
AfD pasiekė istorinį rezultatą
Alternatyva Vokietijai (AfD) pasiekė istorinį lūžio tašką – pirmą kartą tapo populiariausia partija šalyje. Naujausios apklausos, kurią atliko „Forsa“, duomenimis, AfD remia 26 proc. rinkėjų. Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) yra antroje vietoje su 25 proc.
Jeigu rinkimai vyktų šiandien, nei SPD, nei CDU nepakaktų balsų formuoti vyriausybei – socialdemokratai (SPD) turi vos 15 proc. Parama žaliųjų partijai sumažėjo vienu punktu iki 11 proc., o kairiesiems – iki 9 proc.
Šie rezultatai pasirodė tuo metu, kai Bundestage vis dažniau kalbama apie galimybę uždrausti AfD – apie tai išsamiai rašė „Remix News“. Nors pradžioje buvo skelbta, kad CDU gali palaikyti tokį žingsnį, dabar partijos pozicija tampa vis mažiau aiški.
Kai kurie CDU ir jos seserinės partijos CSU nariai ragina santūriau vertinti AfD vaidmenį. Tarp jų – įtakingas CDU/CSU frakcijos Bundestage pirmininko pavaduotojas Jensas Spahnas. Jo teigimu, AfD, kaip antroji pagal dydį parlamento frakcija, turėtų turėti teisę vadovauti kai kuriems Bundestago komitetams – nors dauguma nori partiją eliminuoti, ypač iš žvalgybos komitetų.
Tai kelia įtampą CDU-SPD koalicijoje. SPD Bundestago narys Ralfas Stegneris laikraščiui „Welt“ pareiškė, kad bet kokios pastangos sušvelninti požiūrį į AfD būtų „didžiausias išbandymas“ vyriausybei. Jo žodžiais, „sudaryti koaliciją su SPD ir tuo pačiu palaikyti dešiniuosius radikalus – neįmanoma. Tokie veiksmai reikštų paramą demokratijos priešams.“
Stegneris taip pat pabrėžė, kad jeigu Federalinė konstitucijos apsaugos tarnyba (BfV) pripažins AfD dešiniųjų ekstremistų partija, būtina pradėti jos uždraudimo procedūrą.
Tuo metu CDU/CSU šalinasi „automatinės“ draudimo idėjos. CDU/CSU frakcijos atstovas teisės klausimais Günteris Kringsas pabrėžė, kad vien konstitucijos apsaugos tarnybos pozicijos nepakanka. Jo manymu, su AfD reikia kovoti politiškai – atskleidžiant jos ekstremizmą ir siūlant konkrečius sprendimus migracijos, saugumo bei ekonomikos srityse.
Kringsas taip pat įspėjo, kad teisinis procesas gali pasitarnauti AfD kaip propagandinė priemonė, stiprinanti jos „aukos“ įvaizdį.
Savo ruožtu AfD griežtai atmeta draudimo idėją. Alice Weidel pareiškė, kad tai būtų „visiškai nepagrįsta ir beviltiška“. Ji kritikavo Stegnerį, esą šis turėtų susimąstyti, kodėl SPD jau daug metų praranda rinkėjus, o ne kurti „antidemokratines fantazijas“.
BSW partijos lyderė Sahra Wagenknecht taip pat pasmerkė siūlymus uždrausti AfD: „Ar gali būti dar kvailiau? Tai – gėdinga.“ Ji pabrėžė, kad tokie veiksmai labiau būdingi autokratijoms nei demokratinei valstybei.
Net SPD partijos viduje kyla abejonių. Saksonijos ministras pirmininkas Stephanas Weilas (SPD) įspėjo, kad nesėkmingas bandymas uždrausti AfD taptų „švente“ šiai partijai.
rmx.news