Reaguodamas į Seimo vicepirmininkės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės vakar viešai išsakytą nuomonę, kad jai „kyla abejonių, dėl LGGRTC direktoriaus gebėjimų“ ir kad „susipriešinimo tarp dalies centro darbuotojų ir vadovybės dialogo būdu nepavyks išspręsti”, siunčiu viešą laišką Seimo nariams.
Gerbiami Seimo nariai,
Praėjus pusmečiui po naujos Centro vadovybės paskyrimo, sausio 28 d., 17 darbuotojų, t.y. 12 procentų viso darbo kolektyvo, ar savo iniciatyva, ar kitų paakinti, kreipėsi į Seimą prašydami pagalbos.
Kuo buvo nepatenkinti 12 proc. darbuotojų? „Politinės kontrolės stiprėjimu, varžančiu mokslo autonomiją ir smukdančiu mokslinių tyrimų kokybę“.
Klausimas: ar pateiktas nors vienas „politinės kontrolės faktas“? Atsakymas: ne.
Tačiau yra kitokio pobūdžio faktų:
1. Per 25-erius Centro darbo metus dabartinis Centro vadovas vienintelis turi mokslinį laipsnį, yra profesorius.
2. Vienas iš labai garsiai besireiškiančių istorikų penkerius metus negali pateikti medžiagos apie Pirčiupių tragediją ir studijos apie Lukiškių kalėjimą. Jo paaiškinimas: „neturėjau ūpo, buvo asmeninių problemų” – tai užprotokoluotas faktas.
Vasario 4 d. 61, t.y. 43 proc. Centro darbuotojų Seimui nusiuntė kitokią nuomonę: „esame pajėgūs patys spręsti savo problemas. Centre priimami sprendimai pagrįsti pagarba, profesionalumu ir orientuoti į siekiamą rezultatą.”
Ir į kokią nuomonę atsižvelgs Seimo darbo grupė?
Jos pirmininkė R. Morkūnaitė–Mikulienienė, kovo 9 ir 17 d. viešai komentuodama Centro problemas, šio 61 darbuotojo pareiškimo išvis nepaminėjo.
Ar tai yra ta „dialogo kultūra“, apie kurią kalba Seimo vicepirmininkė?
LR Konstitucijos 29 str. teigia: „Valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs“.
Kaip atrodytų, jei po rinkimų beveik keturis kartus mažiau balsų gavusi opozicija būtų paskelbta nugalėtoja? Ar Centro vadovas turėtų atsižvelgti tik į mažumos nuomonę? Ar Seimo darbas grįstas ne dialogo kultūra, jei ten yra pozicija ir opozicija? Kokiais faktais pagrįstos Seimo vicepirmininkės abejonės, kad Centro veikla nerezultatyvi?
Ko iš Seimo reikalavo mūsų Centro 12 proc. darbuotojų, dėl ko ir buvo sudaryta Seimo darbo grupė:
1) „Atnaujinti pilnos sudėties Centro Tarybos posėdžius“ – tas padaryta – antradienį kviečiamas nuotolinis visų skyrių vadovų pasitarimas. Beje, pilnos sudėties Taryba veikė nuo pat naujo vadovo paskyrimo, kol patys tarybos nariai nepareiškė, kad nėra būtina kiekvieną savaitę rinktis visų skyrių vadovams.
2) „Įvertinti generalinio direktoriaus vyresniojo patarėjo būtinybę“ – santarvės vardan vasario 1 d. patarėjas pasitraukė.
3) „Prie Centro įsteigti Mokslo tarybą“ – to neleidžia Centro įstatymas.
Taigi, visi reikalavimai įgyvendinti – kodėl tuomet Seimo darbo grupės pirmininkė kelia generalinio direktoriaus galimybės dirbti klausimą, jei jo nekėlė net Centro 12 proc. darbuotojų?
