Daugiabučiuose namuose esančių būstų savininkai faktiškai neturi kito pasirinkimo kaip nesiginčyti ir mokėti, kai gauna sąskaitas iš namą administruojančios įmonės. Išimtys gali būti, kai name veikia bendrija, kuri sudaro tiesioginę sutartį su namą administruojančia įmone.
Didžiausios problemos yra tai, kad būstų savininkai praktiškai neturi jokių realių galimybių kontroliuoti administratorių vykdomų darbų ir paslaugų pirkimų, o esant pažeidimams, nepagrįstai aukštoms darbų ir paslaugų kainoms, turi labai menkas galimybes inicijuoti teisinį ginčą
Šia problema užsiimu jau seniai. Kai tapau Vilniaus m. tarybos nariu ne tik bent iš dalies padėjau eilės namų gyventojams kovojant su jų namus administruojančiomis įmonėmis, bet ir nenustodamas reikalavau iš Vilniaus m. savivaldybės vadovų, kad įgyvendintų sisteminius pokyčius, kurie suteiktų būstų savininkams galimybes apsiginti nuo administratorių savivaliavimo.
Savivaldybė, neturėdama argumentų atsisakyti įgyvendinti pokyčius, galiausiai pradėjo teisintis, kad tam trukdo centrinės valdžios patvirtinti teisiniai aktai. Buvo labai keista skaityti tokius argumentus iš didžiausios Lietuvos savivaldybės, kurią valdo TS-LKD ir Laisvės partijos koalicija, kai tos pačios partijos valdė ir Lietuvą. Juk tuo metu manau būtų pakakę mero skambučio premjerei ir viskas galėjo būti žaibiškai sutvarkyta.
Kai pasikeitė Vyriausybė, Vilniaus m. savivaldybės meras Valdas Benkunskas, 2024 m. gruodžio 18 d. vykusiame tarybos posėdyje, atsakydamas į mano klausimą dėl administratorių problemos, staiga parodė susirūpinimą ir ryžtą belstis į centrinės valdžios įstaigų duris, kad galų gale būtų pakeisti teisiniai aktai. Kaip pasiteisinimą ankstesniam neveiklumui meras paminėjo galingų lobistų, kurie gina administratorius, įtaką politikams. Turint omenyje, kad didžiausią daugiabučių namų administravimo rinkos dalį Lietuvoje turi įmonės, priklausančios grupei Icor (buvęs Rubikon), galima pritarti, kad politikai iš tiesų gali būti paklusnūs lobistams. Bet juk, kai premjere buvo TS-LKD atstovė Ingrida Šimonytė jokia exRubikon nebūtų galėjusi pasipriešinti? O gal ir TS-LKD yra exRubikon interesų įkaitė?!
Pažiūrėsime kaip šis klausimas bus sprendžiamas dabar. Gal politinę valią pademonstruos socialdemokratų deleguotas premjeras Gintautas Paluckas ar Aplinkos ministrą delegavęs Remigijus Žemaitaitis?
Tuo tarpu Vilniaus meras tarybos posėdžio metu išreiškė lūkestį, kad teisės aktų keitimui gali padėti Nacionalinis susivienijimas, turintis vienintelį atstovą Seime – Vytautą Sinicą. Dėkojam p. merui už tokį aukštą mūsų partijos politinės galios įvertinimą. Pasistengsime nenuvilti. Tik pirmus ryžtingus žingsnius turi padaryti Vilniaus m. savivaldybė pati arba Lietuvos savivaldybių asociacijos vardu.
Nuoroda į mano laišką, kuriame pateikti konkretūs pasiūlymai dėl įstatyminių aktų keitimo.
Nesiimu spėlioti ar šioje Seimo kadencijoje bus pažabota administratorių savivalė. Bet galiu pažadėti, kad aš šio klausimo nepaliksiu ir spausiu politikus tol kol bus pažabota administratorių savivalė, nepriklausomai nuo to kas valdys Vilniaus m. savivaldybę ir Lietuvą.
Almantas Stankūnas yra Nacionalinio susivienijimo Atsakingasis sekretorius ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys.