkimams; 138,6 mlrd. dolerių moksliniams tyrimams ir plėtrai; 30,5 mlrd. dolerių branduolinės energetikos veiklai; 16,5 mlrd. dolerių karinėms statyboms ir šeimos būstams.

Taip pat gynybos biudžeto projekte numatyta 6 mlrd. dolerių, skirtų Rusijai sulaikyti Europoje, ir papildoma 800 mln. dolerių pagalba Ukrainai. JAV karinio bendradarbiavimo su Rusija draudimas bus tęsiamas penkerius metus. Dabar dokumentą turi pasirašyti JAV prezidentas Joe Bidenas.

6 mlrd. dolerių Rusijai sulaikyti Europoje. Kitaip sakant, rytų frontui, Baltijos šalims ir Lenkijai. Labai, labai gerai.

Rusijos Dūma pirmuoju svarstymu priėmė įstatymo projektą, pagal kurį nusikaltimai, įvykdyti Ukrainos okupuotose teritorijose, būtų dekriminalizuoti, jei jie buvo įvykdyti „ginant Rusijos interesus”.

Manome, kad teroristinė valstybė neabejotinai priims šį įstatymą, kuriuo valstybės lygiu okupantams Ukrainoje bus leidžiama marodieriauti, žudyti, prievartauti ir vykdyti kitus karo nusikaltimus vardan Rusijos. Įdomu, ar tai turės įtakos vakarų šalių pareigūnams, kurie ir toliau spaus rankas teroristų valstybės „diplomatams“ kokiame nors eiliniame JT Saugumo tarybos posėdyje?

Gruodžio 19 d., pirmadienį, Rusijos vladyka ir pasaulio teroristas Nr. 1 Vladimiras Putinas su gausia vyriausybine delegacija lankysis Baltarusijos sostinėje Minske. Vizito metu planuojamas susitikimas su kišeniniu diktatoriumi Lukašenka. Oficialiai Kremlius praneša, kad pagrindinis vizito tikslas – aptarti „anksčiau priimtų aljanso programų įgyvendinimo procesą.“

Mes manome, kad Rusijos caras su apsišaukėliu Baltarusijos prezidentu svarstys galimus Baltarusijos fronto atidarymo variantus. Deja, bet vis daugėja požymių, kad Kremlius praranda kantrybę, o Minskas vis mažiau turi galimybių laviruoti. Ir nors turima informacija leidžia teigti, kad didžioji dalis Baltarusijos kariuomenės yra nepasirengusi karui, yra nemotyvuota ir netgi gali atsukti ginklus prieš režimą, specnazo ir kiti „elitiniai“ daliniai, kartu su driskiais iš Rusijos gali pradėti puolimo manevrą bent jau tam, kad sumažintų spaudimą ordai Ukrainos rytuose.

Europos Sąjungos valstybės turėtų bendrai pirkti ginklų, kad papildytų išsekusias atsargas dėl jų tiekimo Ukrainai, pareiškė bloko gynybos agentūra, perspėdama, kad Jungtinės Valstijos ne visada gali būti pajėgios apsaugoti Europą nuo grėsmių.

„Rusijos agresyvus karas prieš Ukrainą rodo mūsų pajėgumų trūkumus”, – sakė Europos gynybos agentūros, ES institucijos, padedančios bloko šalių vyriausybėms plėtoti savo karinius pajėgumus, vadovas Jiri Sedivy.

Po ilgo snaudulio pradedama suprasti, kad saugumas ir gynyba yra, visų pirma, kiekvienos valstybės reikalas. Visada smagu žiūrėti, pavyzdžiui, vokiečiams į kišenę, ką įpratę buvo daryti kai kurie mūsų kaimuko švarkai ir antpečiai, bet istorijos pamokos rodo, kad jei nesigini pats, tavęs negina niekas.

Operacinis lygmuo

Penktadienį per naujausias Rusijos raketų atakas prieš ypatingos svarbos infrastruktūrą buvo apgadinti devyni Ukrainos energetikos objektai, per nacionalinę televiziją pranešė energetikos ministras Germanas Galuščenka. „Tai, ką jau matome, yra žala maždaug devyniems elektros energijos gamybos įrenginiams. Dabar vis dar tikriname žalą”, – sakė jis.

Per bombardavimą nukentėjo mažiausiai keturi miestai, o centriniame Kryvyj Riho mieste žuvo mažiausiai du žmonės. Vienas žmogus žuvo pietinėje Chersono srityje, kur, pasak regiono valdžios institucijų, nuo apšaudymo, prasidėjusio po raketų smūgių, užsidegė gyvenamasis namas.

Ukrainos priešlėktuvinė gynyba numušė 60 iš 76 į kritinę infrastruktūrą paleistų raketų.

Ukrainos geležinkelių operatorius pranešė, kad šalyje be elektros energijos liko kelios traukinių linijos, o Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyrylo Tymošenko sakė, kad visoje šalyje buvo įvesti avariniai elektros energijos tiekimo išjungimai, kad būtų galima atlikti remonto darbus po to, kai keliuose regionuose buvo padaryta žala energetikos objektams.

Tuo tarpu orda tarp vietos gyventojų skleidžia informaciją, kad iki šių metų pabaigos Rusijos kariuomenė paliks Kachovką, todėl okupantams lojaliems vietos gyventojams siūloma persikelti į laikinai okupuotą Ukrainos Krymą. Apie tai, kad Rusija perdislokuoja tam tikrus dalinius ir išveda dalį savo karių iš Kachovkos ir Naujosios Kachovkos Chersono regione į Žemutinio Seriožo gyvenvietės teritoriją, patvirtino ir Ukrainos generalinis štabas.

JAV, atrodo, sutiko nusiųsti vieną raketų „Patriot” bateriją į Ukrainą. Šios sistemos jau seniai yra dislokuotos karštose vietose kaip patikima apsauga nuo raketų. Artimuosiuose Rytuose ir Ramiojo vandenyno regione jos saugo nuo galimų atakų iš Irano, Somalio ir Šiaurės Korėjos.

„Patriot” – tai žemės-oras valdomų raketų sistema, pirmą kartą pradėta naudoti devintajame dešimtmetyje, galinti atakuoti orlaivius, sparnuotąsias raketas ir trumpo nuotolio balistines raketas. Kiekvieną „Patriot” bateriją sudaro sunkvežimiuose sumontuota paleidimo sistema su aštuoniais paleidimo įrenginiais, kuriuose gali būti iki keturių raketų perėmėjų, antžeminis radaras, valdymo stotis ir generatorius. JAV turi 16 „Patriot” batalionų, kiekviename gali būti po keturias baterijas.

„Patriot“ raketos gali numušti taikinius maždaug 70 km atstumu, o vienos raketos kaina įvairiais duomenimis svyruoja nuo milijono iki keturių milijonų JAV dolerių. Dėl šios priežasties, „Patriot“ nėra tinkama priemonė, pavyzdžiui, Irano gamybos dronams kamikadzėms numušti dėl paprastos finansinės priežasties – Shahed kaina nesiekia ir 50 tūkstančių JAV dolerių.

Ir nors ukrainiečiai deda daug vilčių į „Patriot“, viena sistema iš esmės nieko nepakeis dėl dviejų priežasčių – nors jos efektyvumas, t.y. pataikymo į taikinį galimybė siekia 70 procentų, patikimai taškinei apsaugai reikėtų dislokuoti bent dvi tokias sistemas. Kitas dalykas, „Patriot“ yra skirta tam tikrai ribotai, konkrečiai vietai uždengti, vien Vilniaus miestui patikimai apsaugoti reikėtų trijų – keturių „Patriot“ sistemų, kurių vienai aptarnauti reikia iki 90 gerai parengtų profesionalų. Beje, būtent dėl to, JAV iki šiol delsė perduoti „Patriot“ ukrainiečiams, nes savo personalo siųsti nenori, o ukrainiečiai tokio parengto personalo iki šiol neturėjo.

Taktinis lygmuo

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė okupantų atakas daugiau kaip dvidešimties gyvenviečių teritorijose. Rusų okupantai pradėjo masinį raketų puolimą ir paleido 98 raketas bei surengė daugiau kaip 65 apšaudymus iš salvinės ugnies artilerijos sistemų.

Zaporižės ir Chersono kryptimis priešas toliau artilerija naikina gyvenviečių palei dešinįjį Dniepro upės krantą civilinę infrastruktūrą. Apšaudytos daugiau kaip 35 gyvenvietės.

Luhansko srityje okupantai toliau daro spaudimą vietos verslininkams ir verčia juos perregistruoti įmones pagal Rusijos Federacijos teisės aktus.

Per praėjusią parą Ukrainos raketinių pajėgų daliniai ir artilerija smogė 5 personalo koncentracijos vietoms, vienai vadavietei ir priešo amunicijos sandėliui.

Užvalgę maistingos košės iš Lietuvos, ukrainiečių gynėjai Golikovos rajone perėmė greitkelio R-66 ruožo kontrolę ir nustūmė ginkluotus marodierius iš Rusijos už Krasnojės upės.

Į rytus nuo Soledaro ukrainiečių pajėgos atsitraukė iš Jakovlevkos, palikdami kelią į miestą atvirą. Rytiniame Bachmuto pakraštyje vyksta nuolatinės kontratakos. Miesto griuvėsius negailestingai pliekia okupantų artilerija.

*******

Locked N’ Loaded

Agresorius atnaujino raketų smūgius. Šiandien į Ukrainos civilinę infrastruktūrą paleista 74 raketos, 60 iš jų ukrainiečiai numušė. Oro gynybą praslydusios raketos pasiekė taikinius. Jau kuris laikas besitęsiančių teroristinių išpuolių išdavoje Ukrainos energetinė sistema neteko 50 proc. savo pajėgumo. O dabar žiūrime ką turime fronte.

1. Luhansko kryptis.
• Svatove. Susidaro įspūdis, kad ukrainiečių aktyvumas kiek nukrito. Tai gali būti pajėgų rotacijos pasekmė, arba ruošiamasi didesniam puolimui. Savo ruožtu agresorius atnaujino atakas Novoselivske ir Stelmakhivka link, tačiau tradiciškai jos rezultatų neatnešė. Ukrainiečiai nelieka skolingi ir taip pat atakuoja prie Novoselivske.

• Kremina. Tęsiasi susidūrimai Ploshchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože. Agresorius prikaupė jėgų ir vėl ėmėsi puolamųjų veiksmų. Jo puolimas atremtas. Ukrainiečiai pastūmė agresoriaus pozicijas, tačiau situacijos kontaktinėje linijoje tai dramatiškai nekeičia. Kelyje Torske – Kremina be pakitimų. Susidūrimai prie Dibrova tęsiasi. Vakar Ukrainos Generalinio štabo atstovas minėjo, apie 1,5 km pasistūmėjimą, tačiau panašu, kad tai labiau apibendrinantys duomenys, o ne breaking news.

• Lysychansk. Agresorius vėl suaktyvėjo prie Spirne. Labai intensyviai dirba jo artilerija, manevriniai vienetai bando pralaužti ukrainiečių gynybą. Rusai jau ne kartą taip bandė prasiveržti link Syversk ir atkirsti ukrainiečių grupuotę Bilohorivka, taip komplikuojant jų padėtį Kremina sektoriuje.

2. Donecko kryptis.
• Bakhmut. Jau kelinta diena Ukrainos ginkluotosios pajėgos sėkmingai apšaudo agresoriaus šaudmenų sandėlius esančius gynybos gilumoje. Šį kartą gražiai ir taikliai dovanėlės atskrido į sandėlį prie Irmino.

a) Soledar – Bakhmutske ruože agresoriui nežymiai pavyko pasistūmėti link Soledar, tačiau situacijos tai iš esmės nekeičia. Yakovlivka ir toliau neužimta.

b) Bakhmut prieigose agresoriui pasistūmėti nepavyksta. Nemaža dalimi rusai rytiniuose miesto kvartaluose yra tam tikra prasme užrakinti Ukrainos pajėgų pėstininkų kontratakų ir intensyvios artilerijos/MLRS ugnies. Panaši situacija Opytne.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut rusai toliau bando stumti ukrainiečius ruože Ozaranivka – Kurdiumivka – Klishiivka. Agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti no mans land esančioje prie Ozaranivka, ukrainiečiai šiame ruože perėjo į kontratakas.

• Avdiivka – Mariinka.

a) Rusai bando apeiti Avdiivka iš šiaurės, tačiau jų atakos atmuštos.

b) Intensyvūs mūšiai Nevelske – Pervomaiske ruože. Ukrainos vienetams pavyko pastumti agresorių prie Nevelske, tačiau situacija išlieka dinamiška.

c) Mariinka mieste tęsiasi gatvių kautynės. Agresoriui nepavyksta palaužti ukrainiečių pasipriešinimo, todėl jis intensyvina artilerijos ugnį.

• Vuhledar. Agresorius ir toliau atakomis nuo Novomykhailivka bando pagelbėti savo grupuotei Mariinka, tačiau ir šis puolimas kol kas nedavė rezultatų.

3. Zaporizhia kryptis. Be pakitimų.

4. Pietų kryptis. Viešoje erdvėje pasirodė palydovo duomenys, kad Medvedivka sukauptos didelės agresoriaus atsargos. Gali būti, kad ten įvairi įranga, technika, ginkluotė, šaudmenys ir pan., tačiau tiksli sudėtis ir kiekiai bent mums yra nežinomi. Vertinama, kad priemonių čia galėtų užtekti keliems batalionams.

Krymo bottleneck‘e tokį turtą kelis mėnesius kaupti gali tik labai vidutinių protinių gebėjimų žmogysta. Pasiimti juos pavojinga dėl reto kelių tinklo ir komplikuotos maskuotės. Dėl tų pačių priežasčių operatyviai juos išvežti taip pat sunku. Jei ten viskas driokstelėtų (o bottleneck‘e taikiniai su dronais atakuojami dažnai), kelias Melitopol – Dzhankoj galimai būtų užblokuotas, nes apvažiuoti galima tik per Armiansk. O šio miesto prieigas jau gali pasiekti ne tik ukrainietiškos Tochkos, bet ir HIMARS‘ai.

******

Locked N’ Loaded

Pasirodė kalbos, kad JAV svarsto Ukrainai perduoti JDAM sistemas (Joint Direct Attack Munition). Long story short – ši sistema „kvailas“ bombas paverčia išmaniomis ir leidžia pagal GPS tiksliai smogti taikiniams atstumu iki 28 km. Tai būtų didelė pagalba Ukrainos oro pajėgoms ir palengvintų gynėjų pėstininkų dalią ant žemės. Dabar dėl tankios agresoriaus oro gynybos kontaktinėje linijoje Ukrainos aviacija sovietines raketas oras-žemė iššauna maksimaliu ar didesniu atstumu „į tą pusę“, vengiant oro gynybos sistemų pasiekiamumo, dėl ko tikslumas nebūna didelis. Rusai susiduria su tomis pat problemomis, tačiau jų situaciją lengvina aktyvesnis ir gausesnis naikintuvų parkas bei didesnis raketų kiekis. Tad jei bus Ukrainai perduoti JDAM‘ai, ukrainiečių pilotai panašiu atstumu kaip dabar bet nepalyginamai tiksliau galės atakuoti priešo taikinius ant žemės. Tai ypač būtų naudinga mūšių mieste metu, kai neretai besikaunančios pajėgos yra arti vieni kitų bei paramos ginklų taiklumas yra didžiulis pranašumas.

O dabar žiūrime ką turime fronte.

1. Luhansko kryptis.
• Svatove. Per pastarąją parą agresoriaus atakos sumenko, dominuoja lokalūs susidūrimai. Ar tai reiškia, kad rusai atsisako bandymų kontratakomis priversti ukrainiečius nevykdyti savo puolimo, sunku pasakyti. Savo ruožtu ukrainiečiai tęsė lokalias atakas Pershotravneve – Yahidne – Kyslivka ruože.

• Kremina. Situacija panaši ir šiame sektoriuje. Agresoriaus bandymai primesti savo mūšio ritmą sumenko. Savo ruožtu ukrainiečiai niekur neskuba – žvalgo rusų pozicijas, vykdo lokalias atakas, dirba su artilerija.

• Lysychansk. Agresorius atakuoja Verkhnokamenske ir Spirne, tačiau nesėkmingai.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.

a) Soledar – Bakhmutske ruože kontaktinė linija nejuda. Ukrainiečiai atmuša rusų atakas.

b) Bakhmut prieigose rusai išlaiko nedidelį placdarmą rytinėje miesto dalyje, tačiau pasistūmėti jiems nebepavyksta. Ukrainiečiai Opytne ir toliau daro stebuklus – neleidžia agresoriui pajudėti, radę progą kontratakuoja.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut rusai suintensyvino atakas. Neatmestina, kad išsikvėpus puolimui Soledar – Bakhmutkse ir Bakhmut ruožuose, jie intensyvina atakas būtent šiame ruože ir taip užtikrina nuolatinį spaudimą visame sektoriuje. Prieš kokias 3-5 dienas jie puolė visu frontu, tad dabar prasidėjusios „atokvėpio dienos“ gali reikšti agresoriaus manevrinių vienetų persigrupavimą ar/ir išsekimą, o svarbiausia artilerijos negebėjimą palaikyti persvarą ugnimi tokiame plačiame fronte. Ukrainiečių smūgis rusų šaudmenų sandėliui Kadiivka (40 km nuo kontaktinės linijos) tikėtina tik pagilins šią agresoriaus problemą.

• Avdiivka – Mariinka. Nevelske – Pervomaiske ruože sunkios kautynės, pozicijos eina iš rankų į rankas. Agresoriui pavyko nežymiai pasistūmėti Nevelske. Mariinka artimos gatvių kautynės tęsiasi, agresorius ėmė intensyviau pulti, tačiau didesnių laimėjimų jam kol kas pasiekti ir toliau nepavyksta.

• Vuhledar. Agresorius atnaujino atakas Novomykhailivka, tikėtina tai susiję intensyvesniais mūšiais Mariinka. Pavlivka ruože be pakitimų.

3. Zaporizhia kryptis. Ukrainiečiai toliau poliruoja agresoriaus logistinę sistemą – vėl smogta Melitopol. Kontaktinėje linijoje be pakitimų.

4. Pietų kryptis. Be pakitimų, pagrinde dirba žvalgai ir artileristai.

******

Locked N’ Loaded

Ukrainos užsienio reikalų ministras D.Kuleba pranešė, kad galimai rusija formuoja naujus pajėgumus ir naujų metų pradžioje sieks susigrąžinti karinę iniciatyvą į savo rankas. O.Arestovičius išplėtė šį teiginį sakydamas, kad dabartinės Vagner samdinių (o tiksliau kalinių) atakos yra siekis sukaustyti ir išvarginti ukrainiečių pajėgas, o tada suformavus naujus vienetus ir juos paruošus pereiti į puolimą. Tai vertiname kaip realų veiksmų eigos variantą, kuris nebūtinai bus realizuotas. Ukrainiečiai akivaizdžiai turi savų planų.

· Šiandien agresoriaus gyvosios jėgos nuostoliai muša rekordus. Ukrainos Generalinio štabo duomenimis sunaikinta 740 agresoriaus karių. Tikėtina, nauja agresoriaus taktika ima duoti savo „rezultatus“

· Oro gynybos sistema „Patriot“ galimai keliaus į Ukrainą. Kaip sako O.Arestovičius – kai pamatysim vietoje, tada patikėsim.

· Po eilinio pasikeitimo belaisviais išlaisvinti 64 Ukrainos kariai ir vienas JAV pilietis.

Fronte.

1. Luhansko kryptis.

· Svatove. Agresorius bando intensyviau atakuoti, ir taip atgrasyti ukrainiečius stiprinti puolimą link kelio Troicke – Svatove. Rusai atakavo Novoselivske, Stelmakhivka ir Novoyehorivka link, tačiau jų atakos atmuštos.

· Kremina. Taip pat rusai išplėtė savo atakų geografiją Kremina sektoriuje. Jiems nepavyko pasiekti rezultatų atakuojant mažesniame ruože, o dabar jie bando pulti plačiau tikėdamasis bet kokia kaina sulaikyti ukrainiečių pasirengimą judėti priekin. Savo ruožtu ukrainiečiai išlaiko pozicijas prie Chervonopopivka ir toliau spaudžia.

· Lysychansk. Tęsiasi abipusis pasistumdymas Bilohorivka ir Spirne ruožuose, iniciatyvą ir toliau turi agresorius. Ukrainiečiai smogė rusų susitelkimo rajonui Novoaidar. Nepatvirtintais duomenimis žuvo 15 agresoriaus karių, sužeistųjų gali būti gerokai daugiau. Atstumas nuo kontaktinės linijos daugiau nei 50 km, tad turbūt nereiškia aiškinti, kuom taip smagiai pataikyta.

2. Donecko kryptis.

· Bakhmut.
a) Soledar – Bakhmutske ruože agresorius nebepajėgia pasistūmėti į priekį. Jie jau kelinta diena soc.tinkluose skelbia ne tik apie užimtą Yakovlivką, bet ir prasidėjusį Soledar puolimą. Tačiau to nepatvirtina nei ukrainietiški, nei nepriklausomi šaltiniai.

b) Bakhmut prieigose padėtis išlieka sudėtinga. Šiaurės rytuose agresorius bando priartėti prie Pidhorodne, tačiau ukrainiečiai atmušė atakas. Rytuose rusams pavyko įsitvirtinti keliuose nedideliuose F.Maksymenko ir Pershotrvavneve gatvių kvartaluose, verda gatvių mūšiai. Pietryčiuose tęsiasi kautynės už šiukšlių perdirbimo gamyklą, pozicijos eina iš rankų į rankas. Tuo tarpu Opytne agresoriui ir toliau nesiseka, jis skundžiasi labai intensyviu ukrainiečių artilerijos darbu.

c) Kelyje Horlivka – Bakhmut be pakitimų. Agresorius bando prasimušti pro Klishiivka ir link Pivnichne, tačiau šios jo arakos nesėkmingos.
· Avdiivka – Mariinka. Avdiivka ruože tęsiasi rusų nesėkmingi bandymai šturmuoti link Kamynaka. Nevelske – Pervomaiske – Opytne ruože taip nesėkme baigėsi rusų puolimo veiksmai Pervomaiske link. Mariinka ruože ukrainiečiai toliau tvirtai gina pozicijas miesto centre. Rusai giriasi kad perkirto kelią Mariinka – Kranohorivka. Turbūt patys pamiršo, kad jie tai padarė dar spalio pabaigoje, tik naudos agresoriui tai beveik neatnešė – užimti Mariinka ir Krasnohorivka jiems iki šiol nepavyko.

· Vuhledar. Šiandien daugiau darbo artilerijai, kontaktinėje linijoje abipusės lokalios atakos.

3. Zaporizhia kryptis. Rusų bandymas pasigerinti savo taktinę situaciją prie Velyka Novosylka baigėsi nesėkme. Nesėkmės mastą galima nuspėti vien iš to, kad patys rusų propagandistai pripažino, jog toks jų bandymas baigėsi nesėkme.

4. Pietų kryptis. Be pakitimų.

O dabar nedidelis post scriptum dėl Bakhmut. Žmonės mėgsta pulti į kraštutinumus. Vieni skelbia, kad nors situacija sunki, tačiau grėsmės prarasti Bakhmut nėra, esą čia pasibaigs rusų pėstininkai ir pan. Kiti skelbia, kad Bakhmut netrukus kris, viskas blogai, reikia atitraukinėti pajėgas. Didžioji dalis tokių kraštutinimų stebima Ukrainos ir Vakarų viešoje erdvėje, o mūsų žmonės nereitai pasigauna tai viena, tai kita.

Norėtume atkreipti dėmesį, kad a) labai panašiai prasidėjo Severodonetsk šturmas (sunkus agresoriaus stūmimasis prieigose, užsikabinimas už kelių gatvių, o tada gana spartus miesto užėmimas) ir b) tai nereiškia, kad istorija linkusi kartotis automatiškai. Situacija yra unikali, nei vienas mūšis nėra pasmerktas pergalei ar pralaimėjimui. Rezultatą duoda žmonės, kasdien sunkiai galvodami ir kaudamiesi. Siūlytume analizuoti situaciją kokia ji yra, o ne pasiduoti patogioms ar emocionaliai klickbaitinėms nuotaikoms.

*****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo
Rusija, kuri ir toliau kariauja prieš Ukrainą ir plačiai griauna jos teritoriją, turėtų sumokėti už atstatymą. Toks verdiktas valstybei – teroristei buvo paskelbtas bendrame komunikate po vakar dienos G7 viršūnių susitikimo Paryžiuje. „Rusija galiausiai turės sumokėti už tai, kad atstatytų svarbiausią infrastruktūrą, kuri buvo sugadinta ar sunaikinta per žiaurų karą. Karo nusikaltimai ir kiti žiaurumai negali likti nenubausti. Mes reikalausime, kad prezidentas V. Putinas ir su tuo susiję asmenys atsakytų pagal tarptautinę teisę”, – sakoma dokumente.

G7 padės Ukrainai įveikti žiemos sunkumus, toliau rems Ukrainos piliečius. Šalių finansų ministrai tarsis dėl bendro Ukrainos paramos biudžeto koordinavimo, o Tarptautinis valiutos fondas atliks pagrindinį vaidmenį šiose pastangose. „Nesirenkamosios atakos ir išpuoliai prieš civilius gyventojus ar civilius objektus yra karo nusikaltimas”, – teigia G7 vadovai. Deklaruoti planai steigti naujos platformos sekretoriatą, smerkti Rusijos agresiją ir toliau baisėtis barbarų atakomis žudant civilius.

Žodžiu, visa tai jau girdėta, ir girdėta daug kartų. Tiek kartų, kad karas, jo eiga ir statistika jau tapo ne tik psichologine našta vakarų europiečiams, bet jau ir „nebeįdomus“, „varginantis“. TV kanalai, žinių portalai vis mažiau rodys ir rašys apie karą, nes žiūrimumo reitingai krenta, mirtys tėra tik skaičių statistika. Kasdienybė.

Kiek daug jums rūpi iš bado mirštantys vaikai Afrikoje arba žmogaus teisių pažeidimai Mianmare? Pilietinis karas Pietų Sudane? Tūkstančiai nepilnamečių lavonų šautinėmis žaizdomis Nigerijoje? Tai tokia pati realybė, kaip ir ta, kad Rusija toliau griauna, žudo ir net neketina sustoti. Prognozuojama naujų šimtų tūkstančių ukrainiečių pabėgėlių banga į ES. Apie tai prakalbo Norvegijos pabėgėlių tarybos vadovas Janas Egelandas, sakydamas, kad tokia pabėgėlių iš Ukrainos banga neišvengiama dėl „neįmanomų” gyvenimo sąlygų. Baiminamasi, kad ši krizė Europoje tik gilės, užgoždama krizes kitose pasaulio vietose.

Vėžio metastazės plinta. Operacija atidedama neribotam laikui.

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis prašo Vakarų suteikti „Patriot” priešraketinę gynybą ir kitas aukštųjų technologijų oro gynybos sistemas, kad jo šalis galėtų atremti Rusijos atakas. Ukrainos premjero teigimu, Rusija siekia užtvindyti Europą nauja ukrainiečių pabėgėlių banga, sunaikindama infrastruktūrą, dėl kurios šaltą žiemą milijonams žmonių buvo nutrauktas elektros ir vandens tiekimas.

Pridursime – teroristinė Rusija siekia užtvindyti Europą ir milijonais badaujančių pabėgėlių iš Afrikos bei Azijos.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai iš esmės susitarė į sankcijų sąrašą įtraukti apie 200 Rusijos fizinių bei juridinių asmenų ir grupių, nors visas devintasis sankcijų paketas dar nepatvirtintas, teigia ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Teigiama, kad naujasis paketas ypač paveiks Rusijos gynybos sektorių ir Rusijos kariuomenę. Taip pat bus sankcionuoti Rusijos Dūmos politikai, asmenys Federacijos Taryboje ir teismų sistemoje. Nusitaikyta ir į RF piliečius, atsakingus dėl Ukrainos grūdų grobstymo, žmonių, vaikų deportavimo.

ES sankcijos numatomos 144 asmenims, tarp kurių garsenybės ir televizijos laidų vedėjai, atsakingi už karo kurstymą, taip pat sankcijos trims Rusijos bankams ir keturiems televizijos kanalams. Į sankcijų sąrašą planuojama įtraukti dainininką Grigorijų Lepsą, režisierių Nikitą Michalkovą, televizijos laidų vedėjus Borisą Korčevnikovą ir Mariną Kim, politikos analitiką Sergejų Michejevą, tinklaraštininką Dmitrijų Pučkovą, taip pat verslininko Jurijaus Kovalčiuko šeimos narius.

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda spaudos konferencijoje Berlyne pareiškė, jog NATO gali garantuoti, kad nesielgs su Rusija taip, kaip ji elgiasi su Ukraina. „Mes, sąžiningi žmonės, politikai, NATO nariai, galime garantuoti Rusijai, kad niekas nedarys Rusijai to, ką ji daro savo kaimynėms”, – sakė Dūda.

Pasikrapštome akis ir ausis… gal kažkas nulaužė prezidento kietąjį diską? Jei NATO nesielgs su Rusija, kaip ji su Ukraina, tuomet… kaip NATO elgsis, jei bus užpulta? Nevykęs Putino raminimas, kuriam visiškai nesvarbu ar NATO smogtų į karinius objektus, ar civilius pastatus, ar į gyventojų kolektyvinės apsaugos vietas. Rusijos piliečių gyvybės, skirtingai nei Kerčės tiltas– pigiausias Kremliaus resursas.

ES grasina užblokuoti Budapešto galimybes gauti ES milijardus, jei šis neatšauks savo veto dėl bendros paskolos Ukrainai ir visuotinio pelno mokesčio. ES sulaikė 5,8 mlrd. eurų iš ekonomikos skatinimo fondo, motyvuodama prastu Vengrijos teismų nepriklausomumu, o dar 7,5 mlrd. eurų, pasak jos, turėtų būti įšaldyti dėl korupcijos šalyje.

Vengrija užblokavo bendrą 18 mlrd. eurų ES paskolą Ukrainai ir mokesčių planą, taip užsitraukdama kitų šalių pyktį dėl, jų nuomone, bandymo šantažuoti bloką ir priversti Budapeštą skirti lėšas.

Orbanas – Putino mokinys. Metas prie to priprasti.

Prancūzijos diplomatai Maskvoje gavo paketą su negyva pele ir negyvu voru. Siuntinys atkeliavo iš okupuoto Krymo. Nudvėsusi pelė, pagal rusų liaudies raganavimo tradicijas, reiškia nelaimes ir ligas, o voras – finansines problemas.

Smulkmena, vienok rodanti Kremliaus mentalitetą, nes įvykis ištrimituotas pagrindiniuose Rusijos naujienų portaluose. Putreris ir jo recidyvistai taip pat tiki lemtimi, juodąja magija, burtais iš kavos tirščių ir ateities numatymu krištolo rutulyje.

Gruodžio 2 d. Ukrainos ambasados Vengrijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Kroatijoje ir Italijoje gavo kruvinus maišelius su gyvūnų akimis. Pranešama, kad panašūs paketai buvo pristatyti į generalinius konsulatus Neapolyje ir Krokuvoje, taip pat į konsulatą Brno.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba mano, kad Ukrainai gresia iki penkių masinių Rusijos raketų smūgių bangų. Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas Vadimas Skibitskis teigia, kad rusų teroristai turi raketų dar trims-penkioms atakų bangoms, jei vienos bangos metu bus bus paleista 80-90 raketų. Rusija jau sutelkė apie 120 sparnuotųjų raketų „Kalibr” ir 240 strateginių sparnuotųjų raketų Kh-101 jūroje esančiuose laivuose.

Prezidentas Vladimiras Zelenskis pareiškė, kad karo pabaigos tikimybė atsirastų po Putino mirties. Tokiu atveju, karo nebebus, nes Rusijos Federacijai teks spręsti vidaus, o ne užsienio politikos klausimus.

ES planuoja koordinuoti pastangas, patenkinant neatidėliotinus Ukrainos karinės ir gynybinės įrangos poreikius, didžiausią dėmesį skiriant Ukrainos aprūpinimui oro gynybos sistemomis.

Oro gynybos sistemos yra būtent tai, ko šiandien Ukrainai labiausiai reikia.

Slovakija neperdavė Ukrainai naikintuvų MIG-29, tačiau teigia pasirengusi tai padaryti. Į Slovakiją vyks Ukrainos delegacija, lėktuvų perdavimas derinamas su partneriais NATO.

Ką čia ir bepridursi. Jei tokius klausimus būtume derinę 2021-aisiais, padėtis Rytų fronte atrodytų gerokai kitaip.

Taktinis lygmuo
Rusijos okupantai ir toliau telkia pastangas puolimui Lymano, Bachmuto, Avdijivkos ir Zaporižės kryptimis. Kitomis kryptimis rusų armija stengiasi slopinti Ukrainos gynybos pajėgų dalinių veiksmus, apšaudo gynėjų pozicijas ir civilinius objektus palei visą susidūrimo liniją.

Praėjusią dieną okupantai sudavė 7 raketinius smūgius, iš kurių 5 buvo nukreipti į Donecko srities Konstantinivkos miesto civilinę infrastruktūrą, atliko 79 apšaudymus iš reaktyvinių ugnies sistemų, daugiausia į Chersono miestą.

Visoje Ukrainoje išlieka grėsmė, kad priešas vykdys aviacijos ir raketų smūgius į civilinės infrastruktūros objektus.

Chersono kryptimi Rusijos okupacinių pajėgų vadovybė vykdo atskirų dalinių rotaciją. Gruodžio 10-11 d. pastebėtas okupantų pasitraukimas iš Chersono srities Novomykolaivkos ir Michailovkos gyvenviečių.

Prėjusią parą Ukrainos karo aviacija atliko 5 smūgius priešo personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonuose. Raketinės pajėgos ir artilerijos daliniai smogė 2 kontrolės punktams ir 6 rusų okupantų koncentracijos rajonams bei degalų ir tepalų sandėliams.

Gruodžio 13 d. naktį Rusijos Briansko srityje nugriaudėjo sprogimai. Garsius sprogimus girdėjo Klincų miesto, taip pat Klimovo gyvenvietės Briansko srityje gyventojai. Sprogimų kilmė nežinoma.

.

******

Locked N’ Loaded

Turbūt daug kas iš taktiškai susipratusiųjų matėte cenzor,net paskelbtą orkų mūšio mieste/miške atmintinę (nuoroda komentaruose) Kas skaitote kvadratinėmis, būtinai paskaitykite. Keli mūsų galva svarbesni momentai.

Organizacija. Išanalizavus atmintinėje pateikiamą informaciją, galima teigti, kad rusai ima propaguoti išvirkščią BTG. Jei anksčiau BTG rėmėsi manevru (t.y. tankais ir PKM) ir ugnies galia, tai dabar batalionas remiasi pėstininkais, jais remiančiais tankais ir PKM bei artilerija su įvairiais priskirtais vienetais (oro gynyba, EW, UAV, evakuacinė technika, inžinieriai, medicina ir pan.).

Žemiausia grandis – trejukė.

Keturios – penkios trejukės sudaro „būrį”, veikiantį ant PKM, turintį galimybę naudoti UAV, minosvaidžiu (12 – 15 karių, t.y. sustiprintas skyrius). Jis ir yra esminė taktinė grandis.

Kuopoje yra keli “būriai”, kurią remia tankas, UAV, paramos ugnimi vienetas (minosvaidis, artilerijos pabūklas, PTRK, AGS).

Batalioną sudaro bent trys šturmo kuopos, tankų būrys (4 tankai, jie gali būti paskirstyti kiekvienai kuopai), paramos ugnimi vienetas (minosvaidis, artilerijos pabūklas, PTRK, AGS, jie gali būti paskirstyti kuopoms)

Planavimas. Teigiama, kad užduoties planavimui skiriama ne mažiau nei trys dienos. Tikėtina, kad turima omenyje bataliono – kuopos lygmens planavimas. Mums tai gana neįprasta nuostata, kadangi kiekviena užduotis unikali ir neaišku kokio ji gali būti sudėtingumo ir kompleksiškumo (žvalgyba mūšiu vs gyvenvietės šturmas). NATO yra taikoma 1/3 taisyklė, t.y. trečdalis laiko nuo viso užduoties laiko skiriama planavimui. Toliau dar įdomiau: batalionui užduotys keliamos dviems paroms, užduotys padaliniams detalizuojami parai, su galimybę dar kitą parą šias užduotis tikslinti. Dažniausiai formuluojant užduotis yra taikomas ne laiko (para – dvi), o objekto (užimti kelių sankirtą, kas gali trukti nuo 2 h iki savaitės) kriterijus. Turint tokius metodinius nurodymus ir laiko rėmus sąveikai tarp padalinių laiko nebelieka.

Pateikiami taktiniai sprendimai yra sovietinės/rusiškos, vakarietiškos taktikos mišinys su išmoktomis pamokomis iš karo Ukrainoje.

Atsisakoma standartinės motorizuotų vienetų atakos principų, o daugiau remiamasis rusijos specialiosios paskirties pajėgose įgauta patruliavimo ir kontakto su priešu patirtimi (trejukės, rombo rikiuotės ir pan.).

„Būrio“ (t.y. sustiprinto skyriaus) vadas turi galimybę tiesiogiai naudoti ne tik PKM (jei jis nesudegintas), bet ir minosvaidį, bei iškviesti AGS, artilerijos ugnį. T.y. jis turi būti pakankamai kompetentingas tai įvykdyti.

Jei pavyktų įsitvirtinti numatytame ruože numatyta, kad paramos ugnimi vienetai atakuoja ugnimi priešakines linijas ir objektus gynybos gilumoje 60 – 90 min, siekdami užkirsti kelią oponento kontratakai. 60 – 90 min, Karlai. Sunku net įsivaizduoti kokiais resursais turi disponuoti batalionas, kad įvykdytų šiuos nurodymus. Ypač, kad tokios ugnies efektas gali būti labai abejotinas – kaip rodo praktika tokiais atvejais šaudmenys tiesiog beriami į niekur, nes toks nurodymas.

