Vietoje įprastų viešosios erdvės apgailestavimų ir dejonių: ne tuos išrinko, ne ta koalicija, ne tas premjeras. Apie buvusias ir būsimą vyriausybę trumpai ir konkrečiai. Su argumentais, o ne iš lubų, kad man taip atrodo.
Naujos LRV kontūrai jau ganėtinai aiškūs. Visų vyriausybių veiksmingumą ir efektyvumą lemia daug skirtingų veiksnių. Tarp jų yra konstitucinė sąranga ir įgaliojimai, procedūrinės veiklos taisyklės, partinė sandara, premjerų autoritetas ir lyderystė, personalinė jos sudėtis arba ministrai, valstybės tarnybos gebėjimai, išorinis ir vidinis politikos kontekstai.
Ir šį sąrašą galima tęsti. Nors ministrų pareigybės mūsuose dėl įvairių priežasčių yra nuvertėję (čia geriau skamba tarptautinis terminas „devalvavę“), bet tinkamų kandidatų į ministrus pasirinkimas vis viena lieka svarbi vyriausybės veiksmingumo ir efektyvumo dedamoji.
Ar yra kriterijai pagal kuriuos galima įvertinti būsimus ministrus, o ir visą ministrų kabinetą? Taip. Ir tarp svarbiausių yra profesinė kompetencija (apie 75 proc. eksministrų ją išskyrė kaip svarbiausią dedamąją). Toliau sektų valdymo/ administravimo patirtis ir galiausiai politinė patirtis nacionaliniu ar vietos lygiu.
Pagal šiuos kriterijus nuo 0 iki 2 balų skalėje buvo įvertintos dvi jau buvusios (jų patvirtinimo metu) ir formuojama Palucko vyriausybė. Maksimalus galimas bendras balų skaičius yra 84, o pagal atskirą kriterijų daugiausiai gali būti 28 balai. Ministrai pirmininkai nebuvo vertinami, nes jiems kriterijų sąrašas turėtų būti ilgesnis, o jame galėtų rastis strateginė ir tarptautinė patirtis, krizių valdymo gebėjimai ir panašiai.
Kokį ministrų paveikslą turime? Pagal bendrą trijų kriterijų balą pirmauja (sic!) formuojama Palucko vyriausybė su 67 balais, antroje vietoje su 60 balų būtų Skvernelio kabinetas, o trečiojoje su 56 balais Šimonytės vyriausybė.
Pagal profesinės kompetencijos ministro portfelio srityje panašius balus turi Palucko ir Skvernelio kabinetai atitinkamai 24 ir 27. Pagal valdymo ar administravimo patirtį pirmauja Palucko kabinetas su 21 balu. Šimonytės kabineto ministrai turėjo nemenką politinės veiklos, bet pirmiausia savo partijose, patirtį.
Ar galima kokias nors išvadas daryti? Taip. Pagal personalinę sudėtį būsima vyriausybė, panašu, pretenduoja būti stipresnė nei dvi ankstesnės. Bent jos išeities duomenys yra tikrai geri.
Ir dar vienas pastebėjimas. Joje, matyt, turėsime 4 buvusius ministrus ir 1 buvusį viceministrą. Jie tikrai žino kaip turi dirbti ministrų kabinetas.
Galiausiai jų patyrimas kompensuos premjero patirties trūkumą vykdomojoje valdžioje. Pagal darbo stilių turėtų būti kolegialiai / kolektyviai veikiantis kabinetas, nes, panašu, premjeras bus pirmas tarp lygių, o ne pirmas virš visų.
Ir visai pabaigai. Kadangi valdančioji koalicija turi 86 mandatus, arba gerokai daugiau nei reikia užsitikrinti parlamentinei daugumai, tai tikimybė, kad ji sulauks kadencijos pabaigos yra didelė.
Suknistas, Krupavičiau, girdi, DIBILE, jo majo…
Ir visi dibiliški, rašeivos…
,,Vietoje įprastų viešosios erdvės apgailestavimų ir dejonių: ne tuos išrinko, ne ta koalicija, ne tas premjeras.”
1. Ne eldėdėpistai kalti !!! Kalti rinkėjai !!! (Kodėl niekas nekėlė klausimo dėl sutarties tarp kandidato ir rinkėjų?)
2. Tokie plebėjišji rašeivos (net 100 dienų nesulaukę) jau skleidžia tragedijos naratyvą. Taip, tragedija yra tik ne išrinktuose, o rinkėjuose, IR RAŠANČIUOSE VISOKIUS KLIEDESIUS, tik neliečiant tikrųjų priežasčių.
Krupavičiau, ir kiti mėšliai, kiek jūs gaunate už tokių skiedalų skleidimą, a?
3. Kas nesuprato apie ką aš čia, pradėkite skaityti nuo pirmo punkto.
P.S. Ar būtų taip kaip yra, jeigu būtų sutartis?!
Ar būtų BE PASĖKMIŲ* atsistatydinusi Blinkevičiutė?
Ar tokiems krupavičiams būtų apie ką ,,aušinti burną”, jeigu būtų buvusi sutartis?
O dabar mane užblokuokite.
Gal palengvės.
…