2025-01-15, Trečiadienis
Naujienlaiškis

Algimantas Rusteika. Kas šiandien vadovauja Vyriausybei?

Klausimas – kas šiuo metu yra premjeras?

Pagal prezidento 2019-08-26 dekretą de jure iki spalio 4 d.premjerą S.Skvernelį pavaduoja Ž.Vaičiūnas.

Pagal Konstitucijos 97 str., nurodomu dekrete kaip jo pagrindas, prezidentas turi teisę pavesti ministrui pavaduoti Ministrą Pirmininką tik tuo atveju, jeigu premjero nėra arba jis negali eiti pareigų.

O de facto S.Skvernelis yra, pareigas eiti gali, Vyriausybei vadovauja ir Ministro Pirmininko pareigas toliau vykdo. Pilna žiniasklaida nuotraukų ir tekstų, kaip S.Skvernelis kalba, važinėja, susitinka, pasirašo, nutaria. Ministro Pirmininko oficialiai skelbiama darbotvarkė pilna darbų, Teisės aktų registravimo sistemos – jo pasirašytų potvarkių.

Turintis oficialų nedarbingumą ir toliau dirbantis „eilinis” žmogelis seniai būtų Sodros nubaustas ir nedarbingumo išmoka išieškota, net per valstybės sieną išvažiuojant būtų nustatytas ir pagautas.

Vadinasi, Prezidento dekretas yra niekinis arba tiesiog nevykdomas. Kas už tai atsakingas?

Toliau – gražiau. Nors pagal minėtą dekretą jau nuo rugpjūčio 26 d. S.Skvernelis negali eiti pareigų ir energetikos ministras jau yra paskirtas jį pavaduoti, rugsėjo 25 d. prezidentas pasirašo naują dekretą. Juo suteikia negalinčiam eiti, bet sėkmingai einančiam pareigas S.Skverneliui poilsio dieną, pavesdamas jį pavaduoti tam pačiam ministrui, kuriam ir taip jau yra pats pavedęs tą daryti iki spalio 4 d..

Duok Dieve premjerui sveikatos – ne apie tai čia kalba. Problema ta, kad juridiškai šioje situacijoje lieka neaišku, kas šiuo metu vadovauja Vyriausybei ir turi Ministro Pirmininko įgaliojimus, kas ir kokią turi atsakomybę, kas priima potvarkius ir pasirašo Vyriausybės nutarimus?

Ir jei valstybei iškiltų pavojus ir susiklostytų nenumatytos aplinkybės, kas galėtų būtinu, neatidėliotinu atveju Ministro Pirmininko kompetencijos klausimais priimti operatyvius, teisėtus sprendimus? O jeigu koks nors asmuo ar firma kreiptųsi į teismą, ginčydami premjero ar vyriausybės teisinį aktą – ar teismas neturėtų pagrindo pripažinti dokumento negaliojančiu?

Valstybėje taip iš principo negali būti. O jeigu yra – tai akivaizdus prezidentūros teisininkų „liapsusas”.

Mes remiame

Panašios publikacijos

Reklama

Susiję straipsniai

Darius Kuolys. Kaip LRT cenzūruoja „The New York Times“ 

  Šiandien LRT portalas lietuviams atpasakoja vakar dienraštyje „The New York Times“ paskelbtą straipsnį apie Rusijos žvalgybos rengtas diversijas...

Krescencijus Stoškus. Gal Kondratovičius su valstybine kalba iš viso mažai turėjo reikalų

Šio ryto „Aktualioji studija“ (LRT): pokalbis su Vidaus reikalų ministru V. Kondratovičiumi, kurio tėvai ir seneliai gyveno Lietuvoje,...

Tokius veiksmus galima traktuoti kaip svetimųjų inspiruotą priešišką mūsų šaliai veiklą

Sausio 12 d. paminėjome Vyčio apygardos partizanų mūšio su sovietų okupantais ir kario savanorio plk. Juozo Krikštaponio, Lietuvos...

Jonas Ivoška. Ar tikrai Seimo nariai yra Tautos atstovai?

Agnės Širinskienės persėdimą ant kitos kėdės Seimo posėdžių salėje daug kas laiko išdavyste. Jeigu Seimo narys yra Tautos...