Apibendrinant:

Batalionui skiriamos taktinio lygio užduotys, kurios vykdomos dideliu intensyvumu sustiprinto skyriaus dydžio vienetais ir dažnai rotuojant padalinius.

Dviejų parų ciklas apibrėžia laiką, per kurį batalionas gali veikti išlaikydamas kovines savybes gyvosios jėgos, kovinės technikos ir resursų prasme. Panašu, nieko daugiau iš jo nereikalaujama.

Apie didesnes operacijas (batalionas – pulkas – divizija) ar sąveiką tarp batalionų neužsimenama, kas ženkliai apribos agresoriaus galimybes ir patirtį planuoti ir vykdyti didesnio masto operacijas.

Geopolitinis kontekstas

Vakarai toliau siunčia signalus agresoriui, kad kremliaus chicken-game neveikia. NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas paskelbė, kad konfliktas Ukrainoje gali virsti rusijos ir NATO karu. Žinoma, jis padarė išlygą, kad tai įvyks tuo atveju jei viskas pasisuks neprognozuojamu keliu, o NATO visomis išgalėmis siekia to išvengti. Išvertus iš diplomatų kalbos, tikėtina tai reiškia: vova, mes pasiruošę kautis jei reikės, o ar tu pasiruošęs mirti?

rusija stiprina savo bendradarbiavimą su Iranu. Lėktuvai su dronais — kamikadzėmis vėl skraido į Maskvą. Po orkų gynybos viceministro vizito į Teheraną ėmė sklandyti gandai (tikėtina pačių rusų paskleisti), kad mainais už dronus — savižudžius rusai Iranui perduos karines technologijas, pavyzdžiui naujos kartos naikintuvus. Galimai, kad tai aktyvių priemonių dalis siekiant amerikiečius sodinti prie derybų stalo.

Sudėtingoje situacijoje Turkija toliau siekia būti tarpininku tarp rusijos ir Ukrainos. Tikėtina didžiausias Ankaros tikslas — išlaikyti grūdų susitarimą, kad 1) pasikelti savo pozicijas nelengvuose santykiuose su JAV ir ES, 2) padidinti autoritetą musulmoniškame pasaulyje (kurio nemaža dalis badaus, pvz. Afrikoje, jei ukrainietiški grūdai neišplauks iš Juodosios jūros), 3) apsisaugoti nuo galimos bado sukeltos pabėgėlių migracijos į Turkiją. Sunku pasakyti, ką davė Erdogano pokalbiai su putka ir Zelenskiu. Tačiau tai, kad rusai intensyviai raketomis apšaudė Odesą rodo, kad turkams nerimauti yra dėl ko.

putinas pareiškė, kad šiuo metu atnaujinti mobilizaciją nėra poreikio. Kas tik patvirtina įvairių analitikų spėjimą, jog 2–3 mėnesių bėgyje nauja mobilizacijos banga tikėtina bus, o kol kas vainkamatai bei daliniai užsiėmę rūpesčiais susijusiais su naujų šauktinių atėjimu.

Situacija fronte
Luhansko kryptis

Svatove. Ukrainiečių taktinė sėkmė Yahidne — Kyslivka ruože nevirto platesnio puolimo dalimi. Jei tikėsime rusų žiniomis, ukrainiečių priekinėje linijoje veikia lengvųjų pėstininkų vienetai, tad Ukrainos gynėjai vykdo žvalgybą mūšiu bei dar turi rezervų. Agresoriaus atakos Noveselivske — Stelmahivka ruože nepriverčia ukrainiečių keisti savo planų.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Kremina. Visą savaitę vyksta mūšis dėl iniciatyvos. Ukrainiečiai veržiasi link kelio Svatove — Kremina ir buvo pasiekę taktinių laimėjimų. Panašu, kad orkai eina va bank ir meta viską ką gali šiame ruože, kad tik atstumtų ukrainiečius nuo kelio Svatove — Kremina. Nežiūrint į tai ukrainiečiams pavyksta nedideliais vienetais prasiveržti iki Nevske ir Torkse, tačiau atakos atmušamos ir jie bent kol kas priversti atsitraukti.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Lysychansk. Agresorius suintensyvino savo veiksmus Bilohorivka ir Berestove. Tikėtina tai susiję su jo siekiu atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų nuo Kremina ir Bakhmut sektorių. Ukrainiečiai atmušė atakas, tačiau priversti taikytis prie agresoriaus diktuojamo mūšio ritmo.

Vertinimas: iniciatyvą turi agresorius.

Donecko kryptis

Bakhmut. Rusai įsitvirtino užimtose pozicijose į vakarus nuo kelio Horlivka — Bakhmut, vystė taktinę sėkmę rytinėse ir pietrytinėse Bskhmut prieigose bei turi taktinę sėkmę prie Yakovlivka. Ukrainiečiai ginasi ir kontratakuoja. Jų veiksmai prie Opytne kausto agresoriaus pajėgas pietrytinėse Bakhmut prieigose bei prie Klishiivka, tačiau nepriverčia pakeisti orkų sumanymo.

Vertinimas: taktinių laimėjimų visuma artina agresorių prie operacinio tikslo pasiekimo (sąlygų Bakhmut šturmui iš rytų, pietryčių ir pietų sudarymas).

Avdiivka — Mariinka. Agresorius įsitvirtino Vodiane — Opytne ruože, tačiau ukrainiečiai gynybinių operacijų ir kontratakų pagalba, neleidžia agresoriui toliau vystyti taktinės sėkmės link Pervomaiske. Mariinka ruože ukrainiečiams taip pat pavyko stabilizuoti situaciją.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Vuhledar. Ukrainiečiai toliau sėkmingai vykdo gynybą, neleidžia rusijos pajėgoms vystyti puolimo siekiant apsaugoti orkams strategiškai svarbų komunikacinį mazgą Volnovakha (ukrainiečiai jį vėl apšaudė su artilerija). Savo ruožtu agresorius nežymiai pagerino taktinę padėtį prie Pavlivka, sektoriuje fiksuojamas rusų pajėgų telkimas.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.

Zaporizhia kryptis

Ukrainiečiai sėkmingai artilerijos ir raketų pagalba daužė agresoriaus komunikacinius mazgus bei logistinius vienetus. Agresorius bandė nelikti skolingas — smogė kariniams ir civiliams taikiniams Zaporizhia mieste, jo artilerija buvo labai aktyvi kontaktinėje linijoje.

Vertinimas: lygiosios po aktyvių veiksmų.
Pietų kryptis

Agresorius vėl atakavo civilinę infrastruktūrą Cherson mieste. Ukrainiečiai smogė orkų komunikacijoms ir logistikai agresoriaus gynybos gilumoje. Rusų nustatyta 1,5 t riba transportui kirsti Kerches tiltą, verčia Pietų ir Zaporizhia kryptyse esančias orkų grupuotes savo logistiką užkrauti ant geležinkelių per Mariupol — Berdiansk — Volnovakha.

Vertinimas: iniciatyvą turi ukrainiečiai.

Mūšių dinamika

Ukrainiečių smūgiai Riazanės ir Saratovo kariniams oro uostams privertė agresorių perdislokuoti savo strateginę aviaciją labiau į rytus. Tuo pačiu agresorius ėmė rimtai svarstyti apie savo strateginių objektų geresnį pridengimą oro gynybos priemonėmis bei procedūrų tobulinimą reaguojant į tokius incidentus. Tai teigiamai atsilieps tiek Ukrainos civiliams (ilgėja rusiškų raketų skrydžio iki taikinių Ukrainoje laikas), tiek kariams (nors ir nežymi, bet dalis oro gynybos priemonių bus atitraukta nuo kontaktinės linijos). Viešoje erdvėje pasirodė vertinimai, jog JAV nuomone, smūgiai rusijos teritorijoje yra Ukrainos apsisprendimo reikalas, svarbu kad būtų laikomasi karo teisės. Dėl to labai tikėtina, jog tokių smūgių ateityje gali būti daugiau. Tuo labiau, kad orkai soc. tinkluose itin aktyviai aptarinėja informaciją, kad Ukrainoje pastebėtas ankščiau nenaudotų oro uostų ir pakilimo takų atnaujinimas.

Agresorius vėl surengė „raketų dieną“, ukrainiečiai numušė 61 raketą. Mažai tikėtina, kad ši ataka yra tik reakcija į ukrainiečių smūgius rusijos gilumoje. Labiau tikėtina, kad šiai atakai buvo ruoštasi išanksto (reikalingas taikinių sąrašas, reikiamoje vietoje esantys palydovai jei raketas veda jie, parengti lėktuvai, budinčios įgulos ir pan.). Tačiau tikėtina smūgiai Riazanės ir Saratovo oro uostams paspartino orkų smūgius ir galbūt padidino jų mastą. Tai, kad šios atakos rengiamos nebe kas savaitę, o kas dvi yra signalas, kad agresorius iš tiesų taupo raketas. Tačiau ar tai virs tendencija, reikia daugiau duomenų.

Taip pat rusai atnaujino smūgius iranietiškais dronais — savižudžiais, tai atsispindi agresoriaus UAV nuostolių dinamikoje (18 vs 40). Tačiau to nesietume su šių dronų naujomis siuntomis iš Teherano. Vertinant viešus šaltinius panašu, kad jų atsargų agresorius yra sukaupęs (išnaudota keli šimtai, o sukaupta keli tūkstančiai). Labiau tikėtina, kad šie smūgiai atspindi jau ne kartą matytą veiklos algoritmą — smogė raketomis, kitą dieną efektui sustiprinti intensyvesnis smūgis dronais, kartu tikintis, kad ukrainiečių oro gynyba bus pasimetusi ir ne tokia efektyvi.

Kontaktinėje linijoje rusijos ginkluotųjų pajėgų nuostolius išskirtume į du probleminius blokus:

Manevrinių vienetų nuostoliai. Agresoriaus gyvosios jėgos (3840 vs 2990) ir šarvuotos technikos (53 vs 48) nuostoliai nežymiai sumažėjo. Tai sietume su mūšių dinamikos sumažėjimu visų pirma Vuhledar ir Avdiivka — Mariinka sektoriuose.

Artilerijos nuostoliai. Po praeitos savaitės itin žemų agresoriaus nuostolių, šią savaitę jie padidėjo dvigubai (11 vs 22). Ypač džiugina, tai kad po labai ilgo laiko ukrainiečiai sunaikino bent dvi rusų MLRS, kas rodo, jog jie suranda gynybos gilumoje esančias priešo ugnies sistemas (geriau veikia žvalgyba) ir turi priemonių jas naikinti atitinkamais atstumais (vamzdžiai ir šaudmenys). Viliamės, kad tai taps tendencija, kuri augs geometrine progresija.

Panašu, kad po praeitos savaitės aviacijos nuostolių, agresorius ėmė ją naudoti atsargiau (nuostoliai 4 vs 1). Tikėtina, prie to prisidėjo ir savaitės antroje pusėje subjuręs oras.

Prognozės

· Neatmestina, kad siekdami užmarštin nustumti smūgių Riazanės ir Saratovo kariniams oro uostams kartėlį (pirmiausia savo auditorijos tarpe), orkai sieks surengti dar vieną barbarišką ataką raketomis nukreiptą į Ukrainos civilinę infrastruktūrą.

· Neatmestina, kad Svatove sektoriuje ukrainiečiai perkels pagrindinio puolimo kryptį nuo Nova Tatarivka į Pershotravneve — Orlianka ruožą, siekiant apeiti gynybai patogias pozicijas ir atakuoti Nova Tarasivka — Verkhnia Duvanka ruožą iš šiaurės rytų.

· Tikėtina, kad Kremina sektoriuje agresorius ir toliau mes visas įmanomas pajėgas siekdamas atmušti ukrainiečius nuo kelio Svatove — Kremina ir pasiekti išeities pozicijas ruože Torske — Terny — Nevske — Makiivka. Savo ruožtu, ukrainiečiai galimai toliau dės visas pastangas kirsti kelią Svatove — Kremina. Neatmestina, kad aktyviau ims veikti ukrainiečių grupuotė esanti į pietvakarius nuo Kremina.

· Tikėtina, agresorius sieks visomis pastangomis išspręsti Opytne problemą bei pradėti Bakhmut miesto šturmą. Kitas veiksmų eigos variantas — sukaustyti čia esančias gynėjų pajėgas ir perkirsti kelius Kostyantinivka — Bakhmut ir Slaviansk — Bakhmut. Tikėtina, kad ukrainiečiai sieks nemažinti aktyvumo Opytne bei tuo pačiu ieškoti naujų, orkams skaudžių, vietų kur galima būtu kontratakuoti.

· Neatmestina, kad matydamas Kerches tilto pralaidumo problemas ir ukrainiečių smūgius Volnovakha, agresorius sieks atnaujinti puolimą Vuhledar sektoriuje. Savo ruožtu, ukrainiečiai gali intensyvinti smūgius agresoriaus aprūpinimo sistemai ir komunikaciniams mazgams Pietų ir Zaporizhia kryptyse.

· Galima daryti prielaidą, kad kontaktinėje linijoje prasidės suaktyvėjimas Zaporizhia sektoriuje, ukrainiečiams siekiant įgalinti savo toliašaudę artileriją ir raketas atakuoti agresoriaus komunikacinius mazgus visame rusų Zaporizhia sektoriaus gylyje (pvz. Polohy). Taip pat neatmestinas ir agresoriaus bandymas surengti preventyvų puolimą šiame sektoriuje

******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

ES šalys pagaliau susitarė suteikti Ukrainai 18 mlrd. eurų finansinės pagalbos paketą. „Ukraina gali pasikliauti ES. Toliau remsime Ukrainą, taip pat ir finansiškai, kol tai bus būtina. Šiandien priimti teisės aktai reiškia, kad Ukraina gali tikėtis reguliarios ES finansinės paramos iki 2023 m.”, – sakė Čekijos finansų ministras Zbynekas Stannura.Pakete numatyti struktūriniai sprendimai dėl finansinės paramos Ukrainai 2023 metais.

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas nemato jokių ženklų, kad V. Putinas gali atsisakyti savo imperialistinių planų, todėl mano, kad būtina didinti investicijas į gynybą. „Kiekvieną kartą, kai kalbuosi su V. Putinu, jis labai aiškiai sako, kad nori ką nors užkariauti… Jis tiesiog nori jėga užkariauti dalį Ukrainos teritorijos”, – sakė F. Scholzas, kuris prieš kelias dienas telefonu kalbėjosi su Rusijos fiureriu.

Nuostabus praregėjimas. Jei vakarų politikai prasikrapštytų akis dar labiau, tai pamatytų, kad Putinas nori ne užkariauti, o sunaikinti, sugriauti, sudeginti, išžudyti. Pirma, Ukrainą, o paskui ir Vokietiją.

Jungtinės Amerikos Valstijos ir kitos G7 šalys remia Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio taikos planą, pareiškė JAV ambasadorė Ukrainoje Bridget Brink. „Dabar visiškai aišku, kas yra taikos, o kas – karo pusėje. <…> JAV remia taiką. Tokią taiką, kokia buvo pasiūlyta Zelenskio plane”, – sakė diplomatė.

Zelenskio pasiūlytame dešimties žingsnių taikos plane kalbama apie radiacinės ir branduolinės saugos, aprūpinimo maistu, energetinio saugumo užtikrinimą, Ukrainos vientisumo ir taikos pasaulyje atkūrimą, Rusijos kariuomenės iš okupuotų teritorijų išvedimą, karo veiksmų nutraukimą bei kitus ginkluoto konflikto ir gilėjančios pasaulinės krizės, dėl Rusijos ir Baltarusijos sukelto karo, sprendimo kelius.

Ukraina neprašys niekieno leidimo smogti priešui, ji yra pajėgi bet ką padaryti kovoje su šalimi agresore Rusija, taip į kai kurių Vakarų šalių atstovų pareiškimus, kuriuose patariama neaštrinti situacijos, reagavo Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

„Mes padarysime viską. Kadangi tai, kas susiję su mūsų interesais, mes neklausime, kur mums reikia smogti priešui. Nes priešas yra mūsų teritorijoje, pradedant nuo sienų ir baigiant Vladivostoku”, – sakė jis.

Tuo tarpu JAV svarsto galimybę perduoti Ukrainai žvalgybinius – smogiamuosius bepiločius orlaivius „Reaper”, tačiau baiminasi, kad Rusijos Federacija gali gauti slaptą technologiją. Apie tai pranešė „Politico”, remdamasi apie tai informuotais šaltiniais. Pasak leidinio, JAV karinės oro pajėgos „nusprendė, kad turi puikų planą”: paimti senus bepiločius orlaivius „Reaper”, kurių jau daugelį metų bandoma atsikratyti, ir nusiųsti juos į Ukrainą. Tačiau po kelis mėnesius trukusių vidinių ginčų Pentagonas dar nepriėmė sprendimo.

Pasak žurnalistų, JAV karinės oro pajėgos norėjo nusiųsti „Reaper” bepiločius orlaivius į Ukrainą praėjus maždaug mėnesiui po plataus masto invazijos, tačiau kilo abejonių dėl įslaptintos technologijos ir dėl to, kad kai kurie iš bepiločių orlaivių beveik neabejotinai būtų numušti. Tokia pozicija nuvylė Ukrainos pareigūnus, kurie pažadėjo bepiločiais lėktuvais smogti tik į Rusijos pozicijas Ukrainos teritorijoje, taip pat pažadėjo, kad prieš smūgius dalysis informacija apie taikinius su Jungtinėmis Valstijomis.

Pilnais kuro bakais beveik dvi tonas sveriantis „Reaper“ bepilotis gali išbūti ore iki keturiolikos valandų, įveikti du tūkstančius kilometrų, nešti beveik pusę tonos sprogmenų lazeriu valdomų bombų arba oras – žemė raketų pavidalu ir, pavyzdžiui, visiškai sunaikinti kokius du strateginius Rusijos bombonešius, stovinčius Saratovo oro bazėje.

Serbija prašys NATO taikos palaikymo pajėgų leisti dislokuoti Serbijos kariuomenę ir policiją Kosove, nors mano, kad nėra jokių galimybių, jog prašymas bus patenkintas. Serbijos prezidentas A. Vučičius tai pareiškė po virtinės incidentų tarp Kosovo valdžios institucijų ir vietos serbų, kurie sudaro daugumą šiaurinėse Kosovo vietovėse.

Tai bus pirmas kartas, kai Belgradas prašys dislokuoti karius Kosove remdamasis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, kuria buvo užbaigtas 1998-1999 m. karas.

Atkreipiame į tai dėmesį, nes savaime vykstantys ar išprovokuoti neramumai šioje Balkanų dalyje yra galvos skausmas NATO, kuriuo itin suinteresuoti karo nusikaltėliai Kremliuje.

Operacinis lygmuo

Be pakitimų.

Prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad daugiau kaip 1,5 mln. žmonių pietiniame Ukrainos Odesos uostamiestyje ir aplinkiniame regione neturi elektros energijos, ir apibūdino padėtį kaip labai sudėtingą. Rusijai Irano gamybos dronais smogus dviem energetikos objektams, Odesoje be elektros liko visa nekritinės svarbos infrastruktūra, sakė Ukrainos valdžios institucijos ir pridūrė, kad žalai atitaisyti gali prireikti kelių mėnesių.

Ketvirtadienį teroristinės Rusijos vladyka Putinas pažadėjo ir toliau daužyti Ukrainos energetikos tinklus, nepaisant Vakarų valstybių pasipiktinimo atakomis, dėl kurių nukritus temperatūrai milijonai žmonių atsidūrė šaltyje ir tamsoje.

Ukrainos partizanai prisiėmė atsakomybę už gaisrą Rusijos karinėje bazėje laikinai okupuotame Kryme. „Rusijos kariuomenės mobilizacinė bazė Ukrainos Krymo Sovetskoje gyvenvietėje dega. gaisras. Mūsų agentai atidirbo tiksliai kaip laikrodis”, – sakoma judėjimo ATESH „Telegram” žinutėje. „Mes ir toliau naikinsime okupantus iš vidaus”, – žadėjo partizanai.

Toks partizaninis pasipriešinimas yra muzika mūsų ausims.

Taktinis lygmuo

Ryte rusofašistai smarkiai apšaudė Chersono miestą, nukentėjo civilinė infrastruktūra.

Ukrainiečių gynėjai, tikėtina, HIMARSais smogė „Wagner” samdinių bazei Kadijivkoje, Luhansko srityje. Marodierių nuostoliai tikslinami.

Šeštadienio vakarą Ukrainos pajėgos smogė į okupantų štabą, įsikūrusį šalies pietryčiuose esančiame okupuotame Melitopolyje. Promaskvietiška kolaborantų valdžia sakė, kad per raketų ataką žuvo du žmonės ir 10 buvo sužeista, o tikrasis meras, esantis ukrainiečių kontroliuojamoje teritorijoje teigė, kad žuvo dešimtys „okupantų”.

Per parą priešas surengė 3 raketinius ir 17 oro smūgių, taip pat atliko daugiau kaip 60 atakų iš salvinių ugnies sistemų.

Siekiant papildyti nepakankamą Severodonecko kryptimi veikiančių priešo dalinių personalą, laikinai okupuotoje Luhansko srities teritorijoje suintensyvintos priverstinės mobilizacijos priemonės. Krasnij Luč mieste padaugėjo patrulių, kurie tikrina vyrų dokumentus, įteikia jiems šaukimus ir nuveža juos į mobilizuotųjų surinkimo punktą.

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų raketiniai ir artilerijos daliniai smogė 3 kontrolės punktams ir 3 okupantų personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos vietoms.

********

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis.

• Svatove.

a) Pasirodė duomenų, kad ukrainiečių vienetai tapo aktyvesni prie Lyman Pershyi. Neatmestina, kad tokiais veiksmais jie siekia sukaustyti agresorių ir neleisti jam pradėti kontratakų šiame ruože.

b) Ukrainiečiai toliau aktyvūs Orlianka – Yahidne-Kyslivka ruože, tačiau pralaužti gynybos linijos nesiseka. Kontaktinėje linijoje pasirodė ne tik tradicinis rusų desperacijos ženklas – termobarinė raketų sistema „Solncepiok”, bet ir seniai matyta tankų paramos kovinė mašina „Terminator”. Tačiau orkai laurus dėl sulaikomų ukrainiečių atakų teikia ne jiems. Soc.tinkluose rusų karo propagandistai skelbia, jog atakas vykdo Ukrainos TRO vienetai, geriau parengti ir aprūpinti mechanizuoti vienetai esą veikia rezerve. „Situacija primena mūšio dėl Izyum išvakares” – liūdnai konstatuoja orkai. Reikia pasakyti, kad tai būtent tie patys rusų „mil.blogeriai” kurie prognozavo ukrainiečių puolimą Izyum.

• Kremina. Įnirtingos kautynės Ploshchsnka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože tęsiasi. Priešakiniai jų vienetai pasiekia Nevske, ši gyvenvietėje jau kurį laiką yra ukrainiečių gynybos gilumoje. Ataka atmušta. Agresorius siekia atstumti ukrainiečius į vakarus nuo kelio Svatove – Kremina. Nors pajėgos ir pastangos sutelktos maksimaliai įmanomos (mechanizuoti pėstininkai, artilerija ir aviacija), tačiau kaip rašėme anksčiau kokybės šiai grupuotei trūksta. Ji didžiaja dalimi sudaryta iš mobilizuotųjų, tad trūksta individualių įgūdžių, vadovavimo taktiniu lygiu, technikos ir ginkluotės valdymo patirties ir svarbiausia – sąveikos su kitais vienetais.

• Lysychansk. Toliau karšta Bilohorivka. Tikėtina, čia agresorius siekia sukaustyti ukrainiečių pajėgas, kad šios neatakuotų Kremina pietuose ir pietvakariuose. Taip pat didelis spaudimas Berestove, kur orkai neatsisako bandymų atitraukti ukrainiečių pajėgų nuo Soledar – Bakhmutske ruožo.

2. Donecko kryptis.
• Bakhmut.

1) Soledar – Bakhmutske ruože ukrainiečiai atmušė agresoriaus atakas prie Yakovlivka ir Bakhmutske, tačiau orkų spaudimas nesustoja.

2) Bakhmut prieigose šį kartą agresoriui pasistūmėti nepavyko. Savo ruožtu ukrainiečiai tęsia intensyvias kontratakas Opytne. Orkai soc.tinkluose su neslepiamu pasididžiavimu giriasi atmušę „fašistų ir anglakalbių samdinių atakas”. Neatmestina, kad būtent šios ukrainiečių operacijos privertė aprimti orkų grupuotę pietrytinėse miesto prieigose ieškoti naujų veiksmų eigos variantų.

3) panašu, kad kelyje Horlivka – Bakhmut ir toliau agresoriaus pagrindiniu uždaviniu yra operacijos Klishiivka su tikslu atkirsti ramybės neduodančią ukrainiečių grupuotę Opytne. Taip pat rusai bando plėsti savo kontroliuojamą teritoriją į Vakarus nuo Mayorske, atakuoja Pivnichne. Visos išvardintos agresoriaus pastangos rezultatų nedavė.

• Avdiivka – Makiivka.

1) Avdiivka atakuojama artilerija, orkai nesėkmingai vykdo lokalias atakas.

2) Nevelske – Pervomaiske – Vodiane ruože tęsiasi bevaisės agresoriaus atakos Pervomaiske link.

3) pasirodė pranešimų, kad Mariinka ukrainiečiai pradėjo lokalias kontratakas. Tai tikėtina, kadangi jau kelinta diena orkų aktyvumas buvo sumenkęs, o ukrainiečiai tokiais atvejais nesėdi rankų sudėję.

• Vuhledar. Agresorius telkia pajėgas tolimesnėms operacijoms, dirba abiejų pusių žvalgai ir artileristai.

3. Zporizhia kryptis. Be pakitimų.

4. Pietų krypyis.

• Tęsiasi artilerinė rutina. Smagiai pleška orkų kareivinės Krymo pusiasalyje (Ichki). Dabar mums galvoje be jokios priežasties skamba tokia anglosaksų prokalbės dainelė kuria atmetamas H2O poreikis ir skatinami egzoterminiai procesai.

• Tuo pačiu pasirodė informacija, kad orkai Kerch tiltu uždraudė judėjimą sunkesnėms nei 1,5 t transporto priemonėms. Kitaip sakant orkų grupuotės logistika ir toliau didžiąja dalimi remsis geležinkeliu per Mariupolį, Berdiansk ir Volnovakha. Ukrainiečių artileristai trina rankom ir raitojasi rankoves – bus darbelio.

Visa tai ir tam, kad ši močiutė pagaliau be baimės pasikviestų drauges, neskaičiuodama dujų ir vandens užsivirintų arbatos ir galėtų saugiai, šiltai ir jaukiai pažiūrėti savo mėgstamą serialą. Ir taip bus. Šlovė didvyriams.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Putinas prisipažino, kodėl rengia išpuolius prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą. „Taip, mes tai darome. Bet kas tai pradėjo?” – sakė teroristas, kalbėdamas po „Rusijos didvyrių” apdovanojimų ceremonijos Kremliuje. Putinas pakėlė šampano taurę lavonų, sugriautų miestų, pasaulyje sukurtų krizių akivaizdoje.

„Kas smogė į Krymo tiltą? Kas susprogdino Kursko atominės elektrinės elektros laidus? <…> Kas netiekia vandens Doneckui? Vandens netiekimas milijoniniam miestui yra genocido aktas”, – fiurerio burna leido garsus.

Čia nėra daug ką komentuoti. Tai tipiškas nacistinės Rusijos vladykos pareiškimas, įrodantis, kad Ukrainos miestų griovimas, žmonių žudynės yra normalu, o tilto sugadinimas ir vandens netiekimas – genocidas. Fašizmo klasika.

Baigdamas postringavimus Putinas pareiškė, jog joks triukšmas ir šurmulys nesutrukdys Rusijos „kovinėms užduotims”. Šis pasakymas puikiai atspindi, kaip Maskva reaguoja į visokius pirsčiojimus Vakaruose. Kaip į dėmesio nevertą šurmulį.

Rusija gali baigti karą rytoj, jei Zelenskis pageidaus, – pareiškė Putinui burna dirbantis Peskovas. „Šiuo atveju galime spėlioti, kada tai gali baigtis, iki pat paryčių. Zelenskis žino, kada visa tai gali baigtis: jei norite, viskas gali baigtis rytoj”, – sakė Rusijos diktatoriaus kilimėlis.

Ukrainos prezidento kanceliarija pažymi, kad norint pradėti tikrą derybų su Rusija procesą, agresorė turi išvesti savo karius iš Ukrainos teritorijos. Pasak Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjo Michailo Podoliako, išlaisvinus Donecką arba Luhanską, Rusija bus „politiškai ir psichologiškai subrendusi” deryboms.

Parlamento frakcijos „Tautos tarnas” pirmininkas Davidas Arahamia prognozuoja, kad galimybė atnaujinti derybas su Rusijos Federacija gali atsirasti 2023 m. antroje pusėje.

Derybų, kol Kremliui negrės Krymo praradimas, nebus nė padujų.

Rusijos opozicijos lyderis, vienintelis Rusijos dūmos narys, balsavęs prieš Krymo prijungimą prie Rusijos, šiuo metu telkia pajėgas kovai prieš Putino chuntą Maskvoje. I. Ponomariovo teigimu, Ukrainoje sukurtas naujas baškirų batalionas. Prieš Rusijos armiją kaunasi daugiatūkstantinės rusų ginkluotosios pajėgos, vadinamos „Rusijos laisvės legionas“. Pasak Ponomariovo, rusai ir kitos tautos Ukrainos kare „treniruojasi, nes po to žygiuos į Maskvą“.

Niekas geriau už pačius rusus negali žinoti, kad Putiną galima nuversti tik jėga ir jis dreba vien nuo minties, jog tai gali kažkada įvykti. O būtinai taip ir įvyks.

Europos Sąjunga ketina tartis dėl naujų sankcijų Iranui dėl žmogaus teisių pažeidimų ir dronų tiekimo Rusijai. ES užsienio reikalų ministrai aptars naujus apribojimus asmenims ir ūkio subjektams, susijusiems su protestų numalšinimu Irane, ir subjektams, eksportuojantiems dronus į Rusiją.

Popiežius Pranciškus maldos į Mergelę Mariją metu, minėdamas Ukrainą, apsiverkė. „Švenčiausioji Mergele, šiandien norėčiau Tau perduoti ukrainiečių dėkingumą”, – pradėjo popiežius Pranciškus, bet dėl pasirodžiusių ašarų nebegalėjo tęsti. Jis palenkė galvą ir apie 30 sekundžių tylėjo. Kai popiežius tęsė maldą, jo balsas drebėjo.

Dėl „Dožd“. Po to, kai Latvija sustabdė Rusijos kanalo „Dožd“ licenciją, pasigirdo gegučių, kukuojančių, kad „žiniasklaidą“ reikia įkurdinti Lietuvoje. Esą „Dožd“ daug gerų žmonių, puikių žurnalistų. Taip, žurnalistų „Dožd“ yra labai gerų. Tačiau, jei kanalas palaiko Putino režimą, renka pinigus Rusijos armijai, remia Krymo okupaciją – tai priešiška veikla. Ir visiškai nesvarbu, ar žurnalistai dirba Latvijoje, Lietuvoje, Vokietijoje, ar dar kur nors. Žiniasklaida, kuri dirba po priedanga ir „įsiuva“ dozes dezinformacijos kartu su objektyvia informacija yra žymiai pavojingesnė, nei atvirai priešiška medija. Daugybė Lietuvos politikų ir žurnalistų dirbo „pasimovę“ ant pasitikėjimo kabliuko, ir iki šiol atvirai deklaruoja palaikymą panašiems „opoziciniams“ Kremliaus kanalams.

Šiuo ir panašiais atvejais privalu suvokti, jog Kremliui artima ar KGB metodais valdoma žiniasklaidos priemonė, negali būti nei gera, nei pusiau gera, o žurnalistai tiesiog nesuprantantys, ką daro.

Nacių SS smogikų ar Gėbelso propagandinių filmų kūrėjų tarpe taip pat galimai buvo neblogų kūrėjų ir gerų žmonių. Tačiau jie nebuvo geri, ir negalėjo būti geri, nes tarnavo nusikalstamam režimui. Jie yra nusikalstamo režimo įrankiai, bendrininkai. Raginimai priglausti „Dožd“ Lietuvoje – pavojingas kvailumas, nesusigaudymas arba sąmoningas kolaboravimas su fašistinės Rusijos režimu.

Beje, kai kurie mūsų komerciniai kanalai vietoj „Dožd“ siūlo žiūrėti „Euronews“. Tai taip pat antiukrainietiškas, su Orbano klanu susijęs kanalas.

Operacinis lygmuo
JAV Jungtinio štabų vadų komiteto vadovas generolas Mark Milley pareiškė, kad Rusijos diktatorius Putinas patyrė nesėkmę visuose frontuose. „Wall Street Journal” renginyje Milley priminė, kad Ukrainos gynėjai atrėmė grandiozinį Kyjivo puolimą, o paskui daugiau nei gerai laikėsi mūšiuose rytinėje šalies dalyje, atakuodami Charkive atmušė rusus ir išstūmė juos iš Chersono.

Milley atkreipia dėmesį į tai, kad šiomis aplinkybėmis Rusijos Federacija rengia išpuolius prieš energetikos infrastruktūrą. Jis vadina tai bandymu „palaužti stuburą, palaužti Ukrainos žmonių valią”, tačiau pabrėžia, kad ir tai nepavyko. Pasak generolo, laukia daug kovų, tačiau fronto linijos stabilizuojasi, o prasidėjus žiemai dėl šalčių mūšiai šiek tiek sulėtės. Tačiau žiemos viduryje atsiras sąlygų ir puolimui.

Gerai, kad JAV palaiko Ukrainą ir ją remia. Blogai, kad remia nepakankamai, saugantis, kad karas nepersimestų į Rusijos teritoriją. Panašu, jog JAV ruošiasi ilgam, alinamam Rusijos – Ukrainos karui, tikintis, kad driskiai po kelių metų gėdingai pasitrauks iš Ukrainos, taip, kaip pasitraukė iš Afganistano. Deja, mūsų įsitikinimu, šis karas – ne karas dėl Ukrainos, o karas prieš Vakarus ir prieš mus. Todėl būtina Rytų ir Vidurio Europos šalių konsolidacija, ieškant greitesnio karo pabaigos sprendinio.

Zelenskis pareiškė, kad okupantai sustabdė visas socialines statybas Kryme. Rusija ruošiasi skubiai statyti betoninius įtvirtinimus ir gynybines linijas okupuotame pusiasalyje. Vienintelė cemento gamintoja Kryme „Stroyindustriya” gamykla yra remontuojama, o cemento tiekimas iš Novorosijsko sutriko dėl logistikos problemų. Didžiausias dėmesys skiriamas prieštankiniams įtvirtinimams.

Ukrainos prezidento biuro patarėjas Michailas Podoliakas paskelbė, ką šią žiemą ruošiasi iškrėsti Rusija:

1. Genocidiniai energetikos išpuoliai, dėl kurių milijonai žmonių liks be elektros energijos ir kils pabėgėlių antplūdis.
2. Informacinė kampanija apie būtinybę nutraukti ugnį, kad būtų nutrauktos kančios.
3. Branduolinis gąsdinimas pralaimėjimo atveju.

Kalbėdamas metinėje Europos gynybos agentūros (EGA) konferencijoje Briuselyje, Josepas Borrellas pareiškė, Europos Sąjungai trūksta „kritinių gynybos pajėgumų”, sakė, kad ES turi prisiimti didesnę atsakomybę už savo saugumą. „Po Šaltojo karo mūsų pajėgos sumažėjo iki nedidelių kariuomenių be koordinavimo… Mums trūksta kritinių gynybos pajėgumų. Turime kompensuoti daugelį metų trukusį nepakankamą lėšų panaudojimą”, – sakė politikas. EGA duomenimis, visos ES valstybių narių, išskyrus Daniją, išlaidos gynybai išaugo iki 214 mlrd. eurų.

Savalaikis pastebėjimas ir supratimas, jog „pasaulio policininkas“, gerasis dėdė Semas neprivalo Europos gelbėti visais gyvenimo atvejais ir už tai dar susimokėti.

Taktinis lygmuo

Du dideli sprogimai nugriaudėjo okupantų karo aviacijos bazėje Berdianske.

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė rusų okupantų atakas Luhansko ir Donecko srityje.

Rusijos teroristai apšaudė Ukrainos teritoriją 5 raketomis, 3 kartus smogė iš oro ir 54 kartus apšaudė iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Visoje Ukrainoje išlieka raketų smūgių grėsmė energetikos sistemos objektams ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektams.

Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis driskiai nesiliauja bandę veržtis į priekį, tačiau gauna atgal ir kelią nukloja lavonais. Dvidešimt penkios gyvenvietės nukentėjo nuo tankų, minosvaidžių ir reaktyvinės artilerijos apšaudymų.

Driskiai ir toliau patiria didelių nuostolių. Po artilerijos apšaudymo žuvo arba buvo sužeista 240 ginkluotų valkatų. Sunaikinti 3 amunicijos sandėliai ir apie 20 vienetų įvairaus tipo karinės technikos. „Tokmako antituberkuliozinio dispanserio” ligoninė visiškai užpildyta sužeistais marodrieriais.

Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 8 kontrolės punktams, 11 personalo sutelkimo vietų, ginklų ir karinės įrangos bei 2 okupantų amunicijos sandėliams.

****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Putinas vėl išsitraukė branduolinę kuoką ir pareiškė, jog Kremlius branduolinius ginklus laiko „gynybos priemone”. Pilietinės visuomenės plėtros ir žmogaus teisių (!) tarybos posėdžio metu pasaulio teroristas Nr. 1 sakė, kad „branduolinio karo grėsmė tikrai didėja”.

