Virš penkių žinomų advokatų pakibusi baudžiamosios bylos grėsmė kelia susirūpinimą visai advokatūrai. Kol kas neaišku, ar jie turės atsisveikinti su advokato licencija.
Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis. Eltos nuotr.
Dėl įtarimų korupcija bei poveikiu teisėjams trečiadienį buvo sulaikyti penki advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys ir Marius Navickas. Advokatų taryba kol kas nesiėmė jokių veiksmų jų veiklai stabdyti. Pasak Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojo Mindaugo Kukaičio, kol kas advokatūra neturi visų reikiamų duomenų. „Turime gauti visų sulaikytų advokatų pasiaiškinimus, jie privalo patys mums pranešti, už ką sulaikyti, kuo įtariami ir paaiškinti, ar padarė kokius nors neteisėtus veiksmus. Be to, turime gauti ir mūsų siųstų atstovų ataskaitas“, – „Vakaro žinioms“ sakė M.Kukaitis.
Atstovais šiuo atveju vadinami advokatai, kurie stebi atliekamas kratas ir užtikrina kliento paslapties duomenis, stebi, kad kratos ar poėmio metu nebūtų paimti daiktai ar duomenys, nesusiję su galimai padarytu nusikaltimu. Šie advokatai, kuriais advokatūra visiškai pasitiki, yra specialiame sąraše. Procedūra vyksta taip, kad jie net ir norėdami negalėtų kažką pranešti ar juo labiau perduoti asmenims, pas kuriuos daromos kratos.
Išanalizavus tiek advokatų, tiek įtariamųjų pranešimus, Advokatų tarybos posėdyje sprendžiama, kokias priemones taikyti. „Yra laikino veiklos sustabdymo institutas. Iš advokatų sąrašų nė vieno iš įtariamųjų išbraukti negalima, kol nebus įsiteisėjusio teismo sprendimo. Nors visko dar gali atsitikti. Gal atsiprašys ir paleis“, – sakė advokatė Liudvika Meškauskaitė.
Teisininkė teigė, kad net jei advokatų veikla bus laikinai suspenduota, bylų nagrinėjimas dėl to nenukentės. Nebent gali šiek tiek ilgiau trukti. Nagrinėti bylą iš naujo advokato keitimo atveju privalu tik tuomet, jei ankstesnysis gynėjas įtariamas dėl korupcijos ar poveikio būtent toje byloje.
Advokatūra žada išsiaiškinti visas detales, kurios jiems bus prieinamos, tačiau M.Kukaitis neslėpė nerimo. „Stebime, esame susirūpinę. Turime įtarimų ir pamąstymų, kad jų padaryti veiksmai nesusiję. Nes advokatai iš skirtingų miestų – Klaipėdos ir Vilniaus – gali būti visiškai nesusiję su tais įvykiais. Kol nepatikrinsime ir neįsitikinsime, nieko negalime daryti“, – kalbėjo M.Kukaitis.
Jis atkreipė dėmesį į vieną detalę: advokatai į teismo posėdžius dėl suėmimo buvo vedami su antrankiais. „Asmenį sulaikius antrankiai uždedami tada, kai yra požymių, kad jis slėpsis ar kada jam gresia įkalinimo bausmė. Tačiau viešojoje erdvėje matėme, kad advokatai vedami su antrankiais. Galima tik spėti, ar tai yra parodomieji veiksmai? Kyla įvairių klausimų. Visi įtariamųjų atlikti veiksmai, įrodymai bus vertinami teisme. Tačiau iš tiesų viešas teismas jau įvyko: jų reputacijai suduotas didžiulis smūgis ir galimybės ją susigrąžinti bus labai menkos“, – karčiai kalbėjo M.Kukaitis.
Tačiau Lietuvos kriminalinės policijos biuro vadovas Rolandas Kiškis paneigė advokato išsakytą abejonę dėl antrankių. „Jei asmuo sulaikytas, konvojus jį privalo vesti uždėjus antrankius. Taip rūpinamasi ne tik konvojaus, aplinkinių, bet ir sulaikytojo saugumu. Sulaikytas žmogus, net jei jis visiškai nekaltas, apimtas emocijų. Jis gali užpulti kitus asmenis, pats susižaloti. Yra griežtos taisyklės ir tai, kad advokatai į teismą buvo atlydėti surakintomis rankomis, yra natūralu. Pažeidimas būtų, jei jie būtų atvesti be antrankių“, – „Vakaro žinioms“ sakė R.Kiškis.