Olava STRIKULIENĖ
Lietuvos advokatūros Garbės teismo narys, advokatas Ignas Vėgėlė, skirtingai nuo savo kai kurių visoms šalies valdžioms palankių kolegų, turėjo ir turi savo asmeninę nuomonę. Ypač tada, kai valdžia, prisidengusi pandemija ar įvykiais Ukrainoje, yra nusiteikusi varžyti piliečių teises ir laisves. O tam besipriešinantys piliečiai užpuolami, įžeidinėjami socialiniuose tinkluose. Pjudomi „Cancel” kultūros.
Advokatas I.Vėgėlė ką tik sugrįžo iš atostogų, tačiau įvykius Lietuvoje tikrai seka. Įdomu sužinoti, ką galvoja apie aktualijas šalyje. Pavyzdžiui, apie elektros rinkos liberalizavimo trečiąjį etapą, kuris prasidėjo „Perlo energijos” skandalu? Ar tikėtina, jog paskui „Perlo energiją” ir kai kurios kitos elektros tiekėjos gali skaudžiai nuvilti savo klientus?
„Tai aš net nežinau, ar tai „Perlo energijos” skandalas, – atsakė „Vakaro žinioms” I.Vėgėlė. – Tai yra greičiau valstybės valdymo nekompetencija, parodyta šiuo konkrečiu energetikos sistemos atveju. Nes kai buvo priimami įstatymai bei poįstatyminiai teisės aktai, nebuvo numatyti tinkami saugikliai, kurie užkirstų kelią tokiai situacijai, kokia dabar yra.
Jeigu energetikos ministras kalba, kad tai yra neleistina, nesąžininga ir po fakto bando kovoti su šita situacija, tai priminsiu, kad valstybėje valdžios valdymo modelis turi būti parengtas tam, kad išvengtume tokių situacijų iš anksto.
O atsakant į antrą jūsų klausimo dalį – ar aš įtariu, kad panašių situacijų kaip su „Perlo energija” gali būt ir daugiau, tai aš neįtariu, aš tiesiog matau jų finansinę atskaitomybę už 2021 metus. Matau, kad 2021 metais dalis šių bendrovių turėjo finansinių nuostolių. Spėju, kad tie nuostoliai bus žymiai didesni 2022 metais. Politikai gali kalbėti, jog išgirdo rinkėjus, bet, manau, kad Vyriausybė trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą stabdys ne dėl to, kad pagailo sunkiai išgyvensiančių rinkėjų, kad pagaliau išgirdo žmones, o dėl to, kad išvengti kritinės situacijos elektros rinkoje bus labai sunku.
Artimiausiu metu bus pateikti įstatymai ir matysime, ką toks rinkos liberalizavimo stabdymas reiškia. Neatmesčiau, kad tai yra vienas iš būdų palengvinti finansinę naštą toms bendrovėms, kurios tiekia elektrą.”
– Pastaruoju metu viešojoje erdvėje daugėja įvairių patyčių. Kritika neargumentuojama, bet neįtikęs asmuo tiesiog apšaukiamas vatniku, kremlinu. Veikėjai teisia, net sprendžia, ar atlikėjai turi teisę dalyvauti kai kuriuose festivaliuose. Žmonės tiesiog įbauginami, stengiamasi juos moraliai palaužti ar net sutrypti. Ar jaučiate, kad visuomenė pavojingai piktėja, žiaurėja?
– Kiek aš matau, šitie dalykai prasideda nuo 2021 metų ir aš nemanyčiau, kad dabar čia vyksta kažkas ypatingo.
Tai, kas vyksta Ukrainos karo akivaizdoje, yra paaštrėjimas tų pačių problemų, kurios buvo ir prie „kovido”.
Visuomenė yra labai užmarši, greitai pamiršta blogus dalykus, prisimena, kas buvo gera. Tokia psichologija, taip sukonstruotas žmogus. Bet negaliu pamiršti per „kovidą” visuomeninio transliuotojo klausimo, ar reikia sukelti pragarą nepasiskiepijusiems gyventojams…
Tad esminio skirtumo, kas buvo anksčiau ir dabar, nematau. Gal tik šiek tiek pasisuko „Cancel Culture” atribojimai. Anksčiau buvo labiau nukreipti prieš visuomenės veikėjus, dabar įsigalėjo ir prieš kitus asmenis – prieš dainininkus, aktorius ir taip toliau.