Rusijos fiureris tėškė keletą sveiku protu nesuvokiamų pareiškimų, jog Rusija „nepanaudos branduolinių ginklų pirma, bet jei nepanaudos pirmoji, tai nepanaudos ir antroji.” Diktatorius patikino klausytojus, kad Rusija nėra pamišusi ir žino, kas yra branduoliniai ginklai: „Mes neketiname kaip skustuvu mosuoti branduoliniais ginklais aplink pasaulį”.

Po Putino išstojo Rusijos užsienio teroro ministras Sergejus Lavrovas ir pareiškė, kad branduolinė doktrina bus taikoma ir laikinai užgrobtoms Ukrainos teritorijoms, kurias Rusija „atėmė” po pseudoreferendumų.

Šiuos ligonių kliedesius galima suprasti taip: nenaudosime branduolinio ginklo – tą pažadame, bet jei reiks panaudosime. Panaudosime, kada manysime esant reikalinga. Šią branduolinio ginklo panaudojimo teisę pasiliekame sau. O jūs, Vakarai – toliau spėliokite ir drebėkite.

Kremliaus retorika leidžia manyti, jog Putinas mano, jog vienos Rusijos teritorijos yra ne visai Rusijos teritorijos (Chersono, Zaporižės ir kitos sritys), tačiau Krymas – jau tikroji Rusija. Čia ir gali būti bandoma brėžti ribą, kuomet driskių vadeiva išsitrauks branduolinę kuvaldą, reikalaus derybų ir sieks operatyvinės pauzės kare.

Idealiausias atgrasymas tokiems pasaulio teroristų grasinimams būtų sulaužytų Budapešto memorandumo sutarčių peržiūrėjimas, kitaip tariant, istorinio teisingumo atstatymas, gražinant Ukrainai dalį branduolinių ginklų arsenalo. Ir nieko čia bloga. Kyjivas, turintis branduolinį ginklą, labai greit sudėliotų visus regiono polius ir ašis. Pusiausvyra pasaulyje kaip mat stotų į savo vietas.

Putinas Kremliaus agentūroms pažėrė dar keletą perliukų: „Kalbant apie specialiosios karinės operacijos rezultatus, kai kurie iš jų gali pasireikšti tik po ilgo laiko. Atsirado naujų teritorijų. Tai yra reikšmingas rezultatas Rusijai. Tai rimti klausimai. Paimkime Azovo jūrą, kuri tapo Rusijos vidaus jūra. Tai labai rimta”. Putinas taip pat priminė, kad net Petras I savo laiku kovojo dėl priėjimo prie Azovo jūros. O Putreris mat įgyventino Petro I „svajones“ ir užkalė langą į Europą.

Vokietijos pareigūnai suėmė 22 įtariamus kraštutinių dešiniųjų teroristinės organizacijos narius ir tris rėmėjus, įtariamus sąmokslu nuversti šalies vyriausybę. Vokietijos visuomeninis transliuotojas pranešė, jog su šiuo sąmokslu susijęs buvęs kraštutinių dešiniųjų Bundestago, Vokietijos žemųjų parlamento rūmų, narys. Teigiama, kad maždaug 50 žmonių įtariami priklausę grupei, pavadintai Reicho piliečių judėjimu, įkurtai ne vėliau kaip 2021 m. lapkritį, kuri rengė sąmokslą nuversti vyriausybę ir pakeisti ją kita santvarka.

Pareiškime teigiama, kad įtariamieji organizacijos nariai Vokietijos piliečiai. Priduriama, kad du iš įtariamų rėmėjų buvo vokiečiai, o vienas – rusas.
Kol kas nebursime apie Kremliaus įtaką, rengiant perversmą Vokietijoje, tačiau negeras kvapas jau sunkiasi pro šonus. AfD partija įtariama glaudžiais ryšiais su Rusija ir net ne slaptais. Trys partijos nariai šį rudenį lankėsi Rusijos okupuotoje Luhansko srityje, kad „išsiaiškintų humanitarinę padėtį”. Ukrainos ambasadorius Berlyne aršiai sureagavo į šį vizitą ir net paragino Konstitucijos apsaugos tarnybą imtis veiksmų prieš tris regiono parlamento narius, kurie savo veiksmais remia „Rusijos naikinamąjį karą”.

AfD jau seniai kaltinama užimanti prorusiškas pozicijas, pasisakant už „Nord Stream 2” atidarymą ir bet kokių ginklų tiekimo Ukrainai sustabdymą. AfD politikai 2018 m. lankėsi Kryme „rinkimų“ metu, kelios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad šį vizitą rėmė Rusijos Dūma.

Kremlius aktyvuoja agentūrinį – teroristinį tinklą visos užsienio šalyse.

Vokietijos federalinės vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Gebestreitas, komentuodamas Rusijos aerodromų bombardavimą pareiškė, jog Ukraina turi teisę į savigyną. „Ukraina turi teisę į savigyną pagal JT Chartijos 51 straipsnį. Ukraina neprivalo apsiriboti savo gynybos pastangomis tik savo teritorijoje”, – sakė Gebestreitas.

Taip, Ukraina turi pilną teisę palikti Maskvą be elektros, vandens ir šildymo šalčiausiais žiemos mėnesiais. Maskvoje žiemos atšiauresnės nei Kyjive. Raketų smūgiai į Maskvos kritinę infrastruktūrą būtų pati geriausia naujametinė dovana Rusijai.

JAV prezidento Joe Bideno administracija į eksporto kontrolės sąrašą įtraukė 24 bendroves ir kitus subjektus, kurie rėmė Rusiją kariniu požiūriu, Pakistano branduolinę veiklą arba tiekė Irano elektronikos bendrovei. Latvijoje, Pakistane, Rusijoje, Singapūre, Šveicarijoje ir Rusijoje įsikūrę subjektai buvo įtraukti į sąrašą dėl JAV nacionalinio saugumo ir užsienio politikos problemų, praneša Prekybos departamentas.

Vakar Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pranešė, kad Europos Sąjunga didina spaudimą Rusijai ir skelbia dar vieną – devintąjį sankcijų paketą. Šiuo paketu į sankcijų sąrašą įtraukta dar beveik 200 asmenų ir subjektų: Rusijos ginkluotųjų pajėgų atstovai, parlamento nariai ir gynybos pramonės įmonės.

„Šis sąrašas apima pagrindinius asmenis, dalyvaujančius žiauriuose, sąmoninguose Rusijos raketų smūgiuose prieš civilius gyventojus”, – teigia von der Leyen socialiniame tinkle „Twitter”. ES taip pat taikys sankcijas dar trims Rusijos bankams, įskaitant visišką sandorių draudimą šalies regioninės plėtros bankui, „kad dar labiau išsausintų Putino karo kasą”. Esą tokiomis priemonėmis taip pat bus apribota Rusijos galimybė tiesiogiai ir per trečiųjų šalių tiekėjus, pavyzdžiui, Iraną, įsigyti dronų.

Vakariečiai, nežinantys, ką reiškia „pasidaryti, prasisukti, susikombinuoti, išdurti“, nepatyrė visos šiandieninės Rusijos klastos. Todėl paketai ir lieka… paketais.

Operacinis lygmuo

Teroristas Putinas teigia, kad kovos Ukrainoje gali tęstis ilgai, tačiau nėra reikalo mobilizuoti papildomų karių. Esą po 300 000 rezervistų pašaukimo rugsėjo ir spalio mėn., „nėra prasmės” dar kartą mobilizuoti karių. Putino teigimu, Ukrainoje šiuo metu dislokuota 150 000 mobilizuotųjų, iš jų 77 000 – koviniuose daliniuose, likusieji atlieka gynybines funkcijas.

Mes daug kartų kartojome ir nusibodome patys kartoti, bet vėl sakome tą patį: šis karas nebus baigtas tol, kol nebus pribaigtas Putino režimas. Maskva paskelbė karą Vakarams ir jį pradėjo nuo Ukrainos. Kaip beišsispręstų „mūšis dėl Ukrainos“ – tai nebus karo pabaiga. Jis gali užsitęsti metų metais, su pertraukomis, bus ilgas, alinantis ir tęsis tol, kol nebus priimtas ryžtingas sprendimas pribaigti Kremliaus hidrą.

O visos kalbos apie karo pabaigą kitą mėnesį – Kalėdų senelio pasakos vaikams, skirtos ramiam miegui. Suaugę vaikai žino, kad Kalėdų senelio nėra, bet taip gera ir jauku juo tikėti, ar ne?

Rimti informaciniai kanalai praneša, kad Rusijos oro bazėms smogę bepiločiai orlaiviai greičiausiai nėra sovietiniai Tu-141 „Striž” ar „Ukroboronprom” bepiločiai orlaiviai. Šaltinio (?!) teigimu, bepiločiai orlaiviai taikiniams nustatyti naudojo inercines navigacijos sistemas. Esą „per naujausius išpuolius tikriausiai naudoti dronai gali judėti beveik garso greičiu, o pakeitus originalią Tu-141 kamerą, į drono korpusą būtų galima įdėti daugiau kaip 50 kg, o gal net 100 kg sprogmenų“.

Jei solidūs portalai platina sapnams prilygstamas fantazijas, galime tik įsivaizduoti, kokių burtažodžių prifarširuoja mūsiškieji. Ko nepadarysi, kad išsižiojęs skaitytojas „pirktų“ tavo antraštes. Nenustebsime, jei kare netrukus pasirodys žaliųjų žmogeliukų pilotuojamos lėkštės ir šikpuodžiai.

Reuters praneša, kad Rusijos Federacija ruošiasi išsklaidyti savo bombonešius po šalies aerodromus dėl įvykdytų atakų.

Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą gynybos pajėgų daliniai atrėmė Rusijos okupantų atakas visose srityse. Teroristai paleido 7 raketas, sudavė 16 oro smūgių, daugiau kaip 40 kartų apšaudė Ukrainos teritoriją iš reaktyvinių ugnies sistemų.

Rusijos raketų smūgių grėsmė energetikos sistemos objektams ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektams visoje Ukrainoje išlieka.

Novopavlovsko ir Zaporožės kryptimis, įsiknisę į svetimą žemę, driskiai ginasi.

Laikinai okupuotame Donecko srities Jasinuvatos mieste, perkeliant vieną iš okupacinės kariuomenės dalinių į kovines pozicijas, pabėgo apie 20 ginkluotų kalinių, nes kariais jų nepavadinsi. Paieškos metu trys bėgliai buvo sušaudyti, kitų ieškoma.

Laikinai okupuotoje Zaporižės srityje, siekdami papildyti dabartinius nuostolius, okupantai planuoja mobilizuoti vietinius gyventojus. Melitopolio mieste šauktinio amžiaus vyrams siunčiami įsakymai su reikalavimu artimiausiu metu atvykti į karinį komisariatą.

Praėjusią parą Ukrainos gynybos pajėgų aviacija atliko 17 smūgių rusų personalo, ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos rajonuose, 2 kartus smogė į priešo priešlėktuvinių raketinių kompleksų pozicijas.

Ukrainos kariai numušė bepilotį orlaivį „Shahed-136” ir žvalgybinį droną „Orlan”.

Ukrainos gynybos pajėgų raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai per pastarąją parą smogė 6 kontrolės punktams, 5 personalo sandėlio židiniams, artilerijos pozicijoms ir 2 priešo amunicijos sandėliams.

******

Locked N’ Loaded

Luhansko kryptis

Svatove. Novoselivske tęsiasi kautynės, agresorius nežymiai pasistūmėjo. Kituose ruožuose pozicinės kautynės ir abipusės lokalios atakos. Daugiausia darbo artileristams.

Kremina. Ukrainiečiai tęsia ruožo Ploschanka – Chervonopopivka – Zhitlivka puolimą. Siekdamas čia sumažinti grėsmė savo pozicijoms, jis atakuoja šiame ruože, bei vykdo atakas nuo Kremina į vakarus. Trūksta informacijos, situacija dinamiška, neatmestina, kad orkams pavyko nežymiai pasistūmėti į priekį.

Lysychansk. Bilohorivka – Verkhnokamenske tęsiasi kautynės, tačiau agresorius didžiausias pastangas nukreipė į sektoriaus pietus. Tikėtina, tikėdamasis atitraukti dalį ukrainiečių pajėgų ir taip pakeisti mūšių eigą sau naudinga linkme Bakhmut sektoriuje (Soledar – Bakhmutkse ruože), agresorius įnirtingai atakuoja Berestove – Spirne ruože. Atakos atmuštos.

Donecko kryptis

Bakhmut:

Soledar – Bakhmutske ruože toliau didelis agresoriaus spaudimas Yakovlivka ir Soledar. Ant popieriaus šios beatodairiškos atakos atrodo logiškai – iš pietvakarių (Kurdiumivka) ir šiaurės rytų (Soledar) vystyti puolimą link gynėjams svarbių tiekimo kelių ir juos perkirsti. Tačiau žvelgiant į realybe šiaurės rytų kryptis yra labiausiai neperspektyvi. Tektų užiminėti visą eilę gyvenviečių, forsuoti vandens kliūtis, išmušinėti ukrainiečius iš aukštumose gerai įrengtų pozicijų. Matant puolimo tempą ir agresoriaus nuostolius mažai tikėtina, kad čia jis pasieks operacinę sėkmę.

Bakhmut prieigose rusai išnaudoja prie kurį laiką pasiektą taktinę sėkmę šiaurės rytinėse miesto prieigose (įsitvirtino ant kalvos) ir pasistūmėjo rytinėse miesto prieigose. Visgi nepaisant turimo taktinio pranašumo, agresorius ir toliau čia juda labai lėtai, patiria didžiulius nuostolius. Tęsiasi sunkios kautynės Opytne.

Kelyje Horlivka – Bakhmut agresoriui nepavyksta pasistūmėti nei pro Kishchlivka, nei į vakarus nuo Kurdiumivka – Andriivka ruožo (Dulivka-Bila Hora link)

Mariinka – Avdiivka:

Opytne – Avdiivka ruože pozicinės kautynės ir intensyvus ukrainiečių įtvirtinto rajono Avdiivka apšaudymas orkų artilerija. Neatmestina, kad intesyvesnis agresoriaus manevrinių vienetų puolimas gali atsinaujinti.

Nevelske – Pervomaiske – Vodiane ruože sunkios kautynės. Po vakarykštės ukrainiečių atakos Vodiane, orkai bando kovoti už iniciatyvą ir surengė kontrataką. Mūšio baigtis neaiški.

Mariinka tęsiasi sunkios gatvės kautynės, tačiau panašu, kad ukrainiečiams situacija geresnė, nei buvo prieš savaitę.

Vuhledar. Panašu, agresorius įsitvirtina Pavlivka, upės Kashluhach jam forsuoti taip ir nepavyko. Tikėtina, siekdami mažinti grėsmę savo vakariam flangui, orkai užėmė 3X4 km teritoriją į vakarus nuo gyvenvietės.

Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų.

*****

Locked N’ Loaded

• Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sveikinimus Ukrainos kariuomenės dienos proga perdavė iš Slaviansk. Tai 40 km nuo Bakhmut (pasiekiama agresoriaus MLRS ir raketomis), o kelias Bakhmut – Slaviansk yra viena iš esminių orkų atakų krypčių Soledar ruože bei šiaurės rytinėse Bakhmut prieigose. Toks vizitas – tai ženklas, kad Ukrainos vadovybė dės visas pastangas apginti šį miestą ir visą šalį.

• Įvyko apsikeitimas karo belaisviais. 60 Ukrainos gynėjų šią šventinę dieną grįžo namo.

• Tęsiant vakarykščių sprogimų Saratovo ir Riazanės kariniuose oro uostuose ciklą, šiandien Kalėdinėmis šviesomis sužibo Kursko oro uostas. Orkų karo propagandistų soc. tinklų kanaluose verda diskusijos. Bandoma atsakyti į amžinus klausimus – kas tai padarė, kas kaltas, ir ką daryti toliau?

Įdomiausias pastarasis klausimas, kadangi viena iš išvadų – esama oro gynybos sistema rusijos gilumoje yra taisytina. Esą reikėtų koreguoti sprendimų priėmimo grandinę rusijos ginkluotosiose pajėgose (tose kurios dar liko), norint efektyviau naikinti raketas ir dronus. Taip pat, strateginiuose objektuose stiprinti oro gynybos skėtį sistemomis nuo Panzyr iki S300/S400, pergalvoti jų dislokavimą ir sąveiką, kurti mobilias grupes su MANPADS ir pan. Žodžiu – fronte gali būti kiek lengviau, įtampa agresoriaus visuomenėje didės. Tik reikia nesustoti orkams pristatant tas labai smagų dūmelį skleidžiančias cigaretes.

O dabar žiūrim ką turim fronte.

1. Luhansko kryptis.
Svatove. Didelių pasikeitimų nėra. Tikėtina, ukrainiečiai po praeitos savaitės pabaigoje pasiektos taktinės sėkmės prie Kyslivka persigrupuoja. Tęsiasi mūšis Novoselivske, agresorius bando susigrąžinti pastarosiomis dienomis prarastas pozicijas gyvenvietėje ir išlaikyti šiame ruože kelio Kupjansk – Svatove kontrolę.

• Kremina. Tęsiasi kautynės Ploshchanka – Chervonopopivka – Zhitlivka ruože. Panašu, kad abi pusės vykdo puolamuosius veiksmus pasitelkiant techniką bei bando manevru ir ugnimi įgauti pranašumą (lengviau judėti technikai leidžia įšalusi žemė). Rusų bandymas atsakyti intensyvumu suprantamas – jei jie bus per daug pasyvūs, kelias Svatove – Kremina bus perkirstas Ukrainos pajėgų vienetais. Arba dar blogiau, ukrainiečiai per Zhitlivka apeis gynybai patogią vietovę ir tada spręs kur pasukti – link Rubizhne ar link Kranorichenske.

• Lysychansk. Intensyvios kautynės tęsiasi. Agresorius bando graužti ukrainiečių gynybą, aktyviausiai atakuota Verkhnokamenske ir Spirne. Tiesa, be rezultatų.

2. Donecko kryptis.
Bakhmut.

a) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius deda rimtas pastangas praplėsti savo kontroliuojamą Andriivka – Kurdiumivka ruožą ir užimti už 2,5 km į šiaurę esančią Klishivka. Pastaroji pridengta vandens kliūtimis ir išsidėsčiusi ant aukštumų. Neužėmus šių pozicijų kalbėti apie rusų bandymą blokuoti pietvakarines Bakhmut prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę ar judėti link Chasiv Yar būtų labai sunku. Būtent dėl šios priežasties rusai atakuoja ir Andriivka – Kurdiumivka ruože, tam kad pasistūmėti į vakarus ir turėti galimybę esant reikalui apeiti Klishivka įtvirtintą rajoną. Savo ruožtu ukrainiečiai kontratakuoja nuo Pivnichne link Mayorsk.

b)Bakhmut prieigose tęsiasi sunkios kautynės. Ir toliau karščiausias taškas yra Opytne, ten situacija nėra aiški, pozicijos eina iš rankų į rankas. Šis ukrainiečių užsispyrimas ir aktyvumas prisideda prie Klishivka gynybos (4 km į pietvakarius nuo Opytne).

c) Soledar – Bakhmutske ruože toliau mūšiai vyksta Yakovlivka. Rusai giriasi užėmė keletą ukrainiečių atramos punktų, tačiau kiek tai atitinka realybę sunku pasakyti. Iš ukrainietiškų ir nepriklausomų kanalų galima susidaryti įspūdį, kad situacija primena Opytne – mūšiai yra intensyvūs ir sunkūs abiem pusėms.