Ar „mokslinių tyrimų“ klausimas neperaugo į politinį? Ar paskyrus naują Centro vadovą ir vėl kokiai grupei darbuotojų pareiškus nepasitenkinimą, Seimo vadovybė reaguos taip pat – kels vadovo atsakomybės klausimą?
Neturėdama jokių realių faktų dėl neva blogos naujos Centro vadovybės veiklos pastarosiomis dienomis darbo grupės pirmininkė kaip vienintelį pretekstą mini LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento istorinių tyrimų programų vyriausiosios istorikės dr. Mingailės Jurkutės atleidimą – neva už vadovybės kritiką.
Tačiau dr. Mingailė Jurkutė atleista ne už vadovybės kritiką: pirmuoju darbo pareigų pažeidimu Mingailė Jurkutė pažeidė teisės aktus, kai viršydama savo kompetenciją ir įgaliojimus viešai neobjektyviai vertino Pasipriešinimo dalyvių (rezistentų) teisių komisijos darbą ir tokiais veiksmais pakenkė Centro ir Komisijos reputacijai, kai neturėdama jokio pavedimo ir neįgaliota teisės aktais savavališkai susipažino su asmens duomenų apsaugą turinčiais dokumentais bei viešai aptarinėjo jų turinį (susijusį su asmens neviešais duomenimis).
Tačiau tuomet darbuotojai jokios drausminės poveikio priemonės nebuvo taikomos, ji buvo tik įspėta.
Deja, darbuotoja nepaisė šio įspėjimo ir pakartotinai, tendencingai ir nepagrįstai viešai ir toliau teikė tiesos neatitinkančią ir visuomenę klaidinančią informaciją apie Centro veiklą: neturėdama įrodymų kvestionavo Centro parengtų dokumentų teisėtumą bei patikimumą, be pagrindo abejojo Centro priimtų sprendimų teisėtumu ir pagrįstumu, atliktų tyrimų patikimumu, tuo pakenkdama Centro autoritetui ir reputacijai.
Tyrėja taip pat nepateikė naujų mokslinių darbų, istorinių šaltinių, naujų faktų. Neteikė jokių tarnybinių pranešimų apie poveikį jos akademinei laisvei, tyrimo metodologijai.
Pabrėžiu, kad dr. Mingailės Jurkutės ir kitų darbuotojų metinis vertinimas nėra susijęs su viešu kreipimusi į LR Seimą. Buvo įvertinti visų darbuotojų konkretūs 2020 m. darbai pagal planus ir asmeninį indėlį.
Tokie darbuotojos veiksmai nėra kritika pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 straipsnį, o yra teisės aktų pažeidimas, pagal kuriuos darbuotojas privalo elgtis sąžiningai, siekti pateikti tikslią ir patikimą informaciją, laikytis etikos normų.
Gerbiama Seimo pirmininkės pavaduotoja teigia, kad per ilgametę Centro veiklą „nebuvo tokio pobūdžio problemų“. Tačiau tai nesvarbiausia Centro problema: per 25 metus Centrą paliko 543 darbuotojai, tai reiškia, kad, sąlyginei kalbant, kas penkeri – šešeri metai pasikeičia beveik visa Centro darbuotojų sudėtis.
Kodėl Seimo darbo grupėje nagrinėjamos atskirų darbuotojų algos, bet nekalbama apie esminę problemą: Centro finansinę būklę? Gal tai labiausiai atsiliepia darbų kokybei? Ar šią, svarbiausią, dešimtmečius nesprendžiamą problemą Seimas pagaliau išspręs?