Gal yra kiek daugiau žmonių, kurie tai (viešą tyčiojimąsi, „Cancel Culture” – aut. past.) viešai įvardija kaip problemą. Man džiugu, kad tos problemos įvardijamos, kad viešai kalbama, jog tai vyksta. Mano supratimu, tai yra pozityvas. Ir žiniasklaida pradeda apie tai kalbėti vis dažniau. Nes matome, kad dramblys jau įėjo į mūsų kambarį.
– Retas žmogus, susidūręs su patyčiomis, juolab skleidžiamomis anonimiškai, išlieka visiškai ramus. Juolab kai tyčiojamasi ne iš idėjų, bet iš išvaizdos, amžiaus, rasės, tautybės ar netgi iš pavardės. Kaip jūs asmeniškai reaguojate į patyčias?
– Čia yra viena iš priežasčių, kodėl pastaruoju metu nerašiau nieko į feisbuką. Atostogauju ir bandau absoliučiai atsiriboti nuo viešo kalbėjimo.
Taip, sunku priimti asmeniškai kritiką, ypač kai kritika nepagrįsta, o žeminimai, patyčios niekada nebūna pagrįsti.
Mano pozicija nuo „kovido” laikų – aš gailiuosi tų žmonių, kurie geba tik tyčiotis. Su užuojauta žvelgiu į žmones, kurie negeba komunikuoti argumentuotai, bet neapykanta, patyčios užvaldo jų visą viešą kalbėjimą. Aš jų tiesiog gailiuosi. Su tokiu savo asmeniniu nusistatymu ir gyvenu.
– Šiuo metu, kai vyksta Ukrainos karas, lietuviams savo valstybėje tikrai nereikėtų papildomų įtampų, revoliucijų, nes tai stabilizuoja valstybę. Kaip manote, ar įtampų tik didės?
– Sunku pasakyti. Jums pritariu, kad tikrai nereikia padidintų įtampų. Visuomenei tai visiškai nereikalinga, kai šalia mūsų vyksta didžiulis karinis konfliktas. Bet visuomenės įtampa pirmiausiai priklauso nuo valdžios noro kalbėtis su visuomene.
Iki šiol matydavome, kad žmonės buvo valdomi įsakymais, nors demokratinėje visuomenėje žmonės turi būti valdomi konsensuso pagrindu. O kas bus rudenį ir žiemą? Lietuva, kaip prognozuoja ekonomistai, greičiausiai toliau eis į recesijos etapą, o kiek gili bus recesija – sunku pasakyti. Bet elektros, dujų kainos gali didėti, gali didėti nedarbas, o žmonės, gyvenantys iš algos, kurie skaičiuoja kiekvieną eurą – jiems drastiškas kainų pakėlimas tikrai bus skausmingas.
Ne veltui valdžia ruošiasi galimiems neramumams. Girdėti apie įvairių papildomų malšinimo priemonių užsakymus, kurie buvo pateikti šiais metais. Bijau ateities scenaristo vaidmens, bet gali būti teisių bei laisvės apribojimų. Kad asmenys negalėtų laisvai susirinkti.
Jau yra ir Vyriausybės nutarimas, sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuos dabar analizuoju, dėl „kovido” testų, atliekamų namuose. Visa tai nukreipta į tai, kad sergančių „kovidu” skaičius būtų sudėtas su sergančiųjų gripu skaičiumi. Todėl, nesvarbu, ar sunkiai, ar lengvai serga, bus galima skelbti epidemiją, o jos pagrindu apriboti piliečių teises ir laisves. Norėčiau, kad tokie pandeminiai apribojimai nepasikartotų, bet vienas iš tokių scenarijų yra galimas.
– Visuomenė, susidūrusi su įtampomis, atidengia iki tol slėptas savo atodangas. Individai nusimeta apsaugines skraistes. Žmogui daugėja asmeninių priešų, bet kartu atsiranda ir daugiau bendraminčių. Kaip sekasi jums, nebijančiam viešai ir argumentuotai reikšti savo nuomonę?
– Aš galiu pasakyti, kad pandemijos laikas visiems buvo labai bjaurus, labai sudėtingas, bet visada galima įžvelgti ir pozityvo. Pozityvas yra tas, kad atradau labai gražų būrį naujų draugų – sąžiningų, turinčių savo nuomonę, matančių pasaulį realiai. Ir su jais labai gera bendrauti, net susitikti prie kavos puodelio.
Taip ir dariau per atostogas. Ir viliuosi, kad visa tai lydės toliau, visada galėsiu pasiklausti jų nuomonės ir tokiu būdu palengvinsiu patyčių „kultūros” mylėtojų gretas. Nežinau – daugėja ar mažėja, bet pandemija atnešė ir labai pozityvių dalykų bendruomenei. Atradome vieni kitus. Atradome tikrus draugus.