******

Saratove, Engelso karinėje bazėje įvyko sprogimas. Manome, kad tai – „Rusijos laisvė“ veikiančių RF teritorijoje kovotojų darbas.

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

ES pirmininkaujanti Čekija paragino įsteigti tarptautinį tribunolą, kuris tirtų karo nusikaltimus, kuriuos Rusija įvykdė įsiveržusi į Ukrainą. Tarptautinis baudžiamasis teismas Hagoje šiuo metu atlieka savo tyrimą Rusijos valdžios institucijų ir diktatoriaus Vladimiro Putino kaltei nustatyti.

Baltarusijos bulvių vadas Lukašenka susitikimo su Rusijos karo ir teroro ministru S. Šoigu metu prabilo apie „vieningą kariuomenę” su rusais. Šoigu ir antpečiuotas Baltarusijos gynybos ministras Viktoras Chreninas pasirašė susitarimą dėl bendro regioninio saugumo karinėje srityje užtikrinimo. Naujame susitarime reglamentuojamas bendros regioninės kariuomenės grupės sukūrimas ir jos valdymo taikos ir karo metu tvarka.

Maskva ir Minskas žaidžia dvigubą žaidimą. Kremlius nori praryti Baltarusiją, ją palikdamas sąlyginai nepriklausomą. Minsko korta Maskvai gali sužaisti tuomet, kai Rusijai prireiks rengti provokacijas prieš mus, imituojant, kad tai – Baltarusijos darbas. Visgi, pasirašius susitarimą, Maskvai bus daug sunkiau pabėgti nuo atsakomybės. Kremlius bijo pralaimėjimo. Einama va bank.

Vakarų informacinės agentūros, portalai ir net kai kurių šalių gynybos ministerijos paskelbė informaciją, kad Rusijos visuomenės parama karui „smarkiai” mažėja. Esą apklausos duomenys parodė, kad 55 proc. gyventojų pasisako už taikos derybas, ir tik 25 proc. teigia palaikantys vykstantį konfliktą.

Visa ši informacija yra paprasčiausias melas ir primityviai supakuotas dezinformacijos brukalas Vakarams. Pirminis šios informacijos šaltinis yra Maskvoje, šalia Kremliaus reziduojanti agentūrėlė, kuri duomenis surašo iš lempos, taip, kaip patogiau užsakovams. Pikta ir apmaudu, kad tuoj bus dvidešimt metų, kai aiškiname, kaip veikia Kremlius, o tokį šlamštą vis tiek pasigauna ir platina ne tik Vakarų medijos, bet ir kai kurie mūsų politikai.

Šiandien jokia agentūra, nekalbant apie dirbančias Kremliui, negali net apytiksliai atsakyti į klausimą, kiek Rusijos piliečių nori, kad būtų pradėtos taikos derybos. Faktas yra kitas: karas tęsiasi, o kai kas labai nori parodyti, kad dėl jo kaltas vienas vienintelis pagyvenęs impotentas vladyka, pasiskelbęs save mesiju.

Vokietijos gynybos ministerija išreiškė rimtą susirūpinimą dėl beveik 10 mlrd. eurų vertės pirkinio vėlavimo ir papildomų išlaidų, modernizuojant kariuomenės oro pajėgas. Po Rusijos invazijos į Ukrainą, Vokietija nusprendė įsigyti 35 „Lockheed Martin” pagamintus karo lėktuvus F-35, kurie pakeistų senstantį „Tornado” parką, tačiau įsigijimai nevyksta pagal planą.

Och, na taip. Su-si-rū-pi-ni-mą.

Saudo Arabijos vadovaujamas OPEC naftos kartelis ir sąjungininkai, įskaitant Rusiją, nepakeitė savo naftos tiekimo pasaulio ekonomikai tikslų. Sprendimas naftos ministrų susitikime priimtas likus dienai iki ES bei G7 įvesto 60 JAV dolerių už barelį kainos apribojimo Rusijos eksportui. Pareiškime OPEC+ atremia kritiką dėl spalio mėnesį priimto sprendimo sumažinti gavybą dviem milijonais barelių per dieną ir teigia, kad rinkos dalyviai „retrospektyviai pripažino, jog šis sumažinimas buvo būtinas ir teisingas veiksmas siekiant stabilizuoti pasaulines naftos rinkas”.

Rusija neeksportuos naftos šalims, kuriose taikoma Vakarų nustatyta kainų riba, net jei Maskvai teks sutikti su naftos gavybos sumažėjimu, pareiškė Putino patarėjas energetikos klausimais. „Mes rengiame mechanizmus, kurie uždraustų naudoti kainų viršutinės ribos priemonę, nesvarbu, koks jos lygis būtų nustatytas, nes toks kišimasis gali dar labiau destabilizuoti rinką”, – sakė Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas.

Ukrainos valdžios institucijų teigimu, Rusijos invazijos sukeltų griuvėsių atkūrimui prireiks 1 trilijono JAV dolerių. Ši suma kasdien didėja.

Skrudžas moka du kartus, o Vakarai mokės keturgubai. Už delsimą, žioplumą, trumparegiškumą ir skystakiaušiškumą.

Operacinis lygmuo

Be esminių pakitimų.
Luhansko srityje aktyviai veikia ukrainiečių partizanai, taip pat ir padėdami koreguoti artilerijos ugnį. Pranešama apie pozicinius laimėjimus Lysičiansko ir Kreminos kryptimis. Panašu, kad nevykėliai okupantai bus priversti trauktis už paskubomis statomos antros gynybos linijos, kur tempiami didžiuliai kiekiai karinės įrangos.

Manoma, kad Ukrainos kariuomenė artimiausiais mėnesiais pasieks pozicinio pranašumo tam tikruose fronto ruožuose, tačiau itin plataus masto puolamųjų operacijų gali tekti palaukti.

Per devynis Rusijos invazijos mėnesius išvaduota daugiau nei 50% užgrobtos Ukrainos teritorijos.

Kijevas įrenginėja 198 objektus, įskaitant parduotuves, prekybos centrus ir vaistines, kurie elektros energijos tiekimo nutraukimo metu veiks kaip šildymo punktai. Nutrūkus elektros energijos tiekimui, techninės priežiūros tarnybos turės kuo skubiau išleisti vandenį iš namų sistemų, kad jos neužšaltų ir nutraukti šildymą. Todėl miesto gyventojams įrengiami punktai, kur bus galima nemokamai gauti karšto vandens, gėrimų ir, jei įmanoma, maisto.

Taktinis lygmuo

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atmušė visas rusų atakas.

Rusų teroristai surengė 7 raketinius ir 32 oro smūgius, taip pat daugiau kaip 50 atakų iš salvinių raketų sistemų prieš ukrainiečių karių pozicijas ir gyvenvietes palei visą fronto liniją.

Naktį nukentėjo Kryvij Rihas. Okupantai paleido į miestą tris raketas; pataikyta į pramoninius objektus, vienas žmogus žuvo.

Pranešama, kad Baltarusija ir toliau remia Rusijos Federacijos ginkluotą agresiją prieš Ukrainą, suteikdama teritoriją ir oro erdvę raketų ir oro smūgiams vykdyti. Tam tikri Baltarusijos respublikos ginkluotųjų pajėgų padaliniai toliau vykdo užduotis su Ukraina besiribojančiose teritorijose.

Driskiai ginasi Kupjansko ir Lymano kryptimis ir nenustoja nesėkmingai atakuoti Bachmuto kryptimi.

Rusų okupantai nesiliauja ugnimi terorizavę ir keršiję civiliams Chersono miesto gyventojams. Chersono kryptimi rusai iš artilerijos apšaudė daugiau kaip dvidešimties gyvenviečių teritorijas palei dešinįjį Dniepro upės krantą.

Per praėjusią parą Ukrainos aviacija sudavė 18 smūgių į ginkluotų valkatų personalo, ginklų ir karinės technikos koncentracijos rajonus, taip pat 1 smūgį į priešo priešlėktuvinių raketinių sistemų pozicijas.

Ukrainos kariai numušė priešo sraigtasparnį Ka-52 ir 4 okupantų bepiločius orlaivius.

Gynybos pajėgų raketinių dalinių ir artilerijos padaliniai smogė 2 kontrolės punktams, amunicijos sandėliui, personalo ir karinės ginkluotės bei technikos sutelkimo vietai, taip pat dar vienam svarbiam priešo objektui.

Komentaras
Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Aleksejus Danilovas griežtai sureagavo į Emanuelio Macrono žodžius apie saugumo garantijas Rusijai. Jis pabrėžė, kad dabar būtina užtikrinti pasaulio saugumą nuo Rusijos, o ne Rusijos saugumą.

„Jie nori suteikti saugumo garantijas teroristų ir žudikų šaliai? Vietoj Niurnbergo – susitarimo su Rusija pasirašymas ir rankos paspaudimas? Ukrainiečių kraujas ant Putino rankų nesutrukdys? Keista užnugario diplomatijos logika, kurios laikas baigėsi. Vienintelė garantija – Europos teismų humanizmas, nes po Hagos nuosprendžio mirties bausmė negresia”, – pareiškė Facebook Danilovas.

Mes jau vakar atkreipėme dėmesį šitą Eliziejaus laukuose pagimdytą akibrokštą, kaip visišką Vakarų bejėgystės apraišką, įgalinančią teroristinę Maskvą dar labiau spausti Ukrainą ir sąjungininkus. Deja, Vakarai šiandien neturi tokių lyderių, kaip M. Thatcher, R. Reagan ar W. Churchill. Beveik visi šiandieniniai politikai – vienadieniai drugeliai, reitingų siekiantys TV šou laidų vedėjai, trokštantys bet kuria kaina patekti ant žurnalo viršelio, laimėti rinkimus ir surinkti kuo daugiau patiktukų.

Suprantame, kad tokią politikų elgesio normą įvedė primityvios politinės rinkos vartotojų masės, tačiau tai tik pagilina dvasinės lyderystės krizę. Apsimesti durneliu tam, kad įtiktum pardavimų marketingo paveikiems rinkėjams yra daug blogiau, nei būti renkama dėl nesuvaidinto, nuoširdaus bukumo beždžionėle.

Daug kartų kartojome, kad tokius Vakarų (ne politikų) valstybių vadovų vaidmens atlikėjų pareiškimus Maskva įvertins ir į juos reaguos akimirksniu. Argi ne dėl to Putino sarginė kalė Skabejeva jau trimituoja apie tai, kad vienintelis kelias milijonams rusų išvengti Hagos tribunolo yra nuolatinis Vakarų spaudimas tol, kol jie patys panorės derėtis? Renginio vedėjas Makronas prie Kremliaus vartų jau pirmas klūpi eilėje ant kelių. Kas kitas?

****

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

JAV prezidento administracijos nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines pareiškė, kad Putinas yra nustebęs, nes jo kariuomenė nieko nepasiekė Ukrainos kare. Valstijos taip pat nemato jokių požymių, kad Ukrainos valia priešintis Rusijai būtų sumažėjusi, nepaisant Maskvos vykdomų žlugdančių išpuolių prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą. Haines teigimu, Putino politiniai tikslai Ukrainoje nepasikeitė, tačiau JAV žvalgybos analitikai mano, kad Putinas gali būti pasirengęs sumažinti savo artimiausius karinius tikslus „laikinai su mintimi, kad vėliau jis gali grįžti prie šio klausimo”.

Ukrainos ir Rusijos kariuomenės stengsis papildyti amunicijos atsargas, kad pasiruoštų puolimams po žiemos, tačiau kyla klausimas, ar Kremliui pavyks pasiekti šį tikslą, sakė ji. Vakarų paramą užsitikrinusi Ukraina vertinama optimistiškai, o jog teroristinės Rusijos generolai ir Putinas, tik dabar ima suvokti su kokiais iššūkiais susiduria jų kariuomenė.

JAV supranta, kad Putinas nenori taikos, o visos jo kalbos apie derybas tėra operatyvinės pauzės siekis. Tą vakar Kyjive pareiškė JAV sekretoriaus pavaduotoja politikos reikalams Victoria Nuland po susitikimo su prezidentu Volodymyru Zelenskiu. „Akivaizdu, kad diplomatija yra visų tikslas, tačiau reikia turėti norinčių partnerių”, – sakė JAV politikė žurnalistams. Joe Bidenas ketvirtadienį teigė, kad yra pasirengęs kalbėtis su Putinu, jei Rusijos vadovas būtų suinteresuotas nutraukti karą. Tačiau ši idėja greitai užgeso, kai Kremlius pareiškė, kad Vakarai turi pripažinti Maskvos paskelbtą keturių Ukrainos regionų aneksiją.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Prancūzijos televizijos kanalui TF1 pareiškė, kad grįžusi prie derybų stalo, Rusija turėtų turėti savo „saugumo garantijas”. Tačiau derybų sąlygas turėtų nustatyti Ukraina, o ne Vakarai. Macronas sakė, kad norėtų suteikti „pačios Rusijos saugumo garantiją”, kai šalis agresorė grįš prie derybų stalo.

„Ukrainos žmonės patys turi nuspręsti, kokiomis sąlygomis, kaip ir kada, o ne mes. Tačiau norime pabrėžti, kad, nedalyvaudami konflikte, su juo nesutinkame. Tačiau vienas dalykas, kuris priklauso nuo mūsų, yra likusios Europos dalies saugumas”, – sakė E. Macronas.

Naudingo kvailio (kvailys yra tas, kuris siekia žalos sau ir kitiems) pasvarstymais tokias kalbas pavadinti per švelnu. Tai Prancūzijos užsienio politikos impotencijos pasireiškimas. Ji pasireiškia ne tik negebėjimu pasiūlyti kokį nors konkretų karo užbaigimo planą, bet ir nuolatiniu vapėjimu apie siekį išsaugoti Putino režimą.

Ką po tokių pareiškimų girdi Maskva? Maskvos chunta girdi, kad Vakarai pasirengę kalbėtis su Rusija, jei pastaroji nutrauks karo veiksmus. Tai reiškia, kad visos kalbos apie Hagos tribunolą ir karo nusikaltėlių teismą tėra kalbelės „diedukams ir bobelėms rytuose“ nuraminti. Tokia retorika labai pavojinga, nes ji Kremliui palieka atsitraukimo variantą – laikiną kariuomenės išvedimą iš Ukrainos teritorijos, pasirengimą naujam karui ir dar vieną, dar didesnę agresiją prieš Ukrainą ir žygį į Europą.

Paradoksas. Europa nenori kariaut, kratosi minties apie karą savo teritorijose, išgėrus raminamąją taurę vakaro vyno, kišamos galvos į smėlį, manant, kad viskas išsispręs. Kažkaip. Kartojamos Sudetų, Čekoslovakijos atidavimo hitlerinei Vokietijai klaidos, kai buvo manoma, kad Hitleris kažkaip nurims. Prieš Antrą pasaulinį taip pat niekas nenorėjo karo ir juo netikėjo. Todėl jis ir atėjo į kiekvieno europiečio namus.

Taip, kaip nenurimo nacistinė Vokietija, taip pat revanšo sieks ir fašistinė Rusija. Sulaukę „pertraukos“ kare, dėka aklų Europos politikų, galime tapti dar neregėto karo liudininkais.

Rusija atmetė Ukrainos Vakarų sąjungininkų nustatytą 60 JAV dolerių naftos kainos ribą ir perspėjo dėl atsako. Putino burna Dmitrijus Peskovas vakar pareiškė, kad Rusija nesutiks su viršutine kainų riba, ir pridūrė, kad prieš nuspręsdama dėl konkretaus atsako, ji turi išanalizuoti padėtį.

ES, G7 ir Australijos vakar patvirtinta 60 JAV dolerių už barelį kainos ribą rusiškai žaliavinei naftai įsigalios rytoj, gruodžio 5 d. „G7 ir visos ES valstybės narės priėmė sprendimą, kuris dar labiau smogs Rusijos pajamoms ir sumažins jos galimybes kariauti Ukrainoje”, – sakoma ES Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškime.

Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Lloydas Austinas apkaltino Rusiją, kad ji yra agresorė, tyčia brutaliai nusitaikiusi į civilius gyventojus ir infrastruktūrą Ukrainoje. „Rusija sąmoningai ir brutaliai taikosi į civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą. Rusijos kariai nužudė tūkstančius Ukrainos piliečių. Dėl Rusijos atakų žuvo vaikai, buvo sugriautos mokyklos ir sudaužytos ligoninės”, – pabrėžė Austinas. Jis taip pat sakė, kad su Rusija besiribojančios šalys į tokią imperinę agresiją žiūri su vis didesniu nerimu, o kovos Ukrainoje parodė pasauliui tironišką ir mirtiną karą, kurio niekas nenorėtų patirti.

Taip, esame sunerimę. Laukiame nesulaukiame konkretaus karo baigimo, teroristinės Rusijos demontavimo planų ir konkrečių veiksmų, nes rypavimai kraujo upių fone jau nebeveikia.

Operacinis lygmuo
JAV žvalgyba pakartojo mūsų prieš mėnesį išsakytą mintį, kad karo tempas Ukrainoje mažės. Tiek Ukrainos, tiek Rusijos kariuomenės stengsis iš naujo apsirūpinti ir papildyti atsargas, kad pasiruoštų puolimui po žiemos. Žiemos metu sulėtės šaudmenų tiekimas ir ginklų pristatymas į fronto liniją. Augmenijos ir lapijos trūkumas kariams apsunkins galimybes pasislėpti nuo bepiločių orlaivių, nors tankūs debesys apsunkins oro žvalgybą.

Buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas Ben Hodges teigia, kad iš pietų ir rytų besiveržiančios Ukrainos kariuomenės grupės susitelks prie Krymo. „Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimas (patiksliname – puolimas) turėtų izoliuoti laikinai okupuotą Krymą ir atimti iš Rusijos karių atsargas“, mano generolas. Išlaisvinus dešinįjį Dniepro upės krantą Chersono srityje, Ukrainos ginkluotosios pajėgos galės perskirstyti HIMARS ir kitus tolimojo nuotolio tiksliuosius ginklus, kad galėtų suduoti triuškinančius smūgius Rusijos pajėgų logistikai.

„Tai labai svarbus žingsnis siekiant užveržti kilpą aplink Krymą. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimas prie Chersono yra dešiniojo sparno puolimas“. Rusija, smogdama Ukrainos infrastruktūrai, gerokai ištaškė savo šaudmenis ir jau du mėnesius iš Baltarusijos išveža 122 mm, 152 mm artilerijos šaudmenis. Rusai švaistosi šaudmenimis greičiau, nei gali jų pasigaminti, praneša JAV žvalgyba.

Taktinis lygmuo
Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgų daliniai atrėmė teroristinės Rusijos išpuolius visose srityse.

Okupantai paleido 10 raketų, sudavė 16 oro smūgių ir 30 kartų iš reaktyvinių ugnies sistemų apšaudė Ukrainos karius ir gyvenvietes išilgai fronto linijos.

Zaporižės kryptimi priešas ginasi. Užfiksuotas artilerijos apšaudymas, ypač netoli Orichovo. Šioje vietovėje prognozuojamas Ukrainos kariuomenės prasiveržimas – pleištas, siekiant atkirsti Krymą ir padalinti Rusijos driskių gaujas į dvi dalis.

Rusų kariuomenė laikinai okupuotose teritorijose toliau plėšikauja ir grobia vietos gyventojų turtą. Iš Naujosios Kachovkos parduotuvių rusų „turistai“ nešasi visas prekes bei įrangą, įskaitant šaldiklius ir kasos aparatus. Zaporižės srities Novomykolajivkos miestelyje apie 100 okupantų gruodžio 2 d. surengė vietos gyventojų dokumentų patikrinimą, konfiskavo asmeninį turtą bei buitinę techniką.

Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija atliko 22 smūgius personalo, ginkluotės ir karinės technikos koncentracijos sutelkimo vietose, 3 smūgius priešo priešlėktuvinių ir raketinių kompleksų pozicijose.

Ukrainos kariai numušė priešo lėktuvą ” Su-25 ” ir bepilotį ” Orlan-10 „.

Ukrainos raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai smogė 2 driskių kontrolės punktams, amunicijos sandėliui, 3 personalo sandėlių, ginklų ir karinės technikos koncentracijos zonoms, taip pat artilerijos technikos koncentracijos zonai.

Žiauriausi mūšiai vyksta Donecko fronte. Driskiai siekia užimti Marjinką ir Krasnohorivką bei bando atverti kelią puolimui Nevelskoje kryptimi. Opytnės kryptimi, į pietvakarius nuo Avdijivkos ukrainiečių jungtinės pajėgos laiko frontą. Rusai pliekia iš ko papuola, su žeme sulyginti keli kaimai. „Wagner“ grupuotė tęsia spaudimą pietrytiniame Soledaro pakraštyje neleisdami ukrainiečiams atlaisvinti pajėgų, galinčių paremti sudėtingoje situacijoje atsidūrusius gynėjus Opytnės kryptimi. Greitkelio E50 atkarpos kontrolė, mūsų nuomone, yra lemiantis veiksnys.

*******

Foto: Borelio apsilankymas Lenkijoje. Šaltinis: unian.net

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Septynių šalių grupė (G7) ir Australija pranešė, kad susitarė dėl 60 JAV dolerių už barelį kainos viršutinės ribos rusiškai žaliavinei naftai. ES susitarė dėl kainos po to, kai ją palaikė Lenkija, taip sudarydama sąlygas oficialiam patvirtinimui savaitgalį. G7 ir Australija pareiškime nurodė, kad kainų riba įsigalios gruodžio 5 d. arba labai greitai po to.

Ilgą laiką Lenkija prieštaravo susitarimui siekdama dar labiau sumažinti numatytas 60 JAV dolerių už barelį ribas. Gaila, nepavyko.

Rusijos invazija į Ukrainą parodė, kad Europa, užtikrindama savo saugumą, pernelyg priklauso nuo Jungtinių Valstijų, penktadienį pareiškė Suomijos premjerė Sanna Marin. Kalbėdama analitiniame centre Sidnėjuje S. Marin pasisakė už Europos gynybinių pajėgumų, įskaitant ginklų gamybą, didinimą. „Turiu būti su jumis žiauriai sąžininga, Europa šiuo metu nėra pakankamai stipri. Be Jungtinių Amerikos Valstijų turėtume bėdų”, – sakė Marin Lowy instituto auditorijai.

Pagarba. Kai Novočerkaskų učebkių auklėtinių gizeliai vapa apie tai, kad jei ką, tai mus vokiečiai apgins, „civiliokė ir dar moteris“ (čia ironija, nesupraskite tiesiogiai) aiškiai įvardina – visų pirma, turime pasirengti gintis patys, o ne stovėti su ištiesta ranka prie sąjungininkų durų.

Popiežius, vakar kreipdamasis į pasauliečius, pabrėžė, kad migracijos į Europą „negalima sustabdyti” ir paragino visas suinteresuotas šalis rasti visiems naudingą sprendimą, kuris užtikrintų žmogaus orumą ir bendrą gerovę.

Toks jo pasisakymas socialinėje erdvėje sulaukė ir vėl daug kritikos. Mes gi dar kartą primename mūsų skaitytojams – pontifikas ne korporacijos generalinis direktorius ir ne politikas. Sekdamas Šventojo rašto priesakais, jis rūpinasi visų žmonių gerove. Taip, tas tiesa, kad teroristinės valstybės, režimai ir diktatoriai naudojasi migrantais kaip ginklu, bet popiežius kviečia atkreipti dėmesį į tai, kad pasaulis nusirito iki tokio lygio, kad maistą (badą), šilumą (jos trūkumą/perteklių), vandenį (jo trūkumą) naudoja kaip ginklus.

Deja, bet šiuo klausimu nieko paguodžiančio pasakyti negalime. Tokių ginklų naudojimas tik didės, žmonių kančių bus vis daugiau, jei žmonija neras sprendimo, kaip užbaigti vieną kartą ir visiems laikams bent jau didelio masto karus.

Migracija jau daugelį metų Europoje yra politinė „karšta bulvė”, o vyriausybės, siekdamos sustabdyti migrantų ir prieglobsčio prašytojų iš Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų antplūdį, imasi vis griežtesnės politikos.

Jungtinės Valstijos ir toliau yra pasirengusios susitikti su Rusija deryboms dėl branduolinės sutarties, nepaisant to, kad Maskva apkaltino Vašingtoną toksišku antirusišku elgesiu, dėl kurio anksčiau šią savaitę pasitraukė iš derybų, pranešė Valstybės departamentas.

Komunikacija aiški. Vis gi, mums regisi, kad prieš pradedant bent kokias kalbas, pradžioje rusų okupantai turėtų pasitraukti iš visų okupuotų teritorijų. Visi tie Maskvos gąsdinimai ir mojavimai branduoline kuoka yra tik kriminalinio recidyvisto bandymas „imti ant stracho“.

JT Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas penktadienį pareiškė, kad susitarimas dėl Ukrainos Zaporižės atominės elektrinės apsaugos jau beveik pasiektas. „Mes jau beveik pasiekėme tikslą. Patikėkite manimi… Dabar turime pasiūlymą, kuriuo paprasčiausiai siekiama sustabdyti kvailystę bombarduojant didžiausią Europos atominę elektrinę”, – konferencijoje Romoje sakė TATENA vadovas Rafaelis Grossi.

Žiūrime į šį šou labai atsargiai. Kalbama, kad driskiai paliks Zaporižės AE. Jei taip įvyks, tai tik todėl, kad planuojama dar daugiau atakų, nukreiptų prieš energetinę Ukrainos infrastruktūrą. Visiško elektros tinklo atsijungimo atveju, AE kontrolė nebetenka prasmės. Iš kitos pusės, kas galėtų paneigti, kad pasitraukę teroristai nebus palikę ten bjaurių siurprizų?

„NATO turėtų paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai. Ukrainiečiai pademonstravo didelį jau gautų ginklų naudojimo efektyvumą, ir jei NATO ir jos sąjungininkai tęs jų tiekimą, ukrainiečiai iš tikrųjų gali laimėti šį karą prieš neorganizuotas Rusijos karines pajėgas, kurios naudoja senamadišką karinę įrangą.“ Taip Andersas Foghas Rasmussenas, buvęs NATO vadovas, kalbėjo duodamas interviu Aljazeerai.

Ir vėl tas rusiško kvapelio naratyvas – „iš tikrųjų gali laimėti“. O ne iš tikrųjų?

Operacinis lygmuo

Be pakitimų.
ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis lankėsi ES karinės pagalbos misijos Ukrainoje mokymo vietoje. J. Borrellis padėkojo Lenkijai už tai, kad ji surengė pratybas savo teritorijoje, taip pat išreiškė susižavėjimą ir pasidžiaugė bendravimu su Ukrainos kariškiais. „Sujaudino pokalbis su kariškiais ir žavėjausi jų drąsa ir ryžtu”, – rašė Borrellis. „Žodžių ir aplodismentų nepakanka. Turime ir toliau teikti jiems priemones, kad jie galėtų tęsti kovą su Rusijos Federacija. To nenustosime daryti ir per Europos taikos fondą.“

Nepaisant raketų smūgių ir elektros energijos tiekimo sutrikimų, kurie Ukrainos sostinėje tapo įprastu reiškiniu, tikimasi, kad 190 000 likusių Kijevo moksleivių vis dar lankys pamokas internetu arba asmeniškai. „Jei nėra šviesos, kartais sunku įžiūrėti, kai rašai”, – sakė 13-metė Julija, sėdinti pirmoje eilėje per anglų kalbos pamoką su maždaug dešimčia bendraklasių vakariniame miesto priemiestyje.

Vakaruose mes daug kalbame apie paramą Ukrainai ginklais, žvalgybine informacija, karinio planavimo patarimais. Bet pamirštame, kad kariaujanti šalis dar turi paprastų gyventojų, kuriems kažkaip reikia išgyventi, ir vaikų, kuriems būtina mokytis.

Vokietija rengiasi pristatyti Ukrainai dar septynias savaeiges šarvuotas oro gynybos sistemas „Gepard”, kurios papildys jau 30 turimų. „Spiegel” rašo, kad septyni „Gepard”, kurie iš pradžių buvo skirti metalo laužui, į Ukrainą turėtų atvykti 2023 m. pavasarį ir šiuo metu juos remontuoja Miunchene įsikūrusi ginklų gamintoja „Krauss-Maffei Wegmann” (KMW).

Bulgarija planuoja perduoti Ukrainai šaulių ginklus ir šaudmenis kaip karinės pagalbos dalį.

Taktinis lygmuo

Laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose okupantai bando rusinti ukrainiečių vaikus. Kadangi dauguma ukrainiečių mokytojų atsisakė su jais bendradarbiauti, rusai atsivežė savo mokytojus. Pavyzdžiui, Melitopolyje, jau dirba mokytojai iš Dagestano.

Po vakarykščio apšaudymo, Chersono miestas vėl liko be elektros energijos tiekimo.

Mariupolyje ir toliau daugėja palaidojimų. Tai patvirtina „Maxar Technologies” nuotraukos. Socialiniame tinkle „Twitter” pasirodė nauja Mariupolio miesto kapinių nuotrauka. Iš jo aiškiai matyti, kad laidojimo plotas gerokai padidėjo.

Rusijos okupantai raketomis smogė civiliams taikiniams Dnipro ir Zaporižės miestuose bei gyvenvietėms Zaporižės ir Donecko srityse.

Per parą driskiai sudavė 13 oro smūgių į ukrainiečių karių pozicijas, keturis raketų smūgius į civilinius objektus Dnipro ir Zaporižės miestuose, Zarečnoje gyvenvietėje Zaporižės srityje ir Konstantinovkos mieste Donecko srityje.

Okupantai taip pat iš daugkartinių raketų paleidimo įrenginių apšaudė civilinę infrastruktūrą Chersone, Antonivkoje ir Ukrainos karių pozicijas palei kontakto liniją.

Ukrainos kariuomenė suintensyvino veiksmus Luhansko kryptimi. Vykdomos puolamosios operacijos Žytlovkos kryptimi į šiaurę nuo Kremenos, pasiekta Krasnopopovka. Ukrainiečių jungtinės pajėgos perėmė dalį greitkelio R-66 kontrolės.

Intensyviausi kovos veiksmai vyksta Donecko fronte, kur Rusijos artilerija beatodairiškai apšaudo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų įtvirtinimus Marjinkoje, Krasnohurivkoje ir Avdijivkoje.

Komentaras
Latvijos valstybės saugumo tarnyba (VDD) šiandien pradėjo tyrimą dėl televizijos kanalo „TV Dožd” pasisakymų apie paramą Rusijos okupacinėms pajėgoms Ukrainoje, skelbiama VDD interneto svetainėje. Ataskaitoje teigiama, kad gruodžio 1 d. televizijos kanalo „TV Dožd” naujienų laidoje „Čia ir dabar” buvo paskelbti teiginiai, kurie „kelia įtarimų, kad šis televizijos kanalas remia Rusijos okupacinę kariuomenę”.

Mes jau pavargome kartoti, bet dar kartą: nėra ne vienos tikros opozicinės žiniasklaidos priemonės Rusijoje, o tos, kurios veikia už Rusijos ribų, didžiąja dalimi yra įtakojamos Kremliaus arba gauna iš ten nurodymus.

Būkite atsargūs ir itin kritiškai žiūrėkite į bet kokius „opozicijos“ žiniasklaidos priemonių pranešimus. GRU PSYOPS dirba sumaniai ir kryptingai: informacijos tikrinimas, šaltinių vertinimas, turinio pateikimo būdas gali būti užuominomis, kad jums bandoma praplauti smegenis.

******

Locked N’ Loaded

1. Luhansko kryptis.

• Svatove. Agresorius ėmė aktyviau atakuoti. Be atakų Stelmahivka link, taip pat bando atstumti ukrainiečius nuo Novoselivkse. Taip rusai siekia apsisaugoti nuo ukrainiečių puolimo Kuzimivka ir gilyn link kelio Troitske – Svatove. Agresoriaus atakos atmuštos.

• Kremina. Tęsiasi lokalios ukrainiečių atakos Ploshchanka – Chervonopopivka ruože. Tuo pačiu orkai surengė kontratakas prie Chervonopopivka. Kontaktinė linija nejuda, tačiau ir toliau besitęsiantys orkų artilerijos smūgiai Ploshchanka prieigose rodo, kad čia jiems ne pyragai.

• Lysychansk. Be tradicinių kautynių kontaktinėje linijoje agresorius surengė ataką Hrihorivka. Tai ant Severskyi Donets pietinio kranto įsikūrusi gyvenvietė, esanti 4-5 km Bilohorivka užnugaryje (vakaruose). Daug detalių apie šį mūšį nėra, tačiau logika diktuotų, jog tai nedidelės orkų vieneto operacija iš Kremina. Sunku pasakyti, ar bandyta užimti pačią gyvenvietę, ar tai tik buvo žvalgyba mūšiu, o gal vykdytas reidas prieš konkretų objektą (pvz. persikelti į kitą krantą besiruošiantys ukrainiečių vienetai, pėsčiųjų tiltas ar perėja per upę ir pan.). Ataka atmušta. Tačiau toks incidentas signalizuoja, jog ukrainiečių pajėgos šiauriniame Severskyi Donets krante nekontroliuoja/arba silpnai kontroliuoja situaciją ir tokių atakų gali būti daugiau.

2. Donecko kryptis.
• Bakhmut.

a) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresorius užėmė Kordiumivka, ėmė intensyviai artilerija apšaudyti Klishchivka ir Chasiv Yar. Tai patvirtinta spėjimą, jog artimiausias agresoriaus tikslas – perkirsti ukrainiečių tiekimą iš vakarų ir blokuoti pietvakarines Bakhmut prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę. Mūšis tęsiasi.

b) Bakhmut prieigose tęsiasi labai sunkios kautynės. Nėra duomenų, ar orkams pavyko išvystyti taktinę sėkmę šiaurės rytiniame ruože. Intensyvios kautynės pietrytiniuose miesto pakraščiuose. Agresorius atakuoja taktiškai svarbioje vietovėje esančią šiukšlių perdirbimo gamyklą. Mūšio baigtis neaiški – orkai skelbia apie sėkmę, ukrainiečiai kalba apie didžiulius rusų nuostolius. Kaip žinome, šiame kare tai suderinami dalykai – orkai savų žmonių negaili. Tikimės, kad situacija bus aiškesnė rytoj, bet mūšio dinamika rodo, jog prisidengiant vandens kliūtimis ukrainiečių atsitraukimas kiek vakariau į miestą yra realus. Kad to daryti netektų ukrainiečiai kuria orkams problemas kitame ruože – kontratajuoja Opytne.

c) Soledar – Bakhmutske ruože be pakitimų, tęsiasi sunkios pozicinės kautynės.

• Mariinka – Avdiivka.

a) Kelias dienas trukusios intensyvios atakos link Avdiivka dabar virto intensyviu rusų artileriniu apšaudymu ir lokaliomis agresoriaus atakomis.

b) Nevelske – Pervomaiske ruože tęsiasi grumtynės už kiekvieną metrą, pozicijos eina iš rankų į rankas.

c) Mariinka gyvenvietėje tęsiasi mūšiai. Agresoriui nesiseka palaužti gyvenvietės centre gynybą vykdančių ukrainiečių, o šiaurinėje dalyje labiau pasistūmėję orkai nesugeba apeiti gynėjų pozicijų.

• Vuhledar. Prie Pavlivka toliau tęsiasi pozicinės kautynės. Prie Novomykhailivka kurį laiką besitęsiantis agresoriaus puolimas neduoda rezultatų, ukrainiečiai bando tuo naudotis – pereina į kontratakas.

3. Zaporizhia kryptis. Be pakitimų. Orkų karo propagandistai skelbia, kad nuo Zaporizhia krypties į Bakhmut permetamas vienas mechanizuotas batalionas (kas gali būti logiška), ir iš to daro išvadą, jog ukrainiečiai puolimą Zaporizhia atideda. Tai daugiau nei drąsus, labiau į savihipnozę panašus pareiškimas. Vienas batalionas tokiame plačiame ir stabiliame fronto sektoriuje kaip Zaporizhia yra ne gyvybiškai svarbus pajėgumas, o dėlionės dalis. Tuo labiau, kad nėra iki galo aišku a) kiek ir kokie ukrainiečių vienetai atvyksta į Zaporizhia iš dešiniojo Dniepro kranto ir kuriuo tikslu (tarpinė stotelė ar pasilikti sektoriuje); b) koks čia esančių pajėgų rotacijų algoritmas (kas keičiasi ir kur išvyksta pagal planą); c) svarbiausia – koks ukrainiečių sumanymas (ar pulti ar gintis Zaporizhia) ir klaidinimo priemonės.

4. Pietų kryptyje be pakitimų, toliau dirba žvalgai ir artileristai.

*******

Aurimas Navys ir Mindaugas Sėjūnas

Politinis strateginis lygmuo

Jenso Stoltenbergo teigimu tam, kad Ukraina taptų NATO nare, yra būtina sąlyga: jos pergalė prieš Rusiją. Aljanso generalinis sekretorius pabrėžė, kad siekdami Ukrainos pergalės, sąjungininkai turi sutelkti kuo daugiau karinės, ekonominės, finansinės ir humanitarinės paramos Ukrainai.

„Būtent tai mes ir darome. Jei Ukraina neįsitvirtins kaip nepriklausoma, suvereni valstybė, tuomet, žinoma, narystės klausimas apskritai nebus svarstomas, nes Ukraina nebeturės kandidatės į narystę statuso”, – pridūrė NATO galva.

