Nors buvo skelbta, kad taip vadinamam Ministerijų miestelio projektui Vilniuje pakaks lėšų iš parduotų pastatų, kuriuos dabar naudoja valstybinės įstaigos, ketinančios keltis į miestelį, bet lėšų poreikis jau pasiekė apytikriai 100 mln. eurų ir ketinama skolintis 60 mln. eurų, kuriuos atidavinėsime mokėdami bankams palūkanas kelias dešimtis metų.
Turto bankas be tam būtino Vyriausybės nutarimo pradeda pirkimus Ministerijų miestelio projektui.
Už valstybės lėšas pastatytuose/atnaujintuose pastatuose ketinama įrengti komercinės paskirties patalpas.
Ministerijų miestelio projekto pagrindimui klastojami dokumentai nurodant, kad visa eilė valstybės institucijų naudojamų pastatų yra neremontuotini, nors pastatai yra neseniai suremontuoti valstybės lėšomis.
Dėl tokių teisės aktų pažeidimų ir dokumentų klastojimo kreipiausi į STT ir Valstybės Kontrolę prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl mano nurodytų faktų. Pranešimas apie tai ir nuoroda į visą kreipimąsi komentare.
Pažiūrėsime ar po 4 TS-LKD, LS ir LP valdymo metų dar turime teisėsaugos ir kontrolės institucijų, kurioms nors kažkiek rūpi efektyvus valstybės lėšų naudojimas, teisė ir teisingumas?
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Almantas Stankūnas rugsėjo 2 dieną kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir Valstybės kontrolę dėl galimai neefektyvaus valstybės nekilnojamojo turto valdymo ir įgaliojimų viršijimo. Susipažinus su 2024-08-23 įregistruotu Vyriausybės nutarimo projektu dėl apytikriai 100 mln. eurų vertės taip vadinamo Ministerijų miestelio statybos A. Goštauto g., Vilniuje, kyla įtarimų dėl padarytų pažeidimų ir teisės aktais suteiktų įgaliojimų viršijimo.
Nors ketinama priimti minėtą nutarimą, tačiau iki šiol nėra atliktas realus ir pagrįstas valstybės nekilnojamojo turto poreikio vertinimas bei neatlikta kaštų ir naudos analizė. Nors anksčiau buvo tikinama, kad šiam projektui nereikės valstybės lėšų, nes jas užtikrins įplaukos iš parduotų pastatų, tačiau dabar planuojama pasiskolinti beveik 60 mln. eurų ir dėl to išaugs pastatų išlaikymo išlaidos.
Stankūno teigimu, planuojama padaryti vieną grubiausių pažeidimų – už valstybės bei skolintas lėšas įrenginėti komercines patalpas. Remiantis projektine dokumentacija, Ministerijų miestelyje neplanuojama įrengti jokių slėptuvių, kurios reikalingas miestelio darbuotojams apsaugoti tiesioginio oro pavojaus atveju.
„Minėtu Vyriausybės nutarimo projektu siekiama „pridengti“ Turto banko galimai jau viršytus įgaliojimus, kai neturint tam teisinio pagrindo Turto bankas jau pasirašė sutartį už 4,3 mln. eurų su UAB „Studija Archispektras“ Ministerijų miestelio projektavimui. Taip pat Vyriausybės nutarimo projekte pateikiama informacija, kad pastatai A. Jakšto g. 4, A. Vivulskio g. 11, Gedimino pr. 38, Lukiškių g. 2 yra netinkami remontuoti. Tuo tarpu Vyriausybė yra jau pritarusi pastato Gedimino pr. 38 atnaujinimui, pastato A. Jakšto g. 4 atnaujinimui Turto bankas yra pasirašęs sutartį dėl subsidijų, pastato A. Vivulskio g. 11 atnaujinimas jau užbaigtas, o Finansų ministerijos pastatas Lukiškių g. 2 buvo intensyviai remontuojamas keletą metų. Tai galima traktuoti kaip dokumentų klastojimą“, – priduria A. Stankūnas.
Nacionalinio Susivienijimo atstovas prašo įvertinti ar vykdant minėtus veiksmus nebuvo padaryti teisės aktų pažeidimai ir ar nebuvo viršyti Turto banko įgaliojimai. Taip pat jis prašo nustatyti ar rengiant minėtą Vyriausybės nutarimo projektą nebuvo klastojami dokumentai. Nustačius įgaliojimo viršijimo ar dokumentų klastojimo faktą A. Stankūnas prašo inicijuoti ikiteisminį tyrimą ir patraukti kaltus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.