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius prof. dr. Adas Jakubauskas
Lietuvoje norima susidoroti su tiesą skleidžiančiais piliečiais,tokiais kaip Adas Jakubauskas ir ne tik su juo .Pajudino žmogus veikiančius klanus ir va tau išvados,eik namo,nors atvirame laiške išdėstyta konkrečiai ir argumentuotai kaip pagal įstatymus turi dirbti centro vadovas.Šiai damai jeigu ji nesutinka su atleidimu,reikia kreiptis į darbo ginčų komisiją jei ji žino, kad tokia yra.Gavus išvadas teigiamas ar neigiamas,po to rėkti ant visos Lietuvos ,kad ji teisi,ar neteisi.Kad ir labai save įvardijani tituluota,bet nežino kaip elgtis netekus darbo.Na o laisvą žodį turi ir centro vadovas ir jūs.Vadovas viešai įvardijo už ką jūs atleista o jūs nepateikėte jokių teisėtų argumentų iš institucijų,kurios Lietuvoje teisės aktais ar kitais dokumentais sprendžia šios klausimus.Negražu juodinti vadovo,kol teisiškai nėra tai įrodyta.Piketas tai kraštutinė priemonė situacijai spręsti.
Mes gerai suprantam,kokios galingos jegos stengiasi sumenkinti musu kova uz laisve,kuri krauju aplaiste musu laukus ir miskus ir matome prisiplakelius kurie uz Judo sidabrinius paniekinti ir atiduoti uzmarsciai siekia musu Laisves kovotojus ,matyt turi gera uosle ,zino kur reikia kreipti nosi,o jeigu „”tevynes sajunga jos nestabdo ,tai mes geriau suprantame kas ta Sajunga besidangstanti garbingu Tevynes vardu
Dar viena menininkė (pianistė) politikoje. Gal jau užtenka klavišininkų, jau turėjome vieną, nuo kurio iki šiol tenka žiaukčioti.
Tai tiesa
Labai geras įspūdis gerb. Jakubausko laiško: atvirai, skaidriai, su faktais, geri klausimai.
Puikus, aiškus, argumentuotas laiško turinys gerb. prof. A. Jakubausko. Tik toks ir turi būti Centro vadovu !!!.
Puikus atsakymas.
Gėda klausyti Radvilės vapėjimų. Klausimas, ar ji pati turi gebėjimų vadovauti komisijai ir atstovauti rinkėjus? Tai ta pati Radvilė, kuri nesugeba suregzti logiško sakinio ir pateikti konkretaus atsakymo, o jos kalba apsiriboja „manau”, „nemanau”, „taip, galbūt” ir t.t. ir pan. Arba tokie išminties perlai: „Aš jau suprantu, kad jei aš atsirinksiu tai, kas man asmeniškai atrodo svarbu iš tų trijų dalykų, tai yra laisvė.” Klausantis jos kalbos, apima svetimos gėdos jausmas. Tipinė demagogė. Dieve mano, ir kas per asabos tvarkosi mūsų valstybėje! Tikra nelaimė Lietuvai.
Ach, taip sunervino, kad pradėjau visai ne nuo to galo. Labai geras gerb. prof. Jakubausko laiškas. Orus, pagrįstas faktais, įtikinamas. Tik ar bus jis išgirstas? Juk dauguma auditorijos – su ausų kamštukais ir atrofuota sąžine bei garbe.
Ypatingai teisingi pastebejimai , ypac apie vapejima .
Radvilė yra įtakingų Kauno konservatorių dukrytė, tokiu būdu ji ir pakilo į šias aukštumas. Todėl jos gebėjimai ar kompetencija čia ne prie ko, Bet kitavertus, jie nieko negali padaryti A. Jakubauskui, tik neargumentuotai spausti ir tikėtis, kad tas pasitrauks pats. Žinoma, seimas gali inicijuoti nepasitikėjimą ir atstatydinti direktorių, kaip kad buvo atstatydintas Vigilijus Sadauskas, kurį apkaltino antisemitizmu. O kuo A. Jakubauską apkaltinsi? Aišku, gali jie ten „privapėt” visko, čia Radvilė jau specialistė, tačiau Jakubausko oponentai daugumos tikrai neturi seime ir kažin kaip pavyktų balsavimas.