Na, nevyniosime žodžių į vatą. Kinkadrebis ir neviltis. Tokią retoriką labai gerai ir greitai, kaip silpnumo apraišką, išnaudoja Kremlius. Ką reiškia „jei Ukraina neįsitvirtins kaip nepriklausoma, suvereni valstybė“? Abejojama dėl Ukrainos pergalės?

Tokia retorika demonstruoja arba aklumą, arba, kas yra žymiai blogiau ir pavojingiau – susitaikymą ir teroristinės valstybės pergalę Vakarų sprendimų priėmėjų galvose. Nes jei Ukraina šį karą pralaimės, jis neišvengiamai ateis į NATO valstybių teritoriją. Tad formuluotė turėtų būti radikaliai priešinga: Ukraina laimės, mes tuo neabejojame, nes Ukrainos pralaimėjimas – mūsų pralaimėjimas. O NATO pralaimėti negali.

Tuo tarpu Kremlius linksminasi matydamas prakaituojančius galingiausio pasaulyje karinio aljanso vadovo delniukus. Rusijos puolimo ir teroro ministras Šoigu pareiškė, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos konflikte Ukrainoje turėtų naudoti naujas pažangias ginklų sistemas. „Būtina tęsti perspektyvių sistemų modernizavimą ir kūrimą su vėlesniu jų panaudojimu per specialiąją karinę operaciją”, – matyt, turėdamas galvoje taip pat ir Irano bei Šėkorėjos pagalbą, kalbėjo antpečiuotas karo nusikaltėlis ir teroristas.

Šoigu teigimu, tobulinama atsakomoji ugnis naudojant tolimojo nuotolio raketų sistemas, pavyzdžiui, „Tornado–S”, ir didelio galingumo artilerijos sistemas „Malka”. Tai esą leidžia efektyviai smogti užsienio raketų ir artilerijos sistemoms.

Rusijos užsienio teroro reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad būtina vengti bet kokios karinės konfrontacijos tarp branduolinių galybių, net jei ji apimtų tik įprastinę ginkluotę. Lavrovo teigimu, Vakarai verčia Ukrainą tęsti kovą prieš Rusiją. „Būtina vengti bet kokio karinio susidūrimo tarp branduolinių galybių, net ir naudojant įprastinius ginklus. Eskalacija gali tapti nekontroliuojama”, – sakė Lavrovas.

Mums labai nepatinka ši Kremliaus retorika. Putino aplinka pajuto Vakarų silpnumą, nežinojimą, kaip elgtis toliau, kaip spausti Rusiją, todėl vėl ištraukė iš stalčiaus branduolinę temą. Apie derybas su Ukraina jau nebekalbama.

Šiuos Šoigu ir Lavrovo pasisakymus galima išversti taip: nebesikiškit į karą Ukrainoje, atiduokit ją mums, nes mes turim ginklų, kurie šaliai padarys dar daugiau žalos, nei iki šiol, ir mes vis tiek laimėsim. Jums juk nesvarbi Ukraina, svarbus jūsų pačių saugumas. Kam gi rizikuojate dėl kažkokių ukrainiečių? Rusijos ir Vakarų konfliktas neracionalus, nes bet kuriuo atveju sukels branduolinio susinaikinimo pavojų.

Štai taip Kremlius reaguoja į šalto prakaito lašelius ant drebančių Vakarų lyderių lūpų.

Europos Komisija siūlo neskirti Vengrijai 7,2 mlrd. eurų Europos Sąjungos lėšų tol, kol V. Orbano vyriausybė neįgyvendins reformų, t.y. neįgyvendins priemonių, kuriomis siekiama stiprinti teisinę valstybę ir kovoti su korupcija.

Nustatyta, kad Vengrija neišsprendė problemų iki rugsėjo 19 d. termino, todėl Europos Komisija siūlo imtis biudžeto apsaugos priemonių. Budapeštui patariama stiprinti teismų nepriklausomumą, didinti viešųjų pirkimų skaidrumą ir kitas antikorupcines priemones. Jei rekomendacijos nebus įgyvendintos, visi esami ir būsimi mokėjimai bus sustabdyti. Neseniai Viktoras Orbanas pareiškė, kad Budapeštas užblokuos 2023 m. finansinę pagalbą Ukrainai, nes tai esą prieštarauja Vengrijos nacionaliniams interesams.

Vengrijos vyriausybė tikėjosi iki 2027 m. iš ES gauti 40 mlrd. eurų. Kad neprarastų finansavimo, V. Orbano kabinetas pasiūlė įsteigti kovos su korupcija agentūrą ir iš dalies pakeisti tam tikrus įstatymus, įskaitant įstatymus dėl viešųjų pirkimų.

Mums kažkaip atrodo, kad lazda antruoju galu kaukštelėjo per Orbano makaulę. Suskambo Kremliaus kurantai. Zhelaju chtoby vse.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija paragino atsargiai vertinti ryšius su Kinija. Tai pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Bukarešte vykusiame NATO užsienio reikalų ministrų susitikime. „Bloomberg” teigia, kad užkulisiniuose pokalbiuose Landsbergis sakė: „Pamatėme, ką priklausomybė nuo Rusijos reiškia mums visiems Vakaruose. Tik tikiuosi, kad pasimokėme ir antrą kartą nekartosime tų pačių klaidų.”

Teisinga pastaba Vakarams. Bet jų ir kitų iniciatyvų, ypač dėl Rusijos, reiktų teikti nepalyginimai daugiau. Iniciatyvų, beje, pageidautina, neapmokamų iš biudžeto.

Ir pakaks vieną kartą džiaugtis, kad BBC ar CNN kartais parodo kokį mūsų politiką bei alpti dėl jo anglų kalbos sklandumo. Mūsų politikai turėtų… privalo užsienio žiniasklaidoje reikštis kasdien, kaip moralinis Vakarų kompasas, kaip šalies, turinčios didžiausią istorinę patirtį kovose ir santykiuose su Rusija, ekspertai. Tai turi būti normalu, kaip rytinė kava. O dabar, mūs kaimuky ir vėl Liumpėnų tetos džiaugiasi, kad jų Petriuką per „Panoramą“ parodė.

Italijos užsienio reikalų ministras, beje, buvęs oro pajėgų karininkas, Antonio Tajani teigia, kad Kinija galėtų suvaidinti svarbų vaidmenį siekiant užbaigti karą Ukrainoje: „Šiuo metu Kinija yra labai svarbi stumiant Rusiją link susitarimo. Jei norime pasiekti taikos susitarimą, reikia ryžtingų Kinijos, R. T. Erdogano ir Jungtinių Amerikos Valstijų veiksmų.” Šiai pozicijai pritarė ir Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albarezas.
Pasirodė nepatvirtinta informacija, kad Kinijos prašymu JAV užblokavo naikintuvų MiG–29 perdavimą iš Lenkijos Ukrainai. Kinija pažadėjo, kad mainais į lėktuvų pristatymą „nuginkluos Putino branduolinę grėsmę”.

Informacija nepatvirtinta, tačiau bet kokiu atveju norime priminti, kad bet kokie susitarimai su fašistine – teroristine Rusija labai greitai bus lyginami su Ribentropo – Molotovo sutartimi ir laikomi nusikaltimais žmoniškumui, o Kinija niekada nebus Vakarų sąjungininke.

Vokietijos teisingumo ministras Marko Buschmannas pripažino, kad Vokietija yra atsakinga už Rusijos karą Ukrainoje, nes rėmė dujotiekį „Nord Stream 2”. Pasak „Politico”, susitikimo su G7 kolegomis Berlyne metu Buschmannas sakė, kad Vokietijos pareiga yra „tiesiogiai susidurti su šia tiesa” ir „padaryti teisingas išvadas”. „Žinant, ką mes šiandien darome, sprendimas tęsti „Nord Stream 2″ po Krymo aneksijos 2014 m. buvo Vokietijos indėlis į karą Ukrainoje”, – sakė ministras. Likus keturiems mėnesiams iki Rusijos invazijos į Ukrainą, Berlynas vis dar nematė jokio pavojaus dėl „Nord Stream 2” paleidimo, rodo išslaptinta A. Merkel vyriausybės ataskaita ir buvo vadinamas „privataus sektoriaus projektu”.

Taip, „Nord Stream“ projektus galima vadinti verslo projektais, jei visą Rusiją laikyti privačia Putino bendrove. Ir jei išslaptintos Vokietijos vyriausybės ataskaitos tikros ir tikslios, o Merkel teigia, jog suprato, kad Rusija pradės invaziją į Ukrainą, vadinasi, kažkas meluoja.

Operacinis lygmuo

Rusija kitais metais gali skelbti dar vieną atvirą plataus masto mobilizaciją.

Keista, kurgi išgaravo 492 000 mobilizuotų (Rusijos žiniasklaidos teigimu) Rusijos vyrų. Kiek milijonų driskių reikės tolesniems kariniams veiksmams?

Rusija aiškiai duoda suprasti, kad laukia sunki žiema. Smūgiai Ukrainai ir ypač jos energetikos sistemai bus tęsiami. Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius A. Danilovas teigia, kad Rusija gali surengti dar 3–4 tokias masines atakas. Kas toliau?

Ukrainiečių valia nebus palaužta. Šalis ruošiasi galimiems visiškiems energijos energijos atjungimams ir ieško alternatyvų. Pavyzdžiui, Kyjivas gali gauti elektros energijos iš Kyjivo hidroelektrinės. Metro, elektriniam transportui, karinei komunikacijai to pakanka. Tačiau po paskutinio smūgio energetikai, Ukraina turėjo išjungti atomines elektrines. Pirmą kartą dėl karinės grėsmės vienu metu buvo sustabdytos keturios veikiančios atominės elektrinės, įskaitant Zaporižės. Tokie branduolinių sistemų atjungimai kelia milžinišką pavojų.

Lietuvos Seimo NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas pažymi, kad reaguojant į Lenkijoje prieš dvi savaites užfiksuotus raketų smūgius, būtina stiprinti NATO valstybių oro gynybą. Politiko teigimu, uždengiant Lenkijos oro erdvę, būtų galima apsaugoti ir dalį Ukrainos teritorijos.

Logiškas pasiūlymas, saugant ir NATO, ir Ukrainos erdvę. Mes siūlome dengti visus humanitarinius koridorius, kuriais keliauja parama Ukrainos žmonėms.

Taktinis lygmuo

Rusų okupantai koncentruoja puolimą Bachmuto ir Avdijivkos kryptimis.

Siekdami sustabdyti ukrainiečių puolimą, driskiai rengia gynybinės linijos inžinerinius įtvirtinimus Sviatovės ir Lymano kryptimis.

Per praėjusią parą priešas sudavė 2 raketų smūgius į civilinius objektus Zaporižės srities Komyšuvo gyvenvietėje, atliko 41 oro smūgį ir 28 apšaudymus iš salvinių raketų sistemų į Ukrainos kariuomenės pozicijas ir gyvenvietes , įskaitant Chersono miestą.

Rusų okupantai toliau naudoja civilinius objektus laikinai okupuotose teritorijose. Vienoje Zaporižės srities mokyklų driskiai įrengė karo lauko ligoninę.

Per praėjusią parą Ukrainos karo aviacija atliko 17 smūgių priešo personalo, ginkluotės ir karinės technikos susitelkimo vietoms, 4 smūgius priešlėktuvinių ir raketinių kompleksų pozicijoms. Numušta 10 bepiločių orlavių.

Gynybos raketiniai ir artilerijos daliniai per pastarąją parą smogė 7 personalo technikos susitelkimo vietoms, naftos ir tepalų sandėliams ir 5 kitiems svarbiems priešo objektams.

******

Locked N’ Loaded

JAV skelbia apie koordinuotą (tai reiškia dalyvaus ne vien JAV) priemonių paketą stiprinti Ukrainos energetikos sistemą, bus didinama karinė parama. Tuo pačiu Europos Komisija siūlo sukurti Jungtinių tautų teismą, kuris ne tik nagrinėtų rusijos karo nusikaltimus, bet ir priimtų sprendimus dėl orkų turto nusavinimo Ukrainos naudai. Žinant kokia klampi pelkė yra Jungtinės Tautos, pastaroji iniciatyva skamba kiek naiviai, tačiau visgi tai svarbus diplomatinis signalas. Labai viliamės, kad jis įgaus ir teisinę išraišką.

• JK žvalgyba skelbia, kad agresorius atsisako bataliono taktinių grupių kaip dideliame kare nepasiteisinusio koncepto. Įvardijama mūsų galva esminė priežastis – tik keli BTG vadai sugebėjo išnaudoti šio koncepto privalumus. T.y. problema ne tiek pats konceptas, kiek prastas batalionų ir brigadų vadų pasirengimas. Tuo pačiu reikia pasakyti, kad šis atsisakymas ne iš gero gyvenimo – nebėra tiek kovinės technikos ir artilerijos, kuria galima būtų užpildyti BTG(sudeginta). Nebeliko ir vadų kurie bent šiek tiek suprato kaip šias jungtines pajėgas naudoti taktiniu lygiu(utilizuoti). Todėl dabar agresoriaus konceptas – būrio/kuopos dydžio pėstininkų veiksmai, remiami priskirtų tankų ir artilerijos vienetų. Beje, po pirmojo Čečėnijos karo irgi labai stipriai kritikuotas „jungtinių pulkų” konceptas, tačiau technikos, ją vsldydi gebančio personalo ir pėstininkų trūkumas vistiek atvedė prie BTG, t.y. suneštinio baliaus. Ar istorija visgi pasikartos ir vėl bus pereita prie „jungtinio pulko vol.3”, ar kažkas keisis – matysime.

O dabar po ilgokos įžangos, žiūrim kas dedasi fronte.

1. Luhansko kryptis.

• Svatove. Agresorius toliau bando pulti Stelmahivka link, tačiau jo pastangos nebuvo sėkmingos. Įdomu, kad rusai artilerija apšaudė Pershotravneve, kurį patys kontroliuoja. Tikėtina, kad agresorius bandė artilerijos ugnimi sunaikinti ukrainiečių žvalgų grupes ar lokalias atakas/reidus vykdančius vienetus.

• Kremina. Panaši padėtis ir Ploshchanka ir Chervonopopivka ruože. Orkų artilerija dirba jų kontroliuojamoje teritorijoje, kas taip pat rodo ukrainiečių žvalgų aktyvumą ir situacijos dinamiškumą.

• Lysychansk. Rusai atakuoja Verkhnokamenske ir Bilohorivka, tačiau be rezultatų. Jų propagandiniuose kanaluose pripažįstama, kad kalbos apie „išlaisvintą“ Spirne buvo ankstyvos. Maža to, jie gyvenvietę priskiria ukrainiečiams, kas irgi iki galo nėra tikslu – ji labiau kol kas yra no mans land.

2. Donecko kryptis.

• Bakhmut.
a) Kelyje Horlivka – Bakhmut agresoriui pavyko pasistūmėti. Tikėtina, kad jie įžengė į Andriivka, Kurdiumivka užėmimą ukrainiečių ir nepriklausomi šaltiniai dar nepatvirtina. Situacija darosi labai rimta, kadangi rusijos pajėgos perima kelių sankirtą ir labai tikėtina įgaus daugiau galimybių ir pasitikėjimo atkirsti Bakhmut tiekimą iš vakarų bei blokuoti pietvakarines miesto prieigas ginančią ukrainiečių grupuotę.

b) Bakhmut prieigose agresoriui nepavyksta pasistūmėti, ukrainiečiai ir toliau randa jėgų kontratakuoti. Tiesa, kontaktinė linija nejuda, tačiau jei toks ukrainiečių aktyvumas virs tendencija ir ruože bus primestas jiems naudingas mūšio ritmas, tai gali pasitarnauti stabilizuojant padėtį kelyje Horlivka – Bakhmut.

c) Soledar – Bakhmutske ruože rusai ir toliau daužo galva į sieną – jų atakos Yakovlivka ir toliau nėra sėkmingos.

• Mariinka – Avdiivka.

a) atakos Avdiivka link kiek aprimo, daugiausia agresorius remiasi artilerija.

b) rusai intesyviai spaudžia Nevelske – Pervomaiske ruože. Daro jie tai gan šabloniškai, kaip jau ne kartą esame matę, nuo Pisky atakuoja palei kelią link Pervomaiske, tuo pačiu smūgiuoja ir iš vakarinio flango nuo Nevelske. Atakos atmuštos.

c) agresorius yra užėmęs daugiau nei pusę Mariinka gyvenvietės, tačiau ukrainiečiai nesitraukia, kadangi čia ukrainiečiai turi įsirengę kelių gynybos žiedų į gylį sistemą, kuri paremta pozicijomis palei kelius, gyvenvietes ir vandens kliūtis. Kitaip sakant, apsupimas jiems negrėsią, esant reikalui jie pereis į kitą gynybos ruožą. Nuojauta kužda, kad su Mariinka situacija bus panaši kaip ir su Pisky. Orkai dėl jo daužėsi labai ilgai, vis paskelbdavo, kad užėmė, bet tai pasirodydavo melas. Galų gale kai nebeliko ko ginti ukrainiečiai atsitraukė, o dabar agresorius ir toliau trypčioja tuose griuvėsiuose kuriuos pagaliau užėmė.

• Vuhledar. Be pakitimų. Arba tai tyla prieš audrą, arba mūšiai galutinai nurims. Kaip ir minėjome anksčiau, šiame ruože agresorius tikisi pasiekti operacinio lygio laimėjimų (pvz.: išeiti ukrainiečių grupuotei Mariinka – Avdiivka ruože į užnugarį arba bent jau dalinai apsupti), tad mažai tikėtina, kad rusai atsisakys savo planų. Žinoma, juos gali pakeisti sėkmingi ukrainiečių puolamieji veiksmai. Abi pusės ruošiasi, o mes toliau stebėsime situaciją.

3. Zaporizhia ir Pietų kryptyse be pakitimų. Dirba žvalgai ir artileristai

******

Reklama

Susiję straipsniai

Karas Ukrainoje. Tūkstantis šeštoji (lapkričio 25) diena

Locked N’ Loaded | Veidaknygė Ukrainos pajėgos surengė eilę smūgių Bryansk, Kaluga ir Kursk srityse. Pastarojoje ATACMS raketomis atakuotas Khalino...

Lenkijos konservatyvioji opozicinė partija kandidatu į prezidentus iškėlė istoriką

Varšuva, Lenkija (AP). Lenkijos konservatyvioji partija „Įstatymas ir teisingumas“, kuri mėgina susigrąžinti praėjusiais metais prarastą valdžią, sekmadienį savo...

Paryžiuje atidengtas Lietuvos partizanų vado J. Lukšos-Daumanto atminimo ženklas

Lapkričio 23 d. minint Lietuvos kariuomenės dieną buvo atidengta vieno žymiausio Lietuvos partizano Juozo Lukšos atminimo lentelė jo...

Edvardas Čiuldė. Kas čia yra Vingių Jonas, o kas – sofistai?

Jeigu labai norisi, su pritemtos vaizduotės pagalba Remigijų Žemaitaitį galima pavadinti Vingių Jonu, tačiau net ir labai